Jump to content

Γλυκό μου, μικρό μου και φτηνό μου Reef #2


Aquazone Project Team

Recommended Posts

Φίλε Vaggef σωστές οι παρατηρήσεις σου για το θέμα της θερμοκρασίας αλλά μ ένα ανεμιστηράκι pc ή στις μεγάλες ζέστες με έναν επιδαπέδιο ανεμιστήρα θα κρατηθούν η θερμοκρασίες σε ανεκτά επίπεδα.

Όσο για την αναπλήρωση, υπάρχει πρόταση μέσα στο κείμενο για φτηνή κατασκευή, μόνο με δύο σωληνάκια, η οποία εδώ και τόσους μήνες λειτουργεί απροβλημάτιστα....

Στο χέρι και στη φαντασία του καθενός είναι να καλύψει έντεχνα αυτόν τον επιπλέον εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 170
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπραβο παιδια πολυ ενδιαφερον αρθροοο! :thumbup: aquazone for everrrrrr ..λεμεεεεε! :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Aiolos σε ενα μεγαλυτερο συστημα τι γινεται??? Πως μπορουμε να αποφυγουμε την καταστροφη???

Link to comment
Share on other sites

Πια καταστροφή εννοείς ?

.... για το 2012 έχουμε ένα χρόνο μπροστά μας :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Vaggef σωστές οι παρατηρήσεις σου για το θέμα της θερμοκρασίας αλλά μ ένα ανεμιστηράκι pc ή στις μεγάλες ζέστες με έναν επιδαπέδιο ανεμιστήρα θα κρατηθούν η θερμοκρασίες σε ανεκτά επίπεδα.

Όσο για την αναπλήρωση, υπάρχει πρόταση μέσα στο κείμενο για φτηνή κατασκευή, μόνο με δύο σωληνάκια, η οποία εδώ και τόσους μήνες λειτουργεί απροβλημάτιστα....

Στο χέρι και στη φαντασία του καθενός είναι να καλύψει έντεχνα αυτόν τον επιπλέον εξοπλισμό.

Είμαι σίγουρος ότι έχεις βρει κάποια λύση, είναι φανερό το επίπεδο των γνώσεων σου πάνω στην κατηγορία (αν και δεν σε γνωρίζω προσωπικά) έχω σχηματίσει γνώμη και έχεις κερδίσει την εκτίμηση/σεβασμό μου μετά από τα post σου.

Στο θέμα τώρα…

Απλά ήθελα να ‘ταρακουνήσω/ προειδοποιήσω’ τους νέους χομπιστες, βλέποντας να σκέπτονται

σοβαρά να δημιουργήσουν ένα pico και γεμάτοι ενθουσιασμό (καλά κάνουν) και να θυμίσω ότι το θαλασσινό ενυδρείο

περνά πολύ δύσκολες στιγμές το καλοκαίρι ακόμα και στα χέρια έμπυρων χομπιστων

Π.χ αν λήψεις ένα 2μερο ή 1,5 μέρες (δεν αναφέρω 10-15μερες διακοπές) και κυλίσει η αναπλήρωση ή ανεμιστήρας ….βάρεσες 32-34ο και

έβρασαν όλα για πλάκα.

Πάντα καλοπροαίρετα και θέλοντας να προστατέψω κάποιους από έξοδα ,απογοήτευση και πάνω από όλα σεβασμό στα ζωντανά (ειδικά αυτά που έρχονται από τη φύση)

Υ.Γ ακόμα και οι φυλακισμένοι στην Ελλάδα τον Αύγουστο πάνε διακοπές….τι κάνει το Pico μονό στο σπίτι οεο…. bigemo_harabe_net-68.gif
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν σ ευχαριστώ, αλλά η όλη προσπάθεια ήταν συλλογική με τον Ορέστη και τον Ανδρέα.

Το να διατηρήσει κάποιος ενυδρείο, ειδικά reef και ακόμη ειδικότερα pico, λαμβάνει υπ όψιν του κάποια πράγματα/υποχρεώσεις... είτε αφορούν τα έξοδα, είτε την ενασχόληση με την ανάλογη προσοχή.

Αυτό φυσικά ισχύει για κάθε τύπου ενυδρείο.., από το "απλό" χρυσόψαρο μέχρι τα ακριβά κοράλλια και δεν αναφέρομαι μόνο σε θέμα κόστους, αλλά και ηθικής απέναντι στα ζωντανά, όπως ακριβώς το τονίζεις και εσύ στη τελευταία σου παράγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν σ ευχαριστώ, αλλά η όλη προσπάθεια ήταν συλλογική με τον Ορέστη και τον Ανδρέα.

Το να διατηρήσει κάποιος ενυδρείο, ειδικά reef και ακόμη ειδικότερα pico, λαμβάνει υπ όψιν του κάποια πράγματα/υποχρεώσεις... είτε αφορούν τα έξοδα, είτε την ενασχόληση με την ανάλογη προσοχή.

Αυτό φυσικά ισχύει για κάθε τύπου ενυδρείο.., από το "απλό" χρυσόψαρο μέχρι τα ακριβά κοράλλια και δεν αναφέρομαι μόνο σε θέμα κόστους, αλλά και ηθικής απέναντι στα ζωντανά, όπως ακριβώς το τονίζεις και εσύ στη τελευταία σου παράγραφο.

:P

Έτσι είναι φίλος όπως σου λέει και ο Αιολος.Σίγουρα το οποιοδήποτε ενυδρείο είναι υποχρέωση ανεξαρτήτως μεγέθους και δυσκολίας συντήρησης.

Link to comment
Share on other sites

Μια εξωτερική κατασκευαστική ανανέωση μιας που ο χώρος όπου τοποθετήθηκε το ενυδρείο το επιτρέπει.

Βρίσκεται στα ράφια της βιβλιοθήκης και στο επάνω ράφι κολλήθηκε velcro ώστε να πιάνει το πλαστικό φύλλο , καλύπτοντας το μισό επάνω του ενυδρείου και όλο τον ορατό εξοπλισμό.

Πάνω σ αυτό προσαρμόστηκε και ένα ψηφιακό θερμόμετρο.

Κατά την διάρκεια εργασιών το κάλυμμα αφαιρείται πολύ εύκολα.

post-13206-1295634291_thumb.jpg

Επίσης, από σήμερα φιλοξενούνται και 5 sexy shrimp (Thor amboinensis).

Δείτε το σχετικό βίντεο.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Αναθεώρηση

Στη πρόταση #3 του Ορέστη (post 5), γίνεται αναφορά για τη χρήση του θερμαντικού: NewAttino F10W της Aquarium Systems.

Λόγω του ότι δεν περιλαμβάνει θερμοστάτη η θερμοκρασία δεν μπορεί να κρατηθεί στα επιθυμητά επίπεδα, αλλά διαμορφώνεται σύμφωνα με την θερμοκρασία του περιβάλλοντος.

Δηλαδή, η θερμοκρασία είναι 5 βαθμούς περίπου πιο πάνω απ ότι είναι στον χώρο που βρίσκεται το ενυδρείο.

Το συγκεκριμένο θερμαντικό έχει αντικατασταθεί με άλλο το οποίο περιλαμβάνει και θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω ότι θα γίνει μια αλλαγή στη πρόταση #3 στον φωτισμό.Θα σας κάνω μια παρουσίαση της λάμπας μόλις την παραλάβω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνει ο άνθρωπος άμα πιάνουν τα χέρια του..

Πολύ καλή δουλειά :D

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Εχει περασει ενας μηνας και δεν εχουμε δει κανα update..

Τι εγινε το ενυδρειο του Ορσετη ?! :D

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω ότι θα γίνει μια αλλαγή στη πρόταση #3 στον φωτισμό.Θα σας κάνω μια παρουσίαση της λάμπας μόλις την παραλάβω και εγώ.

Εχει περασει ενας μηνας και δεν εχουμε δει κανα update..

Τι εγινε το ενυδρειο του Ορσετη ?! :D

Το ενυδρείο πέρασε μια μετακόμιση(γιατί αλλάξαμε σπίτι) και έτσι ξανά στήθηκε από την αρχή.Επίσης περιμένω μια λάμπα από το εξωτερικό την οποία θα κάνω και παρουσίαση γιατί θεωρώ ότι αν είναι καλή θα βολέψει αρκετό κόσμο και με μεγαλύτερα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο πέρασε μια μετακόμιση(γιατί αλλάξαμε σπίτι) και έτσι ξανά στήθηκε από την αρχή.Επίσης περιμένω μια λάμπα από το εξωτερικό την οποία θα κάνω και παρουσίαση γιατί θεωρώ ότι αν είναι καλή θα βολέψει αρκετό κόσμο και με μεγαλύτερα ενυδρεία.

A! οκ τότε. Αναμένουμε νέα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:thumbup: Σημερα από το πρωι αναζητούσα απεγνωσμένα neolamprologus brevis - έχω εντυπωσιαστεί από τις κιχλίδες αλλά θελω να μπαινουν σε 30λτ... αφού γυρισα όλη την Αττικη αλλά δεν βρήκα κατέληξα σε ένα καταστημα... και εκει αλλαξαν ολα... για να μην σας ζαλιζω έχω ενα 20λτ που καθεται και αποφασισα να το κανω "του αλατιού" :buttrock:

Επιστρεφοντας έπεσα πάνω στην παρουσίαση σας και θέλω απλα να σας πω ότι πιάσατε ένα θεμα ταμπου (μα τι λες θαλασσινο 20λτ... ΔΕΝ γινεται + ΟΚ δεν τους πιστευεις αλλά δεν εχεις και πληροφορηση) και το μεταμορφωσατε σε ένα απλό κατανοητο προτζεκτ με ερωτησεις και απαντησεις που βασιζονται στην λογική... :thumbup:

Προς το παρον εχω ενα 20λτ και αυτό: multi filter και μπολικη ανυπομονησία για την συνέχεια !!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον εχω ενα 20λτ και αυτό: multi filter και μπολικη ανυπομονησία για την συνέχεια !!! :thumbup:

Ο σχεδιασμός του φίλτρου φαίνεται ενδιαφέρον..

Δώσε περισσότερα στοιχεία για τους χώρους που έχει και τι υλικά μπορούν να τοποθετηθούν.

Τι διαστάσεις έχει μιας και είναι σημαντικό όγκος του φίλτρου για τέτοιου τύπου ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Ο σχεδιασμός του φίλτρου φαίνεται ενδιαφέρον..

Δώσε περισσότερα στοιχεία για τους χώρους που έχει και τι υλικά μπορούν να τοποθετηθούν.

Τι διαστάσεις έχει μιας και είναι σημαντικό όγκος του φίλτρου για τέτοιου τύπου ενυδρεία.

:thumbup: Λοιπόν... ξεκινάμε με τους χώρους: έχει σφουγγαράκι και λίγο άνθρακα σε ένα πλαστικό κελί... λίγα πράγματα. (8,5εκ ύψος, 4,5εκ μήκος, 3εκ πλάτος: συνολικος χωρος υλικών)

Διαστάσεις φιλτρου 14εκ ύψος 8,5εκ μήκος 3εκ πλάτος.

Λτ/Ωρα 80-190 2,6w

Διαθετει ρυθμιστη ροής και η κεφαλή εξαγωγής του νερού είναι ρυθμιζόμενη σχεδόν προς κάθε κατεύθυνση.

Ελπίζω να αποδειχθεί επαρκές για το 20λτ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απ όλα αυτά που λες, πρόσεξα ότι κάνει εισαγωγή νερού και από επάνω, δηλαδή surfase skimming που θεωρώ ότι είναι χρήσιμο.

Και κάτι ακόμη... το να κάνει κάποιος αλλαγή τα υλικά πρέπει να αφαιρεθεί όλο το φίλτρο ή βρίσκονται στην επάνω πράσινη θήκη?

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι κάνει surfase skimming - αν και μεχρι και μετα την αγορα του δεν ήξερα κατα ποσο ειναι καλό (μαθαινω σιγα σιγα...)

Επίσης το πλαινο (σκιμμερακι) αφαιρειται αν πχ θελω να χρησιμοποιηθει χωρις

Στην επάνω πράσινη θήκη βρίσκεται ο μηχανισμός λειτουργίας. Το υλικό βρίσκεται ακριβώς κάτω από αυτήν. Δηλ. το ανοίγεις για να κάνεις προσθαφαιρεσεις αλλαγές κλπ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάχνοντας για κάτι διαφορετικό αλλά και καλύτερο σε φωτισμό,(μιας και έχω στο μυαλό μου να βάλω κάτι ποιο απαιτητικό σε κοράλια) έπεσα πάνω σε κάτι καινούργια led που παρουσιάστηκαν φέτος στην Γερμανία.Πρόκειται για τα aquasunspot και μπορείτε να τα βρείτε σε 3 εκδώσεις(3,7,12w) αποδίδοντας 90 lumen/watts! Αποτελούνται από 3-7-12 cree led του 1w το καθένα, και με μίξη 10,000k και μπλε.Κόστιζουν περίπου 18€,40€,70€, αντοίστηχα, κλασσικά από το εξωτερικό.

pict0106l.jpg

pict0107mu.jpg

pict0108al.jpg

pict0111i.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα συγκεκριμένα λέγονται PAR30 ή PAR38 κλπ ανάλογα με το μέγεθός τους.

Νομίζω ότι υπάρχουν και dimmable.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα συγκεκριμένα λέγονται PAR30 ή PAR38 κλπ ανάλογα με το μέγεθός τους.

Νομίζω ότι υπάρχουν και dimmable.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν και dimmable, πάντως τα συγκεκριμένα που πήρα δεν είναι.Πάντως μέχρι στιγμής έχω διαπιστώσει αρκετά θετικά με το μόνο αρνητικό(το οποίο λύνεται) είναι ότι το φως συγκεντρώνετε σε ένα σημείο(περίπου 20χ20cm).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχουν και dimmable, πάντως τα συγκεκριμένα που πήρα δεν είναι.Πάντως μέχρι στιγμής έχω διαπιστώσει αρκετά θετικά με το μόνο αρνητικό(το οποίο λύνεται) είναι ότι το φως συγκεντρώνετε σε ένα σημείο(περίπου 20χ20cm).

Άνοιγμα και αλλαγή των κατόπτρων?

Αυτά που έβλεπα εγώ βγαίνουν σε εκδόσεις με δέσμη 60 ή 80 μοιρών και είχαν led 3W με τιμές αντίστοιχες με αυτές που ανέφερες, απλά με λιγότερα λαμπάκια.

Πάντως για λόγους ευεληξίας εγώ προτίμησα ξεχωριστά led με driver

Άν μπορείς στείλε και ένα ΡΜ με την πηγή σου :)

Link to comment
Share on other sites

Άνοιγμα και αλλαγή των κατόπτρων?

Αυτά που έβλεπα εγώ βγαίνουν σε εκδόσεις με δέσμη 60 ή 80 μοιρών και είχαν led 3W με τιμές αντίστοιχες με αυτές που ανέφερες, απλά με λιγότερα λαμπάκια.

Πάντως για λόγους ευεληξίας εγώ προτίμησα ξεχωριστά led με driver

Άν μπορείς στείλε και ένα ΡΜ με την πηγή σου :)

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια αναζητηση σε μαγαζια με λαμπες κλπ.....κ ειχαν μονο εως 6.700 κελβιν...........

που μπορω να βρω καμια λαμπιτσα ρε παιδια?? :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...