Jump to content

Γλυκό μου, μικρό μου και φτηνό μου Reef #2


Aquazone Project Team

Recommended Posts

Συγχαρητήρια παιδιά για την προσπάθεια.Δείχνετε με τον καλύτερο τρόπο πως η θάλασσα μπορεί να έρθει κοντά μας με προσιτό τρόπο!Αυτό που μετράει πάνω απ΄ολα είναι το μεράκι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 170
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ σύντομα θα αναρτηθούν οι πληροφορίες όσον αφορά τη συντήρηση και τις ρουτίνες που θα ακολουθηθούν, καθώς και κάποιες επιπρόσθετες πληροφορίες....

.... θα ακολουθήσει η διαδικασία που επέλεξε ο καθένας μας για το στρώσιμο του ενυδρείου.

Η ενότητα αυτή θα περιλαμβάνει φωτογραφικό υλικό και βίντεο, με ολοκληρωμένες πια τις προτάσεις με τους ζωντανούς οργανισμούς.

Και θα κλείσει, με την ενότητα που αφορά τη διατροφή τους.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.

Το ενυδρειο του Ανδρεα στα πλαινα δεν θα δημηουργησεi αλγες?Κατι σαν scruber?Σε τοσο λιγα λιτρα κατι μου λεει οτι θα κιτρινιζει πολυ το νερο.

Επισης το δευτερο ενυδρειο τι υπερχειλιση εχει?Καμια φοτογραφια λιγο μεγαλυτερη?

Link to comment
Share on other sites

Γα τις άλγες μάλλον αναφέρεσαι στο τρίτο ενυδρείο, του Ορέστη.

Λογικό είναι να θέλει κάποια συντήρηση/καθαρισμό όταν πιάνουν άλγες τα τζάμια, είτε είναι μέσα, είτε απ έξω.

Όσον αφορά την υπερχείλιση θα σου απαντήσει ο Ανδρέας.. για να πάρεις τις πληροφορίες από πρώτο χέρι !!!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.

Το ενυδρειο του Ανδρεα στα πλαινα δεν θα δημηουργησεi αλγες?Κατι σαν scruber?Σε τοσο λιγα λιτρα κατι μου λεει οτι θα κιτρινιζει πολυ το νερο.

Επισης το δευτερο ενυδρειο τι υπερχειλιση εχει?Καμια φοτογραφια λιγο μεγαλυτερη?

Μιλάμε για μικρή επιφάνεια άρα και ελάχιστο χρόνο για να το καθαρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο Μπράβο σας για την πολύ καλή προσπάθεια και το super αποτέλεσμα !!

Να ρωτήσω ... αν κάποιος θέλει να φτιάξει ένα 30λιτρο ενυδρείο (έτσι ώστε να μπορεί να βάλει κ κάποιο ζωντανό μέσα) με τους δικους σας τρόπους ... πόσο περίπου παραπάνω να υπολογίζει ??

Δηλαδή να υπολογίζει κάτι τέτοιο 10λίτρα=60 ευρω ... και 30 λίτρα=60+60+60 ευρώ (λέω απλό παράδειγμα) ...

Link to comment
Share on other sites

Κανα update ?! :thumbup:

...Πολύ σύντομα :D

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο Μπράβο σας για την πολύ καλή προσπάθεια και το super αποτέλεσμα !!

Να ρωτήσω ... αν κάποιος θέλει να φτιάξει ένα 30λιτρο ενυδρείο (έτσι ώστε να μπορεί να βάλει κ κάποιο ζωντανό μέσα) με τους δικους σας τρόπους ... πόσο περίπου παραπάνω να υπολογίζει ??

Δηλαδή να υπολογίζει κάτι τέτοιο 10λίτρα=60 ευρω ... και 30 λίτρα=60+60+60 ευρώ (λέω απλό παράδειγμα) ...

Κατ΄αρχήν σ ευχαριστούμε.... και όταν ολοκληρωθεί η παρουσίαση θα είναι ακόμη πιο super !!!

Όσον αφορά την ερώτησή σου. Τι ζωντανό θέλεις να βάλεις γιατί θα εξαρτηθούν πολλά απ αυτό.

Πάντως το κόστος δεν πάει έτσι όπως το υπολόγισες... άντε να πιάσει τα 100 ευρώ πάνω-κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ όταν λέω 'ζωντανο' εννοώ ερημίτη / γαρίδα σε 30λίτρα γιατι νομίζω ότι κάτι σε ψάρι δεν θα είναι κ' ότι καλίτερο ... και 100 ευρώ πάνω/κάτω δεν είναι κ απαγορευτικό νούμερο για ένα προσεγμένο designατο θαλασσινό ...

Μπράβο σας κ πάλι !!!

Πολύ καλό θέμα !!! Και Περιμένουμε νέα σας και φωτογραφίες !!!

Link to comment
Share on other sites

Ερημίτη και γαρίδες (sexy shrimp) μπορείς να βάλεις και σ αυτά τα λίτρα.

Άλλωστε είναι μέσα στα σχέδιά μας σε κάποιο απ τα ενυδρεία να φιλοξενήσει και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει οτι στο τρίτο ενυδρείο θα μπούν μαγκρόβιες :thumbup:

Συγχαριτήρια και στους τρεις! :D

Link to comment
Share on other sites

Για μαγκρόβιες δεν το κόβω...

...Αλλά θα μας το δείξει ο δημιουργός του μόλις ολοκληρωθεί :D

Link to comment
Share on other sites

Έγινε ενημέρωση στο θέμα που αφορά τη Συντήρηση-Ρουτίνες... και όχι μόνο !!!

www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50474

Link to comment
Share on other sites

ξεκιναω το μηνυμα μου λεγοντας παλι ενα μεγαλο μπραβο και στους 3 σας.μια παρατηρηση μονο θελω να κανω ως κατοχος ενος τετοιου συστηματος διευκρυνιζοντας βεβαια πως η εμπειρια μου στο θαλασσινο ειναι σχεδον μηδενικη.μηπως θα επρεπε να εξηγησετε σε ολους οσους,του γλυκου νερου σαν και μενα φυσικα, βλεπουν τα 3 ενυδρεια σας και ειναι ετοιμοι αυριο κι ολας να ξεκινησουν κατι τετοιο το ποσο δυσκολο ειναι να κρατηθουν οι παραμετροι του νερου σταθεροι και σε σωστα πλαισια;οτι καθε μερα θα χρειαζεται αναπληρωση νερου;οτι καθε μερα θα πρεπει να κανουν test;οτι το κοστος σε ευρω δεν θα ειναι και τοσο μικρο οσο νομιζουν;τελειωνοντας αναφερω πως αυτα τα λεω για να προλαβετε πολλους που πιστευουν οτι η διατηρηση ενος τετοιου συστηματος ειναι κατι πολυ απλο ενω δεν ειναι ειδικα για εμας του γλυκου

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόσεξες στο θέμα, από το post #7 και μετά εξηγούνται όλα αυτά που ρωτάς.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Αν πρόσεξες στο θέμα, από το post #7 και μετά εξηγούνται όλα αυτά που ρωτάς.

;) oκ εχεις δικιο.με το κοστος ομως τι γινεται;διαβαζοντας καποιος τον τιτλο μπορει να πιστευει πως με 60 γιουρο θα εχει ενα pico.οπως και φαινεται στις παρουσιασεις σας.μεχρι εδω καλα.απο κει και περα ομως;15 για αλατι 15 για αραγωνιτη 15 για βραχο 15 για αντιφοσφωρο 15 για ανθρακα και...και...και.τα λεω αυτα γιατι οπως ολοι ξερουμε οι καιροι ειναι δυσκολοι και καλο ειναι τα παιδια που ειναι στη σκεψη να ξεκινησουν κατι τετοιο να τα γνωριζουν.

υ.γ. παντα φιλικα

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

πιστευω με αφορμη αυτο το project και με αναλητικη παρουσιαση κοστολογικα θα μπορουσα να ξερω ακριβος τι μου γινεται για να ξεκινισω ενα αντιστιχο reef... τωρα μου φενετε βουνο και ο λογος παντα ειναι τα λευτα.... αν ομως γινει αναλιτικα τοτε θα μπουν πολυ σε πειρασμο οπως και γω!

Link to comment
Share on other sites

Στην εισαγωγη του κειμενου αναφερει πως το κοστος ειναι για τον βασικο εξοπλισμο.To κοστος για να παρεις βραχο κ αραγωνιτη ειναι ελαχιστο...σκεψου οτι θα χρειαστεις 1 κιλο βραχο κ κανα κιλο αραγωνιτη κ πολυ σου λεω.Τωρα οσο αναφορα τα χημικα υλικα κ για το αλατι θα παρεις μια φορα κ θα σου κρατησει για εναν χρονο!!!!Τωρα για τα ζωντανα αν(που κ αυτο θα αναφερθει)ειναι τοσα λιγα που θα τα βρεις απο fragakia φιλων....

Link to comment
Share on other sites

πιστευω με αφορμη αυτο το project και με αναλητικη παρουσιαση κοστολογικα θα μπορουσα να ξερω ακριβος τι μου γινεται για να ξεκινισω ενα αντιστιχο reef... τωρα μου φενετε βουνο και ο λογος παντα ειναι τα λευτα.... αν ομως γινει αναλιτικα τοτε θα μπουν πολυ σε πειρασμο οπως και γω!

Το κοστος για να ξεκινησεις ενα γλυκο τετοιου μεγεθους κ ενα reef αντιστοιχου μεγεθους ειναι το ιδιο...δηλαδη αν εξαιρεσεις το αλατι(που κοστιζει ελαχιστα χρηματα),για ενα γλυκο παλι θα χρειαστεις ανθρακα κ αντιφωσφορο...Παραδειγματος χαρη το αλατι της aquarium systems κανει 12 ευρω κ ειναι για 60 λιτρα(το reef crystals)δηλαδη θα σου φτασει για να το γεμισεις κ για να κανεις κ αλλαγες για τουλαχιστον εναν χρονο!!!!

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλάμε για pico φαντάζομαι ότι έχουμε να κάνουμε με το πολύ 20 λίτρα. Μήπως θα μπορούσατε να φτιάξετε μια μικρή λίστα του τι μπορούν να φιλοξενήσουν αυτά τα λίτρα; Είτε από κοράλλια είτε από ψάρια ή ασπόνδυλα. Μην ξεσηκωθούμε και εμείς του γλυκού νερού και μετά πάρουμε την κρυάδα και μείνουμε με έναν σκέτο βράχο να κοιτάμε. ;)

Το λέω μιας και ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα αναφέρονται και θα το διαπιστώσετε όταν ολοκληρωθούν τα κείμενα στο θέμα...

Λίγο υπομονή.... είναι πολύ εμπεριστατωμένο και πλήρης η όλη παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι από εσάς θα έχετε δει σε αυτό το θέμα www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40045&hl= και στο post#19 το εικονικό βιβλίο.

Μόλις ολοκληρωθεί το θέμα του pico reef όλα τα κείμενα με εικόνες, αλλά και κείμενα από τα περισσότερα link που αναφέρονται στην παρουσίαση, θα είναι όλα συγκεντρωμένα και "δεμένα" σε ένα εικονικό βιβλίο 44 σελίδων !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι από εσάς θα έχετε δει σε αυτό το θέμα www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40045&hl= και στο post#19 το εικονικό βιβλίο.

Μόλις ολοκληρωθεί το θέμα του pico reef όλα τα κείμενα με εικόνες, αλλά και κείμενα από τα περισσότερα link που αναφέρονται στην παρουσίαση, θα είναι όλα συγκεντρωμένα και "δεμένα" σε ένα εικονικό βιβλίο 44 σελίδων !!!

Πολυ καλη κινηση.Περιμενουμε λοιπον.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα.. με το εξώφυλλο του βιβλίου, με μια υποθετική διακόσμηση (μοντάζ) στο ενυδρείο του Ορέστη

post-13206-1290536504_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...