Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

άδειασμα πλύσιμο με γλυκό νερό, και απο την αρχή!!!!!!

Αντί να κάνεις όλα αυτά, γιατί δεν πετάς το wet dry, μήπως βρείς την υγειά σου??????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα είναι δυνατόν να μη μπορεί έστω ένα 2217 μόνο του να απορροφήσει την αμμωνία που παράγεται από το τάισμα και τα απόβλητα ενός μόνο damsel. Δηλαδή τι πρέπει να έχει κάποιος εαν είχε καμιά 10ρια ψάρια. Νομίζω κάτι άλλο μυστήριο παίζεται εδώ. ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΛΑΝΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!

Πέτα το wet/dry και πάρε ένα φίλτρο άμμου το οποίο είναι πιο αποτελεσματικό από τα κάνιστρα.

Ηλία, με τι μάρκα κάνεις τεστ αμμωνίας?

Η αληθεια ειναι οτι και εσωτερικο μεγαλο να ειχε, με τοσο χαμηλο βιοφορτιο θα ηταν ολα οκ, ποσο μαλλον 2 2217!!

Μηπως (λεω τωρα..γιατι δεν το wet-dry δεν το εχω δουλεψει), δεν δουλευει σωστα και ουσιαστικα προκαλει καποια αμωνια απο την λαθος λειτουργεια του? Εχει κανονικη και μονιμη ροη ή ειναι παλι διακοπτομενη. Σε σχεση με τα 2217 πως παει απο ροη? Να αποκλεισουμε ενα ενα τους "random factors"..

Τεκαρε και το τεστ γιατι κατι εδω δεν παει καλα. Η διατροφη ειναι σωστη και σταθερη αν ημερα η καποιες ημερες ή εχει μεινει και καποιο διαστημα χωρς τροφη?

Τα φιλτρα σαν δεδομενο περνω πως δουλευουν συνεχομενα και δεν ειναι εν σειρα αλλα ανεξαρτητα το ενα απο το αλλο. Επισης οτι εχουν σωστη ροη και δεν φρεναρουν σε καποιο σημειο λογο "διπλωματος" σωληνα ειτε κατι τετοιο.

Αν ολα αυτα ειναι οκ. Και το νερο της αλλαγης νερου ειναι σωστο ειτε απο α/ο ειτε απο βρυση αλλα σωστα απο-χλωριομενο, τοτε ολα πρεπει να ειναι οκ. Επισης ρολο παιζει ποτε μετραμε την αμμωνια. Συνηθως για μικρο διαστημα μετα το φαγητο εχουμε καποια μικρη αμμωνια η οποια σε μια ωρα στην χειροτερη ειναι εξαφανισμενη. Λογικο αυτο και δεν στρεσσαρει καθολου τα ζωντανα μας.

Υστ. Παρομοια περιπτωση θα ηταν εαν καποιος χρησιμοποιουσε λαθος οζον στο ενυδρειο(και παλι τυχερος θα ηταν αν ηταν μονο αυτο), αλλα οζον απο οσο ξερω δεν υπαρχει, οποτε το μυστηριο συνεχιζετε...

Hitchok σε φαγαμε... :bowdown: . Παμε για sequel τωρα! :lol:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Μηπως (λεω τωρα..γιατι δεν το wet-dry δεν το εχω δουλεψει), δεν δουλευει σωστα και ουσιαστικα προκαλει καποια αμωνια απο την λαθος λειτουργεια του?

Αυτή είναι η πεποίθηση μου, για την αιτιολογία της ύπαρξης της αμμωνίας.

Κάποιες στιγμές λειτουργεί και κάποιες όχι. Αυτό είναι αρκετό για να νεκρωθούν οι αποικίες και να ανεβάσει τις τιμές τις αμμωνίας.

Εννοείται ότι τα δύο φίλτρα, δεν είναι εν σειρά. Ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Μην στενοχωριέσαι το ίδιο λέει και ο Γιώργος στο WATER-IN το αφεντικό!

όσο για το τεστ πήγα νερό στο WATER-IN γιατί μέχρι αχρωματοψία είπαμε μήπως έχω! και το μετρήσανε αμμωνία 0,2 την οποία δεν μπορούμε να εξηγήσουμε Νιτρίτη=0 Νιτράτ=40 με κοντά 2 μήνες κύκλο, με βακτήρια κ.τ.λ ...., τελευταία λύση ΟΛΑ

άδειασμα πλύσιμο με γλυκό νερό, και απο την αρχή!!!!!!

Λοιπόν εγώ σου λέω πως μπορεί να μην έχεις αμμωνία!! Είμαι σίγουρος πως το τεστ στο water inn έγινε με Tropic Marine γιατί το έχω και εγώ. Ε λοιπόν το συγκεκριμένο τεστ θεωρώ πως είναι τρομερά ευαίσθητο στο θαλασσινό νερό για αμμωνία. Το μοναδικό τεστ το οποίο θεωρώ αξιόπιστο για αμμωνία είναι της Aquarium Pharmaceutical για τον απλούστατο λόγο ότι έχει 2 χρωματικές σκάλες. Μία για γλυκό και μία για θαλασσινό νερό. Πίστεψε με έχουν διαφορά μεταξύ τους οι 2 κλίμακες. Πιστεύω πως το αλάτι θολώνει και σκουραίνει το χρώμα του τεστ με αποτέλεσμα να πρασινίζει. Δηλαδή τα βακτηρίδια της αμμωνίας τεμπελιάζουν ενώ τα βακτηρίδια του νιτρίτη τα δίνουν όλα και έχουν φτάσει τα νιτρικά στο 40!! Κάτι δε πάει καλά εδώ!!!

Φυσικά μπορεί και να έχεις αμμωνία και θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν και το ιστορικό που μας έχεις περιγράψει των 10 ετών. Προσωπικά θα έκανα υπομονή ακόμα λίγο και προκειμένου να γλυτώσεις όλη τη ταλαιπωρία που περιγράφεις (άδειασε πλύνε κλπ- φαντάσου και μετά από αυτό να μη φτιάξει!!) θα έπαιρνα ένα ενυδρείο από το water Inn που τα έχει σε προσφορά θα το έβαζα πάνω στη βάση που έχεις, θα έπαιρνα και φρέσκο αραγωνίτη και λίγο βράχο ακόμα και θα ευχαριστιόμουν τους ναύαρχους και τους αυτοκράτορες που έχεις αδυναμία για πολλά χρόνια να κάνουν βόλτες στο ενυδρείο.

Μάλλον το έχουν στοιχειώσει τα ψάρια που έχουν περάσει από εκεί :bowdown::lol::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η πεποίθηση μου, για την αιτιολογία της ύπαρξης της αμμωνίας.

Κάποιες στιγμές λειτουργεί και κάποιες όχι. Αυτό είναι αρκετό για να νεκρωθούν οι αποικίες και να ανεβάσει τις τιμές τις αμμωνίας.

Νικο αυτο ειναι πολυ ενδιαφερον... ουσιαστικα ο θανατος των αποικιων προκαλει την αμμωνια... θεωρητικα βεβαια...

Ηλια...μηπως να το βγαλεις να δουμε πως θα παει και ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

Οι αμφιβολίες για τη σωστή λειτουργία του συγκεκριμένου φίλτρου, οφείλονται στο γεγονός, ότι η μέγιστη βιολογική απόδοση τέτοιων «πειραματικών» συστημάτων, «όλα σε ένα», δεν μπορεί να συγκριθεί με την αντίστοιχη των συστημάτων ελεύθερης ροής, που είναι τα παραδοσιακά κάνιστρα.

Δεδομένου, ότι οι βακτηριδιακές αποικίες σε ένα θαλασσινό σύστημα, χρειάζονται πάρα πολύ καιρό για να αναπτυχθούν, σε σύγκριση με τα αντίστοιχα συστήματα γλυκού νερού, ενώ μπορούν να νεκρωθούν σε ελάχιστο χρόνο, με κάνει να μην θεωρώ αυτού του είδους τα φίλτρα σαν αξιόπιστα.

Γενικά όλα τα φίλτρα, τύπου pro, ecco..κλπ, θεωρούνται περισσότερο πρακτικά και εύχρηστα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να συγκριθούν με την απόδοση των απλών κάνιστρων.

Ιδιαίτερα η χρήση «κάλτσας», για τη τοποθέτηση του βιολογικού υλικού, σε φίλτρα όλων των τύπων, έχει αποδειχτεί, ότι σύντομα με την πάροδο του χρόνου, μπορει να μειώσει την βιολογική ικανότητα του υλικού μέχρι κατά 80% ή και περισσότερο.

Αυτό οφείλεται στην κακή οξυγόνωση των αποικιών και τον θάνατο των βακτηρίων με ότι αυτό συνεπάγεται.

Το ίδιο ισχύει, όταν τα φίλτρα συνδέονται εν σειρά ή είναι τοποθετημένα με μικρή ή και καθόλου υψομετρική διαφορά, σε σχέση με τον πυθμένα του ενυδρείου.

Η προσωπική μου λοιπόν εκτίμηση, είναι ότι η χρήση των κάνιστρων, συνδεδεμένων ανεξάρτητα στο ενυδρείο (όχι εν σειρά), χωρίς κάλτσες, έχουν άριστα αποτελέσματα στη διατήρηση και ανάπτυξη των βακτηριακών αποικιών και τη διατήρηση της ισορροπίας, η οποία στα θαλασσινά συστήματα, κρέμεται κυριολεκτικά από μία κλωστή.

Η γνώμη μου, αν και έχω καταντήσει γραφικός, είναι να μην καταργήσεις το wet dry αλλά να το απομακρύνεις όλο μαζί από το σύστημά σου και να το αντικαταστήσεις με ένα ή και δύο απλά κάνιστρα, τα οποία θα τα ανοίγεις μεμονωμένα, όχι όλα μαζί, μόνο όταν μπουκώνουν.

Επίσης καλύτερα, κατά τη γνώμη μου είναι να μην συνυπάρχουν στο ίδιο κάνιστρο βιολογικά υλικά και χημικά. Το χημικό φίλτρο θα πρέπει να είναι ανεξάρτητο.

Θέτω λοιπόν ερωτήματα:

-Έχεις τα φίλτρα σου εν σειρά?

-Έχεις κάλτσες στο βιολογικό υλικό?

-Έχεις ανεξάρτητο χημικό φίλτρο?

-Είναι σωστά συνδεδεμένα τα φίλτρα, σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή, όσον αφορά τη σχέση τους με τον πυθμένα του ενυδρείου?

-Είναι ευκολότερο να αδειάζεις και να πλένεις τη γυάλα σου με γλυκό νερό και ξύδια, επί 18 χρόνια και πάλι από την αρχή, ή να δοκιμάσεις να πετάξεις το wet dry στα σκουπίδια, έστω και αν εγώ λέω κοτσάνες?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με την σειρά οι απαντήσεις, πρώτον τα 3 φίλτρα είναι ανεξάρτητα, το κάθε ένα με δική του είσοδο-έξοδο, δεύτερον δεν έχω (κάλτσες) αλλά στο ένα βιολογικό 2217 ένα δίχτυ με πολύ μεγάλες τρύπες, κυριολεκτικά (δίχτυ), το WET-DRY έχει καλάθια, το χημικό-μηχανικό είναι ένα 2217 τελείως ανεξάρτητο όπως είπα πιό πάνω, δουλεύουν όλα σύμφωνα με τον κατασκευαστή!!

Δεν λέει κανένας κοτσάνες Νίκο και ξέρεις ότι εκτιμώ πολύ την γνώμη σου, απλά εγώ τα θυμάμαι ένα ένα τι έχω τραβήξει τόσα χρόνια, λοιπόν πριν το WET-DRY, δούλευα βιολογικό δύο 2217 και είχα τα ίδια προβλήματα, αναγκάστηκα να αλλάξω το ένα, λόγω του ότι έσπασε!!

Τώρα το WET-DRY το έχω κλείσει και δουλεύει σαν το 2217, παρατηρώ προσεκτικά την λειτουργία του από την έξοδό του και δουλεύει σαν το άλλο 2217 που έχω!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα πες μου που το βρήκες το τεστ της Aquarium Pharmaceutical γιατί δεν το βρίσκω πουθενά!!!

Όσο για ενυδρείο καλή η συμβουλή σου, αλλά δεν έχω βάση παρά ένα έπιπλο που είναι ενσωματωμένο το ενυδρείο, μόνο εάν παραγγείλω το

ίδιο σε καινούριο!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Πήρα εχθές την RO-MAN και σήμερα το μετάνοιωσα ο λόγος? για να γεμίση τα 130 λίτρα το βαρελάκι θα κάνει περίπου (δεν το μέτρησα ακόμη, όταν μετρήσω με το ρολόι θα σας πώ) 27 ώρες, υπομονή έχω αλλά όχι τόσο μεγάλη, δεν μπορώ να κλείνω το σαλόνι του σπιτιού 3 μέρες με τέτοια πράγματα, ξέρεται νερά, πετσέτες, κουτιά, λάστιχα, σωλήνες, κτλ. Εάν μου είχε πεί κάποιος πόσο νερό βγάζει η RO-MAN ασφαλώς δεν θα είχα δώσει 240 ευρώπουλα, και να την πουλήσω, ο θεός ξέρει αν την πάρει κάποιος με τα μισά λεφτά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηλία όλες οι αντίστροφες οσμώσεις έτσι δουλεύουν …

.. ψυχραιμία… :D

θα βάλεις την α/ο κάπου να μην ενοχλεί στο μπάνιο η στο μπαλκόνι ..

.. θα γεμίζεις ένα δοχείο με το νερό της αλλαγής .. μόλις μαζέψεις το νερό που θέλεις το αλατίζεις το θερμαίνεις και το αφήνεις με ένα κυκλοφοριτή για 24 ώρες ..

.. αυτά δεν είναι ανάγκη να γίνονται στο σαλόνι ..

.. στο σαλόνι θα μπεις μόνο για την αλλαγή . ;) .

Link to comment
Share on other sites

Ηλία, το νερό το μαζεύεις σε μια βαρέλα στο μπάνιο ή στο WC και κατόπιν το μεταφέρεις στο ενυδρείο.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τις πετσέτες, τα λάστιχα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχεις αρκετή πίεση στο δίκτυο σου. Πόσο σου δείχνει το μανομετρικό που έχει? Πρέπει να είναι πάνω από το 50 psi για να λειτουργεί σωστά. Μάλιστα όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο. Εαν έχεις αυτή που παίρνουμε όλοι η απόδοση της είναι γύρω στα 190 λίτρα το 24ωρο εαν το νερό είναι πάνω από 25 βαθμούς αυξάνει η απόδοση της, εαν είναι κρύο το νερό κάτω από 20 μπορεί να φτάσει έως και τα 120 λίτρα το 24ωρο.

Βάλτη στο μπαλκόνι και περίμενε να γεμίσει το βαρέλι. Ολοι έτσι κάνουμε. Μη περιμένεις λίγο λίγο να πέσει στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε Ηλία εγώ βολεύτικα στα 40τ.μ. δεν θα βολευτείς εσύ???

Εγώ την έχω στο μπάνιο και μάλιστα μέσα στη μπανιέρα βάζω και το δοχείο που γεμίζω. 50L περίπου. Την ανοιγω το βράδυ και μόλις ξυπνήσω το πρωί έχει ξεχιλίσει κιόλας. Θα βολευτείς! Όχι πανικός...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το κουράγιο Νίκο, τελικά τα 100 λίτρα τα γεμίζει σε 12 ώρες. τι να κάνω, περιμένω και το TDS σε καμία εβδομάδα! Μανομετρικό δεν μου έφερε ο Γιώργος (Ζωοφιλία) Το νερό το μαζεύω σε βαρέλι πλαστικό 120 λίτρων, έχω μέσα μια αντλία και όταν είναι έτοιμο, ξέρεις ζεστό ανακατεμένο κτλ το ρίχνω μέσα!! Όλα αυτά βέβαια είναι στο σαλόνι, η βρύση είναι στο μπαλκόνι οπότε να οι σωλήνες στή μέση, 5 φορές κόντεψα να σκοτωθώ γιατί είναι μαύρη και δεν φαινόταν στο μαύρο μωσαϊκό!!! να τα νερά κάτω όταν σκόνταφτα και έβγαινε το σωληνάκι!! Να η γυναίκα θα σε χωρίσω, χθες σφουγγάρισα!! Πώ! Πώ! τα έχω παίξει!!

Σημερινές μετρήσεις έδειξαν Αμμωνία=0 Νιτρίτη=0 Νιτράτ=40 θα δούμε εάν διατηρηθούν!! Με το τεστ της sera.

Link to comment
Share on other sites

Μετρητή πίεσης έχει συνήθως πάνω η όσμωση δεν είναι ξεχωριστό. Επίσης για το TDS σε αυτό που παραγγείλαμε ήταν μέσα στο κουτί της όσμωσης. Μπορείς να μας δείξεις στο site της roman ποια έχεις παραγγείλει? Είναι 4 σταδίων με DI? Πάντως 100 λίτρα το 12ωρο είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ηλια σε RO-MAN μηχανημα και να μην εχει μετρητη πιεσης μου φαινεται πολυ δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη είναι OSMOTICS είναι 4 σταδίων με DI. περιμένω το TDS μετρο, αυτή δεν έχει επάνω το μανόμετρο αλλά δεν με πειράζει, το μέτρησα και μου βγάζει όσο γράφει 100 λίτρα σε 12 ώρες, οπότε πρέπει να είναι και η πίεση καλή!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα στο site της OSMOTICS και είδα τι μου έφερε, λοιπόν είχα παραγγείλει 4 σταδίων με DI και TDS, αυτό που μου έδωσε ήταν μόνο η όσμωση τίποτα άλλο, τον πήρα τηλέφωνο και τον ρώτησα που είναι το DI και μου είπε ότι είναι στο μεσαίο φίλτρο το γυάλινο, στο site λέει ότι το βάζεις έξτρα για να αυξήσει τις δυνατότητες της όσμωσης!!! όσο για την τιμή 70 λίρες, εγώ πλήρωσα 240 ευρώ!

Θα το επιστρέψω αύριο, χωρίς να πάρω λεφτά πίσω μόνο και μόνο για το δούλεμα!!

Πρώτον παράγγειλα RO-MAN

Δεύτερον παράγγειλα TDS

Τρίτον παράγγειλα αντάπτορα

Τέταρτον παράγγειλα DI

Τίποτα από αυτά δεν μου ήρθε!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον παράγγειλα RO-MAN

Δεύτερον παράγγειλα TDS

Τρίτον παράγγειλα αντάπτορα

Τέταρτον παράγγειλα DI

Ειδες τι ευκολο που ηταν να κανεις παραγγελεια μεσω ιντερνετ? Θα βρεις την υγεια σου τωρα. Ποσα γαλονια την ωρα την παραγγειλες?

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες, έγραψα τι παράγγειλα στο κατάστημα ΖΩΟΦΙΛΙΑ και τι πήρα τελικά!! Αυριο θα την επιστρέψω, δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα έχω χάσει τόσα!!! άλλος έχασε, δυστηχώς δέν μπορώ να παραγγείλω μόνος γιατί δεν έχω καμμία κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα e-mail στην εταιρία να μου πουν που είναι το DI, και μετά θα δω τι θα κάνω, αυτά παθαίνεις όταν βάζεις άλλο να σου κάνει την δουλειά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ποσταρεις καμοια φωτογραφια, μπας και σε βοηθησουμε?

Link to comment
Share on other sites

να ξέρεις ότι η OSMOTICS δεν έχει να ζηλέψει από τη RO-MAN

.. ίσος να είναι και καλύτερη ..

.. αν λείπουν όμως αυτά που αναφέρεις … ενώ τα είχες με σαφήνεια παραγγείλει .. τότε είναι πρόβλημα..

μια φωτογραφία θα βοηθούσε..

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μαζί με τα σωληνάκια και 2 εξαρτήματα για την σωλήνα της βρύσης! είναι για 50 gallons per day!

post-1724-1170788650_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...