Jump to content

Νέος Αφρικάνος Κιχλιδάτος Malawiανός


Delijohn

Recommended Posts

Απο τοτε που εβγαλες τα πλαστικα εγινες οικοδονος με της πετρες,προσεχε την μεση σου :D

Αλλαγες 30% την εβδομαδα ειναι καλα μην πας παραπανω.

Εγινε τουρμπο το ενυδρειο,να το χαιρεσαι :):lmao:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kάααατσε μη βιάζεσαι. Θα το δεις στις φώτο και θα μου πεις! :)

Όπως είπες.. μετά τα πλαστικά, "το γιαπί το πηλοφόρι το μιστρίιιιι.. "!!!!

Το ενυδρείο έγινε τούρμπο αλλά έβαλα πάλι βαθιάααα το χέρι στη τσέπη και πλέον...ξύνω αστράγαλο! :lmao:

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Kάααατσε μη βιάζεσαι. Θα το δεις στις φώτο και θα μου πεις! :)

Όπως είπες.. μετά τα πλαστικά, "το γιαπί το πηλοφόρι το μιστρίιιιι.. "!!!!

Το ενυδρείο έγινε τούρμπο αλλά έβαλα πάλι βαθιάααα το χέρι στη τσέπη και πλέον...ξύνω αστράγαλο! :hysterical:

Μην μιλας για λεφτα ...ποναει :lmao::D:hysterical:

Το νερο πιο καθαρο ε?? εχω την αισθηση οτι ο eheim 2075 Pro 3 κανει φοβερη δουλεια... και αθορυβα... (αυτον εχω και γω συν τον μαμισιο)....

βεβαια τωρα που ειδα οτι εχεις 3 φιλτρα στο 240 αρχισα να αγχωνομαι οτι πρεπει να βαλω και γω αλλο ενα στο 400αρι μου!!!!

το ενυδρειο ηταν φανταστικο απο πριν ανυπομονω να δω φωτο απο την νεα version!!!

Αντε να το χαιρεσαι και καλες γεννες.... :rasp::hysterical::blush::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το νερό είναι πιο καθαρό και πίστεψέ με, αν είχε πολύ χώρο το ντουλάπι από κάτω, θα είχα βάλει μεγαλύτερο/α eheim. Το 2075 μου έκανε κάτι κόλπα αλλά ελέω παλαιότερου ιδιοκτήτη, το χαλιναγωγήσαμε και τώρα δεν ξέρω αν δουλεύει καν...!!!!

Επίσης ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά δεν πίστευα ποτέ πως είναι κάτι ιδιαίτερο. Αν σας αρέσει όμως, θα ανεβάσω κι άλλες και βίντεο. Ότι τραβάει η ψυχή σας! :)

Η στιγμή που όλοι περιμένατε έφτασε και οι φώτος ανέβηκαν...

pa040001s.th.jpgpa040002.th.jpgpa040003.th.jpgpa040004.th.jpgpa040005.th.jpgpa040006q.th.jpgpa040007.th.jpgpa040008.th.jpgpa040009.th.jpgpa120010d.th.jpgpa120011.th.jpgpa120012.th.jpgpa120013.th.jpgpa120014y.th.jpgpa120015.th.jpgpa120016.th.jpg

Συγχωρείστε με αν δεν φανεί πολύ νοικοκυρεμένο... :lmao:

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό το στήσιμο του ενυδρείου, να το χαίρεσαι. Την είσοδο του φίλτρου γιατί την έχεις στο κέντρο και τόσο ψηλά;

:)

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό το στήσιμο του ενυδρείου, να το χαίρεσαι. Την είσοδο του φίλτρου γιατί την έχεις στο κέντρο και τόσο ψηλά;

:)

Για το στήσιμο των πετρών, νομίζω έκανα ότι μπορούσα.. στο τέλος μου φάνηκε ρε παιδιά πως το γέμισα και με το παραπάνω. Πολύ πέτρα.. τουλάχιστον τα βλέπω ευτυχισμένα και να κρύβονται και όποτε θέλουν στο πετρομάνι οπότε όλα καλά! :lmao:

Η είσοδος είναι ψηλά γιατί το 2ο φίλτρο μπήκε μετά το στήσιμο και δε χωρούσε στο κενό που είχα προβλέψει.. υπάρχει προεξοχή και θα κατέβει χαμηλάαααα, αριστερά πίσω, όταν μεγαλώσει η valisneria που είναι εκεί! :D

Νταμάρι με τα όλα του!Μπράβο!

Δοκιμασε αν θες να κρυψεις λιγο εξοπλισμό....

Θα γίνει κι αυτό.. θέλω να μεγαλώσουν και τα φυτά λιγάκι να δω αν θα βοηθήσουν σε αυτό! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Νέα ενημέρωση... είχαμε μερικές αρτιστικές προτάσεις, αλλάξαμε θέση στα φίλτρα και τα spraybars, έγινε μια αλλαγή νερού και καθαρίστηκε και το 2215 μετά από 1,5 μήνα. Πεντακάθαρο! Τέλος το spraybar του 2075 μπήκε πίσω αριστερά και ελπίζω να καλυφθεί σύντομα από τη valisneria. Συγγνώμη για τη θολούρα αλλά σηκώθηκε λίγο άμμος με την αλλαγή.. οι πιτσιρικάδες έχουν ψιλοχεσμεντέν και δεν τους πετύχαινα εύκολα..

pa130018.th.jpgpa130021.th.jpgpa130025.th.jpgpa130026v.th.jpgpa130027.th.jpgpa130031.th.jpgpa130034.th.jpg

Επίσης 3 ερωτήσεις:

Είναι φυσιολογικό να βλέπω άλγη πάνω στα φύλλα των φυτών;;; Ειδικά στις 2 ανούμπιες.. μου έκανε εντύπωση. Και δεύτερον, γιατί έχω συνεχώς άλγη στο τζάμι; Όσο και να καθαρίζω, την επομένη πάλι θα έχει πιάσει σε κάποια σημεία... Τέλος βλέπετε στην προτελευταία φώτο αέρα μέσα στην άμμο ή είναι η ιδέα μου;

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Επίσης 3 ερωτήσεις:

Είναι φυσιολογικό να βλέπω άλγη πάνω στα φύλλα των φυτών;;; Ειδικά στις 2 ανούμπιες.. μου έκανε εντύπωση. Και δεύτερον, γιατί έχω συνεχώς άλγη στο τζάμι; Όσο και να καθαρίζω, την επομένη πάλι θα έχει πιάσει σε κάποια σημεία... Τέλος βλέπετε στην προτελευταία φώτο αέρα μέσα στην άμμο ή είναι η ιδέα μου;

Ειναι φυσιολογικο να βλεπεις αλγη στα τζαμια και στα φυτα.Προφανως ειτε δεν εχεις καποιον οργανισμο να στα καθαρισει(πχ zebra snails),ειτε υπάρχει ανισορροπια στα φωσφορικα και νιτρικα του ενυδρειου σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις και κατι για τον φωτισμο σου?Να θυμασαι οτι οι ανουμπιες χρειαζονται λιγο φως. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει τοσα Αφρικανικα,τετοιο νταμαρι δεν εχω ξανα δει.Ειναι πολυ ομορφο,να το χαιρεσαι.

:):lmao::D

Για την αλγη που λες,αν και δεν ξερω να σου πω το γιατι,πισευω οτι πρεπει α κανει και αυτη εναν κυκλο.Στο δικο μου στους πρωτους 3 μηνες ειχα πολυ,μετα ομαλοποηθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικο να βλεπεις αλγη στα τζαμια και στα φυτα.Προφανως ειτε δεν εχεις καποιον οργανισμο να στα καθαρισει(πχ zebra snails),ειτε υπάρχει ανισορροπια στα φωσφορικα και νιτρικα του ενυδρειου σου. :rasp:

Να σου πω την αλήθεια νόμιζα πως πρέπει να την αφήνουμε την άλγη.. δε θα γίνει έτσι πιο φυσικό; Για σαλιγκάρια πρώτη φορά μου λένε στο αφρικάνικό μου.. λες;;;;;;;;;; :blush:

Μπορεις να μας πεις και κατι για τον φωτισμο σου?Να θυμασαι οτι οι ανουμπιες χρειαζονται λιγο φως. :hysterical:

Ο φωτισμός είναι μια high light nature (4100 Kelvin) και μια high light colour (6800 Kelvin). Ανάβουν γύρω στις 5 το απόγευμα και κλείνουν 00:35 το βραδάκι...

Εχω δει τοσα Αφρικανικα,τετοιο νταμαρι δεν εχω ξανα δει.Ειναι πολυ ομορφο,να το χαιρεσαι.

:):lmao::D

Για την αλγη που λες,αν και δεν ξερω να σου πω το γιατι,πισευω οτι πρεπει α κανει και αυτη εναν κυκλο.Στο δικο μου στους πρωτους 3 μηνες ειχα πολυ,μετα ομαλοποηθηκε.

kixlidate thanks! Χαίρομαι που όντως είναι αντικειμενικά ωραίο κι όχι μόνο στα δικά μου μάτια.. :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια νόμιζα πως πρέπει να την αφήνουμε την άλγη.. δε θα γίνει έτσι πιο φυσικό; Για σαλιγκάρια πρώτη φορά μου λένε στο αφρικάνικό μου.. λες;;;;;;;;;; :hysterical:

Ο φωτισμός είναι μια high light nature (4100 Kelvin) και μια high light colour (6800 Kelvin). Ανάβουν γύρω στις 5 το απόγευμα και κλείνουν 00:35 το βραδάκι...

kixlidate thanks! Χαίρομαι που όντως είναι αντικειμενικά ωραίο κι όχι μόνο στα δικά μου μάτια.. :):lmao:

Tην άλγη που φυτρώνει στη πλάτη μπορείς να την αφήσεις δίνει μια πιο φυσική εικόνα.Μπροστά καθάρισμα.

Τα kelvin στο φωτισμό θα έλεγα οτι είναι καλά απλά επειδή είναι Τ5 αν έχεις αντανακλαστήρες μην τους χρησιμοποιείς ήδη έχεις ένταση στο φωτισμό.

Το ενυδρείο μια χαρά πολύ πέτρα όπως έιπε και ο αγαπητός kixlidatos το βασικό δείχνει οτι είναι λειτουργικό.

Καλή συνέχεια

:D:hysterical:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Για σαλιγκάρια πρώτη φορά μου λένε στο αφρικάνικό μου.. λες;;;;;;;;;; :lmao:

Τα zebra snail συνηθίζουμε να τα βάζουμε σε Αφρικάνικα ενυδρεία. Είναι από την συγκεκριμένη ήπειρο, καθαρίζουν την άλγη και βασικό είναι ότι δεν αναπαράγονται στο γλυκό νερό οπότε μπορούμε να ελέγχουμε τον πληθυσμό τους.

:)

Link to comment
Share on other sites

Tην άλγη που φυτρώνει στη πλάτη μπορείς να την αφήσεις δίνει μια πιο φυσική εικόνα.Μπροστά καθάρισμα.

Τα kelvin στο φωτισμό θα έλεγα οτι είναι καλά απλά επειδή είναι Τ5 αν έχεις αντανακλαστήρες μην τους χρησιμοποιείς ήδη έχεις ένταση στο φωτισμό.

Το ενυδρείο μια χαρά πολύ πέτρα όπως έιπε και ο αγαπητός kixlidatos το βασικό δείχνει οτι είναι λειτουργικό.

Καλή συνέχεια

:):lmao:

Κύριε Γεωργίου ευχαριστώ για τα σχόλιά σας. Το τζάμι το καθαρίζω τακτικά και γενικώς μέσα στο ενυδρείο η υπάρχουσα άλγη είναι εντάξει. Και στις πέτρες είναι σε λογικά πλαίσια ακόμα.. απλά έχω το νου μου μην έχω κανά ξαφνικό μπαμ. Όσο για τους ανακλαστήρες, έλεγα να τους βγάλω, απλά φοβάμαι μην ανάψει κανά φλαπ από το ριο.. ανεβάζουν θερμοκρασία τα πλαστικά γιατί είναι από πάνω.. αν βέβαια δεν υπάρχει θέμα, φυσικά να τα βγάλω.. έχω παρατηρήσει πως σε συνθήκες πιο χαμηλού φωτισμού τα demasoni παίρνουν κάτι απίστευτους χρωματισμούς!!! Είναι λες και φωσφορίζουν! :hysterical::rasp:

Τα zebra snail συνηθίζουμε να τα βάζουμε σε Αφρικάνικα ενυδρεία. Είναι από την συγκεκριμένη ήπειρο, καθαρίζουν την άλγη και βασικό είναι ότι δεν αναπαράγονται στο γλυκό νερό οπότε μπορούμε να ελέγχουμε τον πληθυσμό τους.

:D

Χμμμ.. ακούγεται ωραίο! Και δεν είναι και σαν τους πλεκόστομους που τρώνε και τα αυγά των κιχλίδων. Φίλε karyda με ψήνεις... αν και προς το παρόν, καλή είναι η άλγη.. πιο πολύ στο τζάμι με χαλάει :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.. ακούγεται ωραίο! Και δεν είναι και σαν τους πλεκόστομους που τρώνε και τα αυγά των κιχλίδων. Φίλε karyda με ψήνεις... αν και προς το παρόν, καλή είναι η άλγη.. πιο πολύ στο τζάμι με χαλάει :lmao:

Την άλγη στο τζάμι μπορείς να την καθαρίζεις. Εγώ τα σαλιγκάρια τα έχω στο ενυδρείο μου γιατί μ'αρέσει να τα βλέπω, όχι τόσο για την άλγη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες ανεβάσει καμιά φώτο, ή έβλεπα κάτι αντιπροσωπευτικό ίσως το σκεφτόμουνα. Αν και λέω να το αφήσω έτσι προς το παρόν. Ήδη έχω ψάρια και φυτά, μη τρέχουμε και για τα σαλιγκάρια τώρα... :) Άσε μη τα βρω κανά πρωί έξω από το ενυδρείο και τα κάνω με κόκκινη σάλτσα!

Link to comment
Share on other sites

Την άλγη στο τζάμι μπορείς να την καθαρίζεις. Εγώ τα σαλιγκάρια τα έχω στο ενυδρείο μου γιατί μ'αρέσει να τα βλέπω, όχι τόσο για την άλγη.

:)

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τους ανακλαστήρες, έλεγα να τους βγάλω, απλά φοβάμαι μην ανάψει κανά φλαπ από το ριο.. ανεβάζουν θερμοκρασία τα πλαστικά γιατί είναι από πάνω.. αν βέβαια δεν υπάρχει θέμα, φυσικά να τα βγάλω.. έχω παρατηρήσει πως σε συνθήκες πιο χαμηλού φωτισμού τα demasoni παίρνουν κάτι απίστευτους χρωματισμούς!!! Είναι λες και φωσφορίζουν! :):lmao:

Αυτός είναι ενας καλός λόγος για να βγάλεις τους ανακλαστήρες.....δεν θα έχεις θέμα με την θερμοκρασία στα πλαστικά :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...