Jump to content

400lt Reef


filrou

Recommended Posts

Με τι το "τρεχεις" το C/R ?

Γιατι μου ειπαν αν δεν βαλω, needle valve, μαγνητικη βαλβιδα, ανεπιστροφη και PH controller δεν θα κανω σωστη δουλεια.

Όλα τα παραπάνω θα σου κάνουν την ζωή πιο εύκολη στο να ρυθμίσεις αρχικά αλλά και να ελέγχεις και να κάνεις πιο εύκολα τις διορθώσεις σου στο ριακτορα.

Αν προχωρήσεις στην αγορά των παραπάνω πάρε εξ αρχής κάτι καλό επώνυμο και τεσταρισμενο για να αποφύγεις δυσάρεστες έκπληξης στο μέλλον και πέταμα χρημάτων. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 341
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακομα μια ερωτηση γιατι με παιδευει λιγο ο C/R. Ρυθμιζω τις φυσαλιδες σε 1 ανα 2 δευτερα και μετα απο κανενα 30αλεπτο βλεπω οτι η φυσαλιδες εχουν μειωθει (Χωρις να το πειραξω) σε σχεδον 1 ανα 6-7 δευτερα. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανει αυτο.

Το δοχειο Bubble counter (σελιδα 4, διαγραμμα 2) πρεπει να ειναι γεματο με φρεσκο νερο? Γιατι εμενα ειναι μεχρι την μεση. Μηπως φταει αυτο.

http://www.tmc-ltd.co.uk/downloads/instruc...t-calcium-e.pdf

Ευχαριστω για την βοηθεια σας

Κάθε φορά που πειράζεις τον ρυθμιστή φυσαλίδων, θα πρέπει να περιμένεις αρκετά ώστε να πέσει η πίεση στα σωληνάκια τροφοδοσίας. Με λίγα λόγια δεν υπάρχει άμεση ανταπόκριση και ο χρόνος εξαρτάται από το μήκος του σωλήνα.

Όταν ανοίγεις το ρυθμιστή, πιθανά να έχεις άμεση απόκριση. Όταν όμως το χαμηλώσεις θα πρέπει να υπολογίσεις και το χρόνο που απαιτείται για να πέσει η πίεση. Για το λόγο αυτό, άφηνέ το λίγο παραπάνω και μετά από κάποια ώρα, κάνεις τις απαραίτητες διορθώσεις αν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Τον εχω με pH controller της tunze. Σιγουρα ειναι ευκολια!!

Εγω σκεφτομουν τα εξης:

Needlevalve

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/249...Dosage%20valve/

Μαγνητικη Βαβλιδα

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/249...0V%20for%20CO2/

PH Controller

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/249...H%20Controller/

Μου λειπει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Οι καινουργιες μετρησεις ειναι (Σε παρενθεση του C/R):

PH: 7,95 (6,88)

KH: 8 (28,2)

CA: 420 (550)

MG: 1395 (1440)

1 bubble / 2 sec

Output: 1 drop / sec

Να το αφησω εκει για μερικες μερες η να το παω 1 bubble / sec?

Ευχαριστω σε ολους που απαντησανε για την βοηθεια σας.

:D

Link to comment
Share on other sites

το c/r δεν το ρυθμίζουμε μια φορά και ξεμπερδέψαμε ..

οι απαιτήσεις του ενυδρείου σε ασβέστιο – alkalinity αλλάζουν με το καιρό ..

για μένα που δεν χρησιμοποιώ ph controller το κριτήριο είναι οι τιμές στο νερό του ενυδρείου

μην επιδιώκεις μεγάλες τιμές παρά μόνο αν θέλεις να πειραματιστείς , αν είσαι στο 7/410 είσαι σε πολύ καλή ισορροπία

Link to comment
Share on other sites

Εχω και αλλο θεματακι. Αγορασα το παρακατω needle valve (Οντως ειναι πολυ πιο ευκολο) και το τοποθετησα μετα το μανομετρο και πριν την ανεπιστροφη. Το προβλημα ειναι πως σκαει ο σωληνας λογο πιεσης μετα απο καποιες ωρες. Σκεφτομαι να βαλω πιο σκληρο σωληνα αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα κανω δουλεια ετσι. Καμια ιδεα?

http://www.marinedepot.com/ps_ViewItem~act...es~vendor~.html

Εχω αρχισει και εκνευριζομαι με το C/R :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Το μανόμετρο που έχεις δεν ειναι διπλό μάλλον ε?

ειχα και εγώ το πρόβλημα αυτό με το σκάσιμο. Με ένα διπλό μανόμετρο θα μειώσεις την πίεση στην έξοδο και θα σαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Σωστα ειναι αυτο που ερχεται με το V2 1000 αλλα εχει σημασια ?

Απ οτι καταλαβα θα πρεπει παντα η πιεση μεταξη μανομετρου και needle valve να ειναι ιση η με πολλη μικρη αποκληση για να μην σκασει.

Επισης εχει και η μπουκαλα βαλβιδα την οποια και εχω τερμα ανοικτη.

Σου ειναι ευκολο να μου δειξεις τα κομματια που χρησιμοποιεις στο συνολο (Μανομετρο, needle valve, solenoid) με λινκ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.petstore.com/ps_viewitem-idprod...EXTA-tab-2.html

Το μανομετρο που έχει μεσα ο V2 1000 δεν κανει. Θέλει να εχει και Pressure Regulator γιατι θα έχεις το πρόβλημα που λες

Link to comment
Share on other sites

Τα εβγαλα ολα και εβαλα διπλο μανομετρο με needvalve και αντικατεστησα και τους σωληνες με CO2 σωληνες. Βρηκα την ησυχια μου.

Σημερα θα παρω και την ηλεκτροβανα. Μεχρι που να παρω τον controller να την βαλω σε χρονοδιακοπτη να κλεινει την νυχτα το CO2?

Το PH το βραδυ μεχρι στιγμης το εχω μετρησει στα 7,81

Link to comment
Share on other sites

Το Co2 σίγουρα θα σου ρείξει το pH. Γι αυτό πρόσεξέ το!

Μπορείς να το κλείνεις το βράδυ όπως είπες όπως επίσης και να εισάγεις λίγο φρέσκο αέρα μέσα στο ενυδρείο (Μια αεραντλία στο μπαλκόνι και αερόπετρα στο sump).

Επειδή δεν θυμάμαι, εάν έχεις refugium μπορείς να το δουλέψεις τις αντίθετες ώρες απο αυτές του ενυδρείου!

Όλα αυτά βοηθούν στην σταθεροποίηση του pH σου κατα τη δειάρκεια μέρας-νύχτας

Link to comment
Share on other sites

Sump δεν εχω, δουλευω ομως φιλτρο αλγης πειραματικα στο εσωτερικο φιλτρο του RIO αλλα εχω λιγη Chaeto προς το παρων. Για την αεραντλια ρωτησα αλλα μου ειπαν οτι δεν θα κανει και πολλα. Μπορω να βαλω ομως στο εσωτερικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρότεινα να βάλεις φυσαλίδες στο κυριως ενυδρείο. Ίσως σου προξενήσουν προβλήματα! αν μπορείς να αερίζεις ένα μέρος χωρίς να περνάν οι φυσαλίδες στο κυρίως, αυτό ειναι ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μετα απο 8 μηνες εξαφανηστικε το goby μου δεν το βρισκω πουθενα. :unsure:

Η πλακα ειναι οτι το καταλαβα επειδη η αμμος αρχισε να καφετιζει ελαχιστα λογω του οτι δεν υπηρχε το gobby. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι ενας σχετικα μεγαλος καβουρας που ειναι μεσα και δεν μπορω να τον πιασω (Τον ειχα δει να τρωει σαλλιγκαρι).

Εχω ηδη σουβλισει 2 αλλα ο μεγαλος μου διαφευγει καμια ιδεα πως να τον ξεπαστρεψω ? :bowdown:

Φοβαμαι και για τ αλλα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό.

Το βράδυ με φακό??

Καπου διαβαζα οτι καταλαβαινουν την παραμικρη διακυμανση στο νερο οποτε με το που μπει το χερι στο νερο ειναι ηδη αν γκαρντ! Ποτε δεν βγαινει τοσο ωστε να το πιασω ανετα.

Η μονη μου ελπιδα ειναι αυτη η λυση που προτεινει ο Calfo αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα πιασει:

http://www.reefcentral.com/forums/showthre...mp;pagenumber=2

ΥΣ

Η σελιδα 2 εχει μια πολυ καλη DΙΥ ψαροπαγιδα.

Link to comment
Share on other sites

Sump δεν εχω, δουλευω ομως φιλτρο αλγης πειραματικα στο εσωτερικο φιλτρο του RIO αλλα εχω λιγη Chaeto προς το παρων. Για την αεραντλια ρωτησα αλλα μου ειπαν οτι δεν θα κανει και πολλα. Μπορω να βαλω ομως στο εσωτερικο φιλτρο.

Θα σου προτηνα να ξεκινησεις το σχεδιασμο του....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά αγόρασα το PH-201 ελπίζω να βγει αξιόπιστο. Τι είναι προτιμότερο να συνδέσω το probe μέσα στον reactor ή μέσα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το ένα άλλο το άλλο!

Αν το βάλεις στον reactor θα βλέπεις μέτρηση του reactor, αν το βάλεις στο ενυδρείο θα βλέπεις μέτρηση ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...