Jump to content

περι αφρικανικων κιχλιδων


Κωστας Τ

Recommended Posts

ευχαριστω.τις κολλησα σχεδον ολες.εβαλα και την αμμο θαλασσης εχθες και θα το αφησω 2-3 μερες με ανθρακα.μετα ξεκιναω στρωσιμο αλλα δεν ξερω με ποιον τροπο.σιγουρα οχι με ψαρια.εσυ πως το εστρωσες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 302
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν χρειαστεις κατι να κανεις η να αλλαξεις θα εχεις μεγαλο προβλημα.Η γνωμη μου ειναι τωρα που ειναι η αρχη ξεκολλησε.Οσο για το στρωσιμο βαλε οσο περισσοτερο syporax μπορεις. :(

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπαν και αλλοι πιο πανω καταλαβα οτι το να βαλεις τις πετρες χωρις κολλα εχει πολλα πλεονεκτηματα αλλα τωρα θα μεινει οπως ειναι και οτι ειναι να γινει θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

καμια γνωμη για λαμπα-ες που να αναδυκνιονται τα χρωματα των ψαριων?

Καλά αποτελέσματα εχουμε πάρει απο λάμπες τυπου plant (ροζ).

Εχε στο νου σου οτι μια λάμπα μεχρι 6000-6500 kelvin θα σου δωσει όμορφα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

'Exω την εντύπωση ότι οι πέτρες είναι πολύ σφιχτά δεμένες μεταξύ τους και δεν θα αφήσουν χώρο για να κινούνται τα ψάρια ανάμεσά τους.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.οι φωτογραφια δεν ειναι τοσο καλη.υπαρχουν και απο πισω ανοιγματα και σπηλιες και προσπαθησα επειδη θα τις κολλουσα να τις βαλω σχετικα αραια.η πορεια θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω πως εχει μπουνατσα :wub:

Δεν ξερω αν εχεις σε λειτουργια τα φιλτρα,αλλα φροντισε να υπαρχει καλη αναταραξη στην επιφανεια

:)

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον δουλευει μονο το εσωτερικο.σημερα πηρα απο συνχομπιστα ενα fluval 305 το οποιο θα το βαλω αυριο σε λειτουργεια για να ξεκινησω το στρωσιμο.δεν βλεπεις αναταραξη της επιφανειας γιατι εχω στριψει την εξοδο του φιλτρου προς τα μεσα επειδη κατι εφτιαχνα στο φωτιστικο και εχω κανα θεμα με το ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί επέλεξες να στρώσεις με αμμωνία; Υπάρχουν καλύτεροι και πιο γρήγοροι τρόποι να στρώσεις το ενυδρείο σου (πχ μπόλιασμα, έτοιμα βακτήρια).

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον karyda.Δεν υπαρχει λογος για χρηση αμμωνιας.Ειτε θα παρεις μπολι απο ενυδρειο που ειναι ''καθαρο''(που ειναι οικονομικη λυση),ειτε θα αγορασεις σκευασματα ενυδρειακα και θα ακολουθησεις τις αναφερομενες σε αυτα οδηγιες. :)

Link to comment
Share on other sites

στο προηγουμενο ενυδρειο(που ηταν και το πρωτο)χρησιμοποιησα ετοιμα βακτηρια τα οποια ανεφερεαν οι οδηγιες για τοποθετηση ψαριων σε 24 ωρες το οποιο και εκανα.το μονο που καταφερα ηταν να ταλαιπωρησω τα ψαρια και να μην καταφερω τιποτα.το στωσιμο με αμμωνια το επιχειρω περισσοτερο για να δω αν θα τα καταφερω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.οταν με το καλο τελειωσει το στρωσιμο σκεφτομαι να βαλω δυο χαρεμακια απο 1m και 3f το καθενα.το ενα θαθελα να ηταν labidochromis yellow.για το αλλο μπορει να προτεινει κανεις κατι που να εχει <<δουλεψει>> και να μην εχω προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κάνω λάθος το ενυδρείο σου έχει μήκος 1,20μ.

Εγώ θα προτείνω λοιπόν για να κάνουν παρέα με τα labido κάποιο από τα παρακάτω:

1. Cynotilapia afra

2. Pseudotropheus flavus

3. Melanochromis cyaneorhabdos ("maingano")

4. Ένα χαρέμι Aulonocara

:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.ειναι η τριτη μερα απο τοτε που ξεκινησα το στρωσιμο του ενυδρειου ριχνοντας αμμωνια,βακτηρια και 60 λιτρα απο στρωμενο ενυδρειο και ηδη εχω μετρησεις νιτρωδων,σχεδον 0.25mg/lit.η αμμωνια δεν φαινεται να εχει πεσει απο τις αρχικες μετρησεις (0.5mg/lit).να ριξω την μιση ποσοτητα αμμωνιας απο την αρχικη ποσοτητα η να περιμενω?επισης εχει κιτρινισει λιγο το νερο.ειναι φυσιολογικο?τα φωτα σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.ειναι η τριτη μερα απο τοτε που ξεκινησα το στρωσιμο του ενυδρειου ριχνοντας αμμωνια,βακτηρια και 60 λιτρα απο στρωμενο ενυδρειο και ηδη εχω μετρησεις νιτρωδων,σχεδον 0.25mg/lit.η αμμωνια δεν φαινεται να εχει πεσει απο τις αρχικες μετρησεις (0.5mg/lit).να ριξω την μιση ποσοτητα αμμωνιας απο την αρχικη ποσοτητα η να περιμενω?επισης εχει κιτρινισει λιγο το νερο.ειναι φυσιολογικο?τα φωτα σας παρακαλω.

Αγαπητέ Ψαρουκλας δεν βλεπω το λόγο που έριξες αμμωνία στο σύστημα σου.Εβαλες βακτηρίδια και νερό όπως είπες οπότε θα μπορούσες να ξεκινήσεις σιγά - σιγά την ιχθυοφόρτωση.Ποιά βακτηρίδια χρησιμπιήσες ,αυτό έχει σημασία.

Σου προτείνω λοιπόν να κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού της τάξης 90- 95 % ,αντιχλωριο καινούργιο νερό ,βακτηρίδια,και μετά σταδιακή ιχθυοφόρτωση.

Δεν νομίζω οτι η χημική αμμωνία είνα ο πλέον καταλληλος τρόπος στρωσίματος υπάρχουν οι άλλες μέθοδοι οι οποίες λειτουργούν πιο εύκολα παρά με αμμωνία.

Ψυχραιμία λοιπόν ,χαλαρά δεν συμβαίνει τίποτα δύσκολο.

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

κ.Γεωργιου ο λογος που χρησιμοποιησα αμμωνια ειναι οτι δεν ειχα ξαναστρωσει ενυδρειο με αυτο τον τροπο και ηθελα να το δοκιμασω.οσον αφορα τα βακτηριδια επειδη μεχρι τωρα εχω την αισθηση οτι δεν προσφερουν τιποτα πηρα τα πιο φθηνα για να λεω οτι εβαλα κι απο αυτα στο ενυδρειο.συγκεκριμενα ηταν της TROPICAL.με αφορμη ομως της αρκετα γρηγορης ενεργοποιησης του κυκλου προβληματιζομαι για το ποσο ρολο επαιξαν τα βακτηρια η ωφελησε η προσθηκη νερου.

βαζοντας ψαρια σχεδον ταυτοχρονα με την προσθηκη των βακτηριδιων δεν καταπονουνται τα ψαρια?εννοω οτι μεχρι να αναππτυχθουν τα βακτηρια στο φιλτρο που κανουν την αμμωνια νιτριτη και το νιτριτη νιτρικο αλας τα ψαρια ζουν σε περιβαλλον της αμμωνιας που παραγουν απο την πρωτη στιγμη που μπαινουν στο ενυδρειο.επειδη το πρωτο ενυδρειο μετα απο αποτυχημενες προσπαθειες το εστρωσα με ψαρια και ειδα ποση ταλαιπωρια υπεστησαν δεν θα ηθελα να επαναληφθει.

Link to comment
Share on other sites

κ.Γεωργιου ο λογος που χρησιμοποιησα αμμωνια ειναι οτι δεν ειχα ξαναστρωσει ενυδρειο με αυτο τον τροπο και ηθελα να το δοκιμασω.οσον αφορα τα βακτηριδια επειδη μεχρι τωρα εχω την αισθηση οτι δεν προσφερουν τιποτα πηρα τα πιο φθηνα για να λεω οτι εβαλα κι απο αυτα στο ενυδρειο.συγκεκριμενα ηταν της TROPICAL.με αφορμη ομως της αρκετα γρηγορης ενεργοποιησης του κυκλου προβληματιζομαι για το ποσο ρολο επαιξαν τα βακτηρια η ωφελησε η προσθηκη νερου.

βαζοντας ψαρια σχεδον ταυτοχρονα με την προσθηκη των βακτηριδιων δεν καταπονουνται τα ψαρια?εννοω οτι μεχρι να αναππτυχθουν τα βακτηρια στο φιλτρο που κανουν την αμμωνια νιτριτη και το νιτριτη νιτρικο αλας τα ψαρια ζουν σε περιβαλλον της αμμωνιας που παραγουν απο την πρωτη στιγμη που μπαινουν στο ενυδρειο.επειδη το πρωτο ενυδρειο μετα απο αποτυχημενες προσπαθειες το εστρωσα με ψαρια και ειδα ποση ταλαιπωρια υπεστησαν δεν θα ηθελα να επαναληφθει.

Μάλλον πηρες αυτό http://www.tropical.com.pl/bactoactive,d229,0,en.html , το οποίο είναι 30 cc για 450 λίτρα.Όπως λεέι η εταιρεία είναι ζωντανά βακτήρια.Με το συγκεκριμένο προιόν ή και άλλα όπως

το http://www.tetra-fish.com/sites/tetrafish/...76&cid=3582 ,υπάρχουν και άλλα ,άλλων εταιρείων http://www.microbelift.com/ ,το τελευταίο καιρό τα χρησιμοποιώ για το λεγόμενο " στρώσιμο" ,εγώ ακολουθώντας τις οδηγίες δεν είχα πρόβλημα.

Πάντα χρειάζεται προσοχή κια υπομονή και ακόμα το στρώσιμο με ψάρια που δεν γίνεται χρήση κανενός προιόντος για επιτάχυνση της διαδικασίας, όσο και φαίνεται τρελλό έχει την τεχνική του και την υπομονή του.Αλλά αυτοί οι τρόποι στρωσίματος πια με τα προιόντα που κυκλoφορoύν δεν χρειάζονται.

Να πω κάτι που το έχω γράψει ξανά ,προτού ρίξω τα βακτηρίδια , μέσα στα εξωτερικά φίλτρα βάζω κάψουλες Bactozyme ,υλικό που προετοιμάζει το κεραμεικό υλικό να δεκτεί τις αποικίες.

Πιθανόν όμως σε κάποια προιόντα βακτηριδίων να μην χρειάζεται ούτε η χρήση της κάψουλας αυτής.

Ας προχωρούμε όπως προχωρά η επιστήμη και η τεχνολογία.

Επίσης είναι και το στρώσιμο με μπόλι ,κάτι πολύ εύκολο ,απλά πάντα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας την πιθανή μετάδοση κάποιας αρρώστιας στο νέο ενυδρείο.

Αυτά, έγραψα πολλά ,ελπίζω να βοήθησα σε κάτι.

Λοιπόν :

Βάζω νερό ,αντιχλώριο ,το αφήνω να τρέξει ας πούμε 24 ώρες ,ρίχνω την αναλογία βακτηριδίων περιμένω κανένα 12ωρο ; και βάζω τα πρώτα ψάρια.Μπορεί και σε λίγες μέρες να ενισχύσω πάλι με βαkτηρίδια.Προσοχή στην ποσότητα τροφής.

:):wub:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις συμβουλες σας.εχω αλλη μια απορια.επειδη σκεφτομαι να βαλω 2 χαρεμακια mbunas και εχω διαβασει οτι τα ψαρια αυτα ειναι κυριαρχικα,μηπως ειναι καλυτερα να μπουνε ολα μαζι δηλ 8 ψαρια παρα λιγα-λιγα?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις συμβουλες σας.εχω αλλη μια απορια.επειδη σκεφτομαι να βαλω 2 χαρεμακια mbunas και εχω διαβασει οτι τα ψαρια αυτα ειναι κυριαρχικα,μηπως ειναι καλυτερα να μπουνε ολα μαζι δηλ 8 ψαρια παρα λιγα-λιγα?

Θα έλεγα να βάλεις πρώτα αυτά που έχουν λιγότερο ισχυρό ταπεραμέντο και μετά τα πιο άγρια.

:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.σκεφτομαι να βαλω βαλισνεριες στο ενυδρειο.ποσες ωρες πρεπει να ειναι αναμενος ο φωτισμος(μια λαμπα 38w) για αυτα τα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...