Jump to content

Γλυκό μου, μικρό μου και φτηνό μου Reef #2


Aquazone Project Team

Recommended Posts

Μπορεί να είναι κουραστικές οι εβδομαδιαίες αλλαγές, αλλά μη ξεχνάμε ότι αναζωογονούν το νερό με όλα τα στοιχεία, άσχετα αν υπάρχει skimmer ή όχι.

Εγώ στο δικό μου ενυδρείο (220 λίτρα καθαρά) και που υπάρχει όλος ο εξοπλισμός υποστήριξης κάθε εβδομάδα αλλάζω 30 ή 60 λίτρα.

Κουραστικό είναι και για μένα, αλλά προσπαθώ να κρατάω τις συνθήκες του ενυδρείου σε όσο καλύτερες μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 170
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παλι θες αλλαγες αλλα μπορεις και ανα μεγαλυτερα διαστηματα πχ ανα 15 μερες ισως και παραπανω διαφορετικα δεν μπορεις!

http://www.aquariumline.com/catalog/wave-skimmer-nano-scum-p-5220.html?language=en

αυτο στα πετ τριγιριζει στα 45€ επισης παιζουν πολλα στο e-bay

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Προς το παρον μια ερωτηση!!! Εχω μια γυαλα με διαστασεις Μ49*Π25*Υ32 εκατοστα συν ενα sump που λεω να κανω περιπου στα ιδια νουμερα ισως πιο ψηλο. Ειναι καλες οι διαστασεις της γυαλας η να την κρατησω για sump και να φτιαξω αλλη γυαλα?? Σας μπερδεψα????!?!!??!!!!

???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ειπατε 60 ευρω αλλα χωρις τον βραχο, τον αραγωγιτη, το ρεφρακτομετρο .....

συνολο, για να ειναι ετοιμο να δεχτει οργανισμους απο το μηδεν ποσο βγαινει??????

Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρουμε και πιο πάνω ότι τα 60 ευρώ είναι ένας "πιασάρικος" τίτλος και αφορά μόνο τον βασικό εξοπλισμό.

Απ εκεί και μετά κάποια πράγματα είναι απαραίτητα για την συντήρηση του και οι τιμές για τα.. "παρελκόμενα" είναι ανάλογες από το αν θα είναι καινούργιο ή από που θα το πάρεις.

π.χ. ένα ρεφρακτομετρο θα το πληρώσεις και πάνω από 60 ευρώ ή μπορείς να το βρεις και με 20 !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όταν ολοκληρωθεί το άρθρο, θα "δεθεί ψηφιακά" με τη μορφή εικονικού βιβλίου 48 σελίδων !!!

τελεικα θα γινει αυτο Aiole?

θα ηταν τελια επησεις δεν βρησκω την παρουσιαση υης 3ης επηλογης η δεν εχει γινει ακομα?

και ευχαρηστουμε για τις πληροφοριες και τις ιδεες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο ο Ορέστης καθυστέρησε να ολοκληρώσει την παρουσίαση του.... (μάλλον λόγω μετακόμισης)

Η ουσία όμως του όλου σχεδίου καλύπτεται μέσα από το άρθρο... απλά δεν υπάρχει η "τελική εικόνα" της τρίτης πρότασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ναι, με ένα πολύ πολύ πολύ μικρό ψαράκι... άντε δυο !!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δεν ξερω τι να σκεφτω....την μια θελω να παρω ενα 80λιτρο στην θεση του 20λιτρου και να χωρισω τα ψαρια(γλυκου) που εχω ,την αλλη να δωσω τα περισσοτερα ψαρια και στην θεση του 20λιτρου να βαλω ενα 30λιτρο fish only με 1-2 ψαρακια λογω των χρωματων που εχουν και με εντυπωσιαζουν κιολας...Παντως διαβασα ολο το αρθρο και δεν εχω προβλημα με εβδομαδιαιες αλλαγες ή να χρησιμοποιησω υγρα.....Ελπιζω να αποφασισω μεχρι τα χριστουγεννα....

Link to comment
Share on other sites

ε τώρα να πας από τα 20 στα 30 λίτρα το θεωρώ άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα,

Αν και αρκετα χρονια μετα παραμενει πολυ καλη παρουσιαση για οσους απο εμας ενδειαφερονται για λιγη θαλασσα σπιτι μας. επειδη για διαφορους λογους δεν ολοκληρωθηκε, θα ηθελα να ρωτησω μεταξυ των ρουτινων 2 και 3 που ειδατε τα καλυτερα αποτελεσματα? Στις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου με αποχλωριωμενο ή οσμωσης (το απιονισμενο γιατι αληθεια δεν το αναφερεται καθολου σαν επιλογη, με το διαβασμα μεχρι τωρα νομιζα οτι ειναι καλυτερο απο το αποχλωριωμενο) +αλατι τα ευκολα μ****α κοραλια χρειαζονται καθε ποτε προσθηκη τροφης (σε ξενα φορα ταιζουν μια μερα πριν την αλλαγη αλλα εκει κρατουν και LPS kai SPS, τα μ****α εχουν παρομοιες αναγκες διατροφικες?) ? Στην περιπτωση αλλαγων με θαλασσα που εχει πλαγκτον, πιστευω δεν χρειαζεται καμια προσθηκη, αλλα εκει με το θεμα των νιτρικων τι γινεται? τα μ****α κοραλια καταναλωνουν ολο το πλαγκτον πριν να αποδομηθει?

Επισης με το θεμα της θερμοκρασιας το καλοκαιρι και την ωραια πατεντα της αναπληρωσης πηγαν ολα καλα?

Τελικα υπαρχει καποια απο αυτα τα pico σημερα kai an οχι εφταιγε η δυσκολια συντηρησης τους ή καποιο αλλοι λογοι? Παντως κστα ξενα φορα βλεπω πολλα ξεκινανε αλλα πολυ λιγα φτανουν τα 3 χρονια....Παραπανω δεν βρηκα ουτε στο nano-reef alla oyte kai sto reefcentral :bigemo_harabe_net-127:

ευχαρστω μετα απο τοσα χρονια οποιον μπει στον κοπο να απαντησει.

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Ή έκανα πολλές ερωτήσεις μαζί ή μετά τόσα χρόνια δεν ασχολείται κανείς με Pico...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το να διμιουργησεις ενα pico ειναι ευκολο το να το κρατησεις ειναι ενα αλλο κομματι ειναι και τι σε γεμιζει απο εκει και περα εαν εχεις υπομονη ,το παρακολουθεις αλλαζεις νερο καθε εβδομαδα και γενικα το παρατηρεις δεν θα εχεις θεματα εκτος εαν κανεις προσθηκες η πειραματα.τωρα οτι τροφη και να ριξεις δεν καταναλωνετε ολοι απο τα κοραλια ψαρια,ενα μεγαλο κομματι της αφαιρειτε απο το σκιμερ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σκεφτομαι να φτιαξω το τριτο ενυδρειο (του Ορεστη) σε διαστασεις 30*30*30 η εσωτερικη γυαλα και 40*40*10 η εξωτερικη και μου εχουν δημιουργηθει οι παρακατω αποριες. Πως κολληθηκε? Ολα τα τζαμια εξωτερικα του πατου ή τα πλαινα μονο εξωτερικα και το μπροστα και το πισω πανω στον πατο? Πως μπορω να το κανω πιο ασφαλες ωστε να ειμαι σιγουρος πως δεν θα ξεκολλησει ο πατος? Εαν τα ποδαρακια ειναι 8εκ με πενταρι τζαμι θα αντεξουν το βαρος του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ή έκανα πολλές ερωτήσεις μαζί ή μετά τόσα χρόνια δεν ασχολείται κανείς με Pico...

Κανείς???

Πάντως και εγώ σκεφτομαι να κάνω το 25αρι μου ένα μικρό παράδεισο βλέπωντας όλα αυτά!!!

Τρέχει σήμερα κανένα απο αυτά ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να φτιαξω το τριτο ενυδρειο (του Ορεστη) σε διαστασεις 30*30*30 η εσωτερικη γυαλα και 40*40*10 η εξωτερικη και μου εχουν δημιουργηθει οι παρακατω αποριες. Πως κολληθηκε? Ολα τα τζαμια εξωτερικα του πατου ή τα πλαινα μονο εξωτερικα και το μπροστα και το πισω πανω στον πατο? Πως μπορω να το κανω πιο ασφαλες ωστε να ειμαι σιγουρος πως δεν θα ξεκολλησει ο πατος? Εαν τα ποδαρακια ειναι 8εκ με πενταρι τζαμι θα αντεξουν το βαρος του ενυδρειου?

Βάλε 8ρι τζάμι για να είσαι σίγουρος, αλλά εάν δεν έχεις ασχοληθεί με κόλλημα τζαμιών καλύτερα να το αναλάβει κάποιος που ξέρει.

Το κυρίως ενυδρείο απ όσο θυμάμαι δεν είναι κολλημένο με το επιπρόσθετο εξωτερικό, απλά πατάει μέσα σ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς???

Πάντως και εγώ σκεφτομαι να κάνω το 25αρι μου ένα μικρό παράδεισο βλέπωντας όλα αυτά!!!

Τρέχει σήμερα κανένα απο αυτά ακόμα?

Του Ανδρέα έτρεχε για πολύ καιρό... το Ορέστη ξεστήθηκε λόγω μετακόμισης, το δικό μου δόθηκε σε τιμή κόστους....

Θα μπορούσαν να συνεχίσουν να λειτουργούν όμως, με την ανάλογη φροντίδα που χρειάζεται ένα τέτοιου μεγέθους ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Του Ανδρέα έτρεχε για πολύ καιρό... το Ορέστη ξεστήθηκε λόγω μετακόμισης, το δικό μου δόθηκε σε τιμή κόστους....

Θα μπορούσαν να συνεχίσουν να λειτουργούν όμως, με την ανάλογη φροντίδα που χρειάζεται ένα τέτοιου μεγέθους ενυδρείο.

Ευχαριστω για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...