Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Ηλία η όσμωσή σου είναι πολύ καλή, άσχετα με πόσο την πλήρωσες.

Από δεξιά προς τα αριστερά:

Το πρώτο είναι το προφίλτρο, το δεύτερο (μεσαίο) είναι ο άνθρακας και το τελευταίο αριστερά είναι το DI.

Με λίγα λόγια είναι μια χαρά.

Όσον αφορά την τιμή, οι 70 λίρες είναι περίπου 110 Ευρώ, βάλε και τα μεταφορικά περίπου 50 Ευρώ, υπολόγιζε, ότι αν την έπαιρνες μόνος σου θα έδινες περίπου 160 Ευρώ.

Να ξέρεις ότι δεν χρειάζεσαι να έχεις κάρτα για να κάνεις αγορά από τα e-shops, μπορείς να συμμετέχεις και σε ομαδικές παραγγελίες.

Πρόσφατα στο forum μας έγινε μια πάρα πολύ καλή ομαδική παραγγελία.

Θα έλεγα να μην την επιστρέψεις και να ηρεμήσεις, αφού θα μπορέσεις να δεις τα πράγματα, πολύ διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο αριστερά γράφει CARBON BLOCK FILTER

Στην μέση γράφει GAC FILTER

Και δεξια γράφει 5 MICRON FILTER

Που το είδες το DI? εάν μπείς στην σελίδα της OSMOTICS.CO.UK θα δης οτι την δίνη ξεχωριστά για αυτο το μοντέλο!! εκτός εάν διάβασα τόσο λάθος.

Το GAC ειναι Granulated Active Carbon Pre-filter!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Α ρε Ηλία, πριν 2 ημέρες μου ήρθε και η δική μου. Τη παραγγείλαμε πολλοί μαζί και την παραγγελία την έβαλε ο Στάθης, έτσι μοιραστήκαμε τα μεταφορικά. Τέλος πάντων οι οσμώσεις είναι σχεδόν ίδιες με τις roman απλά δεν έχει το οργανάκι της πίεσης του δικτύου. Μικρό το κακό αφού όπως μας είπες σου βγάζει 100 λίτρα το 12ωρο, δηλαδή όσο προβλέπεται και με το παραπάνω.

Τώρα για το DI χρειάζεται απλά εαν έχει 3 μπουκάλες από κάτω, θα προσθέσεις resin δηλαδή την ρητίνη που κάνει το DI στο τρίτο δοχείο και θα είναι μια χαρά. Βέβαια το TDS χρειάζεται για να βλέπεις αν δουλεύει καλά η όσμωση σου και πότε χρειάζονται αλλάγες τα φίλτρα ή η μεμβράνη. Δεν έχει 3 μπουκάλες από κάτω και μία από επάνω όπως δείχνει η φωτογραφία που μας έδειξες?

Θα τα πούμε αύριο από κοντά για να σου δώσω το τεστ της αμμωνίας. Στείλε μου το τηλεφωνο σου μήπως προκύψει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Απο αριστερά γράφει CARBON BLOCK FILTER

Στην μέση γράφει GAC FILTER

Και δεξια γράφει 5 MICRON FILTER

Που το είδες το DI?

Το υπέθεσα γιατί δεν μεγένθυνα τη φωτογραφία. Συνήθως το φίλτρο του άνθρακα είναι ένα, αλλά σε ορισμένα μοντέλα, τα οποία συνήθως δεν παίρνει κανένας, υπάρχουν δύο.

Μικρό το κακό. Εφόσον δεν παράγγειλες αυτή και έγινε κάποιο λάθος, πες του να σου φέρει ένα δοχείο DI και το αντικαθιστάς.

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Ηλία, πριν 2 ημέρες μου ήρθε και η δική μου. Τη παραγγείλαμε πολλοί μαζί και την παραγγελία την έβαλε ο Στάθης, έτσι μοιραστήκαμε τα μεταφορικά. Τέλος πάντων οι οσμώσεις είναι σχεδόν ίδιες με τις roman απλά δεν έχει το οργανάκι της πίεσης του δικτύου. Μικρό το κακό αφού όπως μας είπες σου βγάζει 100 λίτρα το 12ωρο, δηλαδή όσο προβλέπεται και με το παραπάνω.

Σωστος. :D

Τώρα για το DI χρειάζεται απλά εαν έχει 3 μπουκάλες από κάτω, θα προσθέσεις resin δηλαδή την ρητίνη που κάνει το DI στο τρίτο δοχείο και θα είναι μια χαρά. Βέβαια το TDS χρειάζεται για να βλέπεις αν δουλεύει καλά η όσμωση σου και πότε χρειάζονται αλλάγες τα φίλτρα ή η μεμβράνη. Δεν έχει 3 μπουκάλες από κάτω και μία από επάνω όπως δείχνει η φωτογραφία που μας έδειξες?

Δυστηχως Ανδρεα δεν πρεπει να δουλευει ετσι αυτη η α/ο. Τα σταδια απο κατω(τα προφιλτρα) ειναι εν σειρα και μετα πανε στην κεντρικη μοναδα της α/ο που ειναι απο πανω. Μετα την α/ο παει η DI.

Μπορεις Ηλια να παραγγειλης εξτρα την DI και να μπει κουτι, αλλα εαν την εχεις πληρωσει αυτο ειναι αλλο θεμα. Παντος και ετσι μπορεις να κανεις την δουλεια σου απειρως καλυτερα απο οτι το νερο βρυσης. Απλα με την DI περνεις αυτο το κατι παραπνω. Μην νομιζεις τραγικα πραγματα. Μιλαμε αντι για αποβολη ακαταλληλων στοιχειων 90-95% να πας στο 99,9%. Εχει διαφορα αλλα οχι τεραστια. Η διαφορα ειναι καθαρα στα ποιο πολλα εως ολα φωσφωρικα και πυριτιο (silicates) που τραβαει η DI. Σε ενα reef απαιτησεων το θεωρω κατα καποιο τροπο απαραιτητο. Σε ενα fish only θα ελεγα και περιτο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτή πρέπει με το DI να είναι 5 σταδίων αντί για 4 που είναι οι δικές μας.

Πάντως όπως είπε και ο Μάριος και χωρίς DI η έξοδος μου βγάζει σύμφωνα με το TDS 4 σκληρότητα με το DI απλά θα πάει 0 δε νομίζω πως είναι τραγικό.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω πληρώση, απλά θα του το θυμήσω, και θα του δώσω να διαβάση πώς μπαινει η μπουκαλίτσα DI απο πάνω!!! Νάτην

post-1724-1170791708_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την έχω πληρώση, απλά θα του το θυμήσω, και θα του δώσω να διαβάση πώς μπαινει η μπουκαλίτσα DI απο πάνω!!! Νάτην

post-1724-1170791708_thumb.jpg

Ηλια πολυ απλα θα απαιτησεις οτι πληρωσες και ζητησες... ετσι και αλλιως μπορεις να κανεις τη δουλεια σου και τωρα και μετα να προσθεσεις οτι σου λειπει!

Ενημερωσε μας...

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήρα τηλέφωνο και ρώτησα που είναι η DI μου είπε ότι απλά βάζεις το υλικό μέσα στο μεσαίο ποτήρι, αυτό είναι λάθος!! την DI την δίνει ξεχωριστά, ασφαλώς και θα του πω να μου την φέρει!!

Σήμερα έκανα αλλαγή 120 λίτρα έκανε σχεδόν 13 ώρες να γεμίσει το βαρέλι!!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

50 γαλόνια το 24ωρο

189,31 λίτρα

94,65 λίτρα στις 12 ώρες ..

τόσα σου υπόσχεται η συσκευή ..

και τόσα σου δίνει ..

;)

7,8 λίτρα την ώρα

αν εσύ πήρες 120 λίτρα σε 13 ώρες .. δεν ξέρω αν έκανες καλά .. :D

πήρες 18 λίτρα παραπάνω ..

Link to comment
Share on other sites

Το υπολόγισα περίπου γιατί το σταμάτησα 2 φορές, ίσως να ήταν λίγο παραπάνω, μέτρησα τα 4 λίτρα και κάνει 25 λεπτά ακριβώς!!

Σήμερα πήγα στο μαγαζί (Ζωοφιλία) και παραγγείλαμε το DI ο Γιώργος δεν είχε καταλάβει ότι δεν συμπεριλαμβανόταν στο σετ, νομίζω ότι ήταν ειλικρινής

τέλος πάντων πάει αυτό, με την αμμωνία τώρα με το τέστ της PHARMACEUTICALS που έχει ξεχωριστό για θαλλασινό πάλι μου βγάζει αμμωνία 0,25.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το λάθος!! με το καινούριο τεστ της PHARMACEUTICALS μου δείχνει αμμωνία 0 !!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το λάθος!! με το καινούριο τεστ της PHARMACEUTICALS μου δείχνει αμμωνία 0 !!!!

Αν εχεις ορεξη κανε την ιδια στιγμη τεστ με οσα εχεις ;) και γραψε τα αποτελεσματα..

Λες να στρωνουμε σιγα σιγα ??? :D

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το λάθος!! με το καινούριο τεστ της PHARMACEUTICALS μου δείχνει αμμωνία 0 !!!!

Ηλία τα είπαμε από κοντά χθες, η γνώμη μου είναι ότι το AP είναι πιο σωστό γιατί λαμβάνει υπόψιν του την αλλαγή στο χρώμα λόγω του αλατιού. Εφόσον έχεις Νιτρίτη 0 και νιτρικά αρκετά, νομίζω πως η βιολογία σου δουλεύει σωστά. Περίμενε 1 εβδομάδα ακόμα και εφόσον το ένα συνεχίζει να σου δείχνει 0 και το άλλο 0.20 νομίζω πως συνεχίζεις με προσεκτικά βήματα στο να βάλεις το πρώτο σου ψάρι (και όχι ψαράκι!!). Αλλωστε και της Sera ( που δεν τα θεωρώ βέβαια πολύ αξιόπιστα σου δείχνει επίσης 0)

Το επόμενο βέβαια να ξέρεις πως θα αργήσει να μπει. Λόγω της ειδικής σου περίπτωσης!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην χαιρετω τους πάντες.Επειδή είναι ευκολο ο καθένας να κάνει μια κρίση χωρίς να γνωρίζει την ακριβή συννενοηση και επακόλουθο αυτού είναι οι παρεξηγήσεις θα ήθελα να απόδείξω οτι δεν είμαι ελέφαντας.

Οταν ήρθα σε επαφή με τον κύριο Ηλία τηλεφωνικώς και συνεργαστήκαμε για κάποια πραγματάκια που ήθελε και τα οποια δεν υπάρχουν εν Ελλάδι σε λογικές τιμές ,τον προέτρεψα να τα παραγγείλουμε από έξω αφου θεώρησα οτι ηταν κρίμα να τα πληρώσει χρυσα.Ετσι φέραμε ενα Refractometer.Επειδή υπάρχει μια μικρή εμπειρία επέλεξα εγώ την μάρκα που νομίζα οτι ηταν Best value for money.Ολα λοιπόν εγιναν μέσω της πιστωτικής μου καρτας (Προσωπικη και οχι Ζ.Περιστερι) οπως είχαμε πει.Συνεχίζοντας την κατα πολλόυς αντιεπαγγελματική συμπεριφορά μου οταν έγινε συζητηση για αγορα osmosis πρότεινα πάλι την αγορα μεσω της κάρτας μου μιας και ο κύριος Ηλίας δεν διέθεται οπως μου είπε ,από το εξωτερικό πάλι με γνώμονα την αποφυγή αγοράς από Ελλάδα.Το οτι δεν φοβάμαι να προτείνω αυτή τη λύση έρχεται πάλι σε σύγκρουση με τα συμφέροντα κάποιων ως επαγγελματίας αλλά για αυτό έχω κάνει την επιλογήμου και ας φωνάζουν κάποιοι.Για άλλη μια φορά επέλεξα εγώ τη μάρκα του προιόντος που θεώρησα οτι συμφέρει.

Η osmotics λοιπον ηταν η επιλογή μου και οχι η R0-MAN.H παραγγελία ηταν 4 stage RO- DI.

παρέλαβα λοιπον 4 stage RO αλλά αντι για ένα ανθρακα την μεμβράνη το μηχανικό και DI το εργαλείο ήρθε με 2 catriges άνθρακα ,ένα κανονικο και ένα coconat.

Στην ερώτηση εάν γίνεται μετατροπή του ενός catrige άνθρακα με DI η απάντηση εξακολουθεί να είναι οτι γίνεται μιας και το έχουμε κάνει και στο παρελθόν.Οσο για το μανόμετρο στην συγκεκριμένη Osmosi δεν περιλαμβάνεται αλλά θεώρησα οτι δεν είναι και πολύ απαραιτητο μιας και το δίκτυο μας στην Αθήνα μπορεί να μας καλύψει.

Τέλος κατόπιν συννενοησης με τον Κύριο Ηλία έγινε συμπληρωματική παραγγελία του DI και ενός DTS μετρου.Η διάθεση είναι συνεργασίας και όχι κοροιδίας ή παραπλάνησης κανενός.

Ευχαριστώ για το βήμα που μου δόθηκε ελπίζοντας να βελτιωθούμε και στο επίπεδο παροχής υπηρεσιών.Και πάλι σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στην ερώτηση εάν γίνεται μετατροπή του ενός catrige άνθρακα με DI η απάντηση εξακολουθεί να είναι οτι γίνεται μιας και το έχουμε κάνει και στο παρελθόν.

H απλη αλλαγη ενος υλικου ανθρακα με DI δεν δουλευει. Αφου η DI πρεπει να ειναι μετα την α/ο στην εξοδο του καθαρου νερου και οχι πριν. Πρεπει να αλλαζουμε ολη την συνδεσμολογια της μοναδας κατι που δεν ξερω εαν γινεται στην συγκεκριμενη μοναδα λογο φιλοσοφιας κατασκευης αφου τα προφιλτρα ειναι σε compact κατασκευη, με εισοδο στην μια πλευρα και εξοδο στην αλλη πλευρα για να μπει καθαρο απο ιζηματα, χλωριο κτλ στην μεβρανη. Το αναφερω απλα για να το ξερουν τα μελη μας, διοτι μπορει να μπερδευτουν και να νομισουν οτι απλα αλλαζοντας τον ανθρακα και βαζοντας DI θα δουλεψει.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τό θέμα με την όσμωση νομίζω ότι το διόρθωσε ο Γιώργος (ΖΩΟΦΙΛΙΑ) με πολύ επαγγελματισμό και ειλικρίνεια, (όντως το DI δεν συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο) δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, απλά μία καθυστέρηση για να ολοκληρωθή η αρχική μου παραγγελία!! δηλαδή το TDS σόμετρο, την DI, και τον αντάπτορα της βρύσης!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους!! Αν υπάρχει καλή διάθεση και ειλικρίνεια τυχόν παρεξηγήσεις μπορούν να λυθούν χωρίς προβλήματα. Χαίρομαι που φάνηκε ότι και ο Γιώργος και ο Ηλίας διαθέτουν και από τα δύο.

Πάντως αυτό που λεει ο Μάριος με βρίσκει σύμφωνο, το DI μπαίνει μετά την όσμωση. Ασε που αν τη βάλεις πριν, μέσα σε 1000 λίτρα θα θέλει αντικατάσταση το resin.

Link to comment
Share on other sites

<Λες να στρωνουμε σιγα σιγα ??? >

Νομίζω Μάνο ότι αυτό γίνεται!!! θα το παρακολουθήσω αρκετές μέρες ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που λεει ο Μάριος με βρίσκει σύμφωνο, το DI μπαίνει μετά την όσμωση. Ασε που αν τη βάλεις πριν, μέσα σε 1000 λίτρα θα θέλει αντικατάσταση το resin.

Πολυ λιγοτερα τα λιτρα που θα αντεξει. Αναλογως την περιοχη, εαν βγαλει πανω απο 300 λιτρα τυχεροι θα ειμαστε...Και ισως λεω πολλα.

Ηλια το ενυδρειο σου θα στρωσει, αν και νομιζω ποια ποως ειναι στρωμενο. Για εμενα προχωρα για τον πρωτο κατοικο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εάν βάλω μία λάμπα 150 λευκή 10000 κέλβιν ακόμη, πιστεύεται οτι θα έχω πρόβλημα άλγης?

Θέλω να νοιώθουν καλά τα λίγα κοραλλάκια που έχω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία 150 cm blue actinic, μία 150 cm λευκή 10000 κέλβιν, και μία 120 cm γαλάζια, επίσεις στην λευκή έχω καθρέπτη, αυτό το ειδικό πράγμα που αυξάνει το φώς,

είναι όλες Τ8.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ηλία ας μη τα μπλέκουμε όλα μαζί. Ας λύσουμε το πρόβλημα με τα ψαράκια καταρχήν και μετά το μόνο εύκολο το γυρίζεις σε reef. Αν από τώρα που δεν έχουμε ξεμπλέξει με τα φαντάσματα του παρελθόντος μπλέξεις και με άλγες κυάνο κτλ την πάτησαμε!!

Εαν θέλεις να μείνεις με λίγα μαλακά είσαι μια χαρά αλλιώς θα πρέπει καταρχήν να πάρεις ένα ballast και να προσθέσεις 2 Τ5 των 150cm και μετά να αντικαταστήσεις όλες τις Τ8 με Τ5.

Οι μετρήσεις καλές ? Το επόμενο ΣΚ σε βλέπω με ψάρακλα να το περνάς παρέα (μέχρι 15cm είπαμε έτσι? μη κλέψεις!! ;) )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...