Jump to content

Καλντερα Σαντορίνης


kixlidatos

Recommended Posts

Αδελφια Αφρικανοι.

Επιτελους πηρα την μεγαλη αποφαση να αποχωριστω τα πολυαγαπημενα μου ψαρακια (Haps) και να κρατησω τις φροντοζες και τους μουργους μαυρους καλβους.Ηλπιζα να πεισω την μεγαιρα για ενα 1000αρι αλλα ποιος μπορει να τα βαλει με γυναικα :rasp:

Ειναι και η ατιμη κριση ,οποτε ειπα να γινω μονο ταγκανικανος με βαρια καρδια.Για ολα φταιει αυτο το καρουμπαλο της φροντοζας.

Τα ψαρια που δινω θα προσπαθησω να τα παρει οποιος εχει το ιδανικοτερο ενυδρειο γιαυτα.

Περσι που ειχα δωσει σε καποια παιδια τις μπουνες μου,βγηκε ενας καραγκοζης και πουλησε τα ψαρια μου σε ενα μηνα ,που τα πηρε επο εμενα τζαμπα.Γιαυτο τωρα θα ειμαι πολυ προσεκτικος σε ποιον τα δινω.

Τα δινω γιατι για αλλη μια φορα ,οι δασκαλοι της αφρικης ειχαν δικιο.Εγω εκανα την παπια ,και ηλπιζα επειδη εχω μεγαλο ενυδρειο,θα μπορεσω να τα κρατησω ολα μαζι.Αμ δε,οι φροντοζες μεγαλωσαν,τα χαπς μεγαλωσαν ,αλλα οι ταχυτητες των ψαριων αυξομειωθηκαν αντιστροφα.Δεν μπορω να τις ταισω ,γιατι δεν προλαβαινουν να φανε.Επσης αμα τυχαινε να εχουν σεχλετια 3 αρσενικα μαζι,γινοταν του κουτρουλη ο γαμος.

Θυμαμαι μια κουβεντα που ειχα περσι με τον δασκαλο μου Στρατο,που οταν ενας φιλος πηρε φροντοζα με χαπς σε ενα μεγαλο ενυδρειο ,εγω ειχα πει ,μεγαλο ενυδρειο ειναι οποτε ας την κρατισει,ενω αυτος επεμενε να την βγαλει.Ποσο δικιο ειχε :bowdown: Γιαυτο ολοι πρεπει να ακουμε τους εμπειροτερους κατα γραμμα.Γιατι τα λαθη φαινονται οταν μεγαλωσουν τα ψαρια,και ποναει πολυ ,γιατι δενεσε με τα ζωντανα.

Εχω και μερικες ερωτησεις αδελφια.

Επειδη τοσο μεγαλα ψαρια δεν εχω ξανα αμπαλαρει.

Ακολουθω την τακτικη 1 νερο 3 αερα ξανα?

Πχ.ο βενουστος ειναι 22 ποντους ,σε τι μεγεθος σακουλα να τον βαλω?

Πρεπει να προσεξω κατι αλλο?

Τα φωτα σας αδελφια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπαρχουν και μεγαλες σακουλες για την μεταφορα,,, σε νιωθω για της φροντοζες και ειναι σωστη κινιση απο πλευρα μου που ξερεις ποσο καψουρης ειμαι... 1 βδομαδα πιο πριν να το ηξερα θα σου εστελνα της 5 burundi frontozes μου... μακαρι να εχω συντομα καμια γεννα απο ζαιρ να σε φτιαξω γιατι ξερω ποσο καψουρης εισαι και εσυ με αυτες

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και μεγαλες σακουλες για την μεταφορα,,, σε νιωθω για της φροντοζες και ειναι σωστη κινιση απο πλευρα μου που ξερεις ποσο καψουρης ειμαι... 1 βδομαδα πιο πριν να το ηξερα θα σου εστελνα της 5 burundi frontozes μου... μακαρι να εχω συντομα καμια γεννα απο ζαιρ να σε φτιαξω γιατι ξερω ποσο καψουρης εισαι και εσυ με αυτες

Κριμα ρε Σακη,αλλα ξερεις για να παρω αυτην την αποφαση ,παιδευτικα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι στεναχωρο πραγμα να φτανεις να αποχωριζεσαι τη συντροφια που ειδες τοσον καιρο να μεγαλωνει ποντο-ποντο.Μπραβο σου και για το οτι ψαχνεις να τα δωσεις εκει που πραγματικα πρεπει και τους αξιζει να πανε!

Τα ψαρια που διαλεξες να κρατησεις θα σε αποζημιωσουν σιγουρα για την αποφαση σου αυτη,να εισαι σιγουρος.

Να εισαι παντα καλα,γερος,και με καλη διαθεση να τα χαιρεσαι για πολυ πολυ καιρο

:)

Link to comment
Share on other sites

την πρωτη μερα που αποχωριστηκα ολα μου τα ψαρια με επιασε τρελη στεναχωρια,,, οταν ηρθαν οι φροντοζες ομως η χαρα μου ηταν απεριγραπτη,,,, σε προετημαζω γιατι ειναι συγουρο πως θα στεναχωριθεις... σε νιωθω!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι στεναχωρο πραγμα να φτανεις να αποχωριζεσαι τη συντροφια που ειδες τοσον καιρο να μεγαλωνει ποντο-ποντο.Μπραβο σου και για το οτι ψαχνεις να τα δωσεις εκει που πραγματικα πρεπει και τους αξιζει να πανε!

Τα ψαρια που διαλεξες να κρατησεις θα σε αποζημιωσουν σιγουρα για την αποφαση σου αυτη,να εισαι σιγουρος.

Να εισαι παντα καλα,γερος,και με καλη διαθεση να τα χαιρεσαι για πολυ πολυ καιρο

:)

Να εισαι καλα Δασκαλε μου :bowdown: και να εισαι ποιο κοντα σε μας τους αρχαριους για να μας βοηθας.

την πρωτη μερα που αποχωριστηκα ολα μου τα ψαρια με επιασε τρελη στεναχωρια,,, οταν ηρθαν οι φροντοζες ομως η χαρα μου ηταν απεριγραπτη,,,, σε προετημαζω γιατι ειναι συγουρο πως θα στεναχωριθεις... σε νιωθω!

Το ξερω Σακη,χθες το βραδυ που πηρα την οριστικη μου αποφαση μαζι με την γυναικα μου,καθομουν μπροστα στο ενυδρειο και ενιωθα οτι τα προδιδω,αλλα δεν υπαρχει λυση.

Ελπιζω τουλαχιστον να πανε σε καλα χερια.

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα Δασκαλε μου :bowdown: και να εισαι ποιο κοντα σε μας τους αρχαριους για να μας βοηθας.

Το ξερω Σακη,χθες το βραδυ που πηρα την οριστικη μου αποφαση μαζι με την γυναικα μου,καθομουν μπροστα στο ενυδρειο και ενιωθα οτι τα προδιδω,αλλα δεν υπαρχει λυση.

Ελπιζω τουλαχιστον να πανε σε καλα χερια.

Μονο αυτο να προσεξεις οσο μπορεις Βασιλη,γιατι ακομη και με λαθος συνθεση τα ψαρια ηταν σε καλα χερια,γιατι απλα προσπαθουσες για το καλυτερο και το απεδειξες με την ορθη-αλλα δυσκολη για σενα-αποφαση.

Θα χαρεις τις φροντοζες πολυ περισσοτερο,οπως σου ειπαν και τα παιδια ηδη.Με το καλο να μας σηκωσεις και φωτο απο το αμιγως πλεον tanganyika ενυδρειο σου.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη άσε την κλάψα και κοίτα να προετοιμαστείς και να χαρείς τα καινούργια σου ψάρια. Τα ψάρια σου τα κράτησες, τα είδες σε όλες τις φάσεις τους, οπότε προχώρα μπροστά. Άντε με το καλό.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μονο αυτο να προσεξεις οσο μπορεις Βασιλη,γιατι ακομη και με λαθος συνθεση τα ψαρια ηταν σε καλα χερια,γιατι απλα προσπαθουσες για το καλυτερο και το απεδειξες με την ορθη-αλλα δυσκολη για σενα-αποφαση.

Θα χαρεις τις φροντοζες πολυ περισσοτερο,οπως σου ειπαν και τα παιδια ηδη.Με το καλο να μας σηκωσεις και φωτο απο το αμιγως πλεον tanganyika ενυδρειο σου.

:thumbup:

Εσυ με καταλαβαινεις Δημητρη,δεν μοιαζεις τον απο κατω ακαρδο ανθρωπο. :hysterical:

Βασίλη άσε την κλάψα και κοίτα να προετοιμαστείς και να χαρείς τα καινούργια σου ψάρια. Τα ψάρια σου τα κράτησες, τα είδες σε όλες τις φάσεις τους, οπότε προχώρα μπροστά. Άντε με το καλό.

:)

Κοιτα ποιος μιλαει,ξεχασες το κλαμα που εριξες με τα δεκατιας Μριχαρντι που σου πεθανε ο αρσενικος :rasp:

Παντος ρε παιδια ,ειχατε απολυτα δικιο.Σε μικρα ενυδρεια το λαθος φενετε πολυ συντομα,στα μεγαλα αργει αλλα ποναει ποιο πολυ,γιατι νομιζεις οτι θα την γλυτωσεις.Αμ δε.

Να ειστε παντα καλα και να μας βοηθατε εμας τους αρχαριους.Παντος και εγω στο εξης,οποιες συμβουλες μπορω να δωσω θα ειμαι πολυ ποιο απολυτος σε καποια πραγματα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ με καταλαβαινεις Δημητρη,δεν μοιαζεις τον απο κατω ακαρδο ανθρωπο. :hysterical:

Κοιτα ποιος μιλαει,ξεχασες το κλαμα που εριξες με τα δεκατιας Μριχαρντι που σου πεθανε ο αρσενικος :rasp:

Μην αλλάζεις θέμα, τώρα μιλάμε για σένα :rolleyes::D

Υ.Γ Συνέχισε εσύ με το "μεγαιρα" και τα ψάρια σου όντως θα καταλήξουν σε ταβέρνα.... αλλά σε διαφορετικού τύπου ενυδρείο. Σε αυτό που είναι ανοιχτό από μπροστά και έχει και πολύ πάγο μέσα...

Άντε με το καλό το νέο στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μην αλλάζεις θέμα, τώρα μιλάμε για σένα :rolleyes::D

Υ.Γ Συνέχισε εσύ με το "μεγαιρα" και τα ψάρια σου όντως θα καταλήξουν σε ταβέρνα.... αλλά σε διαφορετικού τύπου ενυδρείο. Σε αυτό που είναι ανοιχτό από μπροστά και έχει και πολύ πάγο μέσα...

Άντε με το καλό το νέο στήσιμο.

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

Οχι καλουλα ειναι το μωρο μου.αυτη στεναχωριεται ποιο πολυ απο εμενα,ειδικα για τον ασπρομουρη της.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους Βασίλη το πήρες απόφαση για το "μεγάλο" βήμα :thumbup: ....δεν χρειάζεται να στεναχωριέσαι για τα ψάρια σου, γιατι συντομα θα ανταμοιφθείς ισάξια και ισως περισσότερο με τη νεα σύνθεση...

Καλή συνέχεια εύχομαι!!!

Υ.Γ. Οταν ξεστήσεις το μικρό με τους κάλβους για να τους πάς στο μεγάλο, κάντο προσεχτικά....ποτε δεν ξερεις τι μπορεί να βρεις εκει μέσα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους Βασίλη το πήρες απόφαση για το "μεγάλο" βήμα :thumbup: ....δεν χρειάζεται να στεναχωριέσαι για τα ψάρια σου, γιατι συντομα θα ανταμοιφθείς ισάξια και ισως περισσότερο με τη νεα σύνθεση...

Καλή συνέχεια εύχομαι!!!

Υ.Γ. Οταν ξεστήσεις το μικρό με τους κάλβους για να τους πάς στο μεγάλο, κάντο προσεχτικά....ποτε δεν ξερεις τι μπορεί να βρεις εκει μέσα.... ;)

Να εισαι καλα πριγκηπα μου.Την αποφαση την πηρα και δεν αλαζει,το μονο που με καιει,ειναι εκει που θα πανε να ειναι καλα.

Εννοεις μωρα?Αν ναι δεν νομιζω ,γιατι πεφτει πολυ ξυλο μεσα μεταξυ τους.Ειναι παραξενα ψαρια παντος :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λογο δουλειας ,τα ειχα παραμελησει τα ενυδρεια μου λιγο.Το μονο που κανω ειναι οι τακτικες αλλαγες νερου ,και αυτες στο φτερο.

Για να καταλαβετε χθες ανακαλυψα οτι ,εξαφανιστικε ολη η αλγη απο τις πετρες.Ειναι οπως τις εβαλα την πρωτη μερα.Αυριο φωτο για να τα δειτε.

Το παραξενο ειναι οτι τα νιτρικα μου ,τελος εβδομαδας χτυπανε 40αρι.

Μπορειτε να μου πειτε απο τι μπορει να συνεβει?

Η μονες αλλαγες στις ρουτηνες μου ειναι.

Η μεγαλυτερες αλλαγες νερου,50% +για να ριχνω τα νιτρικα

Αυξηση λαθρεπιβατων.

Πλενω εναλλαξ τα σφουγγαρια των φιλτρων μου στην βρυση,γιατι λερωνουν πολυ ,και στομωνουν γρηγορα.Ολα τα αλλα ,φαγητο κτλ.παραμενουν τα ιδια.

Τα φωτα σας αδελφια :bowdown:

Η πρασινη αλγη παραμενει στην πλατη.

Link to comment
Share on other sites

τι ταιζεις και ποσο? οι diy τροφες που φτιαχνουμε βαρυνουν πολυ το νερο με νιτρικα...

Link to comment
Share on other sites

τι ταιζεις και ποσο? οι diy τροφες που φτιαχνουμε βαρυνουν πολυ το νερο με νιτρικα...

Σακη δυστυχως το νερο μου ειναι απο γεωτρηση ,και ξεκινω με 10 νιτρκα στην βρυση.Το παραξενο για μενα δεν ειναι τα πολλα νιτρικα,αλλα ενω εχω πολλα (και γιαυτο κανω χοντρες αλλαγες νερου) εφυγε η αλγη :veryangry:

Link to comment
Share on other sites

Λογο δουλειας ,τα ειχα παραμελησει τα ενυδρεια μου λιγο.Το μονο που κανω ειναι οι τακτικες αλλαγες νερου ,και αυτες στο φτερο.

Για να καταλαβετε χθες ανακαλυψα οτι ,εξαφανιστικε ολη η αλγη απο τις πετρες.Ειναι οπως τις εβαλα την πρωτη μερα.Αυριο φωτο για να τα δειτε.

Το παραξενο ειναι οτι τα νιτρικα μου ,τελος εβδομαδας χτυπανε 40αρι.

Μπορειτε να μου πειτε απο τι μπορει να συνεβει?

Η μονες αλλαγες στις ρουτηνες μου ειναι.

Η μεγαλυτερες αλλαγες νερου,50% +για να ριχνω τα νιτρικα

Αυξηση λαθρεπιβατων.

Πλενω εναλλαξ τα σφουγγαρια των φιλτρων μου στην βρυση,γιατι λερωνουν πολυ ,και στομωνουν γρηγορα.Ολα τα αλλα ,φαγητο κτλ.παραμενουν τα ιδια.

Τα φωτα σας αδελφια :bowdown:

Η πρασινη αλγη παραμενει στην πλατη.

Οση βιολογια και να εχουμε,ποτε δεν ξεπλενουμε τα σφουγκαρια του φιλτρου στη βρυση,ας τρεχει και αγιασμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Οση βιολογια και να εχουμε,ποτε δεν ξεπλενουμε τα σφουγκαρια του φιλτρου στη βρυση,ας τρεχει και αγιασμο!!!

:hysterical: :hysterical:

Στρατο εχω δυο φιλτρα.Στον μηνα πλενω το ενα,και μετα το αλλο.Μιλαμε για πολυ λασπη,αλλιως δεν καθαριζουν με τιποτα ,και στομωνει σε 20 μερες.

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: :hysterical:

Στρατο εχω δυο φιλτρα.Στον μηνα πλενω το ενα,και μετα το αλλο.Μιλαμε για πολυ λασπη,αλλιως δεν καθαριζουν με τιποτα ,και στομωνει σε 20 μερες.

το πλυσιμο να γινεται με νερο του ενυδρειου , οταν ειναι να κανεις αλλαγη , με το νερο της αλλαγης σου καθαρισε το φιλτρο σου και δεν εχεις καποιο προβλημα , με το νερο της βρυσης και οση ωρα κανεις για να το πλυνεις ''γονατιζεις'' τη βιολογια που εχει ποιασει πανω το σφουγγαρι σου .

Link to comment
Share on other sites

ωραιο ενυδρειο και ωραια κιχλιδοσουπα :lol:

Κακε ανθρωπε, :D ολα θα φτιαχθουν τον χειμωνα

:)

το πλυσιμο να γινεται με νερο του ενυδρειου , οταν ειναι να κανεις αλλαγη , με το νερο της αλλαγης σου καθαρισε το φιλτρο σου και δεν εχεις καποιο προβλημα , με το νερο της βρυσης και οση ωρα κανεις για να το πλυνεις ''γονατιζεις'' τη βιολογια που εχει ποιασει πανω το σφουγγαρι σου .

Αυτο που λες ειναι το σωστο Γιωργο,αλλα υπεθεσα επειδη εχω 2 φιλτρα,οταν πλενω το ενα,θα δινει χρονο το αλλο.Δεν το ξανακανω :D

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ή μάλλον 2 aπο οτι είδα φιλοξενείς borley και venustus από ενα ; και σε τι μέγεθος έχουν φτάσει;;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ή μάλλον 2 aπο οτι είδα φιλοξενείς borley και venustus από ενα ; και σε τι μέγεθος έχουν φτάσει;;

Κυριε Γεωργιου το borley ειναι 20 μαλλον τελικο και ειναι σε χαρεμι 1+3 ,και τα venustus νομιζα οτι ειχα χαρεμι ,αλλα τελικα μου βγηκε και δευτερος αρσενικος.Οποτε εχω 2+2 και ειναι το ενα αρσενικο 23 ,το αλλο 20 ,και τα θηλυκα γυρο στους 16 ποντους :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψες και συ πιο πάνω θα ρυθμίσεις το ζήτημα τον χειμώνα ,απλά ελπίζω μέχρι τότε να μην γίνουν διάφορα ευτράπελα οχι μόνο απο τα venustus αλλά και από τα borley γιατί ήδη έχουν πάρει μέγεθος ,θα περιμένουμε λοιπόν :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψες και συ πιο πάνω θα ρυθμίσεις το ζήτημα τον χειμώνα ,απλά ελπίζω μέχρι τότε να μην γίνουν διάφορα ευτράπελα οχι μόνο απο τα venustus αλλά και από τα borley γιατί ήδη έχουν πάρει μέγεθος ,θα περιμένουμε λοιπόν :)

σε αυτο ελπιζω και εγω,εκτος την περιοδο αναπαραγωγων,γενικα ειναι ηρεμα τα πραγματα,αλλα καμια φορα τυχαινει να χορευουν και 4 αρσενικα ταυτοχρονα,και τοτε γινετε χαμος. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...