Jump to content

περι αφρικανικων κιχλιδων


Κωστας Τ

Recommended Posts

καλησπερα.καθως το στρωσιμο οδευει προς το τελος του(με αμμωνια θυμιζω) ειχα δει ανοδο των νιτρικων σχεδον μεχρι 25mg/lit.μετα την εισαγωγη των φυτων και χωρις αλλαγη νερου παρατηρω οτι υποχωρησαν στο 12.5.εχουν παιξει ρολο τα φυτα?

στο στρωσιμο με αμμωνια προβλεπεται στο τελος μια αλλαγη νερου 80-90% για να πεσουν τα νιτρικα.στην περιπτωση που στο δικο μου δεν ανεβουν παρα πολυ υπαρχει λογος για τοσο μεγαλη αλλαγη νερου?πιστευω οτι με το πολυ 100 λιτρα φρεσκο νερο θα ειμαι ενταξει.

Όλο και και κατι θα ρουφηξαν τα φυτα....

Με 100 λίτρα αλλαγή νερού θα είσαι μια χαρά! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 302
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε ολους.το ενυδρειο μετα απο 19 ημερες στρωσιματος(με αμμωνια,βακτηρια,και νερο απο παλιο ενυδρειο)ειναι ετοιμο.μηδενισε και ο νιτριτης οποτε αμμωνια,νιτριτης 0 και νιτρικα κοντα στο 30.αλλαγη νερου και παμε για ψαρια.οταν μπουν θα ανεβασω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Άντε, καλώς να τα δεχθείς :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη να σαι καλα.Κωστη ελπιζω μεχρι το ΣΚ να μπουν 4 labidochromis yellow που ειναι να παρω απο καποιο συνχομπιστα.αν ειμαι τυχερος και ειναι 1α και3θ ακομα καλυτερα.μετα λεω να μπει αλλο ενα χαρεμακι.καποιο ειδος που να ταιριαζει και να συνυπαρχουν αρμονικα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι από τις πιο ωραίες φάσεις του στησίματος όταν βάζεις τα ψάρια. Κοίτα να την χαρείς και να μας δείξεις φωτογραφίες.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.αυριο(πρωτα ο Θεος)θα μπουν τα ψαρια.πηρα την τροφη που ειναι στη φωτο.καλη ειναι?καμια αλλη προταση?(θυμιζω για labido).

post-40623-1302879805_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε την και με μια σπιρουλίνα και είσαι μια χαρά. Τα ψάρια σου μπορεί να είναι mbuna, αλλά θεωρούνται παμφάγα.

:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.σημερα μπηκαν τα ψαρια.τα πηρα απο συνχομπιστα και ειναι 4 labido και 4 acei white tai.φαινεται οτι προσαρμοζονται αρκετα γρηγορα και ειναι δραστηρια.ειχα ενα θεμα αν το στησιμο των πετρων θα ηταν σωστο.τελικα φαινεται να ειναι αρκετα λειτουργικο και τα ψαρια μπαινοβγαινουν πολυ ανετα.δεν κρατηθηκα για αυριο και ανεβαζω μια φωτο εστω απο το κινητο.θα τραβηξω καλυτερες απο αυριο.πρεπει να ταισω σημερα?εχουν 2-3 ωρες μεσα στο ενυδρειο.

post-40623-1303072179_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο αύριο ταϊζεις :)

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζήσουν Κώστα..πανέμορφα!!περιμένουμε και άλλες.. :)

Link to comment
Share on other sites

ενω περιμενα τα ψαρια να κρυβονται για κανα δυο τρεις μερες και να ειναι στρεσαρισμενα τα βλεπω μετα απο δυο ωρες να συμπεριφερονται λες και ειναι μεσα μηνες.εχω εντυπωσιαστει.αν συνεχισουν να μην ασχολουνται και με τα φυτα ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν αρχίσουν τα κυνηγητά τα αρσενικά με τα θηλυκά τότε τα θηλυκά θα σε ευγνωμονούν που τους έφτιαξες τόσες κρυψώνες :)

Link to comment
Share on other sites

κατι παραξενο συμβαινει στην συνδεση μου με το φορουμ.επειδη δεν μπορω να ανοιξω καινουργιο τοπικ το δημοσιευω εδω.δεν μπορω να απαντησω σε καμια δημοσιευση γιατι δεν μου βγαζει πουθενα απαντηση.χαθηκε το αβαταρ μου αφου πρωτα απο μονο του αλλαξε σε κατι αλλο,δεν βλεπω τα αβαταρ και τις φωτο των αλλων μελων στις δημοσιευσεις,ενα μαυρο χαλι.οποιος μπορει ας βοηθησει η ασ μου πει με ποιον να συννενοηθω.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη.εδω και 3-4 μερες οι δυο απο τις τρεις θυληκες απο το χαρεμι των acei ειναι μπουκωμενες οπως και μια labido .δυο φωτο απο τις acei.την labido δεν μπορεσα να την τραβηξω.

post-40623-1303664605_thumb.jpgpost-40623-1303664758_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...