Jump to content

Νέος Αφρικάνος Κιχλιδάτος Malawiανός


Delijohn

Recommended Posts

Θα μας πουν και οι πρεσβυτεροι,αλλα νομιζω εναι λαθος demasoni me labito.μια που εκανες την αλλαγη ας το εκανες σκετο demasoni.Kai kati allo,an katalaba kala gemisew to enydreio me plastika?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μας πουν και οι πρεσβυτεροι,αλλα νομιζω εναι λαθος demasoni me labito.μια που εκανες την αλλαγη ας το εκανες σκετο demasoni.Kai kati allo,an katalaba kala gemisew to enydreio me plastika?

Συγνωμη,κεκτημενη ταχυτητα :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, επειδή το ενυδρείο μου ήταν γεμάτο πέτρα και δε μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ έψαξα για κάτι διαφορετικό. Δεν είδα και κανά καλό σχόλιο, αλλά η αλήθεια είναι πως είχα μαζέψει κι ότι πέτρες να΄ναι. :P Έτσι τσίμπησα από μια αγγελία μια γαλέρα ναυάγιο, κάτι πλαστικά λουλουδάκια, έναν αμφορέα κι ένα βαρελάκι. Έτσι θεώρησα πως το ενυδρείο θα άλλαζε τελείως.

και μένα αυτό το σημείο δε μου άρεσε ιδιαίτερα... ;)

anyway, επειδή εγώ από demasoni δεν κατέχω, το μόνο που έχω να σου πω είναι να σου ζήσουν! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!! Να και οι πρώτες φώτος... αυτές ανέβασα για τώρα...

Όσο για συνδυασμό labido+demasoni, τον έψαξα πολύ και είδα πως τον προτείνουν γενικώς...

imag0039o.th.jpg

imag0040w.th.jpg

imag0041k.th.jpg

imag0042x.th.jpg

imag0043x.th.jpg

imag0044t.th.jpg

imag0045a.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Έκανα όμως και άλλη μια αλλαγή. Όταν γύρισα από διακοπές, είδα πως τα 2 θηλυκά (red zebra και fryeri) είχαν δεχθεί πολύ άσχημες επιθέσεις. Τα βρήκα σε άσχημη κατάσταση και τα καημένα κρύβονταν από όλα τα ψάρια όλη μέρα. Είχαν γίνει σαν ξεσκισμένες εφημεριδούλες. Δεν είχαν ούτε ένα ολόκληρο πτερύγιο. Έτσι αφού έριξα ειδικά υγρά με aloe vera για γρήγορη επούλωση, τα έδωσα σε έναν φίλο με μεγαλύτερο ενυδρείο πακέτο με τα αρσενικά τους και τα afra. Έτσι, είχα μείνει με τα 4 labido. Φεύγοντας από το pet shop όμως, το μάτι μου έπεσε σε μια γυάλα με καμιά 25αριά........demasoni! :) Παρόλο που ήταν πανάκριβα και δεν θεωρώ πως έχω την ανάλογη εμπειρία για τέτοια ψαράκια, τσίμπησα 10 κι έφυγα πανευτυχής για το νέο στήσιμο του ανανεωμένου ενυδρείου μου. :P;)

Θα σου προτεινω φίλε μου να βγάλεις τα λαμπιντο,τα demasoni ειναι πολυ επιθετικα.Εποσης να φροντισεις για πολλες πετρες και κρυψωνες στο ενυδρειο σου.Καλη συνεχεια :blush:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη και θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα παρακάτω γιατί νομίζω θα σε βοηθήσουν

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...43681&st=60

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=33371&st=0

Καλή συνέχεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα ειμαι ειλικρινεις και μι με παρεξηγησεις.ελικρινα δεν μου αρεσαι καθολου.Αυτο δεν ειναι Αφρικη.Και παλι 1000 συγνωμη :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ειμαι ειλικρινεις και μι με παρεξηγησεις.ελικρινα δεν μου αρεσαι καθολου.Αυτο δεν ειναι Αφρικη.Και παλι 1000 συγνωμη :P

Να ζητησεις συγγνωμη απο ποιον και για ποιο λογο φίλε μου?Δεν καταλαβαινω επισης οταν λες οτι αυτο δεν ειναι Αφρικη. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ειμαι ειλικρινεις και μι με παρεξηγησεις.ελικρινα δεν μου αρεσαι καθολου.Αυτο δεν ειναι Αφρικη.Και παλι 1000 συγνωμη :P

Σεβαστό να μην σου αρέσει, αλλά μην του λες ξερά ότι αυτό δεν είναι Αφρική. Πες του την γνώμη σου και μαζί προτάσεις για να το κάνει καλύτερο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.. ε προφανώς περίμενε άλλο ένα νταμάρι ή μια "κατολίσθηση". Άδικο δεν έχει... απλά έπεσε η μέση μου να κουβαλάω πέτρες και φοβόμουνα με τόσο βαριά πέτρα το ενυδρείο κι είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λοιπόν δριμύτερος :blush: αφού ακολούθησα τις συμβουλές σας και έτσι ελπίζω πως έχω ένα καλύτερο ενυδρειάκι. Γύρισα από διακοπές με μια όρεξη και μια καταναλωτική μανία οπότε έφυγα για τα ψώνια μου.

Πρώτη στάση ήταν στην ΕΨΕΜ για έναν 915 eliwell. To πήρα στο κουτάκι του με πλαστικό αισθητήρα και αναρωτιόμουν πως θα το συνδέσω. Χρησιμοποίησα τις αναλύτικότατες οδηγίες εδώ και τον σύνδεσα με τον πρώτο τρόπο, με τις γεφυρώσεις. Ρυθμίστηκε να δίνει ρεύμα σε 3 12άρια ανεμιστηράκια όταν η θερμοκρασία ξεπερνά τους 27,3 C και να ανάβει τον θερμαντήρα του ενυδρείου όταν η θερμοκρασία πέφτει κάτω από τους 25,3C. Έτσι φεύγω από το σπίτι έχοντας το κεφάλι μου ήσυχο (όσο μπορεί να γίνει αυτό) και αυτό χάρη στη βοήθεια του φόρουμ :thumbup:delta66 :):P;)

Αγοράστηκαν νέες λάμπες για το ενυδρείο. Είχα 2 x juwel daylight οι οποίες όμως ήταν πολύ έντονες και "ενοχλούσαν" τις κιχλίδες μου(9500 kelvin). Έτσι άκουσα τις συμβουλές των παιδιών και πήρα μια juwel nature και μια juwel colour (4100 και 6800 kelvin). Η μια δίνει πιο ζεστό κι απαλό χρώμα ενώ η άλλη βοηθά στην ανάδειξη του μπλε και των μωβ χρωμάτων. Αργότερα που θα βγει κι η άλγη, ίσως βάλω 2η nature ώστε τα ψάρια να είναι ακόμα πιο "χαλαρά"...

Επίσης, επειδή το ενυδρείο μου ήταν γεμάτο πέτρα και δε μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ έψαξα για κάτι διαφορετικό. Δεν είδα και κανά καλό σχόλιο, αλλά η αλήθεια είναι πως είχα μαζέψει κι ότι πέτρες να΄ναι. :helpsmilie: Έτσι τσίμπησα από μια αγγελία μια γαλέρα ναυάγιο, κάτι πλαστικά λουλουδάκια, έναν αμφορέα κι ένα βαρελάκι. Έτσι θεώρησα πως το ενυδρείο θα άλλαζε τελείως.

Έκανα όμως και άλλη μια αλλαγή. Όταν γύρισα από διακοπές, είδα πως τα 2 θηλυκά (red zebra και fryeri) είχαν δεχθεί πολύ άσχημες επιθέσεις. Τα βρήκα σε άσχημη κατάσταση και τα καημένα κρύβονταν από όλα τα ψάρια όλη μέρα. Είχαν γίνει σαν ξεσκισμένες εφημεριδούλες. Δεν είχαν ούτε ένα ολόκληρο πτερύγιο. Έτσι αφού έριξα ειδικά υγρά με aloe vera για γρήγορη επούλωση, τα έδωσα σε έναν φίλο με μεγαλύτερο ενυδρείο πακέτο με τα αρσενικά τους και τα afra. Έτσι, είχα μείνει με τα 4 labido. Φεύγοντας από το pet shop όμως, το μάτι μου έπεσε σε μια γυάλα με καμιά 25αριά........demasoni! :helpsmilie: Παρόλο που ήταν πανάκριβα και δεν θεωρώ πως έχω την ανάλογη εμπειρία για τέτοια ψαράκια, τσίμπησα 10 κι έφυγα πανευτυχής για το νέο στήσιμο του ανανεωμένου ενυδρείου μου. :helpsmilie::helpsmilie:

Ξέρω πως το ενυδρείο μου πρέπει να γεμίσει πέτρα αλλά δεν έχω ούτε το χρήμα για την ώρα, ούτε το χρόνο να πάω να ψάξω για ΚΑΛΗ πέτρα. Ελπίζω πως με το στήσιμο που έχω κάνει, είναι οκ για την ώρα. Σίγουρα είναι κάτι πιο όμορφο από πριν αλλά φοβάμαι πως δεν κάνει, ειδικά για τα demasoni. Έγιναν φιλαράκια με τα labido αμέσως και βολτάρουν συνεχώς. Αν θελήσουν, κρύβονται και δε μπορώ να τα βρω!!!! Έχω αφήσει περάσματα και "σπηλιές" πίσω και δεν είναι εύκολα προσβάσιμες... Το καλό είναι πως από τα 10, βλέπω πολύ έντονα χρώματα σε 2-3 μόνο από αυτά. Φαίνονται υγιέστατα και πολύ ζωηρά! Τρώνε συνεχώς οπότε τα ταΐζω 3-4 φορές τη μέρα από λίγο. Θα κάνω και μετρήσεις για αμμωνία να δω αν κάνω καλά ή όχι. Πάντως τα χαζεύω με τις ώρες και είναι μακράν από τα πιο ενδιαφέροντα θεάματα.

Φώτος το συντομότερο...

Τωρα ειδα το παλιοσου στησιμο και ηταν μια χαρα,και οι πετρες ηταν πανεμορφες.Και παλι σορυ,αλλα πιστευω να θελεις να ακους τα ειλικρινα σχολια. :helpsmilie:

Να ζητησεις συγγνωμη απο ποιον και για ποιο λογο φίλε μου?Δεν καταλαβαινω επισης οταν λες οτι αυτο δεν ειναι Αφρικη. :helpsmilie:

Επειδη ο γραπτος λογος ευκολα παρεξηγειται,θα μπορουσες φιλε Δημητρη να μου το αναλυσεις καλιτερα για να σου απαντησω :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αν στο φίλο μας αρέσει το aquascape , πάσο. Σημασία έχει να βλέπει το ενυδρείο και να το χαίρεται.

Φίλε delijhon, τουλάχιστον άνθρακα στο φίλτρο για τυχόν ρυπογόνες ουσίες έβαλες, για παν ενδεχόμενο?

Τα demasoni πολύ ωραία, να σου ζήσουν και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αν στο φίλο μας αρέσει το aquascape , πάσο. Σημασία έχει να βλέπει το ενυδρείο και να το χαίρεται.

Φίλε delijhon, τουλάχιστον άνθρακα στο φίλτρο για τυχόν ρυπογόνες ουσίες έβαλες, για παν ενδεχόμενο?

Τα demasoni πολύ ωραία, να σου ζήσουν και πάλι.

Σημασία έχει Σπύρο να υπάρχουν και αρκετές κρυψώνες για να μετριάζεται η επιθετικότητα του είδους. Για να μπορεί να το χαίρεται χωρίς απώλειες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα το παλιοσου στησιμο και ηταν μια χαρα,και οι πετρες ηταν πανεμορφες.Και παλι σορυ,αλλα πιστευω να θελεις να ακους τα ειλικρινα σχολια. :)

Επειδη ο γραπτος λογος ευκολα παρεξηγειται,θα μπορουσες φιλε Δημητρη να μου το αναλυσεις καλιτερα για να σου απαντησω :P

Τι ακριβως?Οτι χρειαζονται πολλες πέτρες ή οτι καλυτερα να μπουν μονα τους?Η απαντηση σε αυτα υπαρχει στα λινκ αναλογων θεματων απο τον φιλο karydas λιγο πιο πανω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και παλι ζητω συγνωμη,που ημουν ειλικρινης,και λιγο αποτομος

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καταλαβαίνω τι λες Κωστή. Έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό είναι κάτι που δεν το γνώριζα.

Υπάρχει λύση με το παρόν στήσιμο αν και όχι βιοτοπικό?

Link to comment
Share on other sites

bartemderas σίγουρα εμένα μου αρέσει πιο πολύ και όσοι το είδαν έμειναν(!)σε σχέση με το προηγούμενο στήσιμο. Απλά εδώ τα παιδιά το βλέπουν πιο πολύ από την άποψη του τι θα βόλευε τα demasoni κυρίως.

Άνθρακα έχω βάλει και στον καθαρισμό φίλτρων που έκανα (2215 και εσωτερικό) έβαλα περισσότερη βιολογία και πιο προσεκτικά τα σφουγγάρια.

Τα demasoni είναι ΦΟΒΕΡΑ αλλά μάλλον πρέπει να γυρίσω σε πέτρινο φοβάμαι και στενοχωριέμαι ήδη... :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καταλαβαίνω τι λες Κωστή. Έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό είναι κάτι που δεν το γνώριζα.

Υπάρχει λύση με το παρόν στήσιμο αν και όχι βιοτοπικό?

Δυστυχώς όχι. Το είδος χρειάζεται πολλές πέτρες και πολλές κρυψώνες και ο μόνος τρόπος για να φιλοξενηθούν σε ενυδρείο κοντά στα 200 λίτρα είναι αυτός που φαίνεται στο θέμα του Δία που έβαλα και παραπάνω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=424315

:)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, είχα μείνει με τα 4 labido. Φεύγοντας από το pet shop όμως, το μάτι μου έπεσε σε μια γυάλα με καμιά 25αριά........demasoni! :) Παρόλο που ήταν πανάκριβα και δεν θεωρώ πως έχω την ανάλογη εμπειρία για τέτοια ψαράκια, τσίμπησα 10 κι έφυγα πανευτυχής για το νέο στήσιμο του ανανεωμένου ενυδρείου μου. :P;)

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι φίλε μου, ούτε εμένα μου αρέσουν τέτοιου τύπου ενυδρεία. Θα μπορούσε να γίνει τέλειο αν έβαζες πέτρα μόνο, χωρίς κανένα άλλο διακοσμητικό. Θα έβλεπες περισσότερα χρώματα και άλλες συμπεριφορές με ένα σωστό scape και με την κατάλληλη σύνθεση. Τα υλικά αυτά μοιάζουν ξένα στα ψάρια σου και ίσως να τα στρεσάρουν. Στο dna τους, αν και από επιλεκτική αναπαραγωγή, τα ψάρια ξέρουν τα χρώματα της λίμνης και με αυτά νιώθουν πολύ πιο ανέτα, αντίθετα με τα κόκκινα κίτρινα και λοιπά χρώματα. Θα σου πρότεινα νας πας να μαζέψεις πέτρα και να το βελτιώσεις, αντί να δίνεις χρήματα για πλαστικά διακοσμητικά. Επίσης όπως είπε και ο DIMITRIOS παραπάνω, καλό θα ήταν να δώσεις τα labs.

Είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις το καλύτερο δυνατό για τα ψάρια σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

10 demasoni και 4 labido.

:):P;):blush::thumbup:

Παιδιά με το μαλακό οι φάπες εεεε;;;; :helpsmilie::helpsmilie: Έχω σκοπό να βάλω κι άλλο φίλτρο απλά θα σας ρωτούσα πρώτα μη το παρακάνω με τη φίλτρανση.. :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

10 demasoni και 4 labido.

:P;):blush::thumbup::helpsmilie:

Παιδιά με το μαλακό οι φάπες εεεε;;;; :helpsmilie::helpsmilie: Έχω σκοπό να βάλω κι άλλο φίλτρο απλά θα σας ρωτούσα πρώτα μη το παρακάνω με τη φίλτρανση.. :helpsmilie:

Κουβέντα κάνουμε που βοηθάει όλους μας, μην το βλέπεις ότι σου γίνεται επίθεση.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπα καμία σχέση. Αλλά οκ για φάπες είναι η φάση. :) Ειδικά ο ΔΙΑΣ πρέπει να έχει πάρει υπογλώσσιο φοβάμαι. Θα κοιτάει τα δικά του και θα λέει έεεερε τι τραβάνε κάτι μακρινά ξαδέρφια σαααας!

Η αλήθεια είναι πως τις πέτρες που είχα τις έχω προσωρινά στο μπαλκόνι επειδή ήμουνα σίγουρος πως δεν θα πάει καλά το εγχείρημα. Απλά οι συγκεκριμένες πέτρες, αν δείτε σε παραπάνω φώτος, είναι ότι να'ναι και χάλια.. σε αντίθεση με του ΔΙΑ που είναι υποδειγματικά επιλεγμένες και στημένες...

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

10 demasoni και 4 labido.

:P;):blush::thumbup::helpsmilie:

Παιδιά με το μαλακό οι φάπες εεεε;;;; :helpsmilie::helpsmilie: Έχω σκοπό να βάλω κι άλλο φίλτρο απλά θα σας ρωτούσα πρώτα μη το παρακάνω με τη φίλτρανση.. :helpsmilie:

Η πολυ φιλτρανση δεν πειραξε κανεναν.Αντιθετα... :)

Εμενα αυτη η δυσαναλογια των ψαριων με τρομαζει περισσοτερο.Θα τολμησω να πω πως η αναμοιξη των δυο ειδων απο αποψη χρωματων θα ειναι κατι εξαιρετικο.Απο την αλλη η αριθμητικη υπεροχη των demasoni,δεν μπορω να κρυψω πως με τρομαζει.........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...