Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

Πράγματι πολύ καλαίσθητη κατασκευή!!! Να το χαίρεσαι big blue

Τον μπλέ αστερία τον έχεις καιρό; Γιατί είναι αρκετά δύσκολος.

Ο ναύαρχος πειράζει κοράλλια; τρώει εντάξει , τον κυνηγούν τα tang ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πράγματι πολύ καλαίσθητη κατασκευή!!! Να το χαίρεσαι big blue

Τον μπλέ αστερία τον έχεις καιρό; Γιατί είναι αρκετά δύσκολος.

Ο ναύαρχος πειράζει κοράλλια; τρώει εντάξει , τον κυνηγούν τα tang ;

Ο Αστερίας ναι είναι αρκετό καιρό και τον πήρα απο την Ναταλία.Σε αυτην είχε μείνει πολύ καιρό μετά απο κάποιους άλλους που δεν τα κατάφεραν.Ο συγκεκριμένος είναι γαιδούρι σκέτο!!!

Ο Ναύαρχος τώρα, δεν πειράζει κανέναν και τίποτε...επίσης δεν τον ενοχλεί κανείς.Στην αρχή μόνο λίγο ο Vlaminki του την έπεσε ,αλά ελαφρά.

Θεωρητικά μαζί με το flame angel είναι απο τους λίγους Αγγέλους που δεν πειράζουν κοράλλια.

Μέχρι στιγμής (τον έχω ελάχιστες ημέρες )έχει φάει μόνο κατεψυγμένη τροφή γιά Αγγέλους που περιέχουν λαχανικά και σφουγγάρια και σήμερα τον είδα να έχει και διαθέσεις γιά φυλλαράκια...θα δούμε.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο....έκανα ότι μπορούσα.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο σου είναι καταπληκτικό :(

, φαίνεται ότι υπάρχει πολύ μεράκι

τώρα πρόσεχε πολύ τι βάζεις μέσα

καραντίνα για τα κοράλλια – φραγκάκια ακόμα και αν προέρχονται από <γνωστά> ενυδρεία

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο σου είναι καταπληκτικό :)

, φαίνεται ότι υπάρχει πολύ μεράκι

τώρα πρόσεχε πολύ τι βάζεις μέσα

καραντίνα για τα κοράλλια – φραγκάκια ακόμα και αν προέρχονται από <γνωστά> ενυδρεία

καλή συνέχεια

Να είσαι καλά Τάσο μου...σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά, θέλω να αγοράσω ένα TDS Meter γιά την αντίστροφη όσμωση που έχω.

Μπορεί να μου δώσει κανείς κάποια πρόταση και να με ενημερώσει κάπως γιά τι πως συνδέεται και τι τιμές πρέπει να έχω;

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο βρήκα αυτό εδω....τι λέτε;

http://www.marinedepot.com/HM_Digital_In_l...-FIROPM-vi.html

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε και στα μαγαζια εδω.Εχουν αντιστοιχα καλες τιμες και γλιτωνεις τα μεταφορικα.

Το καθε TDS meter,εχει 2 ταυ.

Το ενα (συνηθως αναφερεται σαν before στην οθονη) το συνδεουμε μετα την μεμβρανη της οσμωσης για να δουμε την κατασταση που αυτη βρισκεται.Αν μετρησεις το TDS της βρυσης,τοτε με καλη πιεση,η μεμβρανη θα πρεπει να σου κραταει 99-95% της τιμης αυτης.Αν ειναι δηλαδη 200 της βρυσης και 10 μετα τη μενβρανη,τοτε αυτη κραταει το 95%.Τιμη κατω του 93-95% (εφοσον τα προφιλτρα ειναι ΟΚ)ειναι ενδειξη οτι η μεμβρανη θελει αλλαγμα.

Το αλλο ταυ (συνηθως after στην οθονη)μπαινει μετα το τελευταιο σταδιο στην αμμου απιονισμου.Για ενυδρειο reef πρεπει να δειχνει 0-1.Παραπανω απο αυτο ειναι ενδειξη οτι η αμμος απιονισμου θελει αλλαγη.

Αντι αυτων των TDS,μπορεις να παρεις και ενα απλο χειρος,που ειναι και οικονομικο.

Οτι και να παρεις,μην ξεχασεις να παρεις και υγρο καλιμπραρισματος.

Link to comment
Share on other sites

Reduced απο 350 σε 65 Ευρω!! :)

Εγω εχω αυτο και ειμαι ευχαριστημενος

http://www.ro-man.gr/shop/product_info.php...7037371528f3b41

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε και στα μαγαζια εδω.Εχουν αντιστοιχα καλες τιμες και γλιτωνεις τα μεταφορικα.

Το καθε TDS meter,εχει 2 ταυ.

Το ενα (συνηθως αναφερεται σαν before στην οθονη) το συνδεουμε μετα την μεμβρανη της οσμωσης για να δουμε την κατασταση που αυτη βρισκεται.Αν μετρησεις το TDS της βρυσης,τοτε με καλη πιεση,η μεμβρανη θα πρεπει να σου κραταει 99-95% της τιμης αυτης.Αν ειναι δηλαδη 200 της βρυσης και 10 μετα τη μενβρανη,τοτε αυτη κραταει το 95%.Τιμη κατω του 93-95% (εφοσον τα προφιλτρα ειναι ΟΚ)ειναι ενδειξη οτι η μεμβρανη θελει αλλαγμα.

Το αλλο ταυ (συνηθως after στην οθονη)μπαινει μετα το τελευταιο σταδιο στην αμμου απιονισμου.Για ενυδρειο reef πρεπει να δειχνει 0-1.Παραπανω απο αυτο ειναι ενδειξη οτι η αμμος απιονισμου θελει αλλαγη.

Αντι αυτων των TDS,μπορεις να παρεις και ενα απλο χειρος,που ειναι και οικονομικο.

Οτι και να παρεις,μην ξεχασεις να παρεις και υγρο καλιμπραρισματος.

Μισό γιά να καταλάβω μιά και δεν γνωρίζω πολλά γιά αυτό το κομμάτι.

Η δική μου A/O είναι μιά απλή 2 σταδίων,χωρίς τίποτε άλλο.Πως θα γίνει η σύνδεση;

Απο ότι κατάλαβα το ένα Τάφ συνδέεται μετά την έξοδο νερού απο τον Α/Ο και το άλλο πριν απο αυτή και μετά την παροχή της βρύσης...σωστά;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

τα φορητά TDS ( σαν στυλό ) είναι προτιμότερα κατά τη γνώμη μου ,

μπορεί να είναι λίγο δύσκολο να μετράς μετά τη μεμβράνη και πριν το di ( αν δεν έχεις di ,να πάρεις !) μπορείς όμως να μετράς ότι νερό θέλεις εύκολα

φτιάχνω πόσιμο νερό για το σπίτι και μου είναι πολύ χρήσιμο στην ανάμιξη , τα 600 που μου δίνει η βρύση τα κάνω 120-150

για καλύτερη προστασία της μεμβράνης από το χλώριο – έστω και ελάχιστο , τη καταστρέφει – πρόσθεσε και δεύτερο στάδιο ενεργού άνθρακα , είναι must IMO

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

τα φορητά TDS ( σαν στυλό ) είναι προτιμότερα κατά τη γνώμη μου ,

μπορεί να είναι λίγο δύσκολο να μετράς μετά τη μεμβράνη και πριν το di ( αν δεν έχεις di ,να πάρεις !) μπορείς όμως να μετράς ότι νερό θέλεις εύκολα

φτιάχνω πόσιμο νερό για το σπίτι και μου είναι πολύ χρήσιμο στην ανάμιξη , τα 600 που μου δίνει η βρύση τα κάνω 120-150

Για το συγκεκριμενο της Hanna που λεω εγω, (επειδη ειμαι σε φαση να το παρω) τι εχεις να πεις??

Link to comment
Share on other sites

τα φορητά TDS ( σαν στυλό ) είναι προτιμότερα κατά τη γνώμη μου ,

μπορεί να είναι λίγο δύσκολο να μετράς μετά τη μεμβράνη και πριν το di ( αν δεν έχεις di ,να πάρεις !) μπορείς όμως να μετράς ότι νερό θέλεις εύκολα

φτιάχνω πόσιμο νερό για το σπίτι και μου είναι πολύ χρήσιμο στην ανάμιξη , τα 600 που μου δίνει η βρύση τα κάνω 120-150

για καλύτερη προστασία της μεμβράνης από το χλώριο – έστω και ελάχιστο , τη καταστρέφει – πρόσθεσε και δεύτερο στάδιο ενεργού άνθρακα , είναι must IMO

Tάσο..τι είναι το di και που συνδέεται;

Link to comment
Share on other sites

πως και σου ξέφυγε αυτό ? απορώ :) ..

το di είναι στάδιο για το τελικό ραφινάρισμα του νερού ,

μετά τη μεμβράνη το νερό μας έχει 4-18 tds συνήθως

, μόλις αυτό το νερό περάσει από το τελικό στάδιο που υπάρχει το di γίνεται μηδέν( 0) το tds , μόλις η ένδειξη πάει στο 2-3 αλλάζουμε ρητίνη

το di αποτελείτε από το κέλυφος που μπορεί να είναι κλασσικό 10 ίντσες όμοιο με αυτό που έχει μέσα τον ενεργό άνθρακα η άλλου τύπου ανάλογα με τις ανάγκες μας

εκεί μέσα βάζουμε ένα πλαστικό επαναγεμιζόμενο φυσίγγιο που περιέχει τη ρητίνη ανιονισμου

όσο λιγότερο tds μας δίνει η μεμβράνη , τόσο περισσότερο θα <ζήσει> το di

στη αγορά θα βρεις ρητίνη di που αλλάζει χρώμα καθώς εξαντλείται , δυστυχώς όμως αυτό δεν πρακτικά δεν μπορεί να λειτουργήσει ως δείκτης ποιότητας αποτελέσματος και μπορεί επίσης να <αφήνει> στο νερό silica

, προτίμησε την απλή ρητίνη και κάνε συχνούς ελέγχους με το tds

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

πως και σου ξέφυγε αυτό ? απορώ :) ..

το di είναι στάδιο για το τελικό ραφινάρισμα του νερού ,

μετά τη μεμβράνη το νερό μας έχει 4-18 tds συνήθως

, μόλις αυτό το νερό περάσει από το τελικό στάδιο που υπάρχει το di γίνεται μηδέν( 0) το tds , μόλις η ένδειξη πάει στο 2-3 αλλάζουμε ρητίνη

το di αποτελείτε από το κέλυφος που μπορεί να είναι κλασσικό 10 ίντσες όμοιο με αυτό που έχει μέσα τον ενεργό άνθρακα η άλλου τύπου ανάλογα με τις ανάγκες μας

εκεί μέσα βάζουμε ένα πλαστικό επαναγεμιζόμενο φυσίγγιο που περιέχει τη ρητίνη ανιονισμου

όσο λιγότερο tds μας δίνει η μεμβράνη , τόσο περισσότερο θα <ζήσει> το di

στη αγορά θα βρεις ρητίνη di που αλλάζει χρώμα καθώς εξαντλείται , δυστυχώς όμως αυτό δεν πρακτικά δεν μπορεί να λειτουργήσει ως δείκτης ποιότητας αποτελέσματος και μπορεί επίσης να <αφήνει> στο νερό silica

, προτίμησε την απλή ρητίνη και κάνε συχνούς ελέγχους με το tds

Κι όμως μου ξέφυγε.....δεν έχω ασχοληθεί και κακώς αυτό με A/O αρκετά.

Σε ευχαριστώ πάντως....μάλλον θα αλλάξω και αντίστροφη όσμωση που ήθελα απο καιρό γιατί αυτη που έχω δεν λέι και πολλά.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι phμετρο :)

Οχι μονο.... ειναι combo. ΤDS - PH - EC

Range 0 to 3999 µS/cm EC, 0 to 2000 ppm TDS, 0.00 to 14.00 pH, 0.0 to 60.0 °C or 32.0 to 140.0 °F

Resolution 1 µS/cm EC, 1 ppm TDS, 0.01 pH, 0.1 °C or 0.1 °F

Accuracy (@20°C/68°F) ±2% F.S. EC/TDS, ±0.05 pH, ±0.5 °C or ±1 °F

Link to comment
Share on other sites

ναι.. βαρέθηκα να δω πιο κάτω και τη πάτησα :thumbup:

νομίζω ότι αν το συντηρείς – καλιμπράρεις ταχτικά

θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ενυδρειο σου ειναι καταπληκτικο και προφανως φτιαγμενο με μερακι , τωρα το μονο που χρειαζετε ειναι χρονος , και την μεγαλυτερη διαφορα θα την δεις σε ενα χρονο απο τωρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ενυδρειο σου ειναι καταπληκτικο και προφανως φτιαγμενο με μερακι , τωρα το μονο που χρειαζετε ειναι χρονος , και την μεγαλυτερη διαφορα θα την δεις σε ενα χρονο απο τωρα :thumbup:

2 χρονάκια δηλαδή συνολικά απο την αρχή ε;...όχι και λίγο!!!

Σε ευχαριστώ πολύ γιά τα λόγια σου....

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ενυδρειο σου ειναι καταπληκτικο και προφανως φτιαγμενο με μερακι , τωρα το μονο που χρειαζετε ειναι χρονος , και την μεγαλυτερη διαφορα θα την δεις σε ενα χρονο απο τωρα :thumbup:

:P ο δεύτερος και ο τρίτος χρόνος ήταν οι καλύτεροι μου

Link to comment
Share on other sites

:P ο δεύτερος και ο τρίτος χρόνος ήταν οι καλύτεροι μου

Και μετά τον τρίτο χρόνο, τι γίνεται Τάσο μου; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...