Jump to content

ηλεκτρονικο τσιγαρο


Recommended Posts

Βγαινει και σε στριφτο?? :D

Σε πουρο?? :)

σε τσιγγαρο και ... πιπα μονο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το αποφόρτισα πλήρως, το φόρτισα για 5 ώρες (βάση οδηγιών στο κουτί του) άσχετα αν η ένδειξη έδειξε από πολύ νωρίτερα πως φόρτισε και μετά από αυτό, με νορμάλ θα έλεγα χρήση, σε μία ώρα αποφορτίστηκε. Το ξαναφόρτισα για περίπου μισή ώρα (μέχρι να γίνει το λαμπάκι πράσινο δηλαδή) και αυτή τη φορά, σίγουρα με μικρότερη χρήση, κράτησε το πολύ μία ώρα (δεν το χρονομέτρησα τη δεύτερη φορά)... Τι να πω...??? Αν είναι Έτσι, δεν μου αρκεί να πάρω δεύτερη μπαταρία, αλλά θα πρέπει να πάρω και φορτιστή ηλίου :D

οχι αν ειναι ετσι δεν αξιζει και 10 μπαταριες να εχεις... ειναι σπαστικο.. μακαρι να φτιαξει ξερω εγω, μηπως παρει τα πανω του σιγα σιγα, σαν το υπολογιστη που οποτε κολαει του δινω μια κλοτσια και περνει μπρος!!! :)

Link to comment
Share on other sites

και αυτή τη φορά, σίγουρα με μικρότερη χρήση, κράτησε το πολύ μία ώρα

Κι εγώ σήμερα αγόρασα ηλεκτρονικό τσιγάρο.Με την πρώτη φόρτιση το χρησιμοποίησα για περίπου 3 ώρες και έχει ακόμα... Πολύ ευχαριστημένος καθώς έχει όλη τη γευση του κανονικού τσιγάρου.Το μέλλον θα δείξει. :D

Δεν μπορώ να καταλάβω

Το ενα 1 ώρα το άλλο τριπλάσιο χρόνο :thumbup:

Γίνεται μια τέτοια συζήτηση που είναι κοινό όφελος και δεν λέτε πια μάρκα αγοράσατε?

Εδώ ονομάζουμε τόσα και τόσα!!

Δεν λέτε και κανένα ονοματάκι πριν κάνουμε το δικό μας τεστ ντράιβ

και μας τον πιάσουν?

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω

Το ενα 1 ώρα το άλλο τριπλάσιο χρόνο :)

Γίνεται μια τέτοια συζήτηση που είναι κοινό όφελος και δεν λέτε πια μάρκα αγοράσατε?

Εδώ ονομάζουμε τόσα και τόσα!!

Δεν λέτε και κανένα ονοματάκι πριν κάνουμε το δικό μας τεστ ντράιβ

και μας τον πιάσουν?

:D

Ορθη η παρατηρηση του φιλου lasal. :thumbup:

Για λεγετε παληκαρια :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να πω μάρκα, αλλά σεβάστηκα την αρχική τοποθέτηση του pozera. Τώρα θα την ξε-σεβαστώ :)

Και οι τρεις μας (εγώ, ο Φώτης και ο pozeras) έχουμε το ίδιο τσιγάρο και είναι αυτό... http://www.njoyhellas.gr/

Επειδή προσωπικά δεν είμαι καλά οικονομικά για πειραματισμούς, προτίμησα να πάρω μία γνώμη από τον φίλο pozera, ο οποίος με κάλυψε στα αρχικά μου ερωτήματα. Οπότε πήγα μαζί με τον Φώτη στο μαγαζί, το δοκιμάσαμε και το πήραμε.

Όσον αφορά το δικό μου τσιγάρο, είτε έπεσα σε προβληματικό, όπου με καλύπτει η εγγύηση, οπότε δεν υπάρχει θέμα, είτε έγινε κάποια άλλη μακακία. Χτες το βράδυ το έβαλα για φόρτιση και σήμερα, εδώ και μία ώρα που το λειτουργώ, μου πάει καλά. Θα δείξει....

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο μειονέκτημα που βρίσκω έχει να κάνει με τον χρόνο... Είχα μάθει να υπολογίζω πολλά πράγματα, χρονικά, με το τσιγάρο. πχ Ένα τσιγάρο και φεύγω, δυο τσιγάρα δρόμος... Το χειρότερο είναι στο "άραξε να κάνουμε ένα τσιγάρο"... Αράζεις και ξεχνάς να σηκωθείς :)

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ειναι αυτο τελικα.

http://www.gamucci.com/Gamucci_Micro_Starter_Kit.html

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ειναι αυτο τελικα.

http://www.gamucci.com/Gamucci_Micro_Starter_Kit.html

Φίλε Rik, θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο προσεχτικός με τις εκφράσεις σου και με τα link σου... Ακούς εκεί.... Γκαμούτσι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ειναι αυτο τελικα.

http://www.gamucci.com/Gamucci_Micro_Starter_Kit.html

αν και δεν έχω καπνίσει ποτέ το συγκεκριμένο το έχει φίλος(παραπάνω από χρόνο και λειτουργεί άψογα)και είχα δοκιμάσει.Μετά από κανα δύο ώρες ρουφηξιές δεν είχε τελειώσει η μπαταρία. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με το συγκεκριμένο ηλεκτρονικό τσιγάρο, ‘’ πέρα του ονόματος του’’ :thumbup: απλά μετά από μερικές μέρες κόντευα να το φάω από το ρούφηγμα :) και σε συνδυασμό με αυτό που έπαθα το έχω πετάξει σε ένα συρτάρι, και εκεί θα μείνει. Η αλήθεια είναι πως αν είναι να κόψουμε το τσιγάρο θέλει μια και έξω, ποιον κοροϊδεύουμε τώρα. :):D

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως αν είναι να κόψουμε το τσιγάρο θέλει μια και έξω, ποιον κοροϊδεύουμε τώρα. :):D

Εγώ δεν θέλω να κόψω το τσιγάρο... Δεν είμαι εναντίον του καπνίσματος. Είμαι όμως εναντίον της ηλιθιότητας. Αν κάπνιζα σαν άνθρωπος δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να μπω σε περίεργες διαδικασίες. Τώρα όμως το κάνω... Τι θέλω να πω... Από τα τσιγάρα μιας μέρας, αυτά που αξίζουν είναι 2-3, άντε 4 το πολύ. Τα υπόλοιπα είναι ηλίθια τσιγάρα! Με άλλα λόγια, οι περισσότεροι καπνίζουμε 4 και πάνω φορές την ποσότητα των τσιγάρων που πραγματικά έχουν αξία. Με άλλα λόγια τελικά καταναλώνουμε 4 και πάνω φορές περισσότερα τσιγάρα απ'όσα θα "έπρεπε".

Κι επειδή εγώ αυτήν την ηλιθιότητα δεν μπορώ να την ελέγξω, προσπαθώ να βρω τρόπο να την περιορίσω ή να την κάνω πιο ακίνδυνη... Η καθαρή νικοτίνη στο κάτω κάτω δεν είναι και ότι πιο βλαβερό υπάρχει. Να μη πω πως το νερό που πίνουμε από το δίκτυο είναι χειρότερο.

Επί του ηλεκτρονικού τσιγάρου.... Μίλησα με την κυριούλα-ιδιοκτήτρια του καταστήματος που αγοράσαμε τα τσιγάρα. Της εξέφρασα το θέμα με την μπαταρία και χωρίς να μου πει κάτι άμεσα, κατάλαβα πως δεν το συναντάει για πρώτη φορά, αφού αμέσως μου είπε να της πάω την μπαταρία για αντικατάσταση.

Σήμερα έκανα 2 κανονικά τσιγάρα και τα υπόλοιπα ήταν ψηφιακά :thumbup:

Η αλήθεια είναι πως το ηλεκτρονικό είναι πολύ γευστικό (τουλάχιστον σε μένα) αλλά δεν είναι τόσο "γεμάτο" όσο το κανονικό. Αυτό φαίνεται και από τον καπνό που βγάζει που είναι πιο αραιός. Πάντως πιστεύω πως αξίζει η προσπάθεια απ'όλους τους καπνιστές.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο,τη νύχτα το φόρτισα και μου κράτησε από τις 07:00 μέχρι τις 15:30.

Το καλό με την όλη υπόθεση είναι οτι κάνεις 3-4 τζούρες και μετά το βάζεις στην τσέπη.Δεν είναι όπως το τσιγάρο που πρέπει να το τελειώσεις όλο.Το φίλτρο το έβαλα χθες το μεσημέρι και βλέπω να με βγάζει και αύριο.Για 3 ευρώ το τεμάχιο κρατάει αρκετά αν υπολογίσει κανείς οτι ήθελα 25 gr καπνού ανά 2 ημέρες,δηλαδή 4 ευρώ + χαρτάκια + φιλτράκια + αναπτήρες...

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα η κυριουλα εχει φαση οντος. σημερα πηρα κατι φιλτρα και τσακονοταν με εναν ο οποιος το πηρε αφου δοκιμασε πρωτα 13!!!! φιλτρα και μετα απο 2 μηνες, ερχεται και τις λεει ξερεις δε μου αρεσει παρε το πισω!! ειχε παθει εγκεφαλικο... τεσπα. για τον ιδιο λογω και γω ηθελα να το παρω. και εγω δεν θελω να το κοψω, αλλα εκανα 30 τσιγγαρα τουλαχιστον την ημερα και μαλιστα βαρια... οποτε...

τωρα δεν θελω πια το κανονικο γιατι μου τη βαραει στο κεφαλι ασχημα. εγω προβλημα με τη μπαταρια μπορω να πω δεν εχω καθολου μα καθολου, αλλα λιγο θεμα με το ποσο κραταει ενα φιλτρο το εχω. θα πεις καπνιζω και σα φουγαρο αλλα ενταξει. δεν ξερω αν παρατηρησατε στο τελος που ο καπνος απο το φιλτρακι μυριζει καπως...

και το πρωτο πρωτο μου φιλτρο που ειχε μεσα στο κουτι της συσκευης εβγαζε πολυ νικοτινη και πηγα και μου το αλλαξε.

για τον περισσοτερο ατμο βοηθαει να παρεις πρωτα 1-2 τζουριτζες να ζεσταθει ο ατμοποιητης και μετα μια καλη... :)

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το πρώτο φιλτράκι μου μισοτελείωσε σήμερα κι επειδή ένοιωσα κι εγώ αυτή την περίεργη μυρωδιά (δεν είναι κακή, αλλά είναι σαν να καίγεται κάτι) αντικατέστησα το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το πρώτο φιλτράκι μου μισοτελείωσε σήμερα κι επειδή ένοιωσα κι εγώ αυτή την περίεργη μυρωδιά (δεν είναι κακή, αλλά είναι σαν να καίγεται κάτι) αντικατέστησα το φίλτρο.

ακριβως!!! αυτο σαν να καιγεται κατι... ενα φιλτρο το ανοιξα οταν τελειωσε. εχει μεσα ενα σαν βαμβακι ποτισμενο με την ουσια αυτη και τη νικοτινη. αυτο ειναι τυλιγμενο γυρω απο τον ατμοποιητη και εχει και κανα δυο καλωδια για να περνει ρευμα απο τη μπαταρια. μαλλον το βαμβακι πρεπει να την ψιλοακουει καποια στιγμη, οχι να τελειωνει η ουσια, γιατι η ουσια μυριζε αρκετα ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Βρε χαρμανια, εαν βγαλετε το μηνα με αυτο το πραμα θα σας παραδεχτω πραγματικα! :)

Και αν κοψετε βεβαια και το τσιγαρο τοτε θα βρειτε πραγματικα και την υγειά σας! :D

Link to comment
Share on other sites

Νίκο,τη νύχτα το φόρτισα και μου κράτησε από τις 07:00 μέχρι τις 15:30.

Το καλό με την όλη υπόθεση είναι οτι κάνεις 3-4 τζούρες και μετά το βάζεις στην τσέπη.Δεν είναι όπως το τσιγάρο που πρέπει να το τελειώσεις όλο.

Δηλαδή 8.30 ώρες

Αν τώρα το συγκρίνουμε με έναν που καπνίζει ένα πακέτο σε αυτές τις ώρες μπορεί να ανταγωνιστεί ποσοτικά?

Αρκεί μια φόρτιση για έναν φανατικό (και ηλίθιο σαν και μένα) καπνιστή ή θα πρέπει να κάνω 3-4 τζούρες και μετά να το βάζω στην τσέπη?

Άντε ας είναι και με 2 μπαταρίες......

ΥΓ.

Το νόημα (και η παγίδα) είναι να μην κάνεις κανονικό τσιγάρο επειδή σου τέλειωσε η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το παραγγειλεις και απο το νετ. εμεις το πειραμε απο δω: http://www.njoyhellas.gr/

εχει και ενα μαγαζι στο μαρουσι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα (και η παγίδα) είναι να μην κάνεις κανονικό τσιγάρο επειδή σου τέλειωσε η μπαταρία.

Αυτό είναι το σημαντικότερο όλων.

Όπως είπα και πιο πάνω, είναι πολύ γευστικό και δεν νομίζω πως θα "χαλάσει" κανέναν από θέμα ποιότητας. Αλλά δεν έχει τόσο "γεμάτη" γεύση όπως του τσιγάρου. Για να είμαι ειλικρινής, ήδη μέσα σε μία μέρα αυτό μου έχει ψιλολήψει. Από την άλλη όμως, νιώθω πως δεν μπορώ να βάλω αυτό το "καυτό" πράγμα μέσα μου. Ειλικρινά θεωρώ ότι η εμπειρία του να το δοκιμάσει κανείς είναι κάπως ιδιαίτερη.

Επίσης να αναφέρω πως υπάρχουν φίλτρα με διαφορετικές συγκεντρώσεις νικοτίνης. Ξεκινάει από 0 και ανεβαίνει ανά 0.6 μονάδες, δηλαδή 0, 0.6, 1.2, 1.8. Ταυτόχρονα πέραν του Regular σε γεύση, υπάρχουν και με διάφορες γεύσεις και πάλι στις αντίστοιχες συγκεντρώσεις νικοτίνης. Εγώ αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το 1.2...

Εκτός από φαρμακεία που αλλού μπορούμε να το βρούμε?

Σε μαγαζί με είδη καπνιστού?

Κάνε ένα google search και θα βρεις διάφορες ελληνικές εταιρείες που το εισάγουν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, το πρώτο φίλτρο το χρησιμοποιώ ακόμη,δηλαδή 2,5 ημέρες!Το πρωί στη δουλειά δοκίμασα να κάνω από τον καπνό που είχα για να μην τον πετάξω και κόντεψα να σκάσω.Τον χάρισα σε συνάδελφο...

Πρέπει να ισχύει αυτό που λέει ο φίλος ο φίλος Rik:

Εφόσον είδα ότι είχα ενοχλήσεις κάθισα λίγο και το σκέφτηκα καλύτερα και νομίζω ότι επειδή ο ατμός που ρουφούσα μου άνοιγε τους πόρους στα πνευμόνια και μετά στο καπάκι κάπνιζα κανονικό τσιγάρο αυτό μου προκαλούσε αυτό το αποτέλεσμα.

Χθες που μου τελείωσε η μπαταρία δεν αγχώθηκα καθόλου...Σε περίπου 1 ώρα στο αυτοκίνητο φόρτισε.

Δε νοιώθω την ανάγκη να καπνίζω συνέχεια,όπως με το κανονικό τσιγάρο,3-4 τζούρες μου φτάνουν.

Να δεις που θα βγει σε καλό το πείραμα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα και εγώ να το δοκιμάσω.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές!!

Όταν ρουφάω όμως κάνει ένα θόρυβο σαν να τραβάει αέρα!

Μου φαίνεται λογικό αλλά πάλι όταν δοκίμασα εκεί στην κυρία δεν θυμάμαι να έκανε θόρυβο

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι τραβάει αέρα,αλλιώς θα ρουφήξεις τη μπαταρία... :thumbup:

Στο σημείο που εφάπτεται η μπαταρία με το φίλτρο θα δεις οτι έχει οπές.

Είναι ελαφρώς ενοχλητικό αλλά συνηθίζεται.

Το μόνο που με χαλάει είναι το βάρος του στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι τραβάει αέρα,αλλιώς θα ρουφήξεις τη μπαταρία... :thumbup:

Στο σημείο που εφάπτεται η μπαταρία με το φίλτρο θα δεις οτι έχει οπές.

Είναι ελαφρώς ενοχλητικό αλλά συνηθίζεται.

Το μόνο που με χαλάει είναι το βάρος του στο χέρι.

Φαντάζομαι πως ναι!!

αν και η μπαταρία μπορεί να είχε ενδιαφέρον :thumbup:

Το βάρος είναι θεματάκι! Δεν έχει καλό grip :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...