Jump to content

Νέος Αφρικάνος Κιχλιδάτος Malawiανός


Delijohn

Recommended Posts

βρε συ, μια βόλτα να πας στο votsalo.net ή σε κάτι παρόμοιο, θα βρεις ό,τι πέτρα θέλεις. Μην απογοητεύεσαι! Εδώ εγώ που έχω βάλει 6-7 πέτρες γέμισα ένα τσουβάλι για να αποφασίσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε μου δεν σου κρυβω πως οταν ειχα δει το ποστ που ειχες κανει σε μια αγγελια http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=46413&hl= νομιζα οτι το ελεγες για πλακα για αυτο το γυρισα στο χαβαλε και εγω προς τον Σπυρο μετα :)

Τωρα εαν μου αρεσει η οχι αυτο που βλεπω ειναι προσωπικη μου αποψη και δεν θελω να πω .

Απο την στιγμη που αρεσει σε σενα δεν μου πεφτει λογος :P

Oπως και να εχει σου ευχομαι τα καλυτερα !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπα καμία σχέση. Αλλά οκ για φάπες είναι η φάση. :) Ειδικά ο ΔΙΑΣ πρέπει να έχει πάρει υπογλώσσιο φοβάμαι. Θα κοιτάει τα δικά του και θα λέει έεεερε τι τραβάνε κάτι μακρινά ξαδέρφια σαααας!

Η αλήθεια είναι πως τις πέτρες που είχα τις έχω προσωρινά στο μπαλκόνι επειδή ήμουνα σίγουρος πως δεν θα πάει καλά το εγχείρημα. Απλά οι συγκεκριμένες πέτρες, αν δείτε σε παραπάνω φώτος, είναι ότι να'ναι και χάλια.. σε αντίθεση με του ΔΙΑ που είναι υποδειγματικά επιλεγμένες και στημένες...

Κοιτα.......εισαι τοσο συνεσταλμενος και συζητησιμος,που οτι στησιμο και να εχεις κανει,δεν μπορει κανεις να σε κατακρινει η να σε πικαρει.

Εδω ειμαστε για να βοηθαμε οσο μπορουμε.Η αληθεια ειναι πως το setup που εκανες ειναι αφυσικο,αλλα αφου εχεις τη θεληση,αυτο διορθωνεται.

Πετρες σαν τις δικες μου μπορεις να βρεις πολυ ευκολα,και δεν χρειαζονται κατι ιδιαιτερο για να μπουν στο ενυδρειο.

Ριξε μια ματια εδω :P

Link to comment
Share on other sites

Μπα καμία σχέση. Αλλά οκ για φάπες είναι η φάση. :) Ειδικά ο ΔΙΑΣ πρέπει να έχει πάρει υπογλώσσιο φοβάμαι. Θα κοιτάει τα δικά του και θα λέει έεεερε τι τραβάνε κάτι μακρινά ξαδέρφια σαααας!

Η αλήθεια είναι πως τις πέτρες που είχα τις έχω προσωρινά στο μπαλκόνι επειδή ήμουνα σίγουρος πως δεν θα πάει καλά το εγχείρημα. Απλά οι συγκεκριμένες πέτρες, αν δείτε σε παραπάνω φώτος, είναι ότι να'ναι και χάλια.. σε αντίθεση με του ΔΙΑ που είναι υποδειγματικά επιλεγμένες και στημένες...

Στηλε μου πμ και εγω θα σου στειλω πολυ ομορφες πετρες,μετα τον οκτομβριο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η αλήθεια είναι πως βλέπω πως λειτουργείτε και το εκτιμώ. Συνεσταλμένος είμαι επειδή ξέρω πως δεν έχω την εμπειρία για γέννες κι άλλα κόλπα αλλά θέλω να έχω ευτυχισμένα και υγιή ψαράκια!

Για φίλτρο θα σας ρωτούσα αν θα ήταν καλό και να βάλω ένα δεύτερο γιατί κάποιοι μου έχουν πει πως γίνεται το ενυδρείο "πλυντήριο" αν το παρακάνουμε. Όσο για τις πέτρες kixlidate σε ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά ΠΩΣ θα μου τις στείλεις βρε;; Με γκαζάδικο;; :) Με βλέπω για ΕΡΜΗ να τρέχω κανά Σάββατο πρωί... ακριβές δε νομίζω να είναι, πάει στο καλό πέτρες είναι πόσο να κοστίζουν! Πάντως τα πλαστικά είναι δοκιμασμένα από καιρό σε άλλο ενυδρείο και δε νομίζω να είναι τοξικά ή να έχουν άλλο θέμα.. οπότε για την ώρα ας ελπίσουμε πως είναι οκ.

geosid την άποψή σου να την πεις.. κανένα πρόβλημα. Δεν παρεξηγώ! Όλοι έχουμε μια εμπειρία σε κάτι και είμαστε καλοί σε κάτι.. δεν είναι κακό να βοηθάμε και τους άλλους να μας μοιάσουν :P Μπινελίκια μη ρίξεις μόνο ;)

(αργώ να σας απαντήσω γιατί είμαι και στη δουλειά και προκύπτουν διάφορα) :blush:

Επίσης για το συνδυασμό labido+demasoni έχω δει βιντεάκια στο youtube και θέματα στο cichlid-forum και πολλοί το έχουν δοκιμάσει σαν συνδυασμό. Δία με τα λόγια σου μου δίνεις λίγο θάρρος ομολογώ. Είδα κάπου που έλεγε πως τα demasoni είναι επιθετικά προς ψάρια με παρόμοια χρώματα, κυρίως μπλε/μωβ/μαυρο/γαλάζιο κλπ ενώ με τα labido είναι αδιάφορα. Όσο έχω παρατηρήσει πότε βολτάρουν όλα μαζί και πότε η μια φυλή αγνοεί την ύπαρξη της άλλης.

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

geosid την άποψή σου να την πεις.. κανένα πρόβλημα. Δεν παρεξηγώ! Όλοι έχουμε μια εμπειρία σε κάτι και είμαστε καλοί σε κάτι.. δεν είναι κακό να βοηθάμε και τους άλλους να μας μοιάσουν :)Μπινελίκια μη ρίξεις μόνο :blush:

Δεν υπαρχει λογος φιλε μου :P αλοιμονο αν για το καθε τι εριχνα μπινελικια ;)

Μια παρεα ειμαστε με κοινο χομπυ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,να πω οτι αυτά που έγρψαν οι φίλοι πιο πάνω έχουν δίκιο.

Ολοι ξέρουμε το ταπεραμέντο των όμορφων demasoni.

Θα προσπαθήσω να πάω αυτή τη φορά όμως αιρετικά και ζητώ συγνώμη από τους άλλους φίλου πιο πάνω.

Θα έλεγα λοιπόν το εξής κρατάμε τα demasoni και προσθέτουμε στον πληθυσμό των λαμπιντο ακόμα δύο να τα κάνουμε 6 ( χαρέμι).Το ενα είναι αυτό το άλλο και κρίσιμο είναι να αναπροσαρμοστεί το aquascape δηλαδή το ενα καράβι θα πάει δεξιά και να πακτωθεί γύρω γύρω με πέτρες ώστε να χρησιμοποιείται σαν κούφια πέτρα(σπηλια) και δεν θα φαίνεται πολύ ,το ίδιο θα γίνει και από την άλλη πλευρά.Χρειαζόμαστε αρκετές πέτρες.

Ξέρω οτι είναι μια πρόταση με ρίσκο αλλά ....

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη ιδέα! Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό με το καράβι βέβαια γιατί δεν ξέρω αν θα αντέξει το πλαστικό τόσο βάρος. Είμαι σε μια διαδικασία να βρω πέτρες, κοιτάω στον ΕΡΜΗ αλλά δεν ξέρω αν θα πάρω ότι καλύτερο...

Όσο για τα labido, μακάρι να μπορούσα να το κάνω αυτό. Θέλω να τα κρατήσω και νομίζω πως τα αποτέλεσμα θα με δικαίωνε. Απλά θέλω περισσότερες συμβουλές. Φοβάμαι πως θα τα παιδέψω με την αλλαγή του aquascape. Την τελευταία φορά κατέβασα το νερό ως τη μέση για να κάνω εύκολα δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

:P

Ακούω προτάσεις...

Βότσαλο Γρανίτη Γκρί

VotsaloGriGranitis_Large.jpg

Βότσαλο Γρανίτης Ρόζ

VotsaloRozGranitis_Large.jpg

Βότσαλο Ποτάμιο Μαύρο

Black_River_Pebbles_HR_1.jpg

Κροκάλα Ποτάμια Πλακέ

PotamiaPetraPlake_Large.jpg

Κροκάλα Γκρί Πεπλατυσμένη

KrokalaGriPeplatismeni_Large.jpg

ή κάποια άλλη;;;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψηφίζω βασαλτη!!!

Ειναι οι πετρες που εχει και ο Διας στο ενυδρείο του, τις οποίες τις ειχα δοκιμασει κι εγω και ειναι πανέμορφες!!!

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως μιλάς για τη στρογγυλεμένη:

Basalt_Sphere_Pebbles_HR.jpg

κι όχι την απλή...

Basalt_Pebbles_HR_1.jpg

Με τη δεύτερη δε θα έχω πιο φαρδιά περάσματα; Δηλαδή αν μεγαλώσουν τα ψαράκια, θα συνεχίσουν να χώνονται;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και από έμενα....συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου αυτή.εγώ θα σου πρότεινα την πρώτη εμφάνιση του ενυδρείου σου γιατί έδειχνε πιο φυσική και πιο κοντά στο περιβάλλον των ψαριών σου...και με τις συμβουλές μας θα βελτιώσεις τον βιότοπο σου...επιπλέον με την τοποθέτηση ιδανικών φυτών θα έχεις ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα......καλή συνέχεια :):P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψηφίζω βασαλτη!!!

Ειναι οι πετρες που εχει και ο Διας στο ενυδρείο του, τις οποίες τις ειχα δοκιμασει κι εγω και ειναι πανέμορφες!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

konstantinos 808 ευχαριστώ για την ενθάρρυνση! :)

Βλέπω να κρατάω κι αυτές που έχω κι απλά να παίρνω και καμιά αμαξιά βασάλτη... Τουλάχιστον αν πάει καλά με το στήσιμο, να συνεχίσω με την πρόσθεση ενός δεύτερου εξωτερικού φίλτρου. Τα φυτά είναι καλή ιδέα. Θ σπάσουν και τη μονοτονία της πέτρας.. δεν έχω ιδέα όμως τι θα χρειαστούν! Σίγουρα δεν θα είναι φυτέψτε και ξεχάστε τα...

Link to comment
Share on other sites

konstantinos 808 ευχαριστώ για την ενθάρρυνση! :P

Βλέπω να κρατάω κι αυτές που έχω κι απλά να παίρνω και καμιά αμαξιά βασάλτη... Τουλάχιστον αν πάει καλά με το στήσιμο, να συνεχίσω με την πρόσθεση ενός δεύτερου εξωτερικού φίλτρου. Τα φυτά είναι καλή ιδέα. Θ σπάσουν και τη μονοτονία της πέτρας.. δεν έχω ιδέα όμως τι θα χρειαστούν! Σίγουρα δεν θα είναι φυτέψτε και ξεχάστε τα...

Κάποιο είδος vallisneria. Εύκολο, ανθεκτικό και δείχνει όμορφα μέσα στις πέτρες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Και αφού βάλω vallisneria ή κερατοφυλο, ΠΩΣ το συντηρώ; Του ρίχνω κάτι; Ή απλά κλαδεύω όποτε παραμεγαλώσει; Να σημειωθεί πως έχω σκέτη άμμο σαν υπόστρωμα (εκτός φελιζόλ).

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

αυτα μπορεις να τα βαλεις παντου.Μεχρι και ελευθερα να επιπλεουν.Μονο κλαδεμα οταν μεγαλοσουν πολυ

Link to comment
Share on other sites

konstantinos 808 ευχαριστώ για την ενθάρρυνση! :P

Βλέπω να κρατάω κι αυτές που έχω κι απλά να παίρνω και καμιά αμαξιά βασάλτη... Τουλάχιστον αν πάει καλά με το στήσιμο, να συνεχίσω με την πρόσθεση ενός δεύτερου εξωτερικού φίλτρου. Τα φυτά είναι καλή ιδέα. Θ σπάσουν και τη μονοτονία της πέτρας.. δεν έχω ιδέα όμως τι θα χρειαστούν! Σίγουρα δεν θα είναι φυτέψτε και ξεχάστε τα...

Κάποιο είδος vallisneria. Εύκολο, ανθεκτικό και δείχνει όμορφα μέσα στις πέτρες.

:)

όλα θέλουν τον χρόνο τουσ και την φροντίδα τούς....τι είναι ο κόπος μπρος τα καλή ;) άμα το γουστάρεις τρελά θα μας καταπλήξεις με το νέο σου στήσιμο και με την προσπάθεια σου!!!

ο φίλος καρύδας έδωσε μια πολύ καλή επιλογή για φυτά και εγώ θα σου προτείνω να βάλεις ανουβιασ!!! :blush::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια λέγε μου να με μπριζώνεις..χεχε

Χρόνο δυστυχώς δεν έχω πολύ. Καθημερινές ειδικά μπορεί να μη προλάβω να ασχοληθώ καθόλου πέρα από το τάισμα. Ξέρω πως τα φυτά θέλουν λιπάσματα και CO2 κι ιστορίες και το φοβάμαι σαν εγχείρημα. Θα δούμε όμως. Ας πάρω το πρώτο "δίπλωμα" στο στήσιμο και στις καλές συνθήκες για τα ψάρια και βλέπουμε! :):P

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια λέγε μου να με μπριζώνεις..χεχε

Χρόνο δυστυχώς δεν έχω πολύ. Καθημερινές ειδικά μπορεί να μη προλάβω να ασχοληθώ καθόλου πέρα από το τάισμα. Ξέρω πως τα φυτά θέλουν λιπάσματα και CO2 κι ιστορίες και το φοβάμαι σαν εγχείρημα. Θα δούμε όμως. Ας πάρω το πρώτο "δίπλωμα" στο στήσιμο και στις καλές συνθήκες για τα ψάρια και βλέπουμε! :);)

Οι vallisneria που σου πρότεινα εγώ και οι anubia που σου πρότεινε ο Κωνσταντίνος, δεν θέλουν απολύτως τίποτα από λιπάσματα και CO2. Γι'αυτό σου ανέφερα ότι είναι εύκολα φυτά.

:P

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια λέγε μου να με μπριζώνεις..χεχε

Χρόνο δυστυχώς δεν έχω πολύ. Καθημερινές ειδικά μπορεί να μη προλάβω να ασχοληθώ καθόλου πέρα από το τάισμα. Ξέρω πως τα φυτά θέλουν λιπάσματα και CO2 κι ιστορίες και το φοβάμαι σαν εγχείρημα. Θα δούμε όμως. Ας πάρω το πρώτο "δίπλωμα" στο στήσιμο και στις καλές συνθήκες για τα ψάρια και βλέπουμε! :):P

dont worry...... ;):blush::thumbup::helpsmilie::helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

E τότε δεν έχωμεν τίποτα άλλο παρά να το φυτέψωμεν το σπαρτό!!!! :):P

Και τα δυο είναι όμορφα...! Απλά ίσως παιδευτώ λιγάκι να τα προσθέσω μετά τις πέτρες, αφού θα πρέπει να πιάσουν άμμο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...