Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Ανδρέα δεν γυρνάω σε reef θα μείνω με τα λίγα μαλακά που έχω, ίσως βάλω ένα-δυό ακόμη, και βέβαια ζωντανό βράχο.

Μέ σημερινές μετρήσεις Αμμωνία=0 Νιτρίτη=0 Νιτράτ=0,5 PH=8,3 Πυκνότητα=1023, δεν θα βάλω ακόμη ψάρι θέλω πρώτα να τελειώσω την διακόσμηση, κοραλλάκια καμμία sinularia ασπρη που είχα δη και μου άρεσε, και τον ζωντανό βράχο, και μετά ψάρι, μέχρι τότε θα έχει στρώσει κι άλλο το ενυδρείο!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και μια δύσκολη ερώτηση, εάν φωτίζεται λίγο το βιολογικό είναι προτιμότερο? παίζει ρόλο στην ζωή των βακτηριδίων?

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά σου πως έπεσαν από 40 σε 0,5??? Εξακολουθεί και το ΤΜ δείχνει αμμωνία και το AP όχι?

Τι εννοείς εαν φωτίζεται το φίλτρο? Με απλό φως ή ηλιακό εννοείς? Τα φίλτρα δουλεύουν με σκοτεινά τοιχώματα αρα το σωστό είναι όχι ήλιος αλλιώς το τεχνητό φως δε μπορεί να τα επηρεάσει.

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά η sera μου τα έδειχνε μεταξύ 20 και 40, η AR μου δείχνει κάτι πιό λίγο απο 10, δεν ξέρω πως γίνεται αυτό!!

Αμμωνία η sera εξακολουθεί να μου δείχνει, ενώ η AR όχι, δεν έχω πιά TM μου τελείωσε.

Έλεγα μήπως χρειάζεται λίγο φως το βιολογικό υλικό το οποίο είναι στους κάδους, εάν βάλω μια λάμπα μικρή T5 από κάτω περνάει από τους κάδους το φως, αυτό το ρώτησα γιατί βλέπω τα μαγαζιά όλα έχουν το βιολογικό έξω στο φως ( όχι του ήλιου)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα στο site της OSMOTICS και είδα τι μου έφερε, λοιπόν .......όσο για την τιμή 70 λίρες, εγώ πλήρωσα 240 ευρώ!

Ηλία μία διόρθωση γιατί κάτι μπέρδεψες ίσως, η συγκεκριμένη http://www.osmotics.co.uk/4-stage-100-gall...stem-p-104.html που προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερη από τη RO-MAN δεν κάνει 70 λίρες αλλά 100 δηλαδή 156 ευρώ και 50 ευρώ μεταφορικά που εκτιμά ο Νίκος πάμε στα 206 και λες ότι την πήρες 240 - ε, δεν σε σκίσανε κιόλας...

Και Μάριε, πιάνουν τα χέρια σου πολύ, δεν είναι και καμμιά φοβερή μετατροπή αυτή που λες... Δέκα πόντοι σωληνάκι και αναδιάταξη θέλει, τίποτα άλλο !!! Από Α-Β-Γ-ΟΣΜ να γίνει Α-Γ-ΟΣΜ-Β Big deal !

Link to comment
Share on other sites

H απλη αλλαγη ενος υλικου ανθρακα με DI δεν δουλευει. Αφου η DI πρεπει να ειναι μετα την α/ο στην εξοδο του καθαρου νερου και οχι πριν. Πρεπει να αλλαζουμε ολη την συνδεσμολογια της μοναδας κατι που δεν ξερω εαν γινεται στην συγκεκριμενη μοναδα λογο φιλοσοφιας κατασκευης αφου τα προφιλτρα ειναι σε compact κατασκευη, με εισοδο στην μια πλευρα και εξοδο στην αλλη πλευρα για να μπει καθαρο απο ιζηματα, χλωριο κτλ στην μεβρανη.

Και Μάριε, πιάνουν τα χέρια σου πολύ, δεν είναι και καμμιά φοβερή μετατροπή αυτή που λες... Δέκα πόντοι σωληνάκι και αναδιάταξη θέλει, τίποτα άλλο !!! Από Α-Β-Γ-ΟΣΜ να γίνει Α-Γ-ΟΣΜ-Β Big deal !

Δεν ειναι τοσο απλο Θανο μου. Εαν η συγκεκριμενη α/ο ειναι σαν την Roman που εχω σε στυλ τοτε οντως ειναι σαφως στα προφιλτρα ποιο compact η ολη κατασκευη και θελει καποια εχτρα ανταπτορακια για τα εξτρα σωληνακια για να γινει. Ενω θα πρεπει να βγαλουμε το μεσαιο (ή οποιο καδο επιλεξουμε) καδο γιατι αλλιως δεν χωρανε τα σωληνακια και ετσι θα το εχουμε σε αλλο σημειο και οχι σε μια ομοιομορφη σειρα. Δηλαδη μπαινουμε σε μια διασικασια παλι να παραγγειλουμε απο το εξωτερικο τα συγκεριμενα εξαρτηματα, οποτε ποιο το προβλημα να παραγγειλης αμεσα μια DI που ειναι αρκετα φθηνη και τερμα τα προβληματα?

Ισως η osmotics να ειναι διαφορετικη σε στησιμο, αλλα στην δικια μου ro-man δεν ειναι και το ποιο απλο πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

<Ηλία μία διόρθωση γιατί κάτι μπέρδεψες ίσως, η συγκεκριμένη http://www.osmotics.co.uk/4-stage-100-gall...stem-p-104.html που προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερη από τη RO-MAN δεν κάνει 70 λίρες αλλά 100>

Αγαπητέ antesco διευκρινίζω παρήγγειλα 4 σταδίων με DI TDS σόμετρο καί αντάπτορα βρύσης για 50 gallons per day, αυτή έχει 70 λίρες, αλλά δεν με ενδιαφέρει αυτό τόσο πολύ, το ξέρω ότι μπαίνουν μεταφορικά κτλ.

απλά έτσι όπως την έχω τώρα δεν δουλεύει!! και περίμενα 2 μήνες!!! τουλάχιστον ας ήταν πλήρης! δεν έχω ούτε αντάπτορα βρύσης και βάζω ένα αυτοσχέδιο με ταινίες κτλ. Τέλος πάντων θα δούμε πότε θα έρθουν τα υπόλοιπα!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Θανάση πρώτα για την πολύ φιλική επαφή που έχει με τους χομπίστες, και κατ' επέκταση και το WATER-IN για την επιλογή των υπαλλήλων του, δεν μπορώ να αναφερθώ σε λεπτομέρειες, όμως μου φέρθηκαν σαν να είμαστε φίλοι πολλά χρόνια!!!

Ασχολούμαι πάρα πολλά χρόνια με το χόμπι καλώς ή κακώς και τέτοια αντιμετώπιση δεν είχα ποτέ από υπαλλήλους και καταστήματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Θανάση πρώτα για την πολύ φιλική επαφή που έχει με τους χομπίστες, και κατ' επέκταση και το WATER-IN για την επιλογή των υπαλλήλων του, δεν μπορώ να αναφερθώ σε λεπτομέρειες, όμως μου φέρθηκαν σαν να είμαστε φίλοι πολλά χρόνια!!!

Ασχολούμαι πάρα πολλά χρόνια με το χόμπι καλώς ή κακώς και τέτοια αντιμετώπιση δεν είχα ποτέ από υπαλλήλους και καταστήματα!!!

Θανασης rulez ετσι και αλλιως ;)

Ακρη βγαλατε ? :D:thumbup: εχουμε κανενα νεο ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα under control!!! ολοκληρώθηκε ο κύκλος και σε λίγο βάζω το πρώτο ψάρι, εχθές πρόσθεσα λίγο ζωντανό βράχο, και ένα μικρό ψαράκι χρωμίς!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα under control!!! ολοκληρώθηκε ο κύκλος και σε λίγο βάζω το πρώτο ψάρι, εχθές πρόσθεσα λίγο ζωντανό βράχο, και ένα μικρό ψαράκι χρωμίς!!

Τελεια φαινονται ολα !!

Για να δουμε... .... ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να αναφέρω μια παρατήρηση, τα μαλακά κοράλλια που έχω μέσα όταν κλείνω τον μεγάλο κυκλοφορητή νομίζω οτι νοιώθουν καλύτερα, δηλαδή ισιώνουν και μεγαλώνουν-ανοίγουν πιω πολύ!! κάνω λάθος? ποιος θα δώσει τα φώτα του?

Link to comment
Share on other sites

Ηλία τα περισσότερα soft corals δεν νιώθουν ευχάριστα με την πολύ κυκλοφορία γιαυτο επιλέγουμε να τα τοποθετούμε σε σημεία με χαμηλή ροη.

Η συμπεριφορά που παρατήρησες είναι άκρος φυσιολογική. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει του άλλαξα κατεύθυνση του κυκλοφορητή! Θανάση όλα τα soft corals κάνουν για το ενυδρείο μου? δηλαδή όποιο βρω μπορώ να το αγοράσω?

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου είπαν ότι εάν τα τσιμπήσουν τα ψάρια μπορεί να αλλοιωθεί το νερό με αποτέλεσμα απώλεια ψαριών!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα σαρκοφυτα και οι συνουλάριες έχουν τοξίνες καθόλου ευχάριστες γευστικά για τα περισσότερα είδη ψαριών πλην μικρόν εξαιρέσεων. Αν βλέπεις ότι κάποιο κοράλλι γίνεται γεύμα το καλύτερο είναι να το απομακρύνεις πριν διαλυθεί στο νερό και χαλάσει την ποιότητα του.Αυτο φυσικά εννοείται ότι ισχύει για όλα τα είδη κοραλλιών.

Όταν έρθει ο καιρός να βάλεις ψάρια καλό είναι να μας γράφεις τι σκοπεύεις να βάλεις και να σε ενημερώνουμε σχετικά με το αν θα είναι επικίνδυνο για τα μαλακά κοράλλια σου η όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μετά από σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα δεν μπόρεσα να έρθω στην κοπή πίτας που ήθελα πάρα πολύ!! Ελπίζω να περάσατε καλά, γιατί είστε μιά πολύ καλή παρέα, δεν πειράζει του χρόνου θα είμαι εκεί!!!!

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΌΝΟΥ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

< Τα σαρκοφυτα και οι συνουλάριες έχουν τοξίνες >

Αυτές επηρεάζουν το νερό άμεσα? το καταλαβαίνουμε τουλάχιστον έγκαιρα?

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

< Τα σαρκοφυτα και οι συνουλάριες έχουν τοξίνες >

Αυτές επηρεάζουν το νερό άμεσα? το καταλαβαίνουμε τουλάχιστον έγκαιρα?

Αν το σύστημά σου είναι ισορροπημένο και υπάρχει άνθρακας, δεν θα σε προβληματίσουν καθόλου. Άλλωστε είναι από τα πιο δημοφιλή και εύκολα κοράλλια, που αποτελούν τις πρώτες επιλογές των αρχαρίων.

Link to comment
Share on other sites

MOD NOTE:

Τα τελευταια θεματα σχετικα με το προβλημα της παραγγελιας μεταφερθηκαν στην κατηγορια του καταστηματος και στο θεμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9057

Παρακαλω οπως καθε αναφορα για θεματα καταστηματων να γινονται στην αντιστοιχη κατηγορια ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι θα μπορεσει να απαντησει ο καταστηματαρχης.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχω μπόλικο άνθρακα εντάξει, αλλά ανυσηχώ για την άλγη στο τζάμι πίσω κάθε 5 μέρες γίνεται μακριά, ξέρεις σαν μαλλιά και κυματίζει!! έχω πολύ αντιφώσφορο μέσα, και τώρα άναψα και την UV μήπως μειωθεί!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ηλία η UV δεν σκοτώνει την άλγη και θα έλεγα τώρα που το ενυδρείο σου είναι άδειο από ψάρια ότι δεν χρειάζεται, ίσως και να χειροτερεύει τα πράγματα.

Αυτό που χρειάζεσαι είναι αλγοβόρους οργανισμούς, ένα tang και αρκετά σαλιγγάρια, ερημίτες και κανα mithrax :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ηλία η UV δεν σκοτώνει την άλγη και θα έλεγα τώρα που το ενυδρείο σου είναι άδειο από ψάρια ότι δεν χρειάζεται, ίσως και να χειροτερεύει τα πράγματα.

Αυτό που χρειάζεσαι είναι αλγοβόρους οργανισμούς, ένα tang και αρκετά σαλιγγάρια, ερημίτες και κανα mithrax :thumbup:

Το προβλημα ειναι οτι παει για fish-only και οι αλγοβοροι οργανισμοι περα απο τα tang δεν θα τα πανε και τοσο καλα αμα μπει κανα θηριο μεσα, αλλα επειδη το βλεπω για reef χαμηλων απαιτησεων να πηγαινει τελικα (εχει ηδη ξεκινησει), δεν νομιζω να εχει προβληματα. Απλα προσοχη απο εδω και περα στην επιλογη ζωντανων, για να εχουμε τις ισοροποιες στα σωστα ορια. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τις προηγούμενες απαντήσεις των Φίλων μας.

Η UV δεν καταστρέφει την άλγη από τα τοιχώματα του ενυδρείου και τα βράχια, παρά μόνο την αιωρούμενη άλγη. Επίσης ο ρόλος της είναι να ελέγχει κυρίως, την ανάπτυξη των πρωτόζωων και κάποιων βακτηρίων.

Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, πιθανά να μην είναι και τόσο απαραίτητη, στο στάδιο αυτό της ωρίμανσης του συστήματός σου.

Αυτή τη στιγμή έχεις ανάγκη από αλγοβόρους οργανισμούς όλων των ειδών, με την προϋπόθεση ότι τα φωσφορικά, πυριτικά και νιτρικά άλατα, είναι υπό έλεγχο.

Όπως και να το κάνουμε, σε ότι σύστημα και αν καταλήξεις, μόνο με την παρουσία των παραπάνω, θα θεωρείται ολοκληρωμένο.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...