Jump to content

Καλντερα Σαντορίνης


kixlidatos

Recommended Posts

Σίγουρα με melafix θα κάνεις δουλειά.

Επίσης θα μπορούσες να κάνεις μια καλή αλλαγη νερού και μια καλή κρυψωνα να πηγαινει το ψαρι και να του φευγει το στρες.

Τα παραπάνω για το ματι τα αναφέρω!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα παραπάνω για το ματι τα αναφέρω!!! :bowdown:

Να το βαλω στο μεγαλο ενυδρειο,μετα θα πρεπει να βαλω ανθρακα?Γιατι για να την πιασω το βλεπω λιγο ζορικο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι εχει ταλαιπωρηθει αρκετα.Γι αυτο και το το θολωμα του ματιου.Προσπαθωντας να το πιασεις θα χειροτερεψεις την κατασταση.

Προτεινω να δωσεις πιστωση χρονου να δεις πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι εχει ταλαιπωρηθει αρκετα.Γι αυτο και το το θολωμα του ματιου.Προσπαθωντας να το πιασεις θα χειροτερεψεις την κατασταση.

Προτεινω να δωσεις πιστωση χρονου να δεις πως θα παει.

Στρατο χθες το βραδυ ηταν χαλια ,ολο το ματι ηταν θολο.Θα δω και σημερα πως παει.Αλλα το καλο ειναι οτι λιγες φορες μεν σχεδον ξεθολονει για λιγο και μετα ξανα μανα τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα Στρατο.Το ματι παραμενει ως εχει,αλλοτε σχεδον εξαφανιζετε , αλλα ως συνηθως εχει την στρογγυλη βουλα στο ματι.Το ευχαριστω ειναι οτι χθες μετα την τακτικη αλλαγη που τους εκανα,αρχισε τρελος χορος με το αρσενικο,και ηλπιζα να την βρω μπουκωμενη το πρωι ,αλλα δεν ηταν τελικα.Παντος πολυ φοβαμαι οτι ειναι μονιμη κατασταση ,γιατι παει 1,5 μηνας και δεν λεει να φτιαξει.

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει περιπτωση οντως να εχει δημιουργηθει μονιμη βλαβη στο ματι,χωρις ομως να αντιμετωπιζει περαιτερω προβλημα διαβιωσης το ψαρι.Ειχα αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα στο παρελθον με ενα achli.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο προβλημα της ειναι οταν ριχνω τροφη,σπανια ειναι επανω να την αρπαξει,και περιμενει στην μεση να πεσει για να φαει,κατα τα αλλα και τσαμπουκαλου ειναι και κινιτε κανονικα,ειδικα οταν ειναι με το φως της ημερας,και οχι με το φωτιστικο,τοτε παει στην γωνια της.Παντος ειναι προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως και ετσι να μεινει θα βελτιωθει το προβλημα,καθως το ψαρι θα προσαρμοστει στα νεα γι'αυτο δεδομενα :)

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι γιατι ειδικα αυτη ειναι πολυ ομορφη,τα χρωματα της ειναι σχεδον ομοια με του αρσενικου ,ενω η αλλες 2 ειναι ποιο ξεθωρες

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, ρίχνεις κανένα βυθιζόμενο pellet;

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, ρίχνεις κανένα βυθιζόμενο pellet;

Οχι Μιχαλη,αλλα και να ριξω τα ψαρια μεγαλωσαν ,οποτε δεν προλαβαινει να κατεβει κατω τιποτα,απλα βρηκα ενα κολπο,ξεκιναω να ριχνω αριστρεα λιγο και μετα το πολυ το ριχνω δεξια οποτε προλαβενει να φαει,αλλα οχι τα μεγαλα κοματια.

Link to comment
Share on other sites

θα μεινει ετσι μονιμα τωρα το ματι... αλλη φορα οταν δεις χτυπημα βαλτο σε καραντινα με φαρμακο για να εισαι συγουρος... καλη συνεχεια και ελπιζω να μην εχεις αλλα τετια χτυπηματα!

Link to comment
Share on other sites

θα μεινει ετσι μονιμα τωρα το ματι... αλλη φορα οταν δεις χτυπημα βαλτο σε καραντινα με φαρμακο για να εισαι συγουρος... καλη συνεχεια και ελπιζω να μην εχεις αλλα τετια χτυπηματα!

Να εισαι καλα Σακη,απλα ετσι ηταν οταν μου ηρθε. :)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη το ψάρι αν μπορεί να φάει δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Θα ζευγαρώσει και θα ζήσει κανονικότατα. Όπως είπε κι ο Στράτος, θα προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα της ειναι οτι δεν προλαβενει να τραφη κανονικα.Αν δεν κανω λαθος ,χθες μαλλον μπουκωθηκε :hysterical: και στεναχωριεμαι γιατι ολε η αλλες πριν μπουκωθουν ειχαν φουσκωμενη κοιλιτσα,αυτη οχι.Ελπιζω να αντεξει τον μηνα.Θα την παρατηρησω το βραδυ καλυτερα και θα σας πω με σιγουρια αν ειναι μπουκωμενη. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας εχω ευχαριστα

:thumbup::bye2::bye2:

Τελικα ειναι μπουκωμενη η κουκλαρα μου :(

3 μερες δεν εβγενε καθολου εξω,χθες μετα την αλλαγη 50% του νερου και βαζοντας διπλασια ποσοτητα ακουταν ,(κατοπιν συμμβουλης ενος καλου φιλου) βγηκε η κυρια στην μεση του ενυδρειου και εκανε αρκετες βολτες ,μου εδωσε χρονο να δω οτι ειναι μπουκωμενη.Το ματακι της ηταν και αυτο αρκετα καλα.

Τωρα απλα φοβαμαι πως θα αντεξει τοσες μερες αφαγωτη.Σκεφτηκα να την πιασω να της τα βγαλω αλλα πιστευω οτι θα την στρεσαρω πιο πολυ.Οποτε την αφησα μεσα και εχει ο Θεος.

Παντος πρεπει να ειναι πολυ εμπειρη μαμα ,γιατι την ωρα του φαγητου δεν πλησιαζει ποτε στο φαγητο ,εν αντιθεση με την μπορλενα που ειναι 20 μερες μπουκωμενη και ακομα οταν πεφτει φαγητο παει να φαει.

Link to comment
Share on other sites

Mπουκωμενη?

Χμμ αλλαγη φιλτρου η καινουριο carburator δυστυχως......

Χαχα αντε με το καλο Κιχλι

Link to comment
Share on other sites

Mπουκωμενη?

Χμμ αλλαγη φιλτρου η καινουριο carburator δυστυχως......

Χαχα αντε με το καλο Κιχλι

:thumbup::bye2:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

:D-_--_-:D:D:P

Εδω και δυο μηνες δεν ειχα κατι το συναρπαστικο στο ενυδρειο μου.Περα απο τα πολλα μπουκωματα των κλασσικων ψαριων μου.

Αλλα χθες ειδα την φροντοζα μου μπουκωμενη :(:(:glare:

Επαθα αυτο που επαθε ο Τριανταφυλλος.Ενω ο αρσενικος ηταν παντα στην γωνια του και δεν συμμετειχε ποτε στα σουλατσα των χαπς,δυχως να δω καμια ζειμπεκια,χθες που πηγα νωρις στο σπιτι,πριν αναψουν τα φωτα,καθομαι στην μπερζερα να απολαυσω τα καμαρια μου,νιωθω καποια αλλαγη στο ενυδρειο ,αλλα δεν μπορουσα να την εντοπισω.Και ξαφνικα βλεπω τον αρσενικο να ριχνει 2 κουτουλιες στον αρχηγο του ενυδρειου(Modka).Οπα λεω τι εγινε τωρα,και αρχισα να παρατηρω τον φροντοζα,ειχε βγει πρωτο τραπεζι πιστα,να κανει πολλα σουλατσα,και οποιος εμπαινε μροστα του ,του την εχωνε.Τετοια συμπεριφορα δεν ειχε ποτε,παντα ηταν ο ηρεμος και ο χαλαρος.Πλησιαζω το ενυδρειο απο κοντα και βλεπω την αρχοντισα να ειναι μπουκωμενη :unsure::thumbup::angry2: Δεν ειχα παρατηρησει ουτε το φουσκωμα της κοιλιας,αλλα και αυτα ηταν παντελως αδιαφορα μεταξυ τους.Ειμαι πολυ χαρουμενος αλλα και προβληματισμενος.γιατι τωρα πρεπει να επισπευσω την κατασκευη του νεου παλτιου τους.

Αλλα εχω και μερικα ερωτηματα αδελφια Αφρικανοι.

1)Εγω αυτα τα ψαρια τα πειρα περσυ στους 4 ποντους περιπου τον Απριλιο.Δηλ.στο ενυδρειο μου τα φιλοξενω 1,5 χρονο περιπου.Εχω μαθει απο τους δασκαλους μου οτι σεξουαλικα οριμαζουν πολυ αργα.Πως μου συνεβει αυτο το ευχαριστω σεμενα?

2) Φετος τον χειμωνα πειρα αλλα τεσσερα μωρα ,τα οποια αναπτυσονται αρκετα καλα.Εμαι σχεδον βεβαιως οτι τα 2 μωρα ειναι αρσενικα και τα αλλα 2 ειναι θηλυκα.Και επιδη μετα απο αυτο το μπουκωμα πρεπει πλεον να αποφασισω τι θα κανω με τις φροντοζες επιγοντως,ρωταω αν σε ενα κοπαδι μπορει να συνυπαρξουν 3 αρσενικα,για θηλυκες θα βρω και αλλες.

3)Επιδη αυτα τα μωρα τα θελω αν πρωτα ο Θεος τα κρατησει,εχω ενα ενυδρειακι 60*30*30 ,θα μπορουσα να την βαλω εκει μεσα δυχως να την στρεσαρω?η κουκλα δεν ειναι πολυ μεγαλη,περιπου 16 ποντους

Φωτογραφιες το σαβατοκυριακο θα βγαλω.

Ειμαι πολυ :thumbup::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι!!!! τετια να ακουω!!!! σε νιωθω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι!!!! τετια να ακουω!!!! σε νιωθω!!!!!!

Ναι ρε Σακη αλλα ειναι πολυ μικρη ακομα και μου φενετε παραξενο.Με εβαλε σε μπελαδες ,πρεπει να παρω αποφασεις σαν και εσενα .

Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις..αν δεν εχεις τωρα χρονο να ασχολιθεις θα εχεις στο μελλον... θα γεννησουν πολλες φορες ακομη τωρα που ξεκινησαν!!!

Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις..αν δεν εχεις τωρα χρονο να ασχολιθεις θα εχεις στο μελλον... θα γεννησουν πολλες φορες ακομη τωρα που ξεκινησαν!!!

Επιδη ειναι πρωτη φορα που μου συμβαινει,εσυ τι λες ,να την βαλω στο 60αρι που εχω για να παρω τα μωρα?Δεν ειναι μεγαλη σαν τα δικα σου,ειναι γυρο στους 16 ποντους

Link to comment
Share on other sites

σε 18 μερες μπορεις να την πιασεις και να την βαλεις εκει τα βγαλει με την ισυχια της...αργες κινισεις για να μην στρεσαριστει... εγω αυτο θα εκανα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...