Jump to content

Νεο Αφρικανικο Ενυδρειο!


Recommended Posts

Πειραζει αν βαλω ασπρα βοτσαλα μεσα ή θα αντανακλα το φως και θα τα στρεσαρει?? Ευχαριστω!! :(

Τα χρώματα των ψαριών σου θα τα βγάλουν και θα τα δεις καλύτερα σε πιο σκουρόχρωμο διάκοσμο, οπότε θα έλεγα να μην προτιμήσεις άσπρα βότσαλα.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα χρώματα των ψαριών σου θα τα βγάλουν και θα τα δεις καλύτερα σε πιο σκουρόχρωμο διάκοσμο, οπότε θα έλεγα να μην προτιμήσεις άσπρα βότσαλα.

:(

OK! θα τα γυρισω αυριο στην θαλασσα :) !! Αν και ειναι πολυ μικρα βοσταλακια ετσι για διακοσμηση, αλλα αν επηρεάζει τα χρώματα τους θα βαλω μαυρα!!

Αααα Επισης κατι που ξεχασα! Χαρτονι να βαλω μαυρο ή σκουρο μπλε? Τι θα βαζατε εσεις?

:D

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω ένα απόσπασμα από το βιβλίο του Dr. Ad Konings "Back to Nature, guide to Tanganyika cichlids" p.18 που αναφέρεται στο χρώμα της πλάτης που περισσότερο πλησιάζει την αίσθηση της λίμνης.

".... this should be medium-dark; green, red-brown or grey are best..."

:(

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να βαλω καλυτερα γκρι? Αλλα μετα επειδη ειναι γκρι και οι πετρες μηπως δεν θα πεφτει πολυ γκρι μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και το ενδεχόμενο να βάψεις την πλάτη με πλαστικό χρώμα. Βγαίνει εύκολα, δείχνει πιο ωραίο και είναι πιο πρακτικό γιατί όταν θα βρέχεται το χαρτόνι θα φαίνεται άσχημα.

:(

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και το ενδεχόμενο να βάψεις την πλάτη με πλαστικό χρώμα. Βγαίνει εύκολα, δείχνει πιο ωραίο και είναι πιο πρακτικό γιατί όταν θα βρέχεται το χαρτόνι θα φαίνεται άσχημα.

:(

Καλυτερα να ξεκινησω με χαρτονι και στην πορεια βλεπουμε! :) Απλα θα βαλω γκρι χαρτονι αλλα πρεπει να κανω κατι πρωτα ή του βαζω ζελοτειπ και το κολλαω πανω??

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να ξεκινησω με χαρτονι και στην πορεια βλεπουμε! :( Απλα θα βαλω γκρι χαρτονι αλλα πρεπει να κανω κατι πρωτα ή του βαζω ζελοτειπ και το κολλαω πανω??

:)

Τοποθέτησέ το στην πλάτη του ενυδρείου (αφού πρώτα το κόψεις στις διαστάσεις της πλάτης) και μετά κόλλησέ το με σελοτέηπ, μονωτική ταινία, ότι σε βολεύει...

Εγώ το έχω κολλήσει με μονωτική ταινία μαύρου χρώματος σε κάθετη διάταξη ώστε να μην φαίνεται....(παράλληλα στην γωνία του ενυδρείου δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Τοποθέτησέ το στην πλάτη του ενυδρείου (αφού πρώτα το κόψεις στις διαστάσεις της πλάτης) και μετά κόλλησέ το με σελοτέηπ, μονωτική ταινία, ότι σε βολεύει...

Εγώ το έχω κολλήσει με μονωτική ταινία μαύρου χρώματος σε κάθετη διάταξη ώστε να μην φαίνεται....(παράλληλα στην γωνία του ενυδρείου δηλαδή)

Ευχαριστω!!! :(:)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι χαρτί απλό, τότε ναι το κολλάς με μια ταινία. αν είναι κάποιο γυαλιστερό αδιάβροχο, τότε μπορείς να το επαλείψεις με λίγο λάδι και αυτό θα κολλήσει με το τζάμι σαν βεντούζα... :(

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι χαρτί απλό, τότε ναι το κολλάς με μια ταινία. αν είναι κάποιο γυαλιστερό αδιάβροχο, τότε μπορείς να το επαλείψεις με λίγο λάδι και αυτό θα κολλήσει με το τζάμι σαν βεντούζα... :)

Οχι! κανονικο χαρτι θα ειναι!! Ευχαριστω ! :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις και το σκουρο χαλαζοπρασινο...Εγω που το εχω βαλει εχω μεινει ευχαριστημενος...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=42436

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις και το σκουρο χαλαζοπρασινο...Εγω που το εχω βαλει εχω μεινει ευχαριστημενος...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=42436

Πολυ καλο και αυτο! δεν το εχω δει ποτε μου!! Θα ψαξω ομως!! Ωραιο μ'αρεσε! :):buttrock:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και το ενδεχόμενο να βάψεις την πλάτη με πλαστικό χρώμα. Βγαίνει εύκολα, δείχνει πιο ωραίο και είναι πιο πρακτικό γιατί όταν θα βρέχεται το χαρτόνι θα φαίνεται άσχημα.

:)

Απλο,ευκολο και γρηγορο.

Και το αποτελεσμα θα σε ανταμοιψει. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω δεν βρισκω καποιο λογο για να βραχει το χαρτονι πισω στη πλατη του ενυδρειου :) , οχι οτι δεν ειναι ωραιο και το βαψιμο αλλα προσωπικα το αποφευγω γιατι δεν θελω να εχω εστω και κατα λαθος καμια γρατζουνια στο τζαμι οοοοταν θα χρειαστει να βγαλω το χρωμα απο πανω

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω ένα απόσπασμα από το βιβλίο του Dr. Ad Konings "Back to Nature, guide to Tanganyika cichlids" p.18 που αναφέρεται στο χρώμα της πλάτης που περισσότερο πλησιάζει την αίσθηση της λίμνης.

".... this should be medium-dark; green, red-brown or grey are best..."

:)

Σωστή η παρέμβαση του αγαπητού Karydas που παραθέτει το κείμενο του δάσκαλου μας για τις πλάτες.

Πλαστικό χρώμα ,εύκολο στην εφαρμογή του και έυκολο τον να φύγει όταν θέλεις.

Στο μεγάλο αφρικάνικο του aquazone meetings χρησιμοποιήσαμε μια ιδιαίτερη απόχρωση πράσινου-γκρίζου θα έλεγα, και συγκεκριμένα της Benjamin Moore κωδικος HC-104.

θα το ευχαριστηθείς ειδικά όταν αρχίσει να πιάνει και άλγες.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρέμβαση του αγαπητού Karydas που παραθέτει το κείμενο του δάσκαλου μας για τις πλάτες.

Πλαστικό χρώμα ,εύκολο στην εφαρμογή του και έυκολο τον να φύγει όταν θέλεις.

Στο μεγάλο αφρικάνικο του aquazone meetings χρησιμοποιήσαμε μια ιδιαίτερη απόχρωση πράσινου-γκρίζου θα έλεγα, και συγκεκριμένα της Benjamin Moore κωδικος HC-104.

θα το ευχαριστηθείς ειδικά όταν αρχίσει να πιάνει και άλγες.

:)

Ωραιο χρωμα αυτο που εχετε βαλει! Αλλα στο χρωματολογειο βλεπω πως το HC-104 ειναι πολυ γκρι.. μετα θα ανοιξει?? Επισης θελει αραιωμα?

Και κατι αλλο.. Οταν θα θελησω να το βγαλω βγαινει ευκολα ή θελει καμια διεργασια?

Ευχαριστω! :buttrock:

To xρωματολογειο--> http://www.jalba.gr/EL/color/Benjamin_Moor...cal_Colors.html

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο χρωμα αυτο που εχετε βαλει! Αλλα στο χρωματολογειο βλεπω πως το HC-104 ειναι πολυ γκρι.. μετα θα ανοιξει?? Επισης θελει αραιωμα?

Και κατι αλλο.. Οταν θα θελησω να το βγαλω βγαινει ευκολα ή θελει καμια διεργασια?

Ευχαριστω! :)

To xρωματολογειο--> http://www.jalba.gr/EL/color/Benjamin_Moor...cal_Colors.html

Υπάρχει διαφορά όταν απλωθεί στο τζάμι.Σε ενα λίτρο μπογιάς λιγότερο από μισό ποτήρι νερό.

Βέβαια βγαίνει έυκολα ,με νερό θα φύγει.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαφορά όταν απλωθεί στο τζάμι.Σε ενα λίτρο μπογιάς λιγότερο από μισό ποτήρι νερό.

Βέβαια βγαίνει έυκολα ,με νερό θα φύγει.

:)

Ωραια!! Τωρα εγω ποσα λιτρα θελω για την πλατη? [Οι διαστασεις ειναι 1.00μηκος και 40εκ υψος!]

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!! Τωρα εγω ποσα λιτρα θελω για την πλατη? [Οι διαστασεις ειναι 1.00μηκος και 40εκ υψος!]

Λίγο χρειάζεσαι ,αλλά το ελάχιστο που μπορείς να αγοράσεις είναι 1 λίτρο.

Εμείς με ενα λίτρο βάψαμε αρκετές πλάτες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο χρειάζεσαι ,αλλά το ελάχιστο που μπορείς να αγοράσεις είναι 1 λίτρο.

Εμείς με ενα λίτρο βάψαμε αρκετές πλάτες.

:)

:hysterical: Ωραια! Αλλα αν δεν βρω benjamin moore ? Εχει κατι παρομοιο στην kraft? :buttrock:

Ευχαριστω!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: Ωραια! Αλλα αν δεν βρω benjamin moore ? Εχει κατι παρομοιο στην kraft? :)

Ευχαριστω!! :buttrock:

Πιστεύω οτι θα βρείς αλλά φαντάζομαι οτι και οι άλλες εταιρείες έχουν παρόμοια χρώματα.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι θα βρείς αλλά φαντάζομαι οτι και οι άλλες εταιρείες έχουν παρόμοια χρώματα.

:)

ΟΚ! Ευχαριστω!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια... Δεν πιστευω να εχω καποιο προβλημα με τα βοτσαλακια που θα βαλω μεσα ε? Θελω να πω οτι με ενα καλο ξεπλυμα και τριψιμο θα ειναι μια χαρα ή θελει καμια διεργασια με χλωρινη?

:):buttrock:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Παιδια! Επισης ποια ενυδρειακη σιλικονη μου προτεινεται να παρω?? Δεν εχω βρει ακομα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις πέτρες τις πλένω πολύ καλά , ούτε χημικά ούτε τίποτα.Από θα μαζέψεις;

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...