Jump to content

Νεο Αφρικανικο Ενυδρειο!


Recommended Posts

Και ΝΟ2 πρεπει να μηδενισεις

Ναι το ξερω αυτο! Αλλα το περιεργο ειναι οτι το ενυδρειο τρεχει 1 ημερα! :P:hysterical::hysterical: Δεν θα επρεπε ΝΗ3 να εχω εστω 0.5?? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανε υπομονη και συχνες μετρησεις :thumbup:

Aπο υπομονη μια χαρα τα παω!! Δεν βιαζομαι καθολου! :P

Επισης θα ηθελα να ρωτησω καποια σημαντικα πραγματα!

-Το φως ποσες ωρες να το ανοιγω?

-Επισης ποτε πρεπει να κανω την 1η αλλαγη νερου???

Αυτα! :hysterical:

Ευχαριστω για τον χρονο που διαθετετε για να απαντησετε στις αποριες μου!!!

:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Aπο υπομονη μια χαρα τα παω!! Δεν βιαζομαι καθολου! :thumbup:

Επισης θα ηθελα να ρωτησω καποια σημαντικα πραγματα!

-Το φως ποσες ωρες να το ανοιγω? στο στρώσιμο δεν χρειάζεται, άλλωστε φυτά δεν έχεις μέσα,σωστά?

-Επισης ποτε πρεπει να κανω την 1η αλλαγη νερου??? άστο να τρέχει και απλά συμπλήρωνε αυτό που εξατμίζεται. H NH3/NH4 στην αρχή θα είναι μηδέν . Μετά από μερικές μέρες θα ανέβει (μπορεί και μετα από 10ήμερο και πάντα εξαρτάται και από το πόσο "επιβαρύνεις" το νερό ) και έπειτα θα έχουμε άύξηση ΝΟ2, εως ότου μηδενίσει και αυτό.

Βακτήρια έβαλες?

Αυτα! :hysterical:

Ευχαριστω για τον χρονο που διαθετετε για να απαντησετε στις αποριες μου!!!

:P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!! :)

Σκέφτομαι να βγάλω λίγη άμμο γιατί φαίνεται άσχημα στο μάτι(είδα και άλλες παρουσιάσεις άλλων αφρικάνικων και έχω πολύ άμμο τελικά! :) )

Και το ερώτημα είναι: αρέσει στα brichardi να σκάβουν την άμμο? Δηλαδή να βγάλω λίγη ή να την αφήσω όπως είναι και μετά αυτά να την διαμορφώσουν όπως θελουν?

Ευχαριστώ πολύ! :helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και η φωτογραφια!!

post-17754-1279435776_thumb.jpg :):helpsmilie:

Εδω ειναι η φωτογραφια! Δεν το εχω πειραξει ακομα το aquascaping! :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος όντως μου φαίνεται πολύ και το πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσεις είναι οι αναερόβιες περιοχές λόγο ότι η άμμος είναι λεπτόκκοκη. Αν θες στην επόμενη αλλαγή νερού που θα κάνεις και καθώς σιφωνάρεις τον βυθό, μπορείς να βγάλεις μια ποσότητα για να έχεις 6-7 εκ περίπου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Με την υψηλη θερμοκρασία να ξέρεις ότι το στρώσιμο επιταχύνεται. Πόσους βαθμούς δείχνει το θερμόμετρο του ενυδρείου; Όσο για την άμμο συμφωνώ ότι πρέπει να βγει τουλάχιστον η μισή.

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος όντως μου φαίνεται πολύ και το πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσεις είναι οι αναερόβιες περιοχές λόγο ότι η άμμος είναι λεπτόκκοκη. Αν θες στην επόμενη αλλαγή νερού που θα κάνεις και καθώς σιφωνάρεις τον βυθό, μπορείς να βγάλεις μια ποσότητα για να έχεις 6-7 εκ περίπου.

:)

Ωραια! Αυριο που θα εχω χρονο θα αλλαξω το aquascape!!

Εκανα και μετρησεις σημερα και ηταν οι εξης:

Ph: 8,4(μεχρι εκει φτανουν οι μετρησεις της tropic marin ειναι ομως πολυ σκουρο)

Κh: 12

Gh: 28( :blink: )

NH3-NH4: 0,1

NO2: 0,5

NO3: 30!

Τωρα εγω να κανω αλλαγη νερου ή απλα να βγαλω λιγη αμμο με το χερι?

Ευχαριστω για ολα! :helpsmilie:

Με την υψηλη θερμοκρασία να ξέρεις ότι το στρώσιμο επιταχύνεται. Πόσους βαθμούς δείχνει το θερμόμετρο του ενυδρείου; Όσο για την άμμο συμφωνώ ότι πρέπει να βγει τουλάχιστον η μισή.

Δεν εχω ακομα παει σε ενα pet-shop να παρω θερμομετρο! :blink: Θα παω σημερα το απογευμα! :helpsmilie::)

Link to comment
Share on other sites

Kάνε αλλαγή νερού 30% να πέσουν τα νιτρικά. Μόλις βγάλεις το νερό βγάλε και άμμο, επειδή η στάθμη του νερού θα είναι πιο χαμηλά, άρα και το εγχείρημά σου θα είναι πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! :) !! Αλλαξα το aquascape του ενυδρειου μου και πιστευω οτι ειναι πολυ πιο καλο απο το προηγουμενο!! Θα ανεβασω σε λιγο και φωτογραφιες!!!:helpsmilie: :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! :) !! Αλλαξα το aquascape του ενυδρειου μου και πιστευω οτι ειναι πολυ πιο καλο απο το προηγουμενο!! Θα ανεβασω σε λιγο και φωτογραφιες!!!:helpsmilie: :helpsmilie:

Αντε ακομα;;;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που αργησα να ανεβασω φωτογραφιες!! Περιμενα να νυχτωσει και να εχω ολα τα φωτα σβηστα για να παρω καλες!! :):helpsmilie:

Λοιπον οριστε μερικες που τραβηξα! Ελπιζω να σας αρεσει! :helpsmilie: :

post-17754-1281076275_thumb.jpg post-17754-1281076295_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-17754-1281076567_thumb.jpg post-17754-1281076584_thumb.jpg

Συγνωμη για τΙς πολλες δημοσιευσεις ..... δεν χωρουσαν ολες σε μια! :)

Τα τζαμια ηθελαν λιγο καθαρισμα :helpsmilie: !!

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το στήσιμο που έχεις κάνει και νομίζω μια vallisneria στην αριστερή γωνία θα σπάσει ωραία την πέτρα. Να το χαίρεσαι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το στήσιμο που έχεις κάνει και νομίζω μια vallisneria στην αριστερή γωνία θα σπάσει ωραία την πέτρα. Να το χαίρεσαι.

:)

Ναι! Το ειχα σκεφτει και εγω να βαλω vallisneria(ειναι και απο τα αγαπημενα μου φυτα! :helpsmilie: )

Ευχαριστω!!! :helpsmilie::)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία φαίνεται το ενυδρειάκι σου!!! Να το χαίρεσαι!!!

Αν δουν τα ψάρια σου τις φωτο βέβαια, παίζει να μη θέλουν να μπουν μέσα!!! χαχα Φοβιστικές λιγουλάκι! Με το φυτό θα γίνει πιο ωραίο, συμφωνώ! :-)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία φαίνεται το ενυδρειάκι σου!!! Να το χαίρεσαι!!!

Αν δουν τα ψάρια σου τις φωτο βέβαια, παίζει να μη θέλουν να μπουν μέσα!!! χαχα Φοβιστικές λιγουλάκι! Με το φυτό θα γίνει πιο ωραίο, συμφωνώ! :-)

:):helpsmilie::helpsmilie::)

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ έμπειρο το στήσιμο της πέτρας, αλλά επέτρεψε μου να σου κάνω μια μικρή πρόταση. Τις τελευταίες πέτρες ανέβασέ τις πάνω στις υπόλοιπες και στη θέση τους βάλε μικρότερες, αλλά ίδιου σχήματος ώστε να σβήνει το νταμάρι σου φυσικά. Ο φωτισμός τέλειος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...