Jump to content

Γλυκό μου, μικρό μου και φτηνό μου Reef #2


Aquazone Project Team

Recommended Posts

Άρα δεν είσαι σίγουρος και τι σιλικόνη έβαλε.. κατά πόσο είναι για ενυδρειακή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 170
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα πλαϊνά δεν πειράζει που είναι κοντότερα.. δεν έγινε και τίποτα, μια χαρά θα δουλέψει.

Τώρα το θέμα της διαρροής διορθώνεται με επιπλέον κόλλα σ αυτά τα σημεία... αλλά είναι και κατά πόσο είναι ενυδρειακή η σιλικόνη.

Link to comment
Share on other sites

Για ρώτα τον τζαμά αν μπορεί να τα κάνει ροντέ, ακόμα και να τα πληρώσεις το κόστος δεν θα είναι πάνω από 20 ευρώ μαζί με τα τζάμια, έτσι θα είναι ακριβώς οι διαστάσεις και τέλειες οι ακμές για διακοσμητικούς λόγους, επίσης μου φαίνεται πολύ παχύ το τζάμι, ένα νούμερο λεπτότερο θα ήταν εξίσου ασφαλές και πιο όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν και λίγο καθυστερημένα από τον προσδόκιμο χρόνο, συνεχίζεται το project με ολοκληρωμένες τις προτάσεις/παρουσιάσεις των Αίολου και Ανδρέα.

Στη πρόταση του Ορέστη πραγματοποιήθηκε μια μετατροπή για "αυτόματη" αλλαγή νερού και περιμένοντας να φανεί στη πράξη η λειτουργικότητα της θα καθυστερήσει η παρουσίαση μια βδομάδα περίπου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50474

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Όταν ολοκληρωθεί το άρθρο, θα "δεθεί ψηφιακά" με τη μορφή εικονικού βιβλίου 48 σελίδων !!!

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια ειστε ΤΡΕΛΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απιστευτο το θεαμα,ετοιμαζω και εγω aiolos να εχεις το κινητο ανοιχτο συνεχεια... :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mήπως θα μπορούσε να γίνει μια καταγραφή και των οργανισμών που μπορούν να διατηρηθούν σε ένα pico ενυδρείο?

Νομίζω ότι χρειάζεται σίγουρα για όσους το έχουν στο νου τους να ξεκινήσουν το εγχείρημα με την 1η ευκαιρία...

Link to comment
Share on other sites

:wub::wootwoot: Μόλις διαπίστωσα πως υπάρχουν άπειρες φωτό με προφίλ, στην αναλυτική παρουσίαση, οι οποίες για κάποιον λόγο δεν άνοιγαν στην προηγούμενη επίσκεψη μου...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει όποιος ξέρει την ονομασία της λάμπας που χρησιμοποιήθηκε στα 3 pico ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει όποιος ξέρει την ονομασία της λάμπας που χρησιμοποιήθηκε στα 3 pico ?

Η λαμπα ειναι οικονομιας κ ειναι της εταιριας HASSE κ ειναι μιση 10000k κ μιση ακτινικη.Στην θεσσαλονικη κυκλοφορει πολυ αυτη η εταιρια τωρα για Αθηνα δεν ξερω.Παντως κ η waves κ η coralife βγαζουν τετοιες λαμπες.

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα ειναι οικονομιας κ ειναι της εταιριας HASSE κ ειναι μιση 10000k κ μιση ακτινικη.Στην θεσσαλονικη κυκλοφορει πολυ αυτη η εταιρια τωρα για Αθηνα δεν ξερω.Παντως κ η waves κ η coralife βγαζουν τετοιες λαμπες.

andrew αν δεν σου καμει κοπο μπορεις να βαλεις κανενα λινκ για την εν λογο λαμπιτσα,γιατι κι εγω την ψαχνω,και προς το παρων εδω Αθηνα τζιφος...

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο καταστήματα που διαθέτουν τη λάμπα δεν την περιλαμβάνουν στους καταλόγους των προϊόντων...

Μπορείς να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά μαζί τους. (Αθήνα - Θεσσαλονίκη)

(έχεις πμ)

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο καταστήματα που διαθέτουν τη λάμπα δεν την περιλαμβάνουν στους καταλόγους των προϊόντων...

Μπορείς να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά μαζί τους. (Αθήνα - Θεσσαλονίκη)

(έχεις πμ)

Εεεεε! Και εγω! :wub:

Link to comment
Share on other sites

κ εσύ, κ εσύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω ενα καταστημα το οποιο εχει λαμπες Hasse 10000Κ σκετο λευκη και σκετο μπλε...οποιος θελει..11ευρω νομιζω τις εχει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω ενα καταστημα το οποιο εχει λαμπες Hasse 10000Κ σκετο λευκη και σκετο μπλε...οποιος θελει..11ευρω νομιζω τις εχει...

Για στειλτο μου με ΠΜ,αν μπορεις, μπας και δω προκοπη...

Link to comment
Share on other sites

Για Θεσσαλονικη μιλαω...Εχω βρει στα καταστηματα Quicko-Aquamedor και Μακαο (Προς Μετεωρα)...Καλο ψαξιμο...

Link to comment
Share on other sites

1000000 Μπράβο σε όλους όσους ασχολήθηκαν τόσο σχολαστικά με αυτό το θέμα.

Τρομερή δαυλιά! :thumbup:

Θα ήθελα να επισημάνω κάτι που πιθανότατα το έχετε θίξει αλλά πιστεύω ότι είναι παρά πολύ σοβαρό.

Θεωρώ σχεδόν αδύνατον να διατηρηθεί ένα τέτοιο 20-30λιτρα ενυδρείο υφάλου τους καλοκαιρινούς μήνες στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας (συμπεριλαμβανομένου της Αθήνας) που το καλοκαίρι οι θερμοκρασία βαραει κόκκινο.

- αν χρησιμοποιηθεί chiller = δεν ανήκει στην κατηγορία των «φτηνών»

- αν έχει ανεμιστιρακια με ελεγκτή θερμοκρασίας, πέραν του κόστους είναι μονόδρομος η αυτόματη αναπλήρωση (που θα μπει?) = θα είναι πολύ άσχημο με καλώδια –φλοτέρ-κάδους σε ένα τόσο δα ενυδρείο

- Αν δουλέψει το κλιματιστικό 24ωρες/7μερες = ΔΕΗ :thumbup:

Συνοψίζοντας θεωρώ ότι συγκεκριμένη κατηγορία (Pico Reef ) για να δώσει την χαρά του ύφαλου σε ένα μέσο χομπιστα με χαμηλό κόστος πρέπει μάλλον να ζει σε Βορειότερες χώρες από την Ελλάδα.

Εξαιρέσεις : Βόρειες και ορεινές περιοχές, υπόγυια, κτίρια με μόνιμο κλιματισμό.

Με πολύ ενδιαφέρον θα παρακολουθήσω σε τι κατάσταση θα βρίσκονται τα πανέμορφα αυτά ενυδρεία τον Σεπτέμβρη.

Υ.Γ ακόμα και οι φυλακισμένοι στην Ελλάδα τον Αύγουστο πάνε διακοπές….τι κάνει το Pico μονό στο σπίτι οεο…. :P

Είναι όντος πανέμορφα, (παρά τις δυσκολίες) να τα χαίρεστε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Όσο υπάρχουν πατέντες,πάντα θα υπάρχει λύση Βαγγέλη! :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω γενικοτερα εχω μια απορια και οχι μονο για τα pico γενικοτερα. Εχω διαβασει οτι με τη διακοπη ρευματος πανε ολα!!! Ειναι αληθεια? Πως μπορει να αντιμετωπιστει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω γενικοτερα εχω μια απορια και οχι μονο για τα pico γενικοτερα. Εχω διαβασει οτι με τη διακοπη ρευματος πανε ολα!!! Ειναι αληθεια? Πως μπορει να αντιμετωπιστει κατι τετοιο?

Εξαρτάται το πόση ώρα θα είναι η διακοπή... αλλά σ ένα τόσο μικρό σύστημα μπορεί να λυθεί αυτό το πρόβλημα με αεραντλία μπαταρίας της τάξη των 5-10 ευρώ.. (πάντα έχω μια έτοιμη στο ντουλάπι).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...