Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Ηλία να σου θυμίσω μόνο να κρατάς το ΚΗ πάνω από το 8 …

.. και να δεις το θέμα αντικατάστασης των λαμπτήρων αν δουλεύουν περισσότερο από 12 μήνες ..

προσοχή στο τάϊσμα . :thumbup: .!! όχι μεγάλα ψάρια :)

σύντομα θα απαλλαχτείς από την ενοχλητική άλγη

..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό από μόνο του δεν είναι πρόβλημα αλλά κάποια άλλα που συνεπάγεται, ας πούμε πόσο είναι το Ph σου, μήπως έχει ξεφύγει αρκετά από 8,0-8,2. Είμαι σίγουρος πως το ασβέστιο σου καθώς και το μαγνήσιο σου είναι αρκετά χαμηλά. Για fish only αυτές οι τιμές δεν σε ενδιαφέρουν αλλά για light reef που εσύ το πας πρέπει να είναι σε αξιοπρεπή όρια, ας πούμε το ασβέστιο πάνω από 350.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό Ανδρέα μου εάν είχα μετρήσει θα σου έλεγα, οπότε πρέπει να πάρω και τεστ για ασβέστιο και μαγνήσιο? σαν πολλά μαζεύονται αλλά εάν πρέπει τι να κάνω, το PH είναι σταθερά στο 8.0.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά πρέπει να πω τι ανακάλυψα!! στο μπροστινό τζάμι είναι δύο στρογγυλά ζωάκια άσπρα με μέγεθος κεφαλιού καρφίτσας με 2 κεραίες και περπατάνε αρκετά γρήγορα, μετά κάτω στην άμμο είναι ένα μικρό λοφάκι που από την κορυφή βγαίνουν 2 κεραιούλες και κουνιούνται!!!

Μήπως πρέπει να τα βγάλω?

Link to comment
Share on other sites

Να τα αφήσεις ήσυχα!! :rasp: Αυτά δε σε πειράζουν εσύ γιατί θέλεις να τα πειράξεις :lmao:

Χωρίς πλάκα, τέτοια θα βλέπεις πολλά με το ζωντανό βράχο που βάζεις άλλωστε είναι ένας από τους λόγους που βάζουμε "ζωντανό" δηλαδή με ζωντανά επάνω του :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να τα βγαλεις καμια photo θα βοηθουσε παντος. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Θανάση το σκέφτηκα αλλά μέχρι να το κάνω αυτά εξαφανίστηκαν, πρώτη φορά βλέπω να κινούνται τόσο γρήγορα τέτοια ζωντανά, ευτυχώς που έχω μάρτυρα την γυναίκα μου αλλιώς δεν θα με πίστευε κανείς, θα σου πω να καταλάβεις, σε μισή ώρα διέσχισαν το μπροστινό τζάμι περίπου ενάμιση μέτρο και τα έχασα!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα Ηλια! Το να βλεπεις ζωντανα απο το βραχο σου μονο καλο ειναι...ειδικα σε ενα ενυδρειο που ουσιαστικα θα ειναι fish only (αρα δεν σε πολυνοιαζει αν καποιοι λαθρεπιβατες μπορει να κανουν κακο σε κοραλλι)...βεβαια με βαση οτι λες ετσι και αλλιως δεν νομιζω να ειναι κατι κακο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αρχίζουμε!! έπεσε μέσα το πρώτο ψάρι, ένας πανέμορφος Αυτοκράτορας!! για να δούμε πως θα αντιδράσει το ενυδρείο!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αρχίζουμε!! έπεσε μέσα το πρώτο ψάρι, ένας πανέμορφος Αυτοκράτορας!! για να δούμε πως θα αντιδράσει το ενυδρείο!!

Το μέγεθος δε μας λες και με ανησυχεί!! Το ενυδρείο δεν αντιδρά, το ψάρι αντιδρά στις συνθήκες του ενυδρείου σου. Εχεις πάντως μια μανία με τους αυτοκράτορες για ψιλοβασιλικό σε κόβω :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από Βασιλιάδες, αλλά για Αυτοκράτορες δεν λέω όχι, μέγεθος 13-14 πόντους!! Είναι πολύ ήμερος, ήδη τον καθαρίζουν οι γαρίδες!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικος να ειναι!!

Ευχομαι ολα να πανε καλα.... και μην ξεχνας υπομονη! Μην βαλεις αλλο ψαρι για αρκετο καιρο... απολαυσε τον αρχοντα-αυτοκρατορα!

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις μετά 48 ώρες όλες μηδενικές εκτός του KH=14, δεν θα έπρεπε να είχε ανέβη κάτι? Το ψάρι δεν τρώει, μόνο τσιμπάει από κάτω ή από τον βράχο!! και δείχνει μιά χαρά! Σκοπεύω να του βάλω μαρούλι να ξεκινήσει!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ηλία με τέτοιο στρώσιμο που του έκανες και καραχαρία να έβαζες μέσα δεν θα σήκωνε τίποτα :rasp:

Προσοχή όμως μη βάζεις πολύ μεγάλα ψάρια γιατί ας είναι 2 ή 3 μόνο, αυτό τα αγχώνει συν το γεγονός ότι δεν έχεις πολύ βράχο ώστε να κρύβονται και να αισθάνονται άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πώ τι έπαθα, και αυτό που πήρα το έβλεπα πιό μικρό, σίγουρα τα επόμενα θα είναι μικρότερα, και εγώ δεν θέλω να βάλω μονο 3 ψάρια στο ενυδρείο και ή ποικιλία επιβάλει και μικρά ψάρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για Reef keepers, αυτά γράφει στο ίντερνετ είναι κοραλλια που δεν θέλουν πολύ φώς και ούτε ιδανικές συνθήκες νερού, συμφωνείτε? εάν ναι, όπου πετύχω κανένα το βάζω στο ενυδρείο μου? Starlet Coral, Cladiella, Montipora capricornis, Pachyclavularia, Zoanthus,

Starlet Coral, Cactus Coral, Actinodiscus discosoma,

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε ξαναπεί, τα κοράλλια αυτά, που αναφέρεις είναι σχετικά εύκολα κοράλλια, που συχνά επιτρέπουν κάποιες σημαντικές διακυμάνσεις στις βασικές παραμέτρους του νερού.

Σε καμία περίπτωση, όμως δεν θα πρέπει να τα υποτιμήσεις και να θεωρείς, ότι μπορούν να επιβιώσουν σε οποιαδήποτε νερά.

Απαιτούν τις δικές τους "ιδανικές" συνθήκες, που όμως είναι σχετικά εύκολο να τις πετύχεις και να τις διατηρήσεις, αρκεί βέβαια να γνωρίζεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις. Διαφορετικά δεν θα αντέξουν για πολύ, αν αφεθούν στην τύχη τους.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ηλια τα κοραλλια που αναφερεις δεν εχουν ιδιαιτερη σχεση μεταξυ τους και η διατηρηση τους θα σε οδηγησει στο να εχεις ενα ενυδρειο reef. Το θελεις αυτο ? αν ναι πρεπει να αλλαξεις και τις επιλογες των ψαριων σου (με βαση αυτες που ειχες). Στην παραπανω λιστα βλεπω απο μαλακά μέχρι SPS...τι ακριβως θελεις να κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Η Montipora capricornis μάλλον σου ξέφυγε Ηλία, δεν είναι εύκολο από πλευράς φωτισμού είναι SPS. Το εύκολα όπως είπαν τα παιδιά και διάβασες στο Internet σημαίνει με normal συνθήκες για reef όχι ότι ναναι. Εαν έχεις νορμάλ συνθήκες για reef τότε προχώρα. Κυρίως μιλάμε για φωτισμό και κυκλοφορία.

Αλήθεια τι φώτα έχεις? Πάντως πρέπει να πάρεις μια απόφαση τι θέλεις να φτιάξεις και να προχωρήσεις ή παπάς ή ζευγάς :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα μου αυτό που σκέφτομαι είναι fish only, όμως για να μην είναι μόνο βράχος ξέρεις ένα ακίνητο πράγμα έχω βάλει και 2-3 μαλακά κοράλλια, τα οποία δεν είναι στα πολύ επάνω τους αλλά επιζούν και δίνουν έναν τόνο ζωής με το κούνημα που κάνουν στο ενυδρείο, απλά ψάχνω να ξέρω ποια άλλα κοράλλια είναι (αναίσθητα), μήπως βρω κανένα και μου αρέσει, να το χώσω στο ενυδρείο μου.

Πιστεύω ότι σου έδωσα μια εικόνα του τι σκέφτομαι!! όσο για φωτισμό έχω 3 λάμπες Τ8 σε μέγεθος 150 cm, και στην μία έχω βάλει ανακλαστήρα ο οποίος ανεβάζει όπως λένε το φως 3 φορές επάνω, εγώ λέω πολύ λιγότερο!!!!

Η κυκλοφορία μου είναι νομίζω καλή, ένας MAREA 6000, ένας MAXI-JET 1200, και οι έξοδοι από 3 χιλιάρια ΕΗΕΙΜ 2217.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα μου αυτό που σκέφτομαι είναι fish only, όμως για να μην είναι μόνο βράχος ξέρεις ένα ακίνητο πράγμα έχω βάλει και 2-3 μαλακά κοράλλια, τα οποία δεν είναι στα πολύ επάνω τους αλλά επιζούν και δίνουν έναν τόνο ζωής με το κούνημα που κάνουν στο ενυδρείο, απλά ψάχνω να ξέρω ποια άλλα κοράλλια είναι (αναίσθητα), μήπως βρω κανένα και μου αρέσει, να το χώσω στο ενυδρείο μου.

Πιστεύω ότι σου έδωσα μια εικόνα του τι σκέφτομαι!! όσο για φωτισμό έχω 3 λάμπες Τ8 σε μέγεθος 150 cm, και στην μία έχω βάλει ανακλαστήρα ο οποίος ανεβάζει όπως λένε το φως 3 φορές επάνω, εγώ λέω πολύ λιγότερο!!!!

Η κυκλοφορία μου είναι νομίζω καλή, ένας MAREA 6000, ένας MAXI-JET 1200, και οι έξοδοι από 3 χιλιάρια ΕΗΕΙΜ 2217.

Ηλια, αναισθητα κοραλια δεν υπαρχουν. Ολα θελουν καποιες βασικες παραμετρους. Καποια ειναι ποιο ανεχτικα, καποια ειναι απολυτα. Δεν παει κανενα μονο του. Σιγουρα θες φως παραπανω και ανακλαστηρες σε ολα. Οι ανακλαστηρες λενε οτι δινουν 1005 παραπανω. Δηλαδη διπλασιαζουν. Δεν τριπλασιαζουν. Εαν μπορεσεις να κρατας καποιες τιμες σταθερες. Οπως ΚΗ, Ασβεστιο μαγνησιο και θερμοκρασια. Ολο και κατι θα μπορει να ζησει. Αλλα απο τα ευκολα. Εαν και αθυα ειναι ολο πανω κατω και ειδικα συνεχεια κατω, τοτε...θα τα χασεις πολυ συντομα.

Μπορεις να κανεις τα παραπανω? Εαν ναι, τοτε καποια πολυ ευκολα, μα πολυ ευκολα σαρκοφυτα και μανιταρια να μπορεσεις. Και οχι για 1-2-3 μηνες αλλα για οσο ζουνε. Επισεις θελουν και σωστη θερμοκρασια. Γιατι καλοκαιρι ερχεται και θερμοκρασια πανω απο 29 δεν ειναι και οτι καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

... όσο για φωτισμό έχω 3 λάμπες Τ8 σε μέγεθος 150 cm, και στην μία έχω βάλει ανακλαστήρα ο οποίος ανεβάζει όπως λένε το φως 3 φορές επάνω, εγώ λέω πολύ λιγότερο!!!!

Η κυκλοφορία μου είναι νομίζω καλή, ένας MAREA 6000, ένας MAXI-JET 1200, και οι έξοδοι από 3 χιλιάρια ΕΗΕΙΜ 2217.

Ηλία το 3πλάσιο όπως σου είπε και ο Μάριος δεν παίζει ούτε για πλάκα, είναι επιστημονική φαντασία!! Απλά θεωρητικά και τοποθετημένοι στο σωστό ύψος οι ανακλαστήρες θα μπορούσαν να επιστρέψουν άλλο τόση ποσότητα φωτός από τον πάνω μισό σωλήνα που πάει χαμένο.

Ομως εαν δεν είναι στο σωστό ύψος ο ανακλαστήρας δεν επιστρέφει όλο το φως στο ενυδρείο πρώτον γιατί η σύγκρουση των φωτονίων στο αλουμίνιο κρατάει μέρος της ενέργειας τους (για αυτό το λόγο καίνε οι ανακλαστήρες) και 2ον ο λαμπτήρας ο ίδιος στην επιστροφή δημιουργεί "σκιά" μεταξύ ανακλαστήρα και ενυδρείου και άρα αρκετή ποσότητα φωτός σταματάει κατά την επιστροφή της στον σωλήνα.

Θα μπορούσα γενικά να πω ότι πρακτικά υπάρχει μία αύξηση της τάξης του 50-60% max. Αυτό όμως δεν σημάινει ότι κάποιος πρέπει να υπολογίζει σε αυτό και να λέει έχω 100 W ισχύς και άρα με τους ανακλαστήρες είμαι 150W, νομίζω ότι πρέπει να θεωρείται ένα bonus μή μετρήσιμο στους υπολογισμούς μας.

Επίσης θα ήθελα να σου τονίσω ότι οι έξοδοι από τα κάνιστρα δεν υπολογίζονται στη κυκλοφορία. Επίσης τα 1000ρια λόγω μανομετρικού και υλικών φιλτραρίσματος είναι ζήτημα να φτάνουν τα 600lt/h μέσα στο ενυδρείο. Στη θέση σου θα έβαζα και μία nanostream ή 3 maxijet ακόμα δηλ σύνολο 4 σε ένα wave maker της red sea.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...