Jump to content

Γλυκό μου, μικρό μου και φτηνό μου Reef #2


Aquazone Project Team

Recommended Posts

Εξαρτάται τι λαμπίτσα θέλεις.. και σε τι μαγαζιά έψαξες για την βρεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 170
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οτιδηποτε... να παρω και το φωτιστικο ,δν εχω προβλημα..

ανεφερει καπου στο προτζεκτ, λαμπα μπλε/λευκη..... υπαρχει τετοια λαμπα? αν ναι,που τη βρισκω?ενυδρειακο μαγαζι η' μπορει κ σε ηλεκτρικα ειδη?

καμια προταση πειτε μου...για αθηνα... :)

αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχουν τέτοιου είδους λάμπες... αλλά όχι σε ηλεκτρολογικά μαγαζιά.

Στο post #97 κάποιο μέλος λέει που μπορείς να βρεις και κάποιο από αυτά είναι αλυσίδα καταστημάτων σ όλη την Ελλάδα.

Ανάλογα το τι λάμπα θα προμηθευτείς βρίσκεις και την αντίστοιχη βάση που να σ εξυπηρετεί.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

:) Λοιπόν... ξεκινάμε με τους χώρους: έχει σφουγγαράκι και λίγο άνθρακα σε ένα πλαστικό κελί... λίγα πράγματα. (8,5εκ ύψος, 4,5εκ μήκος, 3εκ πλάτος: συνολικος χωρος υλικών)

Διαστάσεις φιλτρου 14εκ ύψος 8,5εκ μήκος 3εκ πλάτος.

Λτ/Ωρα 80-190 2,6w

Διαθετει ρυθμιστη ροής και η κεφαλή εξαγωγής του νερού είναι ρυθμιζόμενη σχεδόν προς κάθε κατεύθυνση.

Ελπίζω να αποδειχθεί επαρκές για το 20λτ :lol:

Καλημέρα !

Μια ερώτηση... επειδή στο reefακι θελω οπωσδηποτε έναν ερημιτη, μια γαριδούλα (οχι την κουνιστή :lmao: ) και ένα κλοουνάκι... επίσης καποια κοραλλάκια από αυτά που υποδεικνύεις και έχουν μπει και στο δικό σου... το φιλτράκι και τα λιτρα (20) θα μπορούν να τα υποστηρίξουν; Πήρα ήδη και ενα εσωτερικο σκιμμερακι (RESUN Mini Protein Skimmer 300L/H for 95L Salt Aquarium) αλλά θα καταναλώσει πολύ χωρο για 20λτ.

Να προσπαθησω στα 20λτ με το φιλτρακι ή να πάω σε 30λτ με το Skimmer; :hysterical:

Πού με μπλέξατε !!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Στα 30 λίτρα θα έχεις περισσότερο χώρο για τα ζωντανά σου και πιο άνεση στο να τοποθετήσεις τον εξοπλισμό.

Για το φιλτράκι σου έχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς την ροή του.. γιατί ναι μεν μπορεί να σου καλύψει τα λίτρα για φιλτράρισμα, αλλά ταυτόχρονα θα πρέπει να σου καλύπτει και κάποια κυκλοφορία μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Στα 30 λίτρα θα έχεις περισσότερο χώρο για τα ζωντανά σου και πιο άνεση στο να τοποθετήσεις τον εξοπλισμό.

Για το φιλτράκι σου έχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς την ροή του.. γιατί ναι μεν μπορεί να σου καλύψει τα λίτρα για φιλτράρισμα, αλλά ταυτόχρονα θα πρέπει να σου καλύπτει και κάποια κυκλοφορία μέσα στο ενυδρείο.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Σωστή παρατήρηση που δεν είχα σκεφτεί... :) Πάω να ψάξω στο e-bay ... για μικρούς κυκλοφορητές ... βλεπεις 20λτ και φιλτρο υπάρχουν ήδη ενώ το σκιμμερ το περιμένω και το 30λτ πρέπει να αγοραστει / φτιαχτεί ... μάλλον θα κάνω υπομονή και θα πάω στα 30λτ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητη η αγορά επιπλέον κυκλοφορητή.... θα γεμίσει συσκευές το ενυδρείο !!!

Είναι προτιμότερο να βρεις ένα φιλτράκι με περισσότερη ροή ώστε να σε καλύψει και σ αυτό το τομέα.

Αλώστε τα ζωντανά που μπορούν να μπουν σε τέτοια ενυδρεία, δεν έχουν και τρομερές απαιτήσεις από κυκλοφορία.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο καταστήματα που διαθέτουν τη λάμπα δεν την περιλαμβάνουν στους καταλόγους των προϊόντων...

Μπορείς να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά μαζί τους. (Αθήνα - Θεσσαλονίκη)

Δεν έχεις άδικο ... :) Μία ακόμα - τελευταία ελπίζω - ερώτηση: τα βρίσκω σκουρα με τον φωτισμό ... θα μου πεις και εμένα που βρήκες την δική σου λάμπα;

και πες μας πως τα πάει το μικρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι θα προτιμούσα Metal Halide - έχω μια λευκή μπλε 15w αλλά όλα αυτά με τα κελβιν, lumen κλπ δεν τα έχω... :)

Link to comment
Share on other sites

Το τι λάμπα θα χρησιμοποιήσεις εξαρτάται από το μέγεθος του ενυδρείου σου και φυσικά τους οργανισμούς που θα έχει.

Αν υποθέσουμε ότι το μέγεθος είναι πάνω κάτω μ αυτό των προτάσεων, η Metal Halide είναι υπερβολή ως και ακατάλληλη λόγω της θερμοκρασίας που εκπέμπει.

Link to comment
Share on other sites

Το τι λάμπα θα χρησιμοποιήσεις εξαρτάται από το μέγεθος του ενυδρείου σου και φυσικά τους οργανισμούς που θα έχει.

Αν υποθέσουμε ότι το μέγεθος είναι πάνω κάτω μ αυτό των προτάσεων, η Metal Halide είναι υπερβολή ως και ακατάλληλη λόγω της θερμοκρασίας που εκπέμπει.

Ο χαρακτηρισμός Metal Halide δεν σχετίζεται με την βάση του λαμπτήρα; θέλω να ταιριάζει με την υποδοχη του ενυδρείου γι' αυτό επέλεξα αυτόν τον τύπο... μιλάμε για hailea 30λτ (πες μου αν μπορείς που βρήκες την δικιά σου)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πμ

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Επειδή το σκέφτομαι καιρό τώρα, για την ακρίβεια από τότε που ξεκίνησε αυτό το θέμα . Θα ήθελα να μάθω για την πορεία του project.

Εξοπλισμός υπάρχει και σκονίζεται, λίγος βράχος, άμμος και έτοιμο (λέμε τώρα) :) .

Link to comment
Share on other sites

Μιας και υπάρχει.. (λέμε τώρα) γιατί δεν το ξεκινάς? Πολλά από τα μέλη που έκαναν pico τα πήγαν μια χαρά και κάποιοι συνεχίζουν να να κάνουν λίγο μεγαλύτερα από του project, αλλά ο τρόπος συντήρησης παραμένει ο ίδιος....

Ο Ορέστης το έχει ακόμη.... εγώ το πούλησα και ο Ανδρέας είναι φαντάρος..... θα σου πουν και οι υπόλοιποι που συνεχίζουν να τα έχουν τις εντυπώσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να το ξεκινήσω έγινε η ερώτηση, γιατί από τότε που ξεκίνησε αυτό το project ξυνόμουν :). Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει αραγωνίτης σε μικρή συσκευασία, γιατί τα 10κιλα είναι κάπως μεγάλα, αν και θα κάνω μια βόλτα σήμερα μήπως βρω και μικρότερη συσκευασία. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να το ξεκινήσω έγινε η ερώτηση, γιατί από τότε που ξεκίνησε αυτό το project ξυνόμουν :). Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει αραγωνίτης σε μικρή συσκευασία, γιατί τα 10κιλα είναι κάπως μεγάλα, αν και θα κάνω μια βόλτα σήμερα μήπως βρω και μικρότερη συσκευασία. Ευχαριστώ.

αραγωνιτη μπορεις να βρεις και σε 5κιλα απο καταστημα , αλλα μπορεις να βρεις και σε χυμα οση ποσοτητα θελεις απο τις αγγελιες του φορουμ , υπαρχουν πολλα παιδια που δινουν αραγωνιτη ητε απο διαλυση θαλασσινου ητε απο διαλυση Αφρικανικου ενυδρειου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μισό παιδιά γιατί έχω ξετρελαθεί με αυτά που έχετε κάνει και έχω κάποιες απορίες... :bigemo_harabe_net-134:

1)Πόσο είναι περίπου το κόστος της συντήρησης? (την εβδομάδα ή το μήνα ας πούμε)

2)Στο γενικό κόστος που έχετε βγάλει, συμπεριλαμβάνονται κάποιες λεπτομέριες που πρόσεξα, όπως η κόλλα για τα τζάμια, το υπόστρωμα και η πέτρες που έχετε βάλει μέσα?

3)Μέσα σε αυτό το οικοσύστημα που έχετε φτιάξει θα μπορούσαν να μπούν και κάποια ψαράκια?

4)Έχω μία έτοιμη γυάλα 20 λίτρα με καπάκι λάμπα και φίλτρο, (φυσικά η λάμπα και το φίλτρο θα πρέπει να αλλαχτούν υποθέτω).Θα μπορούσα να φτιάξω σε αυτά τα λίτρα ένα μικρούλι παραδεισο για ένα ζευγαράκι ocellaris, οικονομικά και σωστά?

Φυσικά θα χρειαστώ την δική σας βοήθεια, γιατί σε καμία περίπτωση δεν θα μπορέσω να το φτιάξω μόνος μου σωστά... :bigemo_harabe_net-99:

(Δεν θα δεχτώ στο 4 το "οχι" σαν απάντηση..χαχαχαχα)

Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωω...!!!!! :bigemo_harabe_net-162:

Link to comment
Share on other sites

για το 4.... αν είναι πάρα πού μικρά μπορείς αλλά για λίγο χρονικό διάστημα μιας και μεγαλώνουν γρήγορα.... ένα όμως όχι δυο, μην είσαι πλεονέκτης !!!

για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσω αύριο (αν δεν με προλάβει κάποιος άλλος) γιατί πρέπει να φύγω.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να ξεχάσεις το ζευγάρι για τον απλό λόγο οτι δεν θα μπορούσες να ζήσεις σε ένα μικρό παραδεισένιο μπάνιο και ας είχες οτι χρειάζεσαι ετσι δεν είναι?Θα μπορούσες όμως να βάλεις μια γαρίδα και hermit crabs όπως και μικρά κοράλια.Σίγουρα θα το κάνεις ενα μικρό παράδεισο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Προς το παρον μια ερωτηση!!! Εχω μια γυαλα με διαστασεις Μ49*Π25*Υ32 εκατοστα συν ενα sump που λεω να κανω περιπου στα ιδια νουμερα ισως πιο ψηλο. Ειναι καλες οι διαστασεις της γυαλας η να την κρατησω για sump και να φτιαξω αλλη γυαλα?? Σας μπερδεψα????!?!!??!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και 50-60, αλλά πρέπει να κάνεις εβδομαδιαίες αλλαγές και να μην το έχεις πολύ φορτωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέφτομαι είναι σε περίπτωση που δεν πουήθεί το 80 χ30χ30που έχω να φτιάξω έναν ύφαλο στην μέση κάπου 40χ 20 και χώρο γύρω γύρω!Βγαίνει στα 72 λίτρα καθαρά άρα λιγότερα πραγματικά! Από ψαράκια ένα ζευγάρι κλόουν ένα gobaki και καμιά γαρίδα!Από αλλαγές εβδομαδιαίες 10-15 % ή παραπάνω?Το βλέπεις εφικτό;

Link to comment
Share on other sites

καθε βδομαδα να κανεις αλλαγες ειναι πολυ μα πολυ κουραστικο

βρες 1 σκιμμερακι με 20-30 ευρο ισα να κανει την δουλεια του και εισαι αρχηγος

Link to comment
Share on other sites

καθε βδομαδα να κανεις αλλαγες ειναι πολυ μα πολυ κουραστικο

βρες 1 σκιμμερακι με 20-30 ευρο ισα να κανει την δουλεια του και εισαι αρχηγος

Γιατί και με το σκιμεράκι πάλι δεν θα χρειάζεται τις αλλαγές?Τι σκιμερ προτείνεις για μέχρι 100 λίτρα σύστημα ας πούμε και στα χρήματα που λές?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...