Jump to content

Reef 900 Lt...λίγο πριν την πρώτη κατοίκηση και η συνέχεια.


Big Blue

Recommended Posts

Πραγματικά δεν έχω καμία ιδέα απο τέτοια ενυδρεία οπότε απο μένα δε θα ακούσεις καμία συμβουλή..Το ενυδρείο σου στη φάση που είναι τώρα οπτικά απο άποψη αισθητικής είναι πολύ καλό..Και απο τα λίγα που μου έχουν αρέσει..Έλπιζω να συνεχίσει το ίδιο καλά και να μην έχεις προβλήματα..

Μια ερώτηση: Τα καβουράκια που έβγαλες γιατί είναι ανεπιθύμητα?

Αυτη την εποχή το ενυδρείο περνάει ένα μεταβατικό στάδιο προσαρμογής απο τον παλαιό φωτισμό στον καινούργιο, και απο την παλαιά κυκλοφορία στην καινούργια με την προσθήκη της VORTECH.

Πάντως τα πράγματα πάνε πάρα-πάρα πολύ καλά...

Το καβουράκι το έβγαλα γιατί πρωτον δεν ήθελα να ρισκάρω και δεύτερον πρέπει να είναι η αιτία γιά αρκετή ζημιά σε στρείδια και σε Buble.Πληροφοριακά σου λέω ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων τα λαθραία καβουράκια που έρχονται με την αγορά του ζωντανού βράχου και μπορεί να τα δούμε μετά απο πολύ καιρό, συνήθως είναι άτακτα παιδιά....

Σημ...έχουν γίνει και άλες αλλαγές στον βράχο αναγκαστικά ,αλά τώρα είναι πολύ καλύτερα......

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

big blue βαλε καμια φοτο να δουμε πως δεσανε τα καινουργια μεσα στο ενυδρειο....

Θα γίνει και αυτό σύντομα μαζί με την μεγάλη αλλαγή που έρχεται επιτέλους με τον εντοιχισμό του ενυδρείου κάτω απο την σκάλα...ενοώ την ξύλινη επένδυση.Μέχρι τότε θα έχουν αποστρεσαριστεί και τα νεά ζωντανά,και επίσης θα έχει στρώσει το ενυδρείο, απο τις νέες συνθήκες φωτισμού και κυκλοφορίας. Συνεπώς, θα έχετε πλήρη εικόνα της τωρινής κατάστασης...

Πάντως η κοραλλίνη που δημιουργείται αυτη την εποχή χωρίς την προσθήκη κανενός πρόσθετου είναι φανταστική....μεγάλο πράγμα η σωστή κυκλοφορία και ο σωστός φωτισμός στο Reef.

Σημ....Αυτη την φορά θα στηθεί τρίποδο και θα βγούν σωστές φωτογραφίες.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Artemia έτρωγε αλά μόνο αυτό δεν της φτάνει.Αυτοί που τα έχουν καταφέρει με την πεταλούδα αυτή δεν τα έχουν καταφέρει γιά πολύ καιρό, με εξαίρεση τον Νίκο Ψάλτη εαν δεν κάνω λάθος απο το forum που την κράτησε αρκετό διάστημα.

Η δική μου ήταν πολύ μεγάλη σε μέγεθος και όπως αναφέρεις έτρωγε μόνο αρτέμια και ότι έβρισκε στο βράχο, αφού εξαφάνισε όλες τις επτάσιες.

Έζησε περίπου ενάμιση χρόνο σε νερό με μηδενικά νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου ήταν πολύ μεγάλη σε μέγεθος και όπως αναφέρεις έτρωγε μόνο αρτέμια και ότι έβρισκε στο βράχο, αφού εξαφάνισε όλες τις επτάσιες.

Έζησε περίπου ενάμιση χρόνο σε νερό με μηδενικά νιτρικά.

Και εγω δεν έχω παράπονο γιά τις επτάσιες...δεν άφησε ούτε μία γιά δείγμα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά την προσθήκη με ελεγκτή όζοντος στο ενυδρείο, εδω και αρκετές ημέρες και την σταθεροποίηση του ORP οι τελευταίες(χθεσινές)μετρήσεις έδειξαν εξαιρετικά αποτελέσματα,εκτός του ότι το νερό είναι απίστευτα διαυγές...

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.....26,7

ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ...1.025

PH....8,30

ΑΛΚΑΛΙΚΟΤΗΤΑ.....10..........(test tropic marine)

NITRITE.....0..............(test tropic marine)

NITRATE....<1Mg/l..............(test tropic marine)

ΑΜΩΝΙΑ....0.........(test tetra)

PO4....0......(test tetra)

ΜΑΓΝΗΣΙΟ...1.440........(test salifert)

ΑΣΒΕΣΤΙΟ....470.....(test salifert)

ORP.....418

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Μετά την προσθήκη με ελεγκτή όζοντος στο ενυδρείο, εδω και αρκετές ημέρες και την σταθεροποίηση του ORP οι τελευταίες(χθεσινές)μετρήσεις έδειξαν εξαιρετικά αποτελέσματα,εκτός του ότι το νερό είναι απίστευτα διαυγές...

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.....26,7

ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ...1.025

PH....8,30

ΑΛΚΑΛΙΚΟΤΗΤΑ.....10..........(test tropic marine)

NITRITE.....0..............(test tropic marine)

NITRATE....<1Mg/l..............(test tropic marine)

ΑΜΩΝΙΑ....0.........(test tetra)

PO4....0......(test tetra)

ΜΑΓΝΗΣΙΟ...1.440........(test salifert)

ΑΣΒΕΣΤΙΟ....470.....(test salifert)

ORP.....418

ΒΒ, πρόσεξε να μη το παρακάνεις! Θεωρώ τη τιμή ORP στα 418 πολύ υψηλή!!! :(

Αφού έχεις και controller προσπάθησε να παίζεις γύρω στο 350, που είναι ότι καλύτερο και έχεις και περιθώριο ασφαλείας στη περίπτωση εσφαλμένης ένδειξης του controller... :(

Ποιές άλλες τιμές θεωρείς ότι βελτιώθηκαν εκτός του ORP, στο σύστημά σου? Δε πιστεύω να βελτιώθηκε και η θερμοκρασία, ε?!? :(

Link to comment
Share on other sites

ΒΒ, πρόσεξε να μη το παρακάνεις! Θεωρώ τη τιμή ORP στα 418 πολύ υψηλή!!! :(

Αφού έχεις και controller προσπάθησε να παίζεις γύρω στο 350, που είναι ότι καλύτερο και έχεις και περιθώριο ασφαλείας στη περίπτωση εσφαλμένης ένδειξης του controller... :(

Ποιές άλλες τιμές θεωρείς ότι βελτιώθηκαν εκτός του ORP, στο σύστημά σου? Δε πιστεύω να βελτιώθηκε και η θερμοκρασία, ε?!? :(

Το 418 στο ORP είναι λίγο πριν το κόψιμο που έχω θέσει στα 420, και εμφανίζεται πολύ λίγες φορές.Συνήθως έχω σταθερές τιμές γύρω στα 380-400.Το 350 που λές το θεωρώ μικρό νούμερο ιδιαίτερα σε 350 και κάτω.Θεωρητικά ακόμη και με 350+ έως και 400 μεταφράζεται απλά σε καλό νερό.Το παιχνίδι γίνεται απο 400+ ,σαν πάρα πολύ καλό νερό,αλά χρειάζεται προσοχή.

Οι τιμές που βελτιώθηκαν και σταθεροποιήθηκαν είναι της αμωνίας (είχα πρόβλημα γιά πολύ καιρό...) της αλκαλικότητας, του Ph και του ασβεστίου!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Το 418 στο ORP είναι λίγο πριν το κόψιμο που έχω θέσει στα 420, και εμφανίζεται πολύ λίγες φορές.Συνήθως έχω σταθερές τιμές γύρω στα 380-400.Το 350 που λές το θεωρώ μικρό νούμερο ιδιαίτερα σε 350 και κάτω.Θεωρητικά ακόμη και με 350+ έως και 400 μεταφράζεται απλά σε καλό νερό.Το παιχνίδι γίνεται απο 400+ ,σαν πάρα πολύ καλό νερό,αλά χρειάζεται προσοχή.

Οι τιμές που βελτιώθηκαν και σταθεροποιήθηκαν είναι της αμωνίας (είχα πρόβλημα γιά πολύ καιρό...) της αλκαλικότητας, του Ph και του ασβεστίου!!!

Σε "πειράζω" για τη θερμοκρασία. Ελπίζω (και νομίζω) ότι δε με παρεξηγείς! :(

Τώρα για το όζον... Θα έχεις καταλάβει ότι μου αρέσει να στηρίζω τις απόψεις μου με επιχειρήματα και παραπομπές (ναι, είναι φετίχ! :( ):

-"I do not agree with assertions that some aquarists have made that higher ORP means cleaner or "better" water." [ R.H. Farley@ Ozone and the Reef Aquarium, Part 2: Equipment and Safety] Είναι το άρθρο που ΕΣΥ ο ίδιος μας σύστησες να διαβάσουμε (μετά βέβαια από τον filrou) στο άλλο πόστ για το όζον (Δημοσίευση #22) .

Μάλλον δεν έδωσες και πολύ βάση ή φταίει ο μεταφραστής...

Στο ίδιο αυτό άρθρο (στη τελευταία παράγραφο "Ozone's Safety to the Aquarium: ORP Monitor and Control") ο Farley εξηγεί, με πολύ πειστικό τρόπο ΙΜΟ, γιατί πρέπει να είμαστε "συγκρατημένοι" όσον αφορά στο άνω όριο αποκοπής του ORP controller (λέει για τη μνήμη του ηλεκτροδίου, την εξισορρόπηση της ένδειξης, κλπ).

Για να μη κουράσω, νομίζω, ότι αν όπως λες και σε βάθος χρόνου είσαι γύρω στα 380mV, τότε είσαι ΟΚ. Επίσης γνώμη μου, να κατεβάσεις το cutoff του controller στα 400mV.

Τώρα, στις τιμές που δίνεις καταλαβαίνω την ευεργετική δράση του όζοντος στην αμμωνία και γενικά στη διάσπαση των οργανικών ενώσεων στο νερό, όπως και την επακόλουθη αύξηση του pH λόγω αυτής της διάσπασης. Για το alk και το Ca πιστεύεις ότι οφείλεται στο όζον? Μήπως μέσω της μείωσης των άλγεων που κατανάλωναν κάποια ποσότητα από αυτά? Who knows...? :hysterical:

Στη διείσδυση του φωτός δεν είδες βελτίωση με το όζον? (δλδ σε χρώματα κοραλλιών, πολύποδες, κλπ)? Εγώ νομίζω ότι είναι ο δεύτερος πιο σημαντικός λόγος για να χρησιμοποιεί κανείς όζον. (Οπως θα κατάλαβες το έθεσα και γω σε λειτουργία :( )

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Σε "πειράζω" για τη θερμοκρασία. Ελπίζω (και νομίζω) ότι δε με παρεξηγείς! :(

Τώρα για το όζον... Θα έχεις καταλάβει ότι μου αρέσει να στηρίζω τις απόψεις μου με επιχειρήματα και παραπομπές (ναι, είναι φετίχ! :( ):

-"I do not agree with assertions that some aquarists have made that higher ORP means cleaner or "better" water." [ R.H. Farley@ Ozone and the Reef Aquarium, Part 2: Equipment and Safety] Είναι το άρθρο που ΕΣΥ ο ίδιος μας σύστησες να διαβάσουμε (μετά βέβαια από τον filrou) στο άλλο πόστ για το όζον (Δημοσίευση #22) .

Μάλλον δεν έδωσες και πολύ βάση ή φταίει ο μεταφραστής...

Στο ίδιο αυτό άρθρο (στη τελευταία παράγραφο "Ozone's Safety to the Aquarium: ORP Monitor and Control") ο Farley εξηγεί, με πολύ πειστικό τρόπο ΙΜΟ, γιατί πρέπει να είμαστε "συγκρατημένοι" όσον αφορά στο άνω όριο αποκοπής του ORP controller (λέει για τη μνήμη του ηλεκτροδίου, την εξισορρόπηση της ένδειξης, κλπ).

Για να μη κουράσω, νομίζω, ότι αν όπως λες και σε βάθος χρόνου είσαι γύρω στα 380mV, τότε είσαι ΟΚ. Επίσης γνώμη μου, να κατεβάσεις το cutoff του controller στα 400mV.

Τώρα, στις τιμές που δίνεις καταλαβαίνω την ευεργετική δράση του όζοντος στην αμμωνία και γενικά στη διάσπαση των οργανικών ενώσεων στο νερό, όπως και την επακόλουθη αύξηση του pH λόγω αυτής της διάσπασης. Για το alk και το Ca πιστεύεις ότι οφείλεται στο όζον? Μήπως μέσω της μείωσης των άλγεων που κατανάλωναν κάποια ποσότητα από αυτά? Who knows...? :hysterical:

Στη διείσδυση του φωτός δεν είδες βελτίωση με το όζον? (δλδ σε χρώματα κοραλλιών, πολύποδες, κλπ)? Εγώ νομίζω ότι είναι ο δεύτερος πιο σημαντικός λόγος για να χρησιμοποιεί κανείς όζον. (Οπως θα κατάλαβες το έθεσα και γω σε λειτουργία :( )

Εχω διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο πολύ καλά, αφού άλλωστε όπως λές το έδωσα και εγω εδω.Ομως επίσης έχω διαβάσει και διάφορα άλα άρθρα περί του θέματος, μεταξύ των οποίων και αυτό εδω....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=95

.......400+...πολύ καθαρό νερό.Πουθενά δεν υπάρχει απαγόρευση γιά πάνω απο 400 ,αλά επίσης πουθενά και κακώς δεν υπάρχει όριο, με εξαίρεση εκείνο το 480 που ξέρουμε ότι είναι θανατηφόρο.

Πάντως γιά να αισθάνομαι περισσότερη ασφάλεια θα ακολουθήσω την συμβουλή σου κατά το μισό και θα κόψω τον κοντρόλλερ στα 410 αντι στα 420 που είναι τώρα....

Γιά το φώς έχεις δίκιο.....περισσότερο ζωντανά χρώματα στα κοράλλια και γενικά στον βράχο.Η καλύτερη αλκαλικότητα και το ασβέστιο δεν είπα εγω ότι οφείλονται στο όζον, αλά όπως και εσύ είμαι σίγουρος ότι οφείλονται απο την αισθητή μείωση της άλγης λόγω του όζοντος...με λίγα λόγια το όζον σε αυτη την περίτπωση βοήθησε έμεσα και όχι άμεσα....

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Εχω διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο πολύ καλά, αφού άλλωστε όπως λές το έδωσα και εγω εδω.Ομως επίσης έχω διαβάσει και διάφορα άλα άρθρα περί του θέματος, μεταξύ των οποίων και αυτό εδω....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=95

.......400+...πολύ καθαρό νερό.Πουθενά δεν υπάρχει απαγόρευση γιά πάνω απο 400 ,αλά επίσης πουθενά και κακώς δεν υπάρχει όριο, με εξαίρεση εκείνο το 480 που ξέρουμε ότι είναι θανατηφόρο.

Πάντως γιά να αισθάνομαι περισσότερη ασφάλεια θα ακολουθήσω την συμβουλή σου κατά το μισό και θα κόψω τον κοντρόλλερ στα 410 αντι στα 420 που είναι τώρα....

Με "ρίχνεις"..., αλλά χαλάλι. Αφού είναι και η περίοδος των "εκπτώσεων"... :(

Γιά το φώς έχεις δίκιο.....περισσότερο ζωντανά χρώματα στα κοράλλια και γενικά στον βράχο.Η καλύτερη αλκαλικότητα και το ασβέστιο δεν είπα εγω ότι οφείλονται στο όζον, αλά όπως και εσύ είμαι σίγουρος ότι οφείλονται απο την αισθητή μείωση της άλγης λόγω του όζοντος...με λίγα λόγια το όζον σε αυτη την περίτπωση βοήθησε έμεσα και όχι άμεσα....

Κοίτα να δείς ΒΒ..., εγώ δε πρόκειται να κάνω συγκρίσεις της φερεγγυότητας και εγκυρότητας των άρθρων που διαβάζει ο καθένας, αλλά σίγουρα άρθρο από άρθρο, έρευνα από έρευνα και συγγραφέας από συγγραφέα διαφέρει. "Δεν είναι όλα τα δάκτυλα ίδια"... :(

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς ΒΒ..., εγώ δε πρόκειται να κάνω συγκρίσεις της φερεγγυότητας και εγκυρότητας των άρθρων που διαβάζει ο καθένας, αλλά σίγουρα άρθρο από άρθρο, έρευνα από έρευνα και συγγραφέας από συγγραφέα διαφέρει. "Δεν είναι όλα τα δάκτυλα ίδια"... :(

Mιλάς σωστά έτσι είναι...και εγω δοκιμάζοντας παρακολουθώ πάντα τι γίνεται με το ενυδρείο μου και πράτω ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που κάθε σύστημα έχει την διαφορετικότητα του είναι λογικό πολλές φορές τα αποτελέσματα του ενυδρειου μας να διαφέρουν με αυτά της έρευνας.Πιστεύω ότι είναι πολύ καλό να ενημερωνόμαστε με αρθα και έρευνες , αλλά δεν πρέπει να θεωρούμε δεδομένα τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Από την στιγμή που κάθε σύστημα έχει την διαφορετικότητα του είναι λογικό πολλές φορές τα αποτελέσματα του ενυδρειου μας να διαφέρουν με αυτά της έρευνας.Πιστεύω ότι είναι πολύ καλό να ενημερωνόμαστε με αρθα και έρευνες , αλλά δεν πρέπει να θεωρούμε δεδομένα τα πάντα.

Συμφωνώ μαζί σου και συμβαίνει κατά κόρον να διαφέρουν κάποιες τιμές του ενυδρείου μας, από τους "μέσους όρους" των επιστημονικών ερευνών. Ωστόσο, η "ιδαιτερότητα" και η πολυπλοκότητα του ORP/redox και της μέτρησής του είναι δεδομένη και δε νομίζω ότι εμπίπτει στη "διαφορετικότητα" του κάθε συστήματος. Εδώ μιλάμε ότι μπορεί να διοχετεύεις υπερβολική ποσότητα όζοντος στο ενυδρείο και ο controller να διαβάζει άλλα 'ντι άλλων! :(

Σίγουρα, κάθε σύστημα είναι ιδιαίτερο και μοναδικό αλλά υπάρχουν και κάποιες επιστημονικές "σταθερές" στην όλη υπόθεση και αυτός που τις προκαλεί, προκαλεί τη τύχη του...

Με την ευκαιρία να δηλώσω ότι είμαι ενάντια στους ακραίους πειραματισμούς σε ενυδρείο που φιλοξενεί ζωντανά. Ναι μεν πειράματα, αλλά εκ του ασφαλούς ΠΑΝΤΑ και χωρίς να παίζουμε με τις ζωές άλλων πλασμάτων!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου και συμβαίνει κατά κόρον να διαφέρουν κάποιες τιμές του ενυδρείου μας, από τους "μέσους όρους" των επιστημονικών ερευνών. Ωστόσο, η "ιδαιτερότητα" και η πολυπλοκότητα του ORP/redox και της μέτρησής του είναι δεδομένη και δε νομίζω ότι εμπίπτει στη "διαφορετικότητα" του κάθε συστήματος. Εδώ μιλάμε ότι μπορεί να διοχετεύεις υπερβολική ποσότητα όζοντος στο ενυδρείο και ο controller να διαβάζει άλλα 'ντι άλλων! :(

Σίγουρα, κάθε σύστημα είναι ιδιαίτερο και μοναδικό αλλά υπάρχουν και κάποιες επιστημονικές "σταθερές" στην όλη υπόθεση και αυτός που τις προκαλεί, προκαλεί τη τύχη του...

Με την ευκαιρία να δηλώσω ότι είμαι ενάντια στους ακραίους πειραματισμούς σε ενυδρείο που φιλοξενεί ζωντανά. Ναι μεν πειράματα, αλλά εκ του ασφαλούς ΠΑΝΤΑ και χωρίς να παίζουμε με τις ζωές άλλων πλασμάτων!!!

:( συμφωνώ απολύτως.

Εννοείτε ότι υπάρχουν κάποιοι "κανόνες" που δεν πρέπει να πάει κόντρα κάποιος,όπως και στο θέμα που συζητάμε για το όζον.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου και συμβαίνει κατά κόρον να διαφέρουν κάποιες τιμές του ενυδρείου μας, από τους "μέσους όρους" των επιστημονικών ερευνών. Ωστόσο, η "ιδαιτερότητα" και η πολυπλοκότητα του ORP/redox και της μέτρησής του είναι δεδομένη και δε νομίζω ότι εμπίπτει στη "διαφορετικότητα" του κάθε συστήματος. Εδώ μιλάμε ότι μπορεί να διοχετεύεις υπερβολική ποσότητα όζοντος στο ενυδρείο και ο controller να διαβάζει άλλα 'ντι άλλων! :(

Σίγουρα, κάθε σύστημα είναι ιδιαίτερο και μοναδικό αλλά υπάρχουν και κάποιες επιστημονικές "σταθερές" στην όλη υπόθεση και αυτός που τις προκαλεί, προκαλεί τη τύχη του...

Με την ευκαιρία να δηλώσω ότι είμαι ενάντια στους ακραίους πειραματισμούς σε ενυδρείο που φιλοξενεί ζωντανά. Ναι μεν πειράματα, αλλά εκ του ασφαλούς ΠΑΝΤΑ και χωρίς να παίζουμε με τις ζωές άλλων πλασμάτων!!!

Γιά να δώσεις υπερβολική ποσότητα όζον στο ενυδρείο θα πρέπει εκτός του ότι να δείχνει ο κοντρόλλερ ότι του καπνίσει να έχεις και μεγαλύτερο οζονιστήρα απο τα λίτρα σου με τον γενικό και ασφαλή μπούσουλα των 10 mg/l........προσωπικά επέλεξα κατοστάρη οζονιστήρα ακριβώς γιά να έχω τον έλεγχο και στα χέρια μου καλύτερα...άλλωστε στα λίτρα μου είναι αυτό ακριβώς που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Γιά να δώσεις υπερβολική ποσότητα όζον στο ενυδρείο θα πρέπει εκτός του ότι να δείχνει ο κοντρόλλερ ότι του καπνίσει να έχεις και μεγαλύτερο οζονιστήρα απο τα λίτρα σου με τον γενικό και ασφαλή μπούσουλα των 10 mg/l........προσωπικά επέλεξα κατοστάρη οζονιστήρα ακριβώς γιά να έχω τον έλεγχο και στα χέρια μου καλύτερα...άλλωστε στα λίτρα μου είναι αυτό ακριβώς που πρέπει.

Εδώ, εν μέρει, είσαι λάθος φίλε ΒΒ. Αν ο controller "τα παίξει" και δεν παρατηρείς προσεκτικά το νερό σου και τα ζωντανά σου, τότε βαδίζεις στα τυφλά και κάνε το σταυρό σου! :(

Για να ισχύει αυτή η "ασφαλιστική δικλείδα" του μικρού οζονιστήρα που ανεφέρεις, θα πρέπει εκ των προτέρων να υπάρχει "εγγυημένη απόδοση", ότι για παράδειγμα, για κάθε 10mg/l όζοντος θα παίρνεις 50mV αύξηση στο redox σου και σε συγκεκριμμένο χρόνο. Τότε θα μπορούσες να είσαι ήσυχος και να έχεις "τον έλεγχο στα χέρια σου". Δυστυχώς, κάτι τέτοιο δε μπορεί να γίνει και δεν υπάρχει κανείς "σοβαρός άνθρωπος" που θα σου πει ότι κάτι τέτοιο ισχύει.

Αυτό που καταφέρνεις έχοντας οζονιστήρα που αντιστοιχεί στα λίτρα σου, είναι να περιορίζεις τη πιθανότητα διοχέτευσης μεγάλης ποσότητας όζοντος σε μικρό χρονικό διάστημα στο νερό (δλδ. άμεσης δηλητηρίασης), καθώς και την αποφυγή "αναθυμιάσεων" λόγω υπερβάλλοντος και μη αξιοποιημένου όζοντος στην ατμόσφαιρα. Επίσης, περιορίζεις τη φθορά των υλικών που έρχονται σε άμεση επαφή με αυτό το πολύ οξειδωτικό αέριο. Σίγουρα όμως, δε διασφαλίζεις ότι τα ευαίσθητα βράγχια των ψαριών και κάποια άλλα ζωτικά όργανα και άλλοι οργανισμοί, δε θα συσσωρεύσουν ζημιές από την υπερβάλλουσσα οξείδωση η οποία δεν είναι πάντα άμεσα ορατή και αντιληπτή.

Ο κύριος λόγος της αδυναμίας αντιστοίχισης χ mg/lt --> ψ mV, είναι η εγγενής πολυπλοκότητα των χημικών διεργασιών που συνθέτουν την έννοια του ORP/redox, αλλά και οι πολλοί ετερογενείς παράγοντες που επιδρούν και επηρεάζουν τις πολύπλοκες αυτές χημικές διεργασίες. Για παράδειγμα, όταν ταΐζουμε επηρεάζουμε άμεσα το redox του νερού, αλλά είναι μόνο στις περιοχές που υπάρχει τροφή? ή παντού? Η αρχική ποιότητα του νερού μας παίζει επίσης ρόλο. Άλλη δουλειά κάνει το όζον σε νερό A/O και άλλη σε νερό βρύσης με conditioner. Οι "ετερογενείς" αυτοί παράγοντες είναι τόσοι μοναδικοί για κάθε ρουτίνα ενυδρείου, τόσοι πολλοί και οι μεταξύ τους αλληλεπιδράσεις τόσο πολύπλοκες ή/και άγνωστες ακόμη, που είναι πρακτικά αδύνατο να δημιουργηθεί μια τέτοια αντιστοιχία.

Δε θα πρέπει λοιπόν να επαναπαυόμαστε, ότι λόγω "μικρού" οζονιστήρα δε πρόκειται να έχουμε προβλήματα. Πολύ καλό είναι να ταιριάζει ο οζονιστήρας στα μέτρα μας αλλά δεν μας εξασφαλίζει την χαλαρότητα... :(

BTW, το skimmer σου είσαι σίγουρος ότι αντέχει τα 100mg/lt? :(

Link to comment
Share on other sites

Εδώ, εν μέρει, είσαι λάθος φίλε ΒΒ. Αν ο controller "τα παίξει" και δεν παρατηρείς προσεκτικά το νερό σου και τα ζωντανά σου, τότε βαδίζεις στα τυφλά και κάνε το σταυρό σου! :(

Για να ισχύει αυτή η "ασφαλιστική δικλείδα" του μικρού οζονιστήρα που ανεφέρεις, θα πρέπει εκ των προτέρων να υπάρχει "εγγυημένη απόδοση", ότι για παράδειγμα, για κάθε 10mg/l όζοντος θα παίρνεις 50mV αύξηση στο redox σου και σε συγκεκριμμένο χρόνο. Τότε θα μπορούσες να είσαι ήσυχος και να έχεις "τον έλεγχο στα χέρια σου". Δυστυχώς, κάτι τέτοιο δε μπορεί να γίνει και δεν υπάρχει κανείς "σοβαρός άνθρωπος" που θα σου πει ότι κάτι τέτοιο ισχύει.

Αυτό που καταφέρνεις έχοντας οζονιστήρα που αντιστοιχεί στα λίτρα σου, είναι να περιορίζεις τη πιθανότητα διοχέτευσης μεγάλης ποσότητας όζοντος σε μικρό χρονικό διάστημα στο νερό (δλδ. άμεσης δηλητηρίασης), καθώς και την αποφυγή "αναθυμιάσεων" λόγω υπερβάλλοντος και μη αξιοποιημένου όζοντος στην ατμόσφαιρα. Επίσης, περιορίζεις τη φθορά των υλικών που έρχονται σε άμεση επαφή με αυτό το πολύ οξειδωτικό αέριο. Σίγουρα όμως, δε διασφαλίζεις ότι τα ευαίσθητα βράγχια των ψαριών και κάποια άλλα ζωτικά όργανα και άλλοι οργανισμοί, δε θα συσσωρεύσουν ζημιές από την υπερβάλλουσσα οξείδωση η οποία δεν είναι πάντα άμεσα ορατή και αντιληπτή.

Ο κύριος λόγος της αδυναμίας αντιστοίχισης χ mg/lt --> ψ mV, είναι η εγγενής πολυπλοκότητα των χημικών διεργασιών που συνθέτουν την έννοια του ORP/redox, αλλά και οι πολλοί ετερογενείς παράγοντες που επιδρούν και επηρεάζουν τις πολύπλοκες αυτές χημικές διεργασίες. Για παράδειγμα, όταν ταΐζουμε επηρεάζουμε άμεσα το redox του νερού, αλλά είναι μόνο στις περιοχές που υπάρχει τροφή? ή παντού? Η αρχική ποιότητα του νερού μας παίζει επίσης ρόλο. Άλλη δουλειά κάνει το όζον σε νερό A/O και άλλη σε νερό βρύσης με conditioner. Οι "ετερογενείς" αυτοί παράγοντες είναι τόσοι μοναδικοί για κάθε ρουτίνα ενυδρείου, τόσοι πολλοί και οι μεταξύ τους αλληλεπιδράσεις τόσο πολύπλοκες ή/και άγνωστες ακόμη, που είναι πρακτικά αδύνατο να δημιουργηθεί μια τέτοια αντιστοιχία.

Δε θα πρέπει λοιπόν να επαναπαυόμαστε, ότι λόγω "μικρού" οζονιστήρα δε πρόκειται να έχουμε προβλήματα. Πολύ καλό είναι να ταιριάζει ο οζονιστήρας στα μέτρα μας αλλά δεν μας εξασφαλίζει την χαλαρότητα... :(

BTW, το skimmer σου είσαι σίγουρος ότι αντέχει τα 100mg/lt? :(

+1

Και να παραθεσω και ενα μικρο παραδειγμα απο φιλο. Σε 400αρι ενυδρειο 40mg > 24 x 7 προκαλουσε Ich στα ψαρια και μερικα χαθηκαν και ολας. Οταν μειωθηκε η ποσοτητα και μπήκε και για 1-2 ωρες την ημερα αν δεν κανω λαθος, αρχισε να βλεπει καλα αποτελεσματα. Καπου στο thread ειδα οτι το καλο νερο ειναι απο 400+ και πανω δεν συμφωνω. ΙΜΟ το ORP ειναι για να βλεπουμε μεταβολες στις σταθερες τιμες του ενυδρειου και να προλαβαινουμε καταστασεις. ΠΧ αν εχω σταθερα 360-380 και ξαφνικα βλεπω 250 κατι εχει γινει. Μια αλλαγη νερου καποιο ζωντανο πεθανε κτλ κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Εδώ, εν μέρει, είσαι λάθος φίλε ΒΒ. Αν ο controller "τα παίξει" και δεν παρατηρείς προσεκτικά το νερό σου και τα ζωντανά σου, τότε βαδίζεις στα τυφλά και κάνε το σταυρό σου! :(

Για να ισχύει αυτή η "ασφαλιστική δικλείδα" του μικρού οζονιστήρα που ανεφέρεις, θα πρέπει εκ των προτέρων να υπάρχει "εγγυημένη απόδοση", ότι για παράδειγμα, για κάθε 10mg/l όζοντος θα παίρνεις 50mV αύξηση στο redox σου και σε συγκεκριμμένο χρόνο. Τότε θα μπορούσες να είσαι ήσυχος και να έχεις "τον έλεγχο στα χέρια σου". Δυστυχώς, κάτι τέτοιο δε μπορεί να γίνει και δεν υπάρχει κανείς "σοβαρός άνθρωπος" που θα σου πει ότι κάτι τέτοιο ισχύει.

Αυτό που καταφέρνεις έχοντας οζονιστήρα που αντιστοιχεί στα λίτρα σου, είναι να περιορίζεις τη πιθανότητα διοχέτευσης μεγάλης ποσότητας όζοντος σε μικρό χρονικό διάστημα στο νερό (δλδ. άμεσης δηλητηρίασης), καθώς και την αποφυγή "αναθυμιάσεων" λόγω υπερβάλλοντος και μη αξιοποιημένου όζοντος στην ατμόσφαιρα. Επίσης, περιορίζεις τη φθορά των υλικών που έρχονται σε άμεση επαφή με αυτό το πολύ οξειδωτικό αέριο. Σίγουρα όμως, δε διασφαλίζεις ότι τα ευαίσθητα βράγχια των ψαριών και κάποια άλλα ζωτικά όργανα και άλλοι οργανισμοί, δε θα συσσωρεύσουν ζημιές από την υπερβάλλουσσα οξείδωση η οποία δεν είναι πάντα άμεσα ορατή και αντιληπτή.

Ο κύριος λόγος της αδυναμίας αντιστοίχισης χ mg/lt --> ψ mV, είναι η εγγενής πολυπλοκότητα των χημικών διεργασιών που συνθέτουν την έννοια του ORP/redox, αλλά και οι πολλοί ετερογενείς παράγοντες που επιδρούν και επηρεάζουν τις πολύπλοκες αυτές χημικές διεργασίες. Για παράδειγμα, όταν ταΐζουμε επηρεάζουμε άμεσα το redox του νερού, αλλά είναι μόνο στις περιοχές που υπάρχει τροφή? ή παντού? Η αρχική ποιότητα του νερού μας παίζει επίσης ρόλο. Άλλη δουλειά κάνει το όζον σε νερό A/O και άλλη σε νερό βρύσης με conditioner. Οι "ετερογενείς" αυτοί παράγοντες είναι τόσοι μοναδικοί για κάθε ρουτίνα ενυδρείου, τόσοι πολλοί και οι μεταξύ τους αλληλεπιδράσεις τόσο πολύπλοκες ή/και άγνωστες ακόμη, που είναι πρακτικά αδύνατο να δημιουργηθεί μια τέτοια αντιστοιχία.

Δε θα πρέπει λοιπόν να επαναπαυόμαστε, ότι λόγω "μικρού" οζονιστήρα δε πρόκειται να έχουμε προβλήματα. Πολύ καλό είναι να ταιριάζει ο οζονιστήρας στα μέτρα μας αλλά δεν μας εξασφαλίζει την χαλαρότητα... :(

BTW, το skimmer σου είσαι σίγουρος ότι αντέχει τα 100mg/lt? :(

Θεωρητικά μπορεί και να είμαι λάθος εν μέρει όπως λές, όμως θεωρώ ότι η προσοχή και η ανασφάλεια που έτσι και αλλοιώς υπάρχει με την προσθήκη όζοντος, έχει και κάποια όρια.....Οσο και εαν έψαξα όσο και εαν ρώτησα, πουθενά δεν βρήκα κανέναν που να έχει χάσει θαλασσινές ζωές απο όζον, και μιλάμε γιά ανθρώπους που στην ουσία ούτε κατά διάνοια δεν έχουν ψάξει το θέμα όπως εμείς εδω.Παρακολουθώ συνεχώς τις διακιμάνσεις στις τιμές του Orp και σχεδόν καθημερινά ελέγχω τον μετρητή.Στα συν αυτη την εποχή είναι ότι το ενυδρείο έχει απαλαγεί σχεδόν πλήρως απο άλγες και ο μετρητής είναι πεντακάθαρος.

Οσο γιά το skimmer Που ρωτάς, έχω ξαναγράψει ότι ο κατασκευαστής θεωρεί σαν ozon safe το συγκεκριμένο skimmer.Φυσικά δεν αναφέρονται επιτρeπτές τιμές, όμως ξέρεις εσύ ανά τον κόσμο κανέναν κατασκευαστή skimmer ανεξαρτήτου τιμής, που να εξηγεί με λεπτομέρεια το όριο τιμών όζοντος που μπορεί να δεχθεί η κατασκευή του;

Θέω να ξέρεις φίλε μου ότι δεν πάω κόντρα σε αυτά που λές, όμως μιά απίστευτη γιά εμένα φοβία στο συγκεκριμένο θέμα απο εσένα, χωρίς να ξέρω ποιό ατυχές παράδειγμα έχεις προσωπικά η όχι απο το παρελθόν, η στέκεσαι στην θεωρία, που όπως ξέρεις και ειδικά σε τέτοια θέματα μπορεί να διαφέρει κατά πολύ απο ερευνητή σε ερευνητή....

Μήπως ξεφύγαμε όμως;

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Θεωρητικά μπορεί και να είμαι λάθος εν μέρει όπως λές, όμως θεωρώ ότι η προσοχή και η ανασφάλεια που έτσι και αλλοιώς υπάρχει με την προσθήκη όζοντος, έχει και κάποια όρια..... Σίγουρα! Και τα όρια αυτά τα θέτει ο καθένας με βάση τις γνώσεις και την αντίληψή του. 'Ομως, όταν ανοίγουμε συζήτηση σε ένα δημόσιο φόρουμ, καταρχήν το κάνουμε για να ακούσουμε άλλες απόψεις και να συλλέξουμε γνώση και κατά δεύτερον, πρέπει να είμαστε προσεκτικοί σε αυτά που λέμε γιατί κάποιοι σχηματίζουν γνώμη και στάση από τα γραφόμενά μας. Στο ενυδρείο μας σίγουρα μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε και κανείς δε μπορεί να μας "ελέγξει". Όμως, όταν γράφουμε σε ένα τόσο δημοφιλές δημόσιο φόρουμ τα "κατορθώματά" μας και τα πλασσάρουμε ενίοτε και σαν "βέλτιστη πρακτική" ή αλλιώς " How to" τότε ΠΡΕΠΕΙ να είμαστε ανοιχτοί στη κριτική και την άποψη των άλλων... :( Οσο και εαν έψαξα όσο και εαν ρώτησα, πουθενά δεν βρήκα κανέναν που να έχει χάσει θαλασσινές ζωές απο όζον, και μιλάμε γιά ανθρώπους που στην ουσία ούτε κατά διάνοια δεν έχουν ψάξει το θέμα όπως εμείς εδω. Μα εκεί ακριβώς είναι το θέμα! 'Οτι αυτοί που απευθύνθηκες δεν έχουν ψάξει το θέμα, οπότε και δε μπορούν να συσχετίσουν δεδομένα!!! Παρακολουθώ συνεχώς τις διακιμάνσεις στις τιμές του Orp και σχεδόν καθημερινά ελέγχω τον μετρητή.Στα συν αυτη την εποχή είναι ότι το ενυδρείο έχει απαλαγεί σχεδόν πλήρως απο άλγες και ο μετρητής είναι πεντακάθαρος. Μπράβο σου, γιατί έτσι προστατεύεις την επένδυσή σου αλλά και τις ζωές των πλασμάτων που φιλοξενείς και φυσικά τη ζωή και την υγεία της οικογένειας σου! :hysterical:

Οσο γιά το skimmer Που ρωτάς, έχω ξαναγράψει ότι ο κατασκευαστής θεωρεί σαν ozon safe το συγκεκριμένο skimmer.Φυσικά δεν αναφέρονται επιτρeπτές τιμές, όμως ξέρεις εσύ ανά τον κόσμο κανέναν κατασκευαστή skimmer ανεξαρτήτου τιμής, που να εξηγεί με λεπτομέρεια το όριο τιμών όζοντος που μπορεί να δεχθεί η κατασκευή του; Ξέρω για παράδειγμα, ότι η Deltec προτείνει κάποια μέγιστη τιμή όζοντος στο μοντέλο της MCE 600 και πάντως, όλα τα υλικά έχουν συγκεκριμμένες ανοχές-αντοχές! Αρκετοί χομπίστες χρησιμοποιούν κάποιο άλλο φθηνότερο skimmer για το όζον, ακριβώς για να αποφύγουν τη φθορά στο κύριο και συνήθως ακριβό skimmer τους. :hysterical:

Θέω να ξέρεις φίλε μου ότι δεν πάω κόντρα σε αυτά που λές, όμως μιά απίστευτη γιά εμένα φοβία στο συγκεκριμένο θέμα απο εσένα, χωρίς να ξέρω ποιό ατυχές παράδειγμα έχεις προσωπικά η όχι απο το παρελθόν, η στέκεσαι στην θεωρία, που όπως ξέρεις και ειδικά σε τέτοια θέματα μπορεί να διαφέρει κατά πολύ απο ερευνητή σε ερευνητή.... Καμμιά απολύτως φοβία! :( Σκοπός μου είναι να προσεγγίσω το θέμα όζον με σοβαρότητα και υπευθυνότητα, ακριβώς για να εξαλειφθούν μέσω της ΓΝΩΣΗΣ και της "συλλογικής" ΑΛΗΘΕΙΑΣ, οι όποιες αμφιβολίες ή ανησυχίες που αφορούν στη χρήση του όζοντος και να προλάβω, ει δυνατόν, κάποιο "ατυχές παράδειγμα"... :hysterical:

Σημασία για μένα έχει, να είναι μιά συζήτηση εποικοδομητική και η ανταλλαγή απόψεων να καταλήγει σε γνώση, έστω και "θεωρητική", αν είναι να αποφευχθούν ζημιές και να σωθούν κάποιες ζωές... :hysterical:

Μήπως ξεφύγαμε όμως;

Μπαααά...Δε νομίζω! :hysterical:

:(

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν ήμουν ανοιχτός σε ανταλλαγές απόψεων και γνώμεων εδω μέσα, μάλλον δεν θα είχα και λόγο να υπάρχω......τουλάχιστον σε αυτό δεν μπορεί να με κατηγορήσει κανείς.Πάμπολες φορές με αφορμή συζητήσεις εδω, έχω αλλάξει στρατηγική γιά κάποιες αγορές η αντιμετώπηση-πρόληψη διαφόρων προβλημάτων.

Στο θέμα OZON...θεωρώ ότι απο την στιγμή που αποφάσησα ότι πρέπει να μπεί, κάνω ότι καλύτερο μπορώ και γνωρίζω....προς το παρών αυτές είναι καλώς η κακώς οι "χρυσές" τομές που έχω βρεί.Φυσικά δεν αποκλείω και τις οποιες δήποτε αλλαγές στο μέλλον, αν χρειαστούν....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα έκανα τις καθιερωμένες μηνιαίες μετρήσεις πριν την αλλαγή νερού.

Ολα πάρα πολύ καλά με Ph 8.15 εκτός της αλκαλικότητας η οποία έχει πέσει στο 6!!!

Είναι η πρώτη φορά που πέφτει τόσο χαμηλά.Συνήθως κυμαίνεται ανάμεσα στο 8 με 10.

Τι κάνουμε;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

εκτός της αλκαλικότητας η οποία έχει πέσει στο 6!!!

Είναι η πρώτη φορά που πέφτει τόσο χαμηλά.Συνήθως κυμαίνεται ανάμεσα στο 8 με 10.

Τι κάνουμε;

Προσθέτουμε ΚΗ buffer σε καθημερινή βάση γιατί καταναλώνεται από τα κοράλλια μας καθημερινά.

Προσοχή στην υπερδοσολογία

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτουμε ΚΗ buffer σε καθημερινή βάση γιατί καταναλώνεται από τα κοράλλια μας καθημερινά.

Προσοχή στην υπερδοσολογία

Απλά έλεγα μήπως κάτι δεν πάει καλά....

Εχεις να μου κάνεις καμιά καλή πρόταση γιά ΚΗ buffer;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...