Jump to content

Γλυκό μου, μικρό μου και φτηνό μου Reef #2


Aquazone Project Team

Recommended Posts

Μια ιδέα.. με το εξώφυλλο του βιβλίου, με μια υποθετική διακόσμηση (μοντάζ) στο ενυδρείο του Ορέστη

διαφωνω! οχι γλυκο μου! αλμυρο μου! ;):rasp::rasp:

πιστευω πως στην αρχικη τιμη θα πρεπει να συμπεριλαμβάνουμε και ολα τα υπολυπα οπως τεστ - και γενικα οτι εχει σχεση με την σηντιριση! αλατι - αντιστροφη οσμηωση, ακομη και ανεμιστηρακια για το καλοκερι, απλα ενας νεος σαν εμενα που δεν εχει ιδεα απο αλμυρα να ξερει ποσο θα κοστηση και η κατασκευη αλλα και η συντηριση... να πω και γω ενα μεγαλο μπραβο στην ομαδα που ασχοληθηκε σε αυτο και μακαρι να σας γνωρισω και μια μερα απο κοντα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 170
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά δεν μπορεί να γίνει μια λίστα με τιμές απ όλα τα προϊόντα της αγοράς... διαφέρουν πολύ οι τιμές από κατάστημα σε κατάστημα και από μάρκα σε μάρκα...

Θα χρειαστούν άλλες 10 σελίδες με προτάσεις και τιμές προϊόντων.

Στην παρουσίαση αναφέρονται ενδεικτικά κάποια υλικά και το πιο απλό πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος που ενδιαφέρετε είναι να ψάξει να βρει στα διάφορα Ελληνικά e-shop αντίστοιχα προϊόντα και τιμές.

Ένα παράδειγμα...

το Refractometer στην Ελληνική αγορά έχει 60 ευρώ ενώ στο εξωτερικό 25, (που οι περισσότεροι μπορούν να αγοράσουν απ εκεί) ... τι τιμή θα πρέπει να προτείνουμε?

Πιστεύω ότι αν υπάρξει ενδιαφέρον στο θέμα, δεν αποκλείεται κάποιο κατάστημα να βγάλει ολοκληρωμένη προσφορά για το στήσιμο ενός pico reef !!!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια προχειρη στοκ λιστ με κάποιες τιμές.Να τονίσω οτι ειναι φουλ έξτρα με οτι χρειαζόμαστε για ένα pico reef

ανθρακας =5ευρώ

antiphos=12 ευρώ

ca =12 ευρώ

mg=13 ευρώ

no3=11 ευρώ

kh=7 ευρώ

υποστρωμα=12 ευρώ

θερμοστατης=9 ευρω

οσμωση=61 ευρώ

ρεφρακτομετρο=22 ευρώ

αλατι=13ευρώ

ενυδρειο=24 ευρω

βραχος 1,5 κιλό 10 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιες ενδεικτικές τιμές... αλλά όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν και άλλα προϊόντα... και άλλα καταστήματα... και άλλες τιμές...

Εμείς δεν μπορούμε να "προτείνουμε" κάποιο συγκεκριμένο προϊόν από κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα....

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη σίγουρα είναι κάποιες ενδεικτικές τιμές με πραγματα που θεωρώ αρκετά value for money. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απ αυτό.. όπως είπε και Ανδρέας παραπάνω, (αλλά αναφέρεται και στο κείμενο της παρουσίασης) όλα αυτά τα "απαραίτητα" και τα "επιπλέον" θα κρατήσουν για πάρα μα πάρα πολύ καιρό !!!

... Και ο "πιασάρικος" τίτλος των 60 ευρώ αναφέρεται στον βασικό εξοπλισμό όπως τονίζεται και στο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

... Και ο "πιασάρικος" τίτλος των 60 ευρώ αναφέρεται στον βασικό εξοπλισμό όπως τονίζεται και στο κείμενο.

Αρα μάλλον καταφέραμε να κάνουμε πιο πιασάρικο τον τίτλο για τον βασικό έξοπλισμό ;)

Θα ήθελα επίσης να πω οτι η όλη προσπάθεια γίνεται για να φέρουμε όσο πιο πολλούς γίνεται στο χόμπι,για να δείξουμε οτι δεν είναι απογορευτικό να έχεις θαλασσινό και μέσα από αυτό και να διασκεδάσουμε και γιατί όχι να γίνουμε και πιο ευαίσθητοι όσον αφορά το περιβάλλον!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που θα αναφερθεί στα κείμενα της παρουσίασης είναι ότι σε όσους έχουν σκοπό να ξεκινήσουν κάποια από τις προτάσεις, μπορούν πολύ πριν καν αρχίσουν την κατασκευή, να τοποθετήσουν σε κάποιον φίλο με θαλασσινό ενυδρείο, ποσότητα νεκρού βράχου και αραγωνίτη ώστε να αποικιστούν.

Έτσι θα υπάρχει βιολογία και θα τους στοιχίσει και μισή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μηπως μπορει καποιος να μου δειξει την λειτουργεια του φιλτρου(RENA SuperClean 40) της προτασης 3 του ορεστη???? γιατι αρχιζω απο αυριο να κανω το ενυδδρειο και δεν μπορω να καταλαβω πως τοποθετείτε και την λειτουργεια του.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος του φίλτρου είναι τέτοιο που χωράει να τοποθετηθεί οριζόντια κάτω από την κυρίως δεξαμενή που όπως θα πρόσεξες τα δυο πλαϊνά τζάμια είναι κατά 5 εκ. υψηλότερα και δημιουργούν ένα κενό από κάτω. Εκεί τοποθετήσαμε το φίλτρο και τον θερμοστάτη.

Στη δεύτερη φωτογραφία της πρότασης φαίνεται κατά κάποιο τρόπο.

Η κεφαλή του φίλτρου προεξέχει όμως από την κυρίως δεξαμενή, τόσο ώστε να αφήνει ελεύθερο το σημείο εξαγωγής νερού, που μ ένα σωληνάκι ως προέκταση καταλήγει στο ενυδρείο.

Δεν είναι απαραίτητο να τοποθετηθεί από κάτω αν δεν σε βολέψει ο τρόπος που επιλέξαμε.

Βάλε το κάπου στην εξωτερική δεξαμενή σε σημείο που σε βολεύει...απλά θα είναι ορατό μ αυτό τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είναι τίποτα... όταν το βάλεις οριζόντια (άσε που δεν χωράει αλλιώς) θα σε καθοδηγήσει από μόνο του τι πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος του αζώτου από την πρόταση 3 του Ορέστη κοντεύει να τελειώσει.. θέμα μερικών ημερών είναι, οπότε θα συνεχιστεί και θα ολοκληρωθεί και η παρουσίαση του θέματος.

Τον φάγαμε τον γάιδαρο... υπομονή, η ουρά έμεινε μόνο !!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει καποιος να μου δειξει την λειτουργεια του φιλτρου(RENA SuperClean 40) της προτασης 3 του ορεστη???? γιατι αρχιζω απο αυριο να κανω το ενυδδρειο και δεν μπορω να καταλαβω πως τοποθετείτε και την λειτουργεια του.ευχαριστω

Περιμένουμε την παρουσίαση σου :)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε την παρουσίαση σου :)

Τα φωτιστικά με την στήριξη στην γυάλα από μπορουμε να τα προμηθευτούμε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό της πρότασης #1 απ οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρολογικά... 5 ευρώ έχει !!!

Τις βάσεις από τις άλλες προτάσεις, από ΙΚΕΑ... τα έχει πολύ φτηνά, 5 ευρώ νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ανεμώνη μάλλον το ξεχνάς, είναι πολλοί απαιτητικοί οργανισμοί και σε συνθήκες νερού όσον αφορά τις μεταβολές, αλλά και σε φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ανεμώνη μάλλον το ξεχνάς, είναι πολλοί απαιτητικοί οργανισμοί και σε συνθήκες νερού όσον αφορά τις μεταβολές, αλλά και σε φωτισμό.

κριμα...... :):thumbup::):bowdown::bowdown::bowdown: πολυ κριμα :bowdown::ninja::ninja::rasp::(

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεις τις φωτογραφίες από τα pico θα μαγευτείς τόσο πολύ που πίστεψε με δεν θα σου λείψει η ανεμώνη !!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεις τις φωτογραφίες από τα pico θα μαγευτείς τόσο πολύ που πίστεψε με δεν θα σου λείψει η ανεμώνη !!!

Ειμαι σιγουρος για αυτο :) περιμενω πως κ πως :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι παρα πολυ απογοητευμενος.......Μολις μου εφεραν την κατασκευη του ενυδρειου της προτασης 3 και υπαρχουν πολλα λαθη.(διαρροη νερου και στο ενυδρειο και στη βαση προβλημα με την αισθητικη και στα πλαινα για την υπερχείλιση τα εχει κανει αρκετα πιο μικρα...........)θα ανεβασω φωτο μπας κ βρεθει κάποια λυση. (αν και δεν το πιστευω :):thumbup::):bowdown: )

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο κατασκευαστής δεν είχε την εμπειρία που έπρεπε για τα κολλήματα.

Και άντε η διαρροή ίσως μπορεί να διορθωθεί, αλλά αν όλα τ άλλα δεν είναι σωστά?

Θα σου πρότεινα μιας και το κόστος της γυάλας δεν είναι μεγάλο.. (Αλήθεια πόσο τα πλήρωσες?) να αναλάβει κάποιος "καλύτερος" μάστορας εξ αρχής την κατασκευή, η και μόνος σου.

Είναι ευκαιρία σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο να μάθεις να κολλάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...