Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

15 μέρες το λιγότερο!!

Τον έστειλες τώρα, Λυπήσου τον πες το με πιο πλάγιο τρόπο....

Ηλία σκέψου ότι δεν είναι τίποτα 15 ημέρες μπροστά στα τόσα χρόνια που θα χαίρεσαι από εδώ και πέρα τα ψαράκια σου ( ΤΑ ΙΔΙΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΘΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ :lol: ) Υπό άλλες συνθήκες θα έλεγα και εγώ ότι είναι υπερβολή να περιμένεις 15 μέρες για να βάλεις ένα ψαρι και να μένεις μόνο με ένα damsel σε τόσο μεγάλο ενυδρείο. Αν σκεπτούμε όμως τη δική σου προιστορία και το γεγονός ότι σε κόβω να βάζεις κανα αυτοκράτορα με τη μία :bowdown: τότε μπορεί να είναι και λίγο οι 15 ημέρες.

Βάστα γερά και εγώ περιμένω 1 μήνα σχεδόν με ένα ψαράκι και μία σαλιάρα να περάσει το ick ώστε να ανεβάσω αλατότητα και να βάλω κανα κοράλι.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν θα βάλει μεγάλο ψάρι … μου το υποσχέθηκε.. :lol:

.. αργότερα :bowdown:

Στο καινούργιο ενυδρείο.....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει!!! θα περιμένω, και ότι θα έκλεινα ένα naso που έχει το water in ρε παιδιά εάν τον δείτε θα πάθετε πλάκα, είναι show δηλαδή 20ποντος!!!!

Θα περιμένω τι να κάνω, να ξέρετε αυτό είναι χειρότερο από το μαρτύριο της σταγόνας!!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Τον έχουμε δει !!! αν και ο διπλανός του είναι πιο όμορφος και πιο μικρός 15cm!!

Πάντως δε σε βλέπω καλά, έχει γυρίσει το μάτι σου. ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΚΑΙΡΟ, ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ!!! Μπορείς να κάνεις και μια αίτηση για απαγόρευση εισόδου ώστε να μη σε αφήνουν να μπεις ακόμα και αν θέλεις, όπως στα Καζίνο :lol:

Link to comment
Share on other sites

-Συγνωμη για την πιθανη @#$!!! α μου αλλα το ενυδρειο σου ειναι DIY?Αν ναι με τι σιλικονη εγινε?

Λεω μηπως...

:bowdown::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το έφτιαξε ο Βενιζέλος που είναι στην Πατησίων πρίν 18 χρόνια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηταν :lol: εκλεισε.Ανοιξε ο ιδιος ενα μικροτερο ακριβως διπλα και πλεον εχει κλεισει εντελως κριμα γιατι ηταν απο τους πιο παλιους μαγαζατορες και απο τους λιγους μαγαζατορες που ηταν κτηνιατρος ο ιδιος

Link to comment
Share on other sites

και ότι θα έκλεινα ένα naso που έχει το water in ρε παιδιά εάν τον δείτε θα πάθετε πλάκα, είναι show δηλαδή 20ποντος!!!!

!!!

μην τολμήσεις …

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει! Εντάξει! το έπιασα το μήνυμα!!! δεν κουνιέμαι καθόλου,κάθομαι σπίτι!!

Link to comment
Share on other sites

Ηλία μου πρέπει να κάνεις λίγη ακόμα υπομονή. :bowdown::lol:

Θα συμφωνήσω με τον Αντρέα ότι ο δίπλα Naso στα 15cm θα είναι καλύτερη επιλογή όταν θα είναι καιρός να τον βάλεις. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν θα έπαιρνα εάν δεν είχε πουληθεί !!! είναι το κατάλληλο μέγεθος για το ενυδρείο μου, μου είπαν όμως ότι θα φέρουν και άλλους σε αυτό το μέγεθος.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα περιμένω ακόμη αρκετά! Σημερινές μετρήσεις μου δείχνουν οτι η αμμωνία δεν είναι στο 0 !!!

Έχω αποφασίσει να περιμένω και 6 μήνες ακόμη προκειμένου να ολοκληρωθεί ο κύκλος στο συγκεκριμένο ενυδρείο!!!! ή αυτό θα με σκάση ή εγώ θα το φέρω στα ίσια του!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα περιμένω ακόμη αρκετά! Σημερινές μετρήσεις μου δείχνουν οτι η αμμωνία δεν είναι στο 0 !!!

Έχω αποφασίσει να περιμένω και 6 μήνες ακόμη προκειμένου να ολοκληρωθεί ο κύκλος στο συγκεκριμένο ενυδρείο!!!! ή αυτό θα με σκάση ή εγώ θα το φέρω στα ίσια του!!!!!!!

Το wet dry το πέταξες????

Link to comment
Share on other sites

Όχι δουλεύει σαν απλό, όπως το 2217, και τα 2 βιολογικά!!!

Θα πρότεινα να το ξεφορτωθείς και στη θέση του να βάλεις άλλο ένα ή δύο 2217.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στό WATER-IN και πήρα ένζυμα βακτηριδίων, συζητώντας με τον Γιώργο λοιπόν που έχει το μαγαζί, αποφάσισε να περιμένουμε μια εβδομάδα, και μετά θα στείλη 2 άτομα στο σπίτι να ρίξουνε μια ματιά, μήπως και βρούνε τι συμβαίνει με αυτό το ενυδρείο!! Έχει παραξενευτεί και αυτός πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να το ξεφορτωθείς και στη θέση του να βάλεις άλλο ένα ή δύο 2217.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπες γιατί, να το ξεφορτωθώ, τώρα δουλεύει σαν το 2217!!! έχω δηλαδή 13 λίτρα βιολογικού υλικού, νομίζεις ότι θέλω και άλλο?

Εάν είναι έτσι να μην βάλω και άλλο ένα φίλτρο γιατί δεν χωράνε οι σωληνώσεις, να πάρω ένα μεγάλο φίλτρο και να πετάξω όλα αυτά που έχω να τελειώνω!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπες γιατί, να το ξεφορτωθώ, τώρα δουλεύει σαν το 2217!!! έχω δηλαδή 13 λίτρα βιολογικού υλικού, νομίζεις ότι θέλω και άλλο?

Εάν είναι έτσι να μην βάλω και άλλο ένα φίλτρο γιατί δεν χωράνε οι σωληνώσεις, να πάρω ένα μεγάλο φίλτρο και να πετάξω όλα αυτά που έχω να τελειώνω!!

Προσωπικά πιστεύω ότι το wet dry δεν δουλεύει γενικά και υπολειτουργεί σαν απλό φίλτρο.

Αντίθετα το 2217 , είναι ένα τέλειο και απλό βιολογικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κατά την γνώμη σου δεν κάνει κύκλο το ενυδρείο εξαιτίας του WET-DRY? δεν έπρεπε λόγω του άλλου 2217 να γίνει ο κύκλος? τότε να το καταργήσω μήπως και στρώσουν τα πράγματα.

Θα περιμένω μια εβδομάδα λόγω ενζύμων και μετά θα αλλάξω το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου τα ένζυμα δεν κάνουν τίποτα στο θαλασσινό σύστημα.

Ναι πιστεύω ότι το wet dry, δεν λειτουργεί και πιθανά το 2217 να μην επαρκεί μόνο του.

Αυτή τη στιγμή έχεις ένα ψαράκι, αν δεν κάνω λάθος, ταίζεις προσεκτικά όσο χρειάζεται, το ψάρι είναι απόλυτα υγιές και παραμένει η αμμωνία, μετά ένα μήνα περίπου, αφού έχει κάνει ανεξήγητες αυξομειώσεις. Σωστά?

Αν λοιπόν, θεωρήσουμε, ότι από πλευράς σου, κάνεις τα πάντα σωστά, τότε δεν μένει τίποτα άλλο για να ενοχοποιήσουμε, παρά μόνο το σύστημα βιολογικής επεξεργασίας.

Προσωπικά αν έπρεπε να αποδώσω ευθύνες σε κάποιο από τα δύο φίλτρα, θα το έκανα στο wet dry, παρά στο 2217, που είναι ένα παμπάλαιο σύστημα βιολογικής επεξεργασίας και έχει "μεγαλώσει" γενιές και γενιές χομπιστών.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιστεύω ότι το wet dry, δεν λειτουργεί και πιθανά το 2217 να μην επαρκεί μόνο του.

Μα είναι δυνατόν να μη μπορεί έστω ένα 2217 μόνο του να απορροφήσει την αμμωνία που παράγεται από το τάισμα και τα απόβλητα ενός μόνο damsel. Δηλαδή τι πρέπει να έχει κάποιος εαν είχε καμιά 10ρια ψάρια. Νομίζω κάτι άλλο μυστήριο παίζεται εδώ. ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΛΑΝΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!

Πέτα το wet/dry και πάρε ένα φίλτρο άμμου το οποίο είναι πιο αποτελεσματικό από τα κάνιστρα.

Ηλία, με τι μάρκα κάνεις τεστ αμμωνίας?

Link to comment
Share on other sites

Μην στενοχωριέσαι το ίδιο λέει και ο Γιώργος στο WATER-IN το αφεντικό!

Στο ενυδρείο έχω ένα damsel 2 γαρίδες και 3-4 κοραλλάκια μαλακά τα οποία είναι όλα υγιέστατα, τροφή ρίχνω ελάχιστη, φυσιολογικά η αμμωνία θα έπρεπε να μην υπάρχει. όσο για το τεστ πήγα νερό στο WATER-IN γιατί μέχρι αχρωματοψία είπαμε μήπως έχω! και το μετρήσανε αμμωνία 0,2 την οποία δεν μπορούμε να εξηγήσουμε Νιτρίτη=0 Νιτράτ=40 με κοντά 2 μήνες κύκλο, με βακτήρια κ.τ.λ Είπαμε ότι το skimmer δεν επαρκεί εντάξει, παρόλα αυτά άδειο ενυδρείο θα έπρεπε να κάνει κύκλο!

Συμφωνήσαμε να περιμένω καμμιά εβδομάδα μήπως αλλάξουν οι μετρήσεις, μετά θα έρθουν 2 παιδιά απο το WΑΤΕΡ-ΙΝ να το δουν, τελευταία λύση ΟΛΑ

άδειασμα πλύσιμο με γλυκό νερό, και απο την αρχή!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...