Jump to content

Νέος Αφρικάνος Κιχλιδάτος Malawiανός


Delijohn

Recommended Posts

Ότι παίζει το φίλτρο κι έχω βιολογία είναι σίγουρο.. Το ενυδρείο παίζει από τέλη Απρίλη κι έχει τύχει να κάνω μέτρηση και να είναι το μπουκαλάκι του τεσταρίσματος διάφανο εντελώς!

Τροφή τους δίνω πάντα λίγη.. προτιμώ να ταΐσω λίγο, πολλές φορές! Είναι και μικρά τα demasoni και "μπουκώνουν" εύκολα, ενώ αν ταΐσω λιγάκι, μετά από λίγο (3-4 ώρες) κάνουν σαν τρελά από την πείνα.

Synodontis; Γιατί; Καταναλώνουν αμμωνία;; (πλάκα κάνω ;) )

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με το εξτρα βιολογικό υλικό , δεν θα δεις άμεσα αποτελέσματα, παρα μόνο όταν εκεί "μετακομίσουν" βακτήρια.

πρόσθετα βακτήρια πότε πρόσθεσες τελυταία φορά?

θύμησέ μας τι φίλτρανση έχεις τώρα, τι υλικά και σε πόσα λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

Ότι παίζει το φίλτρο κι έχω βιολογία είναι σίγουρο.. Το ενυδρείο παίζει από τέλη Απρίλη κι έχει τύχει να κάνω μέτρηση και να είναι το μπουκαλάκι του τεσταρίσματος διάφανο εντελώς!

Τροφή τους δίνω πάντα λίγη.. προτιμώ να ταΐσω λίγο, πολλές φορές! Είναι και μικρά τα demasoni και "μπουκώνουν" εύκολα, ενώ αν ταΐσω λιγάκι, μετά από λίγο (3-4 ώρες) κάνουν σαν τρελά από την πείνα.

Synodontis; Γιατί; Καταναλώνουν αμμωνία;; (πλάκα κάνω ;) )

συνήθως, όταν από αμμωνία είμαστε οκ, το τεστάκι βγαίνει κίτρινο. το πρόβλημα αρχίζει όταν πρασινίζει.

Με τι τεστ μετράς? και αυτά tropic marin?

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη σε τι εννοείς να βοηθήσουν;

;)

Σεμενα οταν ριχνω τροφη,κυριολεκτικα οργονουν ολο τον βυθο και δεν αφηνουν τιποτα.Παντα οταν σκαβουν ,και αφου τελειωσει η τροφη πανω σχεδον ολα τα ψαρια περνουν απο ενα σινοδοντη παραμασχαλα και οπως σκαβει αυτος συκωνει ολη την τροφη που εχει πεσει στον αερα και ξανατρωνε τα ψαρια.Το ειπα γιατι το βλεπω λιγο υπερβολη 4 φορες την ημερα,εκτος αν τα δινει απο λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Έξτρα βιολογικό υλικό έβαλα πριν 2,5 εβδομάδες περίπου (και στο εξωτερικό ΚΑΙ στο εσωτερικό πλέον). Τότε έριξα και βακτήρια και μια εβδομάδα μετά. Η φίλτρανσή μου είναι το "μαμά" του juwel 240 και ένα 2215. Υλικό πιο πολύ βάζω substat pro ("στραγαλάκι") κι έχω βάλει και μια "καλτσάρα αγιοβασιλιάτικη" με μακαρόνι που είχε μέσα το 2215 όταν το πήρα.

Φίλε Βασίλη (έμαθα και το όνομά σου), ταΐζω πολύ λίγο. Τώρα πια ρίχνω μόνο flakes malawi τα οποία με το που τα ρίξω επιπλέουν για maximum 30''. Μιλάμε για σκοτωμό από τα demasoni!!! Κι αν πέσει κανά μεγαλύτερο flake έρχονται τα labidochromis και το εξαφανίζουν! Δεν πέφτει στον πάτο τίποτα. Spirulina granulat που έριχνα, την έκοψα γιατί είχε πρωτεΐνη 48%.

Πράσινο τεστ δεν έχω δει ποτέ.. μόνο κίτρινο και αρκετά "αραιό". Ναι, tropic marine είναι όλα μου τα test.

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Αραίωσε το τάισμα. Οι κιχλίδες και κάθε 5 λεπτά να τις ταϊζεις θα τρώνε. Δυο φορές την μέρα, ποσότητα που εξαφανίζεται σε 1 με 2 λεπτά συμπεριλαμβανόμενης και αυτής που πέφτει στον βυθό είναι μια χαρά.

Το να βάλει επιπλέον τα γατόψαρα από την στιγμή που το σύστημα του δεν είναι σταθερό, είναι λάθος και θα επιδεινώσει το πρόβλημα.

;)

Link to comment
Share on other sites

Έξτρα βιολογικό υλικό έβαλα πριν 2,5 εβδομάδες περίπου (και στο εξωτερικό ΚΑΙ στο εσωτερικό πλέον). Τότε έριξα και βακτήρια και μια εβδομάδα μετά. Η φίλτρανσή μου είναι το "μαμά" του juwel 240 και ένα 2215. Υλικό πιο πολύ βάζω substat pro ("στραγαλάκι") κι έχω βάλει και μια "καλτσάρα αγιοβασιλιάτικη" με μακαρόνι που είχε μέσα το 2215 όταν το πήρα.

Φίλε Βασίλη (έμαθα και το όνομά σου), ταΐζω πολύ λίγο. Τώρα πια ρίχνω μόνο flakes malawi τα οποία με το που τα ρίξω επιπλέουν για maximum 30''. Μιλάμε για σκοτωμό από τα demasoni!!! Κι αν πέσει κανά μεγαλύτερο flake έρχονται τα labidochromis και το εξαφανίζουν! Δεν πέφτει στον πάτο τίποτα. Spirulina granulat που έριχνα, την έκοψα γιατί είχε πρωτεΐνη 48%.

Πράσινο τεστ δεν έχω δει ποτέ.. μόνο κίτρινο και αρκετά "αραιό". Ναι, tropic marine είναι όλα μου τα test.

Έχω τα ίδια τεστ για NH3, NH4. Μέσα έχει ένα πινακάκι και σου λέει πόσο ΝΗ3 αντιστοιχεί στο PH σου και στη θερμοκρασία σου. Το κίτρινο είναι το πρώτο χρώμα που έχει στη χρωματική κλίμακα. Τι τιμές βγάζεις σε νούμερο με βάση τον πίνακα και που τοποθετείσαι στο χρωματολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες, δικό μου πρόσωπο θα στήσει 120άρι ενυδρείο και σκέφτομαι να του δώσω το 2215 και να το αντικαταστήσω με ένα eheim πιο τούμπανο. Έτσι θα γλιτώσω και το 2πλο εξωτερικό φιλτράρισμα (διπλά καθαρίσματα, διπλά σωληνάκια) και θα έχω και καλύτερη φίλτρανση, περισσότερο βιολογικό υλικό. Φοβάμαι όμως μην το παρακάνω. Είδα σε ξένα φόρουμ ενυδρεία με demasoni που φιλτράρουν τα λίτρα του ενυδρείου x6 την ώρα. Θα είναι υπερβολή;; Ή όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα;

Παιδιά και τότε που τάιζα 4 φορές τη μέρα, μιλάμε πως έριχνα 2-3 μπουκιές για το καθένα. Μιλάμε για πολύ λίγο. Και τότε δεν είχα δει κάτι τρελό με την αμμωνία. Απλά και τώρα με τις 2 ή τη 1, έχω το κεφάλι μου πιο ήσυχο! Το τεστάρισμα έδειχνε πάντα πολύ ανοιχτό κίτρινο και καμιά φορά σχεδόν διάφανο. Μάλιστα μια φορά που έκανα και στο waterinn test επειδή είχε λήξει το τεστ, μου είπαν δεν έχω πρόβλημα καθόλου.. απόψε που θα ανέβω πάλι στο μαγαζί, να τσεκάρω και με δική τους μέτρηση πάλι;;

Link to comment
Share on other sites

bartemderas στο χρωματολόγιο είμαι στο κίτρινο. Ανοιχτό κίτρινο θα έλεγα, καμία σχέση με πράσινο. Άρα <0,01! Τώρα αν σκεφτείς ότι είμαι με 8,5 Ph και με 26.9 C σταθερά νομίζω φαίνεται πως έχω λίγο, αλλά όχι ανησυχητικό (δεν είμαι σπίτι να τσεκάρω πάλι).

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες, δικό μου πρόσωπο θα στήσει 120άρι ενυδρείο και σκέφτομαι να του δώσω το 2215 και να το αντικαταστήσω με ένα eheim πιο τούμπανο. Έτσι θα γλιτώσω και το 2πλο εξωτερικό φιλτράρισμα (διπλά καθαρίσματα, διπλά σωληνάκια) και θα έχω και καλύτερη φίλτρανση, περισσότερο βιολογικό υλικό. Φοβάμαι όμως μην το παρακάνω. Είδα σε ξένα φόρουμ ενυδρεία με demasoni που φιλτράρουν τα λίτρα του ενυδρείου x6 την ώρα. Θα είναι υπερβολή;; Ή όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα;

Παιδιά και τότε που τάιζα 4 φορές τη μέρα, μιλάμε πως έριχνα 2-3 μπουκιές για το καθένα. Μιλάμε για πολύ λίγο. Και τότε δεν είχα δει κάτι τρελό με την αμμωνία. Απλά και τώρα με τις 2 ή τη 1, έχω το κεφάλι μου πιο ήσυχο! Το τεστάρισμα έδειχνε πάντα πολύ ανοιχτό κίτρινο και καμιά φορά σχεδόν διάφανο. Μάλιστα μια φορά που έκανα και στο waterinn test επειδή είχε λήξει το τεστ, μου είπαν δεν έχω πρόβλημα καθόλου.. απόψε που θα ανέβω πάλι στο μαγαζί, να τσεκάρω και με δική τους μέτρηση πάλι;;

Εγώ επιμένω πάντως για το νούμερο της αμμωνίας. αν είναι κίτρινο όπως λες δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. ;)

εμένα πάντα κίτρινο είναι.... αλλά αυτό αντισοιχεί σε αμμωνία 0 .

Link to comment
Share on other sites

bartemderas στο χρωματολόγιο είμαι στο κίτρινο. Ανοιχτό κίτρινο θα έλεγα, καμία σχέση με πράσινο. Άρα <0,01! Τώρα αν σκεφτείς ότι είμαι με 8,5 Ph και με 26.9 C σταθερά νομίζω φαίνεται πως έχω λίγο, αλλά όχι ανησυχητικό (δεν είμαι σπίτι να τσεκάρω πάλι).

ΑΚΡΙΒΩΣ!!! ;)

Αυτό θέλω να πω!! Πιστεύω πως δεν έχεις πρόβλημα! Μήπως παιδεύεσαι άδικα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες, δικό μου πρόσωπο θα στήσει 120άρι ενυδρείο και σκέφτομαι να του δώσω το 2215 και να το αντικαταστήσω με ένα eheim πιο τούμπανο. Έτσι θα γλιτώσω και το 2πλο εξωτερικό φιλτράρισμα (διπλά καθαρίσματα, διπλά σωληνάκια) και θα έχω και καλύτερη φίλτρανση, περισσότερο βιολογικό υλικό. Φοβάμαι όμως μην το παρακάνω. Είδα σε ξένα φόρουμ ενυδρεία με demasoni που φιλτράρουν τα λίτρα του ενυδρείου x6 την ώρα. Θα είναι υπερβολή;; Ή όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα;

Παιδιά και τότε που τάιζα 4 φορές τη μέρα, μιλάμε πως έριχνα 2-3 μπουκιές για το καθένα. Μιλάμε για πολύ λίγο. Και τότε δεν είχα δει κάτι τρελό με την αμμωνία. Απλά και τώρα με τις 2 ή τη 1, έχω το κεφάλι μου πιο ήσυχο! Το τεστάρισμα έδειχνε πάντα πολύ ανοιχτό κίτρινο και καμιά φορά σχεδόν διάφανο. Μάλιστα μια φορά που έκανα και στο waterinn test επειδή είχε λήξει το τεστ, μου είπαν δεν έχω πρόβλημα καθόλου.. απόψε που θα ανέβω πάλι στο μαγαζί, να τσεκάρω και με δική τους μέτρηση πάλι;;

Εγω ειμαι φανατικα υπερ 2 φιλτρων,για παρα πολους λογους. Δυο σημαντικοτεροι ειναι.

1-Ασφαλεια

2-Πολυ καλυτερη κυκλοφορια,αιδικα για μας τους Αφρικανους.Πολλα απο τα ψαρια μου και οι σινοδοντιδες καθονται στην εξωδο του φιλτρου,για να το τρωνε στα μουτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες, δικό μου πρόσωπο θα στήσει 120άρι ενυδρείο και σκέφτομαι να του δώσω το 2215 και να το αντικαταστήσω με ένα eheim πιο τούμπανο. Έτσι θα γλιτώσω και το 2πλο εξωτερικό φιλτράρισμα (διπλά καθαρίσματα, διπλά σωληνάκια) και θα έχω και καλύτερη φίλτρανση, περισσότερο βιολογικό υλικό. Φοβάμαι όμως μην το παρακάνω. Είδα σε ξένα φόρουμ ενυδρεία με demasoni που φιλτράρουν τα λίτρα του ενυδρείου x6 την ώρα. Θα είναι υπερβολή;; Ή όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα;

Ξέρω ότι σας κουράζω.. οκ με την αμμωνία βγάλαμε άκρη αλλά επειδή αυτό με το φίλτρο το βλέπω σαν ευκαιρία, να το τολμήσω; Γενικώς πόσο l/hour να έχω στο ενυδρείο μου; Θέλουμε 2ο εξωτερικό φίλτρο απλά για να έχουμε 2 ή χρειάζεται όντως τόσο καλό φιλτράρισμα; ;)

Link to comment
Share on other sites

Επιδη σε βλεπω εγω, θα πας και για αλλα κυβικα,αν μπορεις παρτω.Καπου ειχα διαβασει οτι και 6 φορες το ενυδρειο ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι σας κουράζω.. οκ με την αμμωνία βγάλαμε άκρη αλλά επειδή αυτό με το φίλτρο το βλέπω σαν ευκαιρία, να το τολμήσω; Γενικώς πόσο l/hour να έχω στο ενυδρείο μου; Θέλουμε 2ο εξωτερικό φίλτρο απλά για να έχουμε 2 ή χρειάζεται όντως τόσο καλό φιλτράρισμα; ;)

ΘΑ σου πω πως το βλέπω εγώ :

Σαν κανόνα ας χρησιμοποιησουμε ότι θέλεις φίλτρο με lt/h 3 φορές τα λίτρα του ενυδρείου σου (έχουμε και κατα νου ότι πολλά φίτλρα δεν κάνουν όσα υπόσχονται έτσι?)

από εκεί και πέρα, εμένα με έχει βολέψει το να έχω παράλληλα με το εξωτερικό μου (ecco pro 200) ένα εσωτερικό (jbl i80) όχι τόσο επειδή είναι απαραίτητο, αλλά 1ον: επειδή κακό δεν κάνει, 2ον επειδή το έχω μόνο με σφουγγάρια για μηχανική φίλτρανση, 3ον όταν κλείνω το εξωτερικό για συντήρηση δεν αγχώνομαι για τη βιολογία (ψυχολογικό καθαρά) και τέλος αν χρειαστεί να μετακομίσω κάποιο ψάρι στο ενυδρείο "καβάτζα" μεταφέρω και το εσωτερικό.

Από εκεί και πέρα οι πιο έμπειροι θα έχουν να σου πουν και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Για άλλα κυβικά δεν παίζει με τίποτα. Ούτε χώρο έχω προς το παρόν και δεν είμαι σε δικό μου σπίτι. Οπότε δεν θέλω να ζήσω μετακόμιση με τόσα λίτρα.. πόσο μάλλον με περισσότερα. Στο μέλλον ναι, θα κάνω όλο το σπίτι ενυδρείο, αλλά σύντομα δεν παίζει!

Απλά αν φύγει το 2215, να ξέρω για ποιο eheim να υπολογίζω.. bartemderas εγώ έχω το εσωτερικό σε χρήση, απλά ας πούμε ότι δεν το υπολογίζω και τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Και ΝΑΙ!!!! :thumbup:

Κυρίες και κύριοι είναι γεγονός!!!! Το νέο μαμ έφτασε! Η τροφή που θα γίνει ανάρπαστη είναι εδώ!!!!

To μείγμα ΤΖΕΚΟΣ, που θα κάνει τα ψάρια σας ιριδίζοντα προπελοφόρα! :thumbup::D:wub:

Μιλάμε για την New Life Spectrum Cichlid Formula 1mm Sinking Pellet!!!!

Την παρέλαβα σήμερα από εξωτερικό, αφού σας είχα πει πως Ελλάδα με ένα γρήγορο ψαξιματάκι δεν τη βρήκα. Μάλιστα πήρα το βαζάκι των 600g αφού είναι σίγουρο πως μιλάμε για σούπερ "πράμα", για σουπερμαντολίνη!!!! ;)

Υλικά:

Ingredients

Whole Antarctic krill meal, whole herring meal, wheat flour, squid meal, algae meal, soybean isolate, beta carotene, spirulina, garlic, vegetable and fruit extract (spinach, broccoli, red pepper, zucchini, tomato, pea, red and green cabbage, apple, apricot, mango, kiwi, papaya, peach, pear), vitamin a acetate, d-activated animal sterol (D3), vitamin B12 supplement, thiamine, DL alphatocophero (E), riboflavin supplement, folic acid, niacin, biotin, calcium pantothenate, pyridoxine hydro-chloride, l-ascorby-2-polyphosphate (stable C), choline chloride, ethylenediamine dihydroiodide, cobalt sulfate, copper proteinate, ferrous sulfate, manganese sulfate.

Guaranteed Analysis

Crude Protein (min.) 34.0%, Crude Fat (min.) 5.0%, Crude Fiber (max.) 5.0%, Moisture (max.) 10.0%, Ash (max.) 9%, Vit A (min.) 8000 IU/kg, Vit D (min.) 2500 IU/kg, Vit E (min.) 200 IU/kg.

Αυτάααααα... :thumbup:

Όοοοοποιο καλόοοοο παιδί θέλει να το τρατάρω λιγουλάαααααααααακι να σηκώσει το χέρι του. χεχε

Αρκεί να μου βρει καμιά anuuuuubia και καμιά vallisneeeeria... :hysterical::wub:

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Και ΝΑΙ!!!! :thumbup:

Κυρίες και κύριοι είναι γεγονός!!!! Το νέο μαμ έφτασε! Η τροφή που θα γίνει ανάρπαστη είναι εδώ!!!!

To μείγμα ΤΖΕΚΟΣ, που θα κάνει τα ψάρια σας ιριδίζοντα προπελοφόρα! :thumbup::D:wub:

Μιλάμε για την New Life Spectrum Cichlid Formula 1mm Sinking Pellet!!!!

Την παρέλαβα σήμερα από εξωτερικό, αφού σας είχα πει πως Ελλάδα με ένα γρήγορο ψαξιματάκι δεν τη βρήκα. Μάλιστα πήρα το βαζάκι των 600g αφού είναι σίγουρο πως μιλάμε για σούπερ "πράμα", για σουπερμαντολίνη!!!! ;)

Υλικά:

Αυτάααααα... :thumbup:

Όοοοοποιο καλόοοοο παιδί θέλει να το τρατάρω λιγουλάαααααααααακι να σηκώσει το χέρι του. χεχε

Αρκεί να μου βρει καμιά anuuuuubia και καμιά vallisneeeeria... :hysterical::wub:

Ποσω κοστισε;

Link to comment
Share on other sites

Τιμή για το βαζάκι των 600gr £21.48 GBP

Shipping & Handling via

Standard Delivery £9.00 GBP

(Μεταφορικά)

Total: £30.48 GBP

----------------------------------------------

Μετατροπή σε ευρώ: €37.66 EUR

Μη με πείτε τρελό αλλά τα έβαλα κάτω κι υπολόγισα πως συνέφερε σε σχέση με τις τροφές που έχω αγοράσει ως τώρα αλλά και με το σκεπτικό πως είναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ υπάρχει για τα ψάρια μου. Επίσης αφού είναι κάτι που θα καταναλώσουν τα ψάρια μου σίγουρα, πήρα τη μεγάλη συσκευασία που συμφέρει οικονομικά. Τέλος με έπεισαν οι πολλές αναφορές που είδα παντού στο internet περί φοβερών χρωμάτων κλπ κλπ που δεν νομίζω πως είναι απλή προπαγάνδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κι ένα μικρό update για το ενυδρείο:

Τοποθετήθηκε και τρίτο φίλτρο στο setup. Έτσι, εκτός το εσωτερικό και το eheim 2215, μπήκε και ένα eheim 2075 Pro 3. Ως επί το πλείστον γεμίστηκε με substrat pro και παίζει αθόρυβα, απροβλημάτιστα κι εχέμυθα στο χώρο μου! :) Θα έμπαινε και πιο βαρύ πυροβολικό αλλά δε χωρούσε στο ντουλάπι του rio 240.

Επίσης εγκαταστάθηκαν 2 hydor koralia nano 1600. Έτσι, μαζί με τις εξόδους των 3 φίλτρων, δημιουργούν ένα ευχάριστο "ρευματάκι" για τα ψάρια. Το νερό είναι πιο καθαρό, υπάρχει καλύτερη ανατάραξη στην επιφάνεια και κάτω στην άμμο, τα σκουπιδάκια είναι είδος προς εξαφάνιση. Τα ψάρια όταν έχουν κέφια, βγαίνουν από τις πέτρες όλα μαζί σαν κοπαδάκι και κολυμπάνε κόντρα στο ρεύμα, σαν σολομοί στο ποτάμι που πάνε για ζευγάρωμα. :D

Συνέχισα με την προσθήκη 2 Vallisneria και 2 Anubia. Οι Vallisneria έπιασαν γωνιές του ενυδρείου ούτως ώστε όταν μεγαλώσουν να απλώσουν στην επιφάνεια και να δημιουργούν σκιές και οι Anubia μπήκαν στο μέση του ενυδρείου, πιο πολύ σαν διαχωριστικά των "στρατοπέδων" και περιμένω με αναμονή να "πιάσουν" και να φουντώσουν!

Τέλος, έγινε νέα αλλαγή στο aquascape, βγήκαν σχεδόν όλες οι πέτρες, μπήκαν χαμηλά πιο μεγάλες και με περίεργα σχήματα και από πάνω ήρθε και έκατσε η κροκάλα πιο ωραία και με μεγαλύτερη ασφάλεια... Οι φωλιές και τα περάσματα πολλαπλασιάστηκαν και πλέον τα ψάρια, αααν θελήσουν να χαθούν, το κάνουν με ευκολία. Πραγματικά όλα αυτά έγιναν σε χρόνο ρεκόρ με αποτέλεσμα να μου πέσει η μέση (ειδικά με τις πέτρες) και με έκαναν να καταλάβω πόσο πολύ πέτρα τελικά έχει μπει μέσα στο ενυδρείο. Σχεδόν πήρα απόφαση να μην ξαναπειράξω τπτ. :hysterical:

Τα ψάρια τρώνε malawi flakes της tropical και nls cichlid formula sinking pellets και πραγματικά την ταρατσώνουν. Όσο και να τα λυπάμαι όμως δεν τους ρίχνω πολύ μόνο και μόνο για να απολαμβάνω τον πανικό που γίνεται με το που πέσει η τροφή στο νερό. Μη σας πω και λίγο πριν πέσει..

Από ερωτικούς χωρούς, το ενυδρείο έχει γίνει ερωτική φωλίτσα αλλά μπουκώματα δεν έχω ακόμα δει. Αλλαγές γίνονται κάθε 7 μέρες γύρω στο 30-40% και επειδή πλέον γίνονται εύκολα μπορεί να τις συντομεύσω και σε Τετάρτη-Σάββατο. Αυτά τα πολλά και κουραστικά προς το παρόν! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο και πολύ σημαντικό που ξέχασα να γράψω είναι πως ευχαριστώ όλα τα παιδιά που προσφέρθηκαν να μου δώσουν φυτά για το ενυδρείο αλλά και τον warhawk που είχε την υπομονή και τη διάθεση να απαντήσει σε 1672 ερωτήσεις μου και με βοήθησε αρκετά! :):D

Φωτογραφίες σύντομα... έχω κάτι πρόχειρες αλλά κάντε λίγο υπομονή και θα βάλω κάτι πιο καλό ελπίζω. Έχω ήδη και λίγη άλγη πάνω στις πέτρες η οποία είναι καφέ αλλά πάει και προς το πράσινο.. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...