Jump to content

περι αφρικανικων κιχλιδων


Κωστας Τ

Recommended Posts

Επιδη ειναι πρωταρες,μπορει σε μερικες μερες να τα φτυσουν.Αστα εκει που ειναι και η φυση θα κανει την δουλια της,εκτος εαν θελεις πολλα μωρα μετα 15 μερες κανε αυτο που λες :)

Να σου ζησουν :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 302
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να σαι καλα. :) μηπως πρεπει να προσπαθησω να τις βγαλω και να τις βαλω σε ενα μικρο ενυδρειο να γεννησουν?

Δεν χρειάζεται. Αν έχεις αρκετές κρυψώνες, τα μικρά θα είναι μια χαρά.

:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για την βοηθεια.αυτο που με αποσχολει(ειπαμε αρχαριος),ειναι οτι επειδη τα ψαρια ειναι οριακα για τα λιτρα του ενυδρειου μου και λιγα να επιβιωσουν μεγαλωνοντας θα επιβαρυνουν τις παραμετρους του νερου συν το γεγονος οτι επειδη υπαρχουν αρκετες κρυψωνες δεν θα μπορω να τα απομακρυνω μετα.τα ψαρια εχουν γεννες απο οτι μου ειπε ο συνχομπιστας που τα πηρα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για την βοηθεια.αυτο που με αποσχολει(ειπαμε αρχαριος),ειναι οτι επειδη τα ψαρια ειναι οριακα για τα λιτρα του ενυδρειου μου και λιγα να επιβιωσουν μεγαλωνοντας θα επιβαρυνουν τις παραμετρους του νερου συν το γεγονος οτι επειδη υπαρχουν αρκετες κρυψωνες δεν θα μπορω να τα απομακρυνω μετα.τα ψαρια εχουν γεννες απο οτι μου ειπε ο συνχομπιστας που τα πηρα.

Οταν αρχισουν να γεννανε ,δεν σταματανε.Γιαυτοα αστα μεσα ,και οσα επιζησουν ,τα πινεις και τα δινεις.Ειναι δυσκολο αλλα ετσι ειναι τα πραγματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο να σε ρωτησω.Αν θυμαμαι καλα εχεις κολλησει τις πετρες?

Link to comment
Share on other sites

τις πετρες τις εχω κολλησει.παντως και να μην τις κολλησεις γινεται καθε τρεις και λιγο να ξεστηνεις ολο το set up και να το ξαναστηνεις?μου φαινεται λιγο δυσκολο και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα χρόνια πολλά!!

:):)

Με το καλό να ξεμπουκώσουν και να σου ζήσουν.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.εκανα εχθες αλλαγη νερου και ειδα στα φιλτρα (εσωτερικο και εξωτερικο) οτι το ενυδριακο βαμβακι αλλα και ο κυκλοφορητης και θερμαντηρας ειχαν επανω τους αμμο απο το υποστρωμα(αμμο θαλασσης).εχω δει οτι τα ψαρια οταν κυνηγιουνται κοντα στο βυθο σηκωνουν αμμο και το νερο δεν ειναι απολυτα διαυγες.υπαρχει προβλημα για τον εξοπλισμο.(κυκλοφορητες)?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.εκανα εχθες αλλαγη νερου και ειδα στα φιλτρα (εσωτερικο και εξωτερικο) οτι το ενυδριακο βαμβακι αλλα και ο κυκλοφορητης και θερμαντηρας ειχαν επανω τους αμμο απο το υποστρωμα(αμμο θαλασσης).εχω δει οτι τα ψαρια οταν κυνηγιουνται κοντα στο βυθο σηκωνουν αμμο και το νερο δεν ειναι απολυτα διαυγες.υπαρχει προβλημα για τον εξοπλισμο.(κυκλοφορητες)?

Απο την στιγμή που υπάρχει το ενυδριακο βαμβακι στα φίλτρα σου, θεωρητικά η άμμος δεν θα μπορεί να φτάσει στη φτερωτή των κυκλοφορητών.Αυτο βεβαια μπορεις να το ελεγχεις και με την συντηρηση των φιλτρων σου μια στο τόσο.

Πάντως για να την βλέπεις παντού να υποθέσω πως είναι πολύ μικρή η κοκκομετρία???

Link to comment
Share on other sites

η κοκκομετρια δεν μπορω να ξερω ποσο ειναι.ειναι η κοινη αμμο θαλασσης που πουλανε στις μαντρες με υλικα

οικοδομων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.το ενυδρειο τρεχει δυο εβδομαδες τωρα μετα την ολοκληρωση του στρωσιματος.το θεμα μου ειναι οτι σε διαστημα μιας εβδομαδας μετα την αλλαγη (40λιτρα) τα νιτρικα αλατα ξεπερνανε τα 30 mg/lit.ταιζω μια φορα την ημερα και δεν δινω και πολυ τροφη.απο φυτα εχουν μεινει 4-5 ριζες vallisneria gigantea.τι μπορει να φταιει?μηπως θελει περισσοτερα λιτρα νερου η αλλαγη πχ 80?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.το ενυδρειο τρεχει δυο εβδομαδες τωρα μετα την ολοκληρωση του στρωσιματος.το θεμα μου ειναι οτι σε διαστημα μιας εβδομαδας μετα την αλλαγη (40λιτρα) τα νιτρικα αλατα ξεπερνανε τα 30 mg/lit.δηλαδή πόσα είναι???ταιζω μια φορα την ημερα και δεν δινω και πολυ τροφη.απο φυτα εχουν μεινει 4-5 ριζες vallisneria gigantea.τι μπορει να φταιει?μηπως θελει περισσοτερα λιτρα νερου η αλλαγη πχ 80?

Αυτή ήταν η πρώτη αλλαγή νερού που έκανες μετα το στρώσιμο?

Μπορεις να το παρακολουθείς και να καθορίζεις εσυ τις αλλαγες σου βαση των νιτρικών.

Επίσης καλό θα ήταν να αλλαζες παραπάνω νεράκι 80-100λιτρα.

Δωσε νεράκι φρέσκο στα ζωντανα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ειναι η δευτερη αλλαγη που εκανα.στην πρωτη αλλαγη εβγαλα 40 λιτρα.το θεμα ειναι οτι με αλλαγες καθε εβδομαδα 100 λιτρων φοβαμαι μηπως επηρρεαστει η βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η αλλαγή γίνει σωστά, δεν επηρεάζεται η βιολογία. Όπως σου είπε και ο PRINCE, δώσε φρέσκο νερό στα ζωντανά! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οταν λες σωστα τι εννοεις?σε ρωταω για να δω μηπως κανω καποιο λαθος.

Σωστή προετοιμασία με αντιχλώριο και σωστή θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

ειναι η δευτερη αλλαγη που εκανα.στην πρωτη αλλαγη εβγαλα 40 λιτρα.το θεμα ειναι οτι με αλλαγες καθε εβδομαδα 100 λιτρων φοβαμαι μηπως επηρρεαστει η βιολογια.

Κώστα αν τις κανείς σωστά όπως σου είπαν δεν θα επηρεαστεί η βιολογία..ο λογαριασμός της ΕΥΔΑΠ μάλλον θα επηρεαστεί.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη, ο λογαριασμος της ΕΥΔΑΠ παλευεται.αυτο που δεν παλευεται με τιποτα ειναι ο λογαριασμος της ΔΕΗ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους.θελοντας να εμπλουτισω την διατροφη των ψαριων πηρα σημερα της ocean nutrition spirulina flakes και της tropical τα πιο μικρα σε μεγεθος pellets.να θυμισω οτι μεχρι τωρα ταιζω με ocean nutricion omnivorous flakes.με τα τα τελευταια οταν τα ριχνω γινεται πανικος.σημερα που εριξα τα pellets ενω ηταν νηστικα δεν τους εδωσαν σχεδον καμμια σημασια.την σπιρουλινα την εφαγαν λιγο καλυτερα.επισης μπηκε και μια ανουμπια

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους.θελοντας να εμπλουτισω την διατροφη των ψαριων πηρα σημερα της ocean nutrition spirulina flakes και της tropical τα πιο μικρα σε μεγεθος pellets.να θυμισω οτι μεχρι τωρα ταιζω με ocean nutricion omnivorous flakes.με τα τα τελευταια οταν τα ριχνω γινεται πανικος.σημερα που εριξα τα pellets ενω ηταν νηστικα δεν τους εδωσαν σχεδον καμμια σημασια.την σπιρουλινα την εφαγαν λιγο καλυτερα.τι μπορει να παιζει?επισης μπηκε και μια ανουμπια.στα μπουκωμενα θυληκα εχουν αχισει να φαινονται τα ματια απο τα μικρα ψαρακια μεσα απο το στομα της μαμας.(δυο acei και μια labido)

post-40623-1304632063_thumb.jpgpost-40623-1304632158_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους.θελοντας να εμπλουτισω την διατροφη των ψαριων πηρα σημερα της ocean nutrition spirulina flakes και της tropical τα πιο μικρα σε μεγεθος pellets.να θυμισω οτι μεχρι τωρα ταιζω με ocean nutricion omnivorous flakes.με τα τα τελευταια οταν τα ριχνω γινεται πανικος.σημερα που εριξα τα pellets ενω ηταν νηστικα δεν τους εδωσαν σχεδον καμμια σημασια

Μην ανησυχείς, δεν είναι τα ψάρια που είναι μίζερα στο τάισμα, είναι θέμα χρόνου, θα την τσιμπολογήσουν σιγά σιγά αργότερα όταν σκορπίσει στο ενυδρείο. Η συγκεκριμένη είναι και από τις πιο διαδεδομένες...

.την σπιρουλινα την εφαγαν λιγο καλυτερα.τι μπορει να παιζει?επισης μπηκε και μια ανουμπια.στα μπουκωμενα θυληκα εχουν αχισει να φαινονται τα ματια απο τα μικρα ψαρακια μεσα απο το στομα της μαμας.(δυο acei και μια labido)

Άντε, με το καλό και ουρίτσες σύντομα!

post-40623-1304632063_thumb.jpgpost-40623-1304632158_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...