Jump to content

Νέο Malawi Mbuna 400ltr


malaw

Recommended Posts

Πολύ καλή ιδέα αλλα είναι λίγο ασύμβατα κάποια πράματα ειδικά στο θέμα διατροφής...των 2 ειδών πάντως σε ευχαριστώ πάρα πολύ :P θα ήθελα αν κάποιος έχει ιδέες για mbuna να τις καταθέσει για να δουμέ περίπου με τι θα γεμίσουμε αυτό το άδειο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ καλή ιδέα αλλα είναι λίγο ασύμβατα κάποια πράματα ειδικά στο θέμα διατροφής...των 2 ειδών πάντως σε ευχαριστώ πάρα πολύ :P θα ήθελα αν κάποιος έχει ιδέες για mbuna να τις καταθέσει για να δουμέ περίπου με τι θα γεμίσουμε αυτό το άδειο ενυδρείο...

Ασυμβατα ακούγεται άσχημα κάπως....Σε πληροφορώ,πως τόσο έγω,όσο και κάποιοι φίλοι τα κραταμε μια χαρά εδώ και χρόνια μαζί.

Αν θέλεις ιδέες για μπούνες δες εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31835

Link to comment
Share on other sites

Ασυμβατα ακούγεται άσχημα κάπως....Σε πληροφορώ,πως τόσο έγω,όσο και κάποιοι φίλοι τα κραταμε μια χαρά εδώ και χρόνια μαζί.

Αν θέλεις ιδέες για μπούνες δες εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31835

Δεν αντιλέγω σε καμία περίπτωση μαζί σου απλά καλό θα ήτανε να μην μπλέξουμε herbivores με με άλλα ψάρια γιατί μπορώ να σου πώ και εγω ότι έχω φίλο που στο μαλαουι του 800λίτρα κάνει μέσα και γέννες ancistrus :P ενδιαφερομαι μονο γιά mbuna αν αποφασίσω κάποτε για multi θα βαλω απ'όλα...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ demasoni αλλά ξέρω ότι θα μου το γκρεμίσουν τελείως......

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να μπλέξω mbuna με haps όπως το ξεκίνησα έτσι θα προχωρήσει...

Αυτο που λες ειναι σχετικο για τα συγκεκριμενα ψαρια,μιας και εχουν τις ιδιες διατροφικες συνηθειες :P

Link to comment
Share on other sites

Τα labido μπορεις να τα συνδιασεις με οτι haps θελεις.

Τα labido αν και mbuna δεν εχουν σαν κυρια διατροφη την αλγη οπως οι συγγενεις τους,αλλα μικροοργανισμους,καβουρακια και οστρακοδερμα,που ειναι και τροφη για τα haps.

Oταν τα βλεπεις και βοσκανε στις τουφες αλγης στις πετρες,τετοιους οργανισμους αναζητουν,απλα σε ξεγελουν και νομιζεις οτι τρωνε αλγη :P

Link to comment
Share on other sites

Αντιστροφα,το cyrtocara moorii αν και ανηκει στην οικογενεια των haps η βασικη του διατροφη ειναι η αλγη,αρα μπορεις να το συνδυασεις με mbuna :P

Link to comment
Share on other sites

Στράτο, δεν είναι ακριβώς έτσι....

Τα Haps είναι Carnivores

Τα Labido είναι Omnivores

...και τα "αυστηρά" φυτοφάγα είναι τα herbivores.

Αναφέρω τις αγγλικές ορολογίες επειδή έτσι υπάρχουν στο νετ.

Πρακτικά, στα μεν haps η βασική τροφή τους είναι τα άλλα ψάρια (μικρότερα μεγέθη αλλά και γόνοι).

Τα labido, όπως και όλα τα omnivores είναι παμφάγα (άλγη,φυτά, οστρακόδερμα κλπ).

Ουσιαστικά, τα haps θέλουν τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνη ενώ τα labido (ως omnivores) θέλουν τροφή φτωχή σε πρωτεΐνη σε συνδυασμό με φυτική.

Πρακτικά, όντως μπορούν να συνυπάρξουν labido μαζι με haps σε ένα ενυδρείο μιας και οι ξηρές τροφές που ταΐζουμε δεν έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη.

Έγινε επεξεργασία - Moutralewn
Link to comment
Share on other sites

Στράτο, δεν είναι ακριβώς έτσι....

Τα Haps είναι Carnivores

Τα Labido είναι Omnivores

...και τα "αυστηρά" φυτοφάγα είναι τα herbivores.

Αναφέρω τις αγγλικές ορολογίες επειδή έτσι υπάρχουν στο νετ.

Πρακτικά, στα μεν haps η βασική τροφή τους είναι τα άλλα ψάρια (μικρότερα μεγέθη αλλά και γόνοι).

Τα labido, όπως και όλα τα omnivores είναι παμφάγα (άλγη,φυτά, οστρακόδερμα κλπ).

Ουσιαστικά, τα haps θέλουν τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνη ενώ τα labido (ως omnivores) θέλουν τροφή φτωχή σε πρωτεΐνη σε συνδυασμό με φυτική.

Πρακτικά, όντως μπορούν να συνυπάρξουν labido μαζι με haps σε ένα ενυδρείο μιας και οι ξηρές τροφές που ταΐζουμε δεν έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη.

Επιτρεψε μου εδω να εχω αλλη αποψη

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεψε μου εδω να εχω αλλη αποψη

..ως προς τί;

..στο ότι είναι omnivores;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάχτε παιδιά όντως στον διαχωρισμό ανάλογα με τις διατροφικές συνήθειες έχεται δίκιο....τα labs ειναι omnivores τα οποία θα δεχτούν οτιδήποτε σαν τροφή αρκεί να μην τρώνε για μεγάλο διάστημα τροφές φτωχές σε spiroulina αλλά πέραν αυτού το ενυδρείο δεν έχει πολλές επιλογές για haps γιατί τα περισσότερα haps χρειαζονατι και 2μετρα ενυδρεία για να τα δούμε όπως πρέπει σωστά??? όπως τα cyrtocara moori κτλ...εγώσκεφτόμουν να βρώ για να μπούνε metriaclima greshakei red top ή metriaclima zebra chilumba ή cynotilapia afra white top ή red dorsal.....

Link to comment
Share on other sites

Στα 400 λίτρα θεωρώ κι εγώ προτιμότερο να βάλεις 2 είδη. Κατέληξα στο συμπέρασμα (κυρίως βλέποντας απο το δικό μου 400άρι) ότι είναι προτιμότερο αυτό απο το να μπουν παραπάνω είδη, για πολλούς λόγους.

Greshakei Red Top και afra white top θα βρεις ευκολότερα απο ότι τα chilumba (τουλάχιστον με τις μέχρι τώρα εισαγωγές).

Τα Greshakei είναι πολύ όμορφα και "αρχοντικά" ψάρια και γίννται και αρκετά μεγάλα για mbuna. Τα afra, απ'την άλλη είναι μικρότερα μεν αλλά έχουν πιο "εκρηκτική" συμπεριφορά.

Προσωπική μου επιλογή θα ήταν τα Greshakei σαν συγκάτοικοι με τα labido.

Link to comment
Share on other sites

..ως προς τί;

..στο ότι είναι omnivores;

Οπως ειπα και πριν κυρια διατροφη τους δεν ειναι η αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και πριν κυρια διατροφη τους δεν ειναι η αλγη.

:P

Μα δεν είπα κάτι τέτοιο....

...είναι καί η άλγη (γενικά ότι φυτικό).

Γενικότερα, αυτό που λέω είναι ότι, όπως και να το κάνουμε τα labidos είναι mbuna. Δεν πρέπει να το ξεχνάμε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.....και πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε και σαν mbuna από το aquascape μέχρι την τροφή τους....προτιμούσα εξ αρχής τα greshakei red top αλλά δύσκολα θα βρώ απ'ότι φαίνεται....θα κυνηγήσω τα μαγαζιά μήπως έχουν βάλει σε κάποια εισαγωγή....προς το παρών δεν βιάζομαι να στρώσουνε και labs μου μέσα στο ενυδρείο να σχηματιστεί η ομάδα τους και μέχρι τότε ισως βρώ η τις afa white η τα greshakei....

Link to comment
Share on other sites

:P

Μα δεν είπα κάτι τέτοιο....

...είναι καί η άλγη (γενικά ότι φυτικό).

Γενικότερα, αυτό που λέω είναι ότι, όπως και να το κάνουμε τα labidos είναι mbuna. Δεν πρέπει να το ξεχνάμε αυτό.

Μα κι εγω δεν ειπα κατι αλλο.

Ειπα οτι εφ'οσον η κυρια διατοφη τους δεν ειναι η αλγη,μπορουν να συνδυαστουν με Haps.

Δεν επιασα κανεναν απο το λαιμο να του πω βαλτα με το ζορι.Ο καθενας κρινει και πραττει

Link to comment
Share on other sites

:lmao:

Μα δεν είπα κάτι τέτοιο....

...είναι καί η άλγη (γενικά ότι φυτικό).

Γενικότερα, αυτό που λέω είναι ότι, όπως και να το κάνουμε τα labidos είναι mbuna. Δεν πρέπει να το ξεχνάμε αυτό.

Δεν εχεις δει βιοτοπικες μου φαινεται :P:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.....και πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε και σαν mbuna από το aquascape μέχρι την τροφή τους....προτιμούσα εξ αρχής τα greshakei red top αλλά δύσκολα θα βρώ απ'ότι φαίνεται....θα κυνηγήσω τα μαγαζιά μήπως έχουν βάλει σε κάποια εισαγωγή....προς το παρών δεν βιάζομαι να στρώσουνε και labs μου μέσα στο ενυδρείο να σχηματιστεί η ομάδα τους και μέχρι τότε ισως βρώ η τις afa white η τα greshakei....

Δηλαδη θα τους παρεχεις μονο αλγη και λαχανικα;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ ήδη αυτό κάνω τις ταίζω καθημερινά spiroulina καί αραιά και πού κατεψυγμένη malawi/κανα vipagran/pellets spiroulina/γαριδούλα αποξηραμένη κτλ....πάντα ποικιλία αλλά σαν ρουτίνα spiroulina....

Link to comment
Share on other sites

ωραιες πετρες! :P

Πράγματι :lmao: ... τις ανουμπιες θα τις τσιμπάνε οπότε καλά είναι να έχεις μερικές αλλού για να τις αλλάζεις.

καί στήν πορεία βλέπουμε ισώς για κανένα synodontis ktl

Μπορείς να αποφύγεις τον synodontis...

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα ώς προς τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού.Είναι ότι καλύτερο για το ενυδρείο μας.

:lmao: 20% τουλάχιστον θα έλεγα εγώ..

Οι πέτρες είναι πολύ ωραίες.

Από φίλτρανση είσαι πολύ καλά.

Για τα ψάρια μη βιαστείς. Έχεις λίτρα για διάφορες ιδέες.

Θα έλεγα να αφήσεις τα labido και να σκεφτείς και άλλους συνδυασμούς.

Τα demasoni έχουν αρκετά δύστροπο χαρακτήρα και ίσως είναι καλύτερα μόνα τους αλλά σίγουρα δεν θα ήθελες μόνο μία φυλή.

Το θέμα είναι τι κυκλοφορεί και στα μαγαζιά την περίοδο που θα ψάχνεις ή αν έχεις την υπομονή να περιμένεις κάποια παραγγελία.

;) και ίσως να βρεις ψάρια απο τους ανθρώπους του χομπι...

Καλή συνέχεια!!!

Έγινε επεξεργασία - lingistis
Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγω δεν ειπα κατι αλλο.

Ειπα οτι εφ'οσον η κυρια διατοφη τους δεν ειναι η αλγη,μπορουν να συνδυαστουν με Haps.

Δεν επιασα κανεναν απο το λαιμο να του πω βαλτα με το ζορι.Ο καθενας κρινει και πραττει

:P

Φυσικά και μπορούν. Απλώς με λίγο προσοχή. Αυτό θέλω να τονίσω.

Αν δηλ. ταΐζουμε τις κλασσισκές αποξηραμένες μεικτές τροφές (που είναι και το πιθανότερο) θα είναι ΟΚ.

Αν τα "πλακώσουμε" σε φουλ πρωτεΐνη (κατεψυγμένες και μη) θα έχουμε πρόβλημα.

Και επίσης είναι και το θέμα του aquascape. Άλλο στήσιμο τα μεν και άλλο τα δε.

Για τους παραπάνω λόγους θεωρώ ότι, γενικότερα μιλώντας, μία τέτοια συμβίωση καλό θα ήταν να γίνεται απο χομπύστες με κάποια εμπειρία.

Έγινε επεξεργασία - Moutralewn
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις δει βιοτοπικες μου φαινεται :P:lmao:

:lmao:

Τί εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

:P

Φυσικά και μπορούν. Απλώς με λίγο προσοχή. Αυτό θέλω να τονίσω.

Αν δηλ. ταΐζουμε τις κλασσισκές αποξηραμένες μεικτές τροφές (που είναι και το πιθανότερο) θα είναι ΟΚ.

Αν τα "πλακώσουμε" σε φουλ πρωτεΐνη (κατεψυγμένες και μη) θα έχουμε πρόβλημα.

Σωστα.

Αν πλακωθουμε στο φουλ κατεψυγμενο,θα εχουμε και γενικα προβλημα με τα νιτρικα :lmao:

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

Τί εννοείς;

Εννοει οτι και στο σεμιναριο των βιοτοπικων καταδυσεων,οι πληροφοριες που δοθηκαν για τη διατροφη των labido,συμπιπτουν με τις πληροφοριες που εδωσα κι εγω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...