Jump to content

Νεο Αφρικανικο Ενυδρειο!


Recommended Posts

Για το φελιζόλ θα έλεγα οτι ύστερα από χρήση ετων και από την πείρα μου θα έλεγα οτι δεν είναι κατά ανάγκη απαραίτητο ωστόσο αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το πολύ 4εκ. είναι καλά.

Να διαβάσεις τα θέματα για να αποκτήσεις εικόνα του τί γίνεται με την Αφρική και ειδικότερα για τα ψάρια που θέλεις να φιλοξενήσεις.Το θέμα του Vagos και όχι μόνο θα σε βοηθήσει.

Καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το φελιζόλ θα έλεγα οτι ύστερα από χρήση ετων και από την πείρα μου θα έλεγα οτι δεν είναι κατά ανάγκη απαραίτητο ωστόσο αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το πολύ 4εκ. είναι καλά.

Να διαβάσεις τα θέματα για να αποκτήσεις εικόνα του τί γίνεται με την Αφρική και ειδικότερα για τα ψάρια που θέλεις να φιλοξενήσεις.Το θέμα του Vagos και όχι μόνο θα σε βοηθήσει.

Καλή επιτυχία :)

Ναι οντως!! Διαβασα το θεμα του vagos!! Μια απαντηση με τρομαξε!! αλλα δεν το βαζω κατω!!! :):rasp:

Κατι ασχετο... η σιλικονη θελει κανενα ειδικο μηχανημα??

Συγνωμη αν σας κουραζω αλλα εχω πορωθει!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης λεω να βαλω 17 πετρες μεσα.. αλλες πιο μικρες αλλες πιο μεγαλες... τις πιο μεγαλες θα της ξαπλωσω κατω για να μην κατρακυλυσουν και τις πιο μικρες θα τις κολλησω με σιλικονη ωστε να δημιουργηθουν σπηλιες!!

Επισης φυτα θα βαλω vallisneria gigantea για να κρυψω τον εξοπλισμο(θερμοστατη,κ.α)

Για την πλατη τι θα ηταν πιο ωραιο ενα 3D με πετρες ή μαυρο χαρτονι?

:):)

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως!! Διαβασα το θεμα του vagos!! Μια απαντηση με τρομαξε!! αλλα δεν το βαζω κατω!!! :thumbup::hysterical:

Κατι ασχετο... η σιλικονη θελει κανενα ειδικο μηχανημα??

Συγνωμη αν σας κουραζω αλλα εχω πορωθει!!! :)

Δεν μας κουράζεις! :) Καλά κανεις και έχεις πορωθεί :) , αλλα ψυχραιμία...μην κανεις βιαστηκες κινησεις..... :rasp:

Η σιλικονη περπει να ειναι ενυδρειακή και τοποθετειτε σε πιστολι σιλικονης!

Αν δεν έχεις πιεσε με κατι(με ενα ξυλο π.χ.) το εμβολο απο πισω για να βγαλει την ποσοτητα που θες απο το στόμιο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας κουράζεις! :) Καλά κανεις και έχεις πορωθεί :) , αλλα ψυχραιμία...μην κανεις βιαστηκες κινησεις..... :)

Η σιλικονη περπει να ειναι ενυδρειακή και τοποθετειτε σε πιστολι σιλικονης!

Αν δεν έχεις πιεσε με κατι(με ενα ξυλο π.χ.) το εμβολο απο πισω για να βγαλει την ποσοτητα που θες απο το στόμιο!

Δεν κανω βιαστικες κινησεις!!! Εννοειται!! Η βιασυνη δεν ειναι καλος συμμαχος σε αυτο το χομπυ!! :thumbup:

Πως σας φαινονται οι πετρες? Ειναι λιγες? :rasp:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως!! Διαβασα το θεμα του vagos!! Μια απαντηση με τρομαξε!! αλλα δεν το βαζω κατω!!! :):)

Κατι ασχετο... η σιλικονη θελει κανενα ειδικο μηχανημα??

Συγνωμη αν σας κουραζω αλλα εχω πορωθει!!! :)

Φυσικά και δεν μας κουράζεις. :rasp:

Ποια απάντηση σε τρόμαξε;

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν μας κουράζεις. :thumbup:

Ποια απάντηση σε τρόμαξε;

:hysterical:

Μια ελεγε οτι αν δεν πεσει η πετρα στον βυθο και πεσει στα τζαμια τοτε φορα τα μπρατσακια σου και ετοιμασου για κολυμπι με τα ψαρια!! :):):):rasp:

Link to comment
Share on other sites

ολοι βαζουν φελιζολ στον πυθμενα (ακριβως πανω απο το γυαλι και κατω απο τις πετρες) ο λογος ειναι κατα ενα μερος ψυχολογικος αλλα ειναι και πρακτικος, εαν κουνηθει καποια πετρα και πεσει να μην πιεσει το γυαλι στον πυθμενα και σπασει (μπορει βεβαια η πετρα να χτυπησει το μπροστινο τζαμι οποτε εκει δεν μπορεις να κανεις τιποτα περα απο το να φορεσεις τα μπρατσακια σου για ενα μπανακι εκτος προγραμματος μεσα στο σπιτι :))

προσοχη η σειρα ειναι η εξης, βαζουμε φελιζολ (κατα προτιμηση το μπλε dow, ειναι σκληρο), μετα βαζουμε τις πετρες, στο τελος μπαινει η αμμος/αραγωνιτη

Link to comment
Share on other sites

Οσο αναφορα τις πετρες προτιμησε να ειναι ολες ιδιου πετρωματος και χρωματισμου ωστε να μην χτυπανε ασχημα στο ματι...Θα ελεγα να μην επαιρνες πετρες μεσα απο την θαλασσα μιας και θα ειναι επιπονο να καθαρισεις τις αλγες απο τις πετρες...Θα σου προτεινα εξω απο την θαλασσα η κανοντας μια εξορμιση σε καποιο κοντινο βουνο για να μαζεψεις πετρες...Το νουμερο 17 πετρες δεν λεει κατι...Θα σου προτεινα να μαζεψεις οσες περισσοτερες μπορεις διαφορων μεγεθων ωστε να μπορεις να "παιξεις" με το Aquascape...

Εμενα προσωπικα μου αρεσουν πολυ οι μεγαλες πετρες,δινουν μια αισθηση πως βρισκεσαι μεσα στην λιμνη και για εμενα γινονται πολυ ομορφα τα αφρικανικα ετσι....Παρε ενα παραδειγμα...http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...nk_roussos.html...

Αν ψαξεις στο φορουμ θα βρεις πολλα αλλα αξιολογα Aquascape...

Το φενιζολ θα προτεινα να ειναι 1-4 εκ οπως εγραψε και ο Κ.Σωκρατης παραπανω...Σιλικονη χρησιμοποιησε στις ακριανες προς τα τζαμια πετρες και σε αυτες που δεν εισαι σιγουρος για την σταθεροτητα τους...Μην το παρακανεις με την σιλικονη γιατι θα δειχνει ασχημο αν φαινεται :)

Link to comment
Share on other sites

Aαααα καταλαβα!! :) οι πετρες πρεπει να ειναι ετσι ωστε να δημιουργουν περασματα στα ψαρια!!!

Εγω θα βαλω τις πιο μεγαλες κατω σαν βαση και μετα μεσαιες για να δημιουργουνται οι σπηλιες!! Θα κολλησω με διαφανη σιλικονη για να μην φενεται!!

Να ρωτησω ομως κατι ακομα!! Που θα το στησω ολο το setup μεσα ή εξω απο το ενυδρειο???

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα set-up!!! :):)

Θα ειναι κατι σαν και αυτο αλλα με γκρι πετρες θαλασσης και λιγο διαφορετικο αλλα η κυρια ιδεα ειναι η ιδια!!

Link to comment
Share on other sites

Aαααα καταλαβα!! :) οι πετρες πρεπει να ειναι ετσι ωστε να δημιουργουν περασματα στα ψαρια!!!

Εγω θα βαλω τις πιο μεγαλες κατω σαν βαση και μετα μεσαιες για να δημιουργουνται οι σπηλιες!! Θα κολλησω με διαφανη σιλικονη για να μην φενεται!!

Να ρωτησω ομως κατι ακομα!! Που θα το στησω ολο το setup μεσα ή εξω απο το ενυδρειο???

Εννοειται πως μεσα στο ενυδρειο...Μπορεις να κανεις πρωτα ενα στησιμο εχω εχοντας παρεις τις πετρησεις του ενυδρειο σου για να δεις πως φαινεται και στην συνεχεια να βαλεις τις πετρες μεσα...

Θα σου προτεινα να μην τις εβαζες με μια ταξη τις πετρες αλλα πιο αναρχα..Ετσι θα φαινεται πιο φυσικο το αποτελεσμα :)

Link to comment
Share on other sites

Nαι!! Το εχω σκεφτει!!! Καλα ομως οταν βρω τις πετρες θα δω!! Πρεπει να τους κανω κανενα ξεπλυμα ή ετσι μπαινουν?? :):)

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα set-up!!! :):)

Θα ειναι κατι σαν και αυτο αλλα με γκρι πετρες θαλασσης και λιγο διαφορετικο αλλα η κυρια ιδεα ειναι η ιδια!!

Το συγκεκριμενο Aquaspace δεν ειναι σωστο απο πολλες αποψεις..Πρωτον και κυριων δεν δημιουργει σπηλιες και περασματα αλλα απλα κενα αναμεσα σε πετρες.... :)

Επισης οι πετρες εχουν αιχμηρες γωνιες που ισως ειναι επικυνδινο σε καποιο κινυγητο των ψαριων :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο Aquaspace δεν ειναι σωστο απο πολλες αποψεις..Πρωτον και κυριων δεν δημιουργει σπηλιες και περασματα αλλα απλα κενα αναμεσα σε πετρες.... :)

Επισης οι πετρες εχουν αιχμηρες γωνιες που ισως ειναι επικυνδινο σε καποιο κινυγητο των ψαριων :)

Ναι αυτο το ειδα και εγω!! Εγω στην θαλασσα μονο στρογγυλες βλεπω καμια αιχμηρη!! Οποτε ειναι ενα + αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

Nαι!! Το εχω σκεφτει!!! Καλα ομως οταν βρω τις πετρες θα δω!! Πρεπει να τους κανω κανενα ξεπλυμα ή ετσι μπαινουν?? :):)

Εννοειτε πως θα τις πληνεις πολυ καλα και θα τις τριψεις με καποια βουρτσα ωστε να φυγουν τυχων χωματα απο πανω :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.... Το φιλτρο θα το παρω με ετοιμα υλικα

Λαμπα δεν αλλαζω(μονο βαλισνεριες θα βαλω μεσα για να κρυψω τον εξοπλισμο

Αμμο απο την θαλασσα

Πετρες >>

Θερμοστατη εχει

Τροφες?????

Ψαρια : 2 brichardi

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου πω για τις πέτρες.. Μπορείς να μαζέψεις και από κάποιο ποτάμι. Και να μην τις κολλήσεις αν τις έχεις στερεώσει καλά είσαι εντάξει... Αρχικά φτιάξε με τις πέτρες σπηλιές και μετά πάρε άλλες μικρότερες ίδιου σχήματος, χρώματος και βάλ' τες πάνω απο την άμμο. Θα φαίνεται πολύ φυσικό.

Για το φελιζόλ.. βάλε καλύτερα, πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους, όπως είπε και κάποιος άλλος πιο πριν.

Αν και να μην βάλεις δεν νομλιζω να γίνει κάτι. Βάλε όμως για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Τροφές..

Θα πρότεινα να πας να πάρεις μόλις πάρεις και τα ψάρια..

Ocean nutrition mysis (1 φορά την εβδομάδα)

Ocean nutrition omni flakes

Tropical tanganyika

Μπορείς να πάρεις επίσης και κάποια τροφή της omega one. Πχ. cichlid veggie pellets/flakes.

;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου πω για τις πέτρες.. Μπορείς να μαζέψεις και από κάποιο ποτάμι. Και να μην τις κολλήσεις αν τις έχεις στερεώσει καλά είσαι εντάξει... Αρχικά φτιάξε με τις πέτρες σπηλιές και μετά πάρε άλλες μικρότερες ίδιου σχήματος, χρώματος και βάλ' τες πάνω απο την άμμο. Θα φαίνεται πολύ φυσικό.

Για το φελιζόλ.. βάλε καλύτερα, πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους, όπως είπε και κάποιος άλλος πιο πριν.

Αν και να μην βάλεις δεν νομλιζω να γίνει κάτι. Βάλε όμως για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Τροφές..

Θα πρότεινα να πας να πάρεις μόλις πάρεις και τα ψάρια..

Ocean nutrition mysis (1 φορά την εβδομάδα)

Ocean nutrition omni flakes

Tropical tanganyika

Μπορείς να πάρεις επίσης και κάποια τροφή της omega one. Πχ. cichlid veggie pellets/flakes.

:buttrock:

Ωραια... Κατι τετοιο ειχα και εγω στο μυαλο μου ;)

Οκ οι τροφες... αλλα πως θα ταιζω εναλλαξ και θα κανω και μια μερα νηστεια!!! :thumbup::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να το διατυπωσα λαθος!!!

Πως θα ταιζω?? Εναλλαξ και μια μερα νηστεια????

;)

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Aαααα και κατι αλλο που ξεχασα...

Στο link που μου εδωσε ο karydas λεει οτι για το μπολιασμα πρεπει το ενυδρειο(δοτης) να μην εχει ιστορικο ασθενειων... Αρα εγω δεν το στρωνω με μπολι ;)

Θα το στρωσω με βακτηρια? Εχω το stress zume της ΑPI και το strees coat της API... θα το στρωσω ετσι σιγα σιγα!!! :thumbup::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να το διατυπωσα λαθος!!!

Πως θα ταιζω?? Εναλλαξ και μια μερα νηστεια????

;)

Ναι..

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι μιας και οι αφρικανες γουσταρουν πολυ το σκαψιμο να βαλεις οσο περισσοτερα μπορεις..Σε λογικα πλαισια παντα...

5 Ποντοι τουλαχιστων να ειναι η στρωση της αμμου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...