Jump to content

Νέο Malawi Mbuna 400ltr


malaw

Recommended Posts

Χαίρεται φίλοι μού και πάλι σήμερα γίνανε μετρήσεις στο ενυδρείο και έχουμε τα εξής

ΝH4NH3----> 0mg/l

NO2---->0,5mg/l

NO3---->10mg/l

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλοι χαίρεται και πάλι σημερα πέσανε στο ενυδρείο βακτηρίδια nitrivec kai γυρω στα 5 φυλλαρακια τροφή.....μετα από 3 ώρες πού εκανα μέτρηση είδα αυτές τις τιμές

ΝH4NH3----> 0mg/l

NO2---->0mg/l

NO3----> λιγότερο από 10mg/l

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις γίνανε με υγρα τέστ της sera.....υπάρχει περίπτωση να έχει στρώσει μέσα σε 10 μέρες???

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις γίνανε με υγρα τέστ της sera.....υπάρχει περίπτωση να έχει στρώσει μέσα σε 10 μέρες???

Ο μόνος τρόπος για να είμαστε σίγουροι ότι έστρωσε είναι οι μετρήσεις. Οι δικές σου φαίνονται εντάξει αλλά είναι σημαντικό η ιχθυοφόρτιση να γίνει σταδιακά. Έχεις αποφασίσει τι ψάρια θα βάλεις;

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ναί.....για αρχή 1 χαρέμι labido απο 1 οικογενεια που έχω σε ενα άλλο ενυδρειο μου....μακάρι δηλ...να πετυχω χαρεμι λογω του ότι δεν μπορω να ξεχωρισω πολύ καλά....σε δευτερη φάση μετά απο κανα 15 ημερο έλεγα για ένα χαρεμι Maynlandia greshakei και ενα χαρεμι cynotilapia afra

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου προχτές μπήκανε στο ενυδρείο τα πρώτα 2 ψαράκια......1 ζευγάρι ενήλικα λάμπιντο και βρίσκομαι στην αναζήτηση τών άλλων 2 ενηλικων θυληκων για να δημιουργηθεί χαρέμι.....αν κάποιος φίλος έχει περίσευμα θα του ήμουν ευγνώμων!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι είναι μούχλα απ τα 1-2 φλεικς πού έριχνα κάθε μέρα η οποία φαίνεται να είναι και τριχοειδούς ηφής.....

ΠΑΡΑΘΕΣΗ(malaw @ 24/12/2009, 21:13:15) *

Γειά σας φίλοι μού αφρικανόφιλοι και Χρόνια μάς πολλά υγεία και ευτυχία σε όλουσ!!!!! smile.gif το στρώσιμο τού ενυδρείου συνεχίζει και βρισκόμαστε στό στάδιο τής αμμωνίας.....παρατηρώ όμως μία βλενώδη ούσία σε μορφή κομματάκια διάφανα να περιβάλεται μέσα στο ενυδρείο τα οποία άλλα αιορούνται αλλα έχουν κάτσει σε φυτά...γωνίες που σχηματίζουν οι πέτρες,θερμοστάτη και με ανησυχεί αυτο γιατί βλέπω ότι εισαγω-εξάγωνταί μέσω του φίλτρου...επίσης παρατηρώ στήν επιφάνεια αρκετή σκόνη απ τίς πρώτες ημέρες πού γέμισε το ενυδρείο.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ενυδρείο μιά χαρά από μετρήσεις και ειναι η 4η μέρα με ψάρια.......αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με αυτό που παρατηρείται πού αναφέρω παραπάνω...μήπως είναι κάτι ανησυχητικό να το εξαλείψουμε....

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγούλα νερού έγινε σήμε 70% και βλέπουμε πώς θα πάει....πάντως πέρα από αυτό που έχει παρατηρηθεί τα ψάρια ειναι σε πολύ καλή κατάσταση ερωτοτροπούν συνέχεια είναι θέμα χρόνου να δώ μπύκωμαπριν καν προλάβω να δημιουργήσω και το χαρέμι...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι μού αφρικανόφιλοι και Χρόνια μάς πολλά υγεία και ευτυχία σε όλουσ!!!!! smile.gif το στρώσιμο τού ενυδρείου συνεχίζει και βρισκόμαστε στό στάδιο τής αμμωνίας.....παρατηρώ όμως μία βλενώδη ούσία σε μορφή κομματάκια διάφανα να περιβάλεται μέσα στο ενυδρείο τα οποία άλλα αιορούνται αλλα έχουν κάτσει σε φυτά...γωνίες που σχηματίζουν οι πέτρες,θερμοστάτη και με ανησυχεί αυτο γιατί βλέπω ότι εισαγω-εξάγωνταί μέσω του φίλτρου...επίσης παρατηρώ στήν επιφάνεια αρκετή σκόνη απ τίς πρώτες ημέρες πού γέμισε το ενυδρείο.....

Φίλε Malaw διευκρίνησε σε παρακαλώ αυτό που λές παραπάνω. Τα φίλτρα σου δεν συγκρατούν αυτα που περνάνε απο μέσα;

Link to comment
Share on other sites

:welcome: όχι τελικά δεν έχει να κάνει με το φίλτρο.....επάνω στις πέτρες παρατηρώ ότι έχει ξεκινήσει πρασινη άλγη από προχτές....και γενικότερα αυτό που σας αναφέρω καιρό τώρα είναι μια τριχοειδής ασπρη βλενώδης ουσία που πιάνει σε διάφορα σημεία επάνω στις πέτρες και τον θερμοστάτη που άν την αφήνω μεγαλώνει και καταλήγει να γίνεται φούντες στα σημεία που εμφανίζεται.....έκανα προχτες αλλαγή νερού 70% τραβηξα με σκούπα τις εστείες που σας αναφέρω και έβαλα άνθρακα στο ενα εξωτερικό για 3 μέρες τον οποίο θα αφαιρέσω αύριο...και κατόπιν θα βάλω και 6 ανούμπιες και ίσως 2-3 βαλισνερίες για να σπάσει η πετρίλα......στο ενυδρείο υπάρχουν μέσα 1 αρσενικό και 1 θυληκό λάμπιντο προς το παρών και ταίζονται 1 μικρό γεύμα την ημέρα!!!!! ο φωτισμός είναι 8 ώρες με 4 λάμπες Τ5....θα ήθελα την γνώμη σας και πιθανές λύσεις για να εξαλείψω τις απειλές που δέχεται το οικοσύστημα μου από τους παραπάνω παράγοντες
Link to comment
Share on other sites

;) όχι τελικά δεν έχει να κάνει με το φίλτρο.....επάνω στις πέτρες παρατηρώ ότι έχει ξεκινήσει πρασινη άλγη από προχτές....και γενικότερα αυτό που σας αναφέρω καιρό τώρα είναι μια τριχοειδής ασπρη βλενώδης ουσία που πιάνει σε διάφορα σημεία επάνω στις πέτρες και τον θερμοστάτη που άν την αφήνω μεγαλώνει και καταλήγει να γίνεται φούντες στα σημεία που εμφανίζεται.....έκανα προχτες αλλαγή νερού 70% τραβηξα με σκούπα τις εστείες που σας αναφέρω και έβαλα άνθρακα στο ενα εξωτερικό για 3 μέρες τον οποίο θα αφαιρέσω αύριο...και κατόπιν θα βάλω και 6 ανούμπιες και ίσως 2-3 βαλισνερίες για να σπάσει η πετρίλα......στο ενυδρείο υπάρχουν μέσα 1 αρσενικό και 1 θυληκό λάμπιντο προς το παρών και ταίζονται 1 μικρό γεύμα την ημέρα!!!!! ο φωτισμός είναι 8 ώρες με 4 λάμπες Τ5....θα ήθελα την γνώμη σας και πιθανές λύσεις για να εξαλείψω τις απειλές που δέχεται το οικοσύστημα μου από τους παραπάνω παράγοντες

Κανείς....?? :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Το πρασινο πρεπει να ειναι κυανοβακτηριο και οχι η "καλη" πρασινη αλγη.Αν ειναι καλο θα ειναι να πρεπει να φυγει.Μια φωτο θα βοηθουσε.

Η ασπρη αλγη λογικα δεν σε πειραζει.Μια φωτο θα βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω φωτογραφία απο αυτό που σας έλεγα που πιάνει στις πέτρες που είναι άσπρο σα βαμβάκι...αλλά καί της άλγης της πράσινης η οπία απ ότι φαίνεται έχει μέσα της και μικροεστείες καφετιάς

Link to comment
Share on other sites

Θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει.Ειναι καποιο ειδος μηκυτα μη ανησυχητικο.Οσο για την αλγη,οι πετρες σου θα δειξουν ακομα περισσοτερο! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να είμαστε σίγουροι για τις διαγνώσεις μας αν είναι κατι να το προλάβω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τον ενεργό άνθρακα έπειτα από 3 μέρες λειτουργίας μπορούμε να τον αποθηκεύσουμε για να ξανα χρησιμοποίηθει???? αν ναι ποιά διαδικασία ακολουθούμε..??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τον ενεργό άνθρακα έπειτα από 3 μέρες λειτουργίας μπορούμε να τον αποθηκεύσουμε για να ξανα χρησιμοποίηθει???? αν ναι ποιά διαδικασία ακολουθούμε..??

Στα σκουπιδια.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο κατέληξε να είναι πιό όμορφο θέμα μέσα στο σπίτι μου.....νομίζω και οι φωτογραφίες το αποδεικνύουν!!!!! προς το παρόν μέσα έχουμε ενα χαρέμι λαμπιντο 1 αρσενικό και 3 θυληκα τα οποία θα τα αφήσω να εξοικιαθούν με τον χώρο και έπειτα σκεφτόμουν για άλλο ένα χαρέμι....ανμπορούσα και 2 χαρέμια!!!!!???

Link to comment
Share on other sites

Από την μέρα που μπήκαν τα 2 θυληκά πέφτει τρελό κυνήγι για ζευγάρωμα.....τα θυληκά μεταξύ τους μαλώνουν σβουρίζοντας το ένα γύρω απ το άλλο και μετά υποχωρουν στις σπηλιές τους...

Link to comment
Share on other sites

και συνεχίζουμε με κάποια άλλα πλάνα απο τα πανέμορφα λάμπιντο!!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο κατέληξε να είναι πιό όμορφο θέμα μέσα στο σπίτι μου.....νομίζω και οι φωτογραφίες το αποδεικνύουν!!!!! προς το παρόν μέσα έχουμε ενα χαρέμι λαμπιντο 1 αρσενικό και 3 θυληκα τα οποία θα τα αφήσω να εξοικιαθούν με τον χώρο και έπειτα σκεφτόμουν για άλλο ένα χαρέμι....ανμπορούσα και 2 χαρέμια!!!!!???

Ενα χαρεμι με αυλονόκαρες για αρχή :P

Link to comment
Share on other sites

Ενα χαρεμι με αυλονόκαρες για αρχή :P

Αποκλείεται να μπλέξω mbuna με haps όπως το ξεκίνησα έτσι θα προχωρήσει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...