Jump to content

περι αφρικανικων κιχλιδων


Κωστας Τ

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.σκεφτομαι να βαλω βαλισνεριες στο ενυδρειο.ποσες ωρες πρεπει να ειναι αναμενος ο φωτισμος(μια λαμπα 38w) για αυτα τα φυτα?

Δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις σε φωτισμό...οπως και το αφρικανικο ενυδρείο! :P

Με 7-8 ωρες θα είσαι ενταξει!

Υ.Γ. Με ψαρια mbuna απο Μαλαουι ίσως εχεις ενα προβληματακι με τα φυτά!

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 302
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο εργοστασιακος θερμαντηρας της juwel ενω τον εχω ρυθμισει στο τερμα τωρα που στρωνεται το ενυδρειο,μου ανεβαζει μονο 26 βαθμους ενω παλιοτερα περναγε τους 30.μηπως αρχιζει να τα φτυνει?και ακομα μηπως τραβαει πολυ ρευμα μιας και ειναι τερμα ανοιχτος μονο και μονο για να βγαλει 26 βαθμους και χριαζεται αντικατασταση?

Link to comment
Share on other sites

ο εργοστασιακος θερμαντηρας της juwel ενω τον εχω ρυθμισει στο τερμα τωρα που στρωνεται το ενυδρειο,μου ανεβαζει μονο 26 βαθμους ενω παλιοτερα περναγε τους 30.μηπως αρχιζει να τα φτυνει?και ακομα μηπως τραβαει πολυ ρευμα μιας και ειναι τερμα ανοιχτος μονο και μονο για να βγαλει 26 βαθμους και χριαζεται αντικατασταση?

Αν θελεις να εισαι πιο σιγουρος,μπορεις να συνδεσεις τον θερμαντηρα σου καθε φορα με εναν ελεγκτη elliwel.Πιθανως ο θερμαντηρας να μην μπορουσε να ανταπεξελθει στις χαμηλες θερμοκρασιες του χειμωνα,ισως βγηκε και ελλατωματικος αν ειναι καινουργιος.Δεν αντιλαμβανομαι ωστοσο,γιατι κρατας την θερμοκρασια στους 30. Η καταναλωση εξαρταται απο τις ωρες που λειτουργει.:P

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα dimitrios.την θερμοκρασια τωρα στο στρωσιμο θελω να ειναι ψηλα γιατι εχω διαβασει οτι βοηθαει στο στρωσιμο.(με αμμωνια χωρις ψαρια).οταν μπουν τα ψαρια θα πεσει στα κανονικα επιπεδα.ο θεμαντηρας ειναι αρκετα παλιος και πρεπει να εχει πεσει η αποδοση του.για να βγαλει 26 βαθμους ειναι τερμα ανοικτος και δεν σβηνει καθολου,οποτε πολυ καταναλωση.εχω παραγγειλει εναν καινιουργιο για τον ρυθμιζω στην θερμοκρασια εκει που θελω και να αναβει και να σβηνει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.σε περιπτωση που καποιος οπως εγω ας πουμε δεν θελει να <<μπλεξει>>με γεννες και ολα τα συνεπακολουθα,μπορει να βαλει στο ενυδρειο μονο θυληκα ψαρια?υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Μη σε προβληματίζουν οι τυχόν γέννες.

Όποια επιζήσουν τα χαρίζεις.

Η γοητεία στα αφρικάνικα είναι τα χαρεμάκια, βλέπεις συμπεριφορές...

Link to comment
Share on other sites

πιστευα οτι οι γεννες ειναι μπελας.(μεγαλο ενυδρειο/δευτερο μικρο ενυδρειο για μεταφορα των νεογνων κ.α).επειδη σε λιγο ολοκληρωνεται το στρωσιμο πρεπει να βρω ψαρακια για αυτο ρωτησα για το φυλο των ψαριων.εβαλα αγγελια εδω στο φορουμ για ψαρια απο γεννες καποιου συνχομπιστα γιατι στα pet shop δεν βρισκω τιποτα.(σε αρκετα που εχω ριξει μια ματια για την ακριβια).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.σε περιπτωση που καποιος οπως εγω ας πουμε δεν θελει να <<μπλεξει>>με γεννες και ολα τα συνεπακολουθα,μπορει να βαλει στο ενυδρειο μονο θυληκα ψαρια?υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Ολα τα λεφτα ειναι τα αρσενικα και οι χοροι που κανουν.Αν δεν δεις αυτες τις συμπεριφωρες,δεν εχεις δει τιποτα.Οσο για τις γεννες επιδη και εγω ειμαι της ιδιας αποψης,θα σου ελεγα να φροντισεις να εχεις μεγαλα ανοιγματα,γιατι ειναι πολυ δυσκολο να τα πισεις τα μωρα. :P

Link to comment
Share on other sites

τελικα θα βαλω χαρεμια για να δω αυτα που μου λες και αλλα παιδια σε post πιο πανω.μια ερωτηση για οποιον μπορει να βοηθησει.οι πετρες και ορισμενα σημεια της αμμου εχουν πιασει κατι σαν βαμβακι,πολυ αραιο σαν πολυ ψιλες τριχουλεσ.τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

τελικα θα βαλω χαρεμια για να δω αυτα που μου λες και αλλα παιδια σε post πιο πανω.μια ερωτηση για οποιον μπορει να βοηθησει.οι πετρες και ορισμενα σημεια της αμμου εχουν πιασει κατι σαν βαμβακι,πολυ αραιο σαν πολυ ψιλες τριχουλεσ.τι μπορει να ειναι?

Μια φωτογραφία θα βοηθουσε πολύ. :P

Link to comment
Share on other sites

φιλε PRINCE εκανα μια προσπαθεια αλλα ζουμαροντας θολωνε σε βαθμο απελπισιας.οπως και να εχει σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε PRINCE εκανα μια προσπαθεια αλλα ζουμαροντας θολωνε σε βαθμο απελπισιας.οπως και να εχει σε ευχαριστω.

Μπήπως είναι κάπως ΕΤΣΙ;;

Link to comment
Share on other sites

η πιο σωστη περιγραφη που επρεπε να δωσω ειναι <<χνουδι>>.ειναι περιπου σαν αυτο που μου εδειξες αλλα πιο αραιο(αχνο).να σου θυμισω ,αν παιζει καποιο ρολο,οτι ειμαι στη μεση του στρωσιματος με αμμωνια.(η αμμωνια που βαζω καθε μερα σε24 ωρες μηδενιζεται και αρχισαν και τα νιτρικα).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.εβαλα σημερα 7-8 ριζες vallisneria americana στο ενυδρειο.δεν ειναι και τοσο ψηλες και τις καλυπτουν αρκετα(οπτικα) οι πετρες.ελπιζω να μεγαλωσουν και να μην τις πειραξουν τα ψαρια.τις εβαλα μια μια ριζα ανα 2-3 ποντους.ειναι λαθος?

post-40623-1302196570_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια ψάρια κατέληξες τελικά; Αν το ανέφερες παραπάνω, συγνώμη , έριξα μια ματιά αλλά δεν είδα κάτι.

Γενικά μιλώντας, με τις Αφρικανές ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος 100%. Μου έχει συμβεί με σαρκοφάγα κιχλίδα να κόβει και να ξεριζώνει βαλισνέριες επειδή δεν τις ήθελε κοντά στην φωλιά του..... άντε βγάλε άκρη δηλαδή. Μιλάμε για ψάρια με προσωπικότητα !

Οι φυτοφάγες υπάρχει περίπτωση να στις χτυπήσουν αλλά αυτό θα το δεις στην πορεία.

Για το πως τις έχει τοποθετήσει θα σου πω ότι με το προσωπικό μου γούστο δεν θα τις έβαζα στην σειρά και θα έβαζα και μια ρίζα μπροστά.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κωστη σκεφτομαι για δυο χαρεμακια απο 1Α και 3Θ.το ενα θα ειναι σιγουρα labido yellow και το αλλο κατι που να συνδιαζεται αρμονικα με το πρωτο.για μπροστα ελεγα να βαλω καμια anubias nana αλλα και η γνωμη σου ειναι καλη.δεν θελω να βαλω και αλλα φυτα γιατι δεν ξερω πως θα συμπεριφερθουνε τα ψαρια.ιδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω οτι εριξα και αυτο το υγρο λιπασμα
[attachment=57624:attachment]
χρειαζεται?κανει αυτο η μου προτεινει κανεις καποιο αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι

Να ρίχνεις όμως πιο λίγο απο τη δοσολογία που αναγράφει.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ισως δεν πρεπει να ανυσηχω αν τα ψαρια χτυπησουν τα φυτα γιατι μαλλον μεχρι τοτε που ειναι να μπουν τα ψαρια δεν θα υπαρχουν φυτα :thumbup: .δυο μερες ειναι μεσα και εχουν αρχισει να ψιλομαυριζουν τα φυλλα και ορισμενα εχουν μαυρισει αρκετα και γερνουν προς τα κατω.το φως το εχω αναμενο 7 ωρες.

μηπως επηρεαστηκαν απο την θερμοκρασια του νερου?οταν μπηκαν στο ενυδρειο ειχα 29βαθμους.μετα απο δυο-τρεις ωρες το χαμηλωσα(θερμαντηρας).αυτη τη στιγμη εχει26-27βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά θα πάρουν τα πάνω τους σε λίγες ημέρες, μην πανικοβάλλεσαι που χάνουν φύλλα, σιγά σιγά θα βγουν τα νέα και θα αρχίσουν να μεγαλώνουν. Συνέχισε τις ρουτίνες σου σε φωτισμό και βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.καθως το στρωσιμο οδευει προς το τελος του(με αμμωνια θυμιζω) ειχα δει ανοδο των νιτρικων σχεδον μεχρι 25mg/lit.μετα την εισαγωγη των φυτων και χωρις αλλαγη νερου παρατηρω οτι υποχωρησαν στο 12.5.εχουν παιξει ρολο τα φυτα?

στο στρωσιμο με αμμωνια προβλεπεται στο τελος μια αλλαγη νερου 80-90% για να πεσουν τα νιτρικα.στην περιπτωση που στο δικο μου δεν ανεβουν παρα πολυ υπαρχει λογος για τοσο μεγαλη αλλαγη νερου?πιστευω οτι με το πολυ 100 λιτρα φρεσκο νερο θα ειμαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...