Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Ωραία λοιπόν λίγη ακόμα κυκλοφορία, ένα ακόμη ανακλαστήρα, τιμές προς το παρόν είναι σταθερές 0, εκτός του KH=14 το οποίο θα κατεβάσω με μερικές αλλαγές, και όσο για θερμοκρασία έχω ψυγείο!!!

Α ! να σας πω ότι ο Αυτοκράτοράς μου τρώει κανονικά!!! Δέν μου είπατε όμως πως μετράτε Ασβέστιο μαγνήσιο!!!

Μάριε με εγκατέλειψες, τι θα γίνει θα κεράσω καφέ? ξέρεις στο γνωστό μέρος!!!! (σπίτι μου).

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης θα ήθελα να σου τονίσω ότι οι έξοδοι από τα κάνιστρα δεν υπολογίζονται στη κυκλοφορία.

γιατί τα περιφρονείς έτσι? …

.. δεν έχουν ροή και αυτά τα καημένα ? δεν είναι stream αλλά κάτι κάνουν και αυτά :rasp: ..

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως οι ανακλαστήρες .... bonus μη μετρήσιμο, με λίγα λόγια κάτι κάνει αλλά δεν το υπολογίζεις στη κυκλοφορία σου. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα με όλο το σεβασμό θεωρώ το παράδειγμα σου άστοχο ..

η έξοδος του κανίστρου είναι και αυτή ικανή να συμβάλει στη γενικότερη κυκλοφορία νερού όπως θα έκανε και ένας maxijet για παράδειγμα :rasp: ..

.. δεν βλέπω λόγο για τόση περιφρόνηση ..

στο δικό μου ενυδρείο η έξοδος του κανίστρου αναταράσσει σχεδόν όλη την επιφάνεια του .. είναι σημαντική βοήθεια :lmao: ..

Link to comment
Share on other sites

η έξοδος του κανίστρου είναι και αυτή ικανή να συμβάλει στη γενικότερη κυκλοφορία νερού όπως θα έκανε και ένας maxijet για παράδειγμα :rasp: ..

Aκριβως ετσι. Τα λιτρα που βγαζει ενα εξωτερικο φιλτρο μετρανε στην συνολικη ροη κανονικα. Ροη ειναι παιδια. Ειτε ειναι απο εξωτερικο φιλτρο, απο επιστροφη απο sump, απο το σκιμμερ ειτε απο ενα βατραχοπεδιλο... Απο τη στιγμη που προκαλειτε ροη στο ενυδρειο, την μετραμε κανονικα. Ειναι ροη..

Link to comment
Share on other sites

Τάσο μου σεβαστή η γνώμη σου. Η δική μου προκύπτει είτε από τα δικά μου 2 κάνιστρα (εκ των οποίων στο 2026 έχω προσθέσει στην είσοδο του νερού μία maxijet 1200 για να καλύψω μέρος της πτώσης του μανομετρικού) αλλά κυριότερα από όλες τις παρουσιάσεις που έχω δει γενικότερα στο Internet όπου δεν βλέπω σχεδόν κανένα να υπολογίζει τα κάνιστρα παρά μόνο τις επιστροφές από τα sump με αντλίες φυσικά της τάξης των 2000-2500 lt/h.

Αλλωστε με αυτό το σκεπτικό ίσως να πρέπει υπολογίζουμε και τις επιστροφές από τα κρεμαστά skimmer (το δικό μου παιζει με μία eheim 3000). Οσον αφορά την αναταραχή της επιφάνειας είναι οπωσδήποτε το σημείο χρήσης τους με αποτελέσματα που κατά τη γνώμη μου πάντα, αναταράσσουν μεν, αλλά όχι σε βαθμό που να εξασφαλίζουν οξυγόνωση όλης της επιφάνειας.

Άλλωστε το θέμα δεν είναι αν κάνουν τελικά δουλειά ή όχι (δεν θα διαφωνήσω μαζί σου) αλλά εαν πρέπει να υπολογίζουμε σε αυτή την κυκλοφορία ή όχι και κατά πόσο είναι μετρήσιμη λόγω μανομετρικού αλλά και υλικών φίλτρου. Η δική μου λοιπόν γνώμη είναι ότι δεν πρέπει κάποιος σχετικά νέος στο reef να υπολογίζει σε αυτά, να προσπαθεί να εξασφαλίσει μία κυκλοφορία της τάξης των 20-25Χ και ας πάρει τελικά παραπάνω λόγω των κάνιστρων ως bonus.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθέλα να προσθέσω, ότι τα κάνιστρα δεν υπολογίζονται στη ροή, όταν η εισαγωγή τους και η εξαγωγή τους, είναι μέσα στο sump.

Αντίθετα, όταν εκβάλουν στο ενυδρείο, η ροή είναι μετρήσιμη, όσο και αν αυτή μειώνεται από τα υλικά που βρίσκονται μέσα.

Επίσης σημαντική μείωση κυκλοφορίας, που συνήθως δεν υπολογίζουμε, είναι όταν οι κυκλοφορητές δουλεύουν αντιμέτωποι, με αποτέλεσμα ο ένας να εξουδετερώνει μέρος της ροής του άλλου, δημιουργώντας τοπικές περιδινήσεις.

Για το λόγο αυτό, μεγάλη σημασία έχει η σωστή τοποθέτηση των κυκλοφορητών, καθώς και ρυθμός εναλλαγής της λειτουργίας τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθέλα να προσθέσω, ότι τα κάνιστρα δεν υπολογίζονται στη ροή, όταν η εισαγωγή τους και η εξαγωγή τους, είναι μέσα στο sump.

Αντίθετα, όταν εκβάλουν στο ενυδρείο, η ροή είναι μετρήσιμη, όσο και αν αυτή μειώνεται από τα υλικά που βρίσκονται μέσα.

Επίσης σημαντική μείωση κυκλοφορίας, που συνήθως δεν υπολογίζουμε, είναι όταν οι κυκλοφορητές δουλεύουν αντιμέτωποι, με αποτέλεσμα ο ένας να εξουδετερώνει μέρος της ροής του άλλου, δημιουργώντας τοπικές περιδινήσεις.

Για το λόγο αυτό, μεγάλη σημασία έχει η σωστή τοποθέτηση των κυκλοφορητών, καθώς και ρυθμός εναλλαγής της λειτουργίας τους.

:rasp::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την υπολογίζω σαν ροή, βέβαια αφαιρώ την μείωση λόγω υλικών! Δηλαδή τα τρία κάνιστρα με 1000, εγώ τα βάζω σαν 500 λίτρα το κάθε ένα, έτσι όμως έχουμε μιά κυκλοφορία 1500 λίτρα!! απο τα κάνιστρα, είναι ένα σύν στην κυκλοφορία μου.

Γιά πείτε μου όμως το KH εκτός με αλλαγή νερού πως αλλιώς το ρίχνουμε?

Link to comment
Share on other sites

γιατί ανέβηκε το ΚΗ Ηλία? μάλλον ρίχνεις ph buffer …

.. από μια σύντομη έρευνα βλέπω ότι δεν είναι εύκολη υπόθεση να ρήξεις το ΚΗ … οι αλλαγές νερού με αλάτι αδύναμο σε ΚΗ είναι η σίγουρη λύση ..

.. πόσο έχει πάει ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τάσο έχω ρίξει buffer γιατί ήταν το ph 8.0 και είπα να το ανεβάσω, και το PH δεν ανέβηκε και το KH πήγε 14 !!!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις αλλάγές νερού που είχαμε πει θα μπορούσες να ξεκινήσεις να ρίχνεις ασβέστιο (και φυσικά και να μετράς το ασβέστιο με κάποιο test kit) με σκοπό να το φτάσεις κοντά στο επίπεδο του 380-400. Οπως σου είχα ξαναπεί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το ασβέστιο σου είναι γύρω ή κάτω από 300. Αυτό θα σε βοηθήσει και για τα κοράλλια που έχεις ή θα βάλεις στο ενυδρείο σου.

Συνήθως η πρόσθεση ασβεστίου δρα ανταγωνιστικά ως προς το alk οπότε θα πετύχεις και μείωση του KH και αύξηση του ασβεστίου. Προσοχή όμως μην αρχίσεις και ρίχνεις Ca πάνω από την συνιστώμενη ημερησια δόση του σκευάσματος που θα ρίξεις. Προτείνω advanced Calcium της Seachem ή το αντίστοιχο της Kent και από τεστ φυσικά Salifert.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα ρίχνω τέτοιο έχω και το PURPLE UP που περιέχει calcium, iodine, και μαγνήσιο, όπως λέει η δόση 10 ml κάθε εβδομάδα για τα λίτρα μου!! αλλά δεν μετράω, θα γίνει και αυτό, άσε που έχω γεμίσει ένα ντουλάπι test !!!

Επίσεις ο Αυτοκράτορας μου εχθές έφαγε κατεψυγμένα αρτέμια, και σήμερα φυλλίδια!!!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Εαν ρίχνεις στα τυφλά χωρίς μέτρημα και σε συνδιασμό με το Ph buffer μπορεί να είχες μία κατακρύμνιση στο ασβέστιο σου γεγονός που θα δικαιολογούσε και το υψηλό KH. Ελπίζω να μην έριχνες-ρίχνεις όλα μαζί τα ζουμιά αλλά με διαφορά τουλάχιστον 12 ωρών το καθένα με ασφαλέστερη μέθοδο την μία ημέρα διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Με μία μέρα διαφορά, θα ήθελα όμως και κάτι άλλο, την όσμωση την αφήνεται με το νερό μέσα? ή την αδειάζεται μέχρι να ξαναχρησιμοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η πρόσθεση ασβεστίου δρα ανταγωνιστικά ως προς το alk οπότε θα πετύχεις και μείωση του KH και αύξηση του ασβεστίου. Προσοχή όμως μην αρχίσεις και ρίχνεις Ca πάνω από την συνιστώμενη ημερησια δόση του σκευάσματος που θα ρίξεις. Προτείνω advanced Calcium της Seachem ή το αντίστοιχο της Kent και από τεστ φυσικά Salifert.

Αυτο δεν ειναι απολυτο. Ειναι ολα θεματα ισοροποιων και συσχετισμων των τιμων. Εαν εχεις 500 ασβεστιο, 14ΚΗ αλλα 8 ΡΗ τοτε δεν θα εχεις καμοια ανισοροποια. Αν και εισαι στα ορια. Οταν ομως θα εχεις ξαφνικα το ΡΗ 8,4 θα γινει χαμος... Επισης οταν γινεται κατακριμνηση δεν πεφτει μονο η μια τιμη. Αλλα παρασιρονται και αλλες. Το 300 ασβεστιο με 14ΚΗ με ΡΗ8 ειναι μια ισοροπημενη κατασταση ακομα σε θεματα στοιχειων στο νερο αλλα ισως οχι οτι καλυτερο για τα κοραλια. Αλλα ακομα και εδω, ανισοροποια δεν ειναι.

Δεν ειναι λυση να ριξει ασβεστιο για να χαμηλωσει στο ΚΗ σε καμοια περιπτωση. Γιατι οποτε εχουμε κατακριμνηση, δεν γινεται μονο με ασβεστιο και ανθρακικα αλατα, αλλα με παρα πολα ακομα ιχνοστοιχεια και ουσιαστικα σακατευουμε το νερο μας...

Ηλια η λυση εδω ειναι μια. Μετρησεις, μετρησεις, μετρησεις. Δεν ριχνουμε ΡΗ booster ετσι, διοτι ανεβαζει και το ΚΗ. Το ΡΗ 8 δεν ειναι κακη τιμη. Τα περισοτερα ενυδρεια αυτο εχουν στο περιπου. Αμα θελουμε να ανεβασουμε το ΡΗ κανουμε αλλα αλλα ποιο φυσικα πραγματα. Ανεβαζουμε καπως την ανθρακικοτητα(την εχεις τωρα βεβαια) και οξυγωνονουμε καλυτερα το νερο μας με σωστη ροη νερου, αναταραξη επιφανειας και ενα καλο και δυνατο σκιμμερ(ενας απο τους λογους που πρεπει να δεις τι θα κανεις για το σκιμμερ σου αφου σιγουρα σου ειναι ανεπαρκες αυτο που εχεις..). Επισης ανοιγουμε το σπιτι ποιο τακτικα για να αεριζεται σωστα ο χωρος και να εχεις αρκετο οξυγονο ο αερας που περιβαλει το ενυδρειο. Εαν τα εχουμε ολα κλειστα το οξυγονο πεφτει σιγα σιγα και το CO2 ανεβαινει με αποτελεσμα να εχουμε ποιο χαμηλο ΡΗ.

Δεν κανουμε κινησεις πανικου βαζοντας οτι ζουμι βρισκουμαι, και σιγουρα μα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν βαζουμε ζουια συμφωνα με τις οδηγιες που λενε ανα βδομαδα "τοση ποσοτητα", αφου παντα μα ΠΑΝΤΑ βαζουμε στοιχεια στο νερο με βαση τι μας λυπει ή πρεπει να διορθωσουμε..

Αστο το ΚΗ σου εκει και σε βαθος χρονου θα πεσει μονο του. Δεν ειναι βλαβερο εκει. Καμοια σχεση. Απλα προσπαθησε να κρατησεις τις τιμες συνολικα σταθερες. Αυτο ειναι το μυστικο στο θαλασσινο ενυδρειο. Σταθερες τιμες και συνθηκες. Μετα δεν βαζουμε χερι μεσα και ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Αστο το ΚΗ σου εκει και σε βαθος χρονου θα πεσει μονο του. Δεν ειναι βλαβερο εκει. Καμοια σχεση. Απλα προσπαθησε να κρατησεις τις τιμες συνολικα σταθερες. Αυτο ειναι το μυστικο στο θαλασσινο ενυδρειο. Σταθερες τιμες και συνθηκες. Μετα δεν βαζουμε χερι μεσα και ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Ηλία νομίζω ότι τα έχεις λίγο μπλεγμένα στο μυαλό σου!

Διάβασε όχι πολλά, δύο αρθρα και θα δείς πόσο ξεκάθαρα είναι τα πράγματα!!!

Μάριος

Antony Kalfo

Δεν μπορώ να καταλάβω τη σκέψη σου Αντρέα, γιατί να πέσει αυτόματα το ΚΗ με το να βάλει Ca???

Νομίζω το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να περιμένει και θα μειωθεί μόνο του το ΚΗ αφού θα αποροφήθεί έστω και απο την κοραλίνη, αφού τώρα δεν εχει κοράλια!!!

Μία μικρή αύξηση στο Ca σε συνδυασμό με μηδενικά φωσφορικά σίγουρα θα βοηθήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Με μία μέρα διαφορά, θα ήθελα όμως και κάτι άλλο, την όσμωση την αφήνεται με το νερό μέσα? ή την αδειάζεται μέχρι να ξαναχρησιμοποιηθεί?

Να την αφηνεις με το νερο μεσα!!! :rasp:

Οσο αφορα το KH....χαλαρωσε...μην βαζεις buffers ¨η builders και θα πεσει μονο του ! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι απολυτο. Ειναι ολα θεματα ισοροποιων και συσχετισμων των τιμων. Εαν εχεις 500 ασβεστιο, 14ΚΗ αλλα 8 ΡΗ τοτε δεν θα εχεις καμοια ανισοροποια. Αν και εισαι στα ορια. Οταν ομως θα εχεις ξαφνικα το ΡΗ 8,4 θα γινει χαμος... Επισης οταν γινεται κατακριμνηση δεν πεφτει μονο η μια τιμη. Αλλα παρασιρονται και αλλες. Το 300 ασβεστιο με 14ΚΗ με ΡΗ8 ειναι μια ισοροπημενη κατασταση ακομα σε θεματα στοιχειων στο νερο αλλα ισως οχι οτι καλυτερο για τα κοραλια. Αλλα ακομα και εδω, ανισοροποια δεν ειναι.

Δεν ειναι λυση να ριξει ασβεστιο για να χαμηλωσει στο ΚΗ σε καμοια περιπτωση. Γιατι οποτε εχουμε κατακριμνηση, δεν γινεται μονο με ασβεστιο και ανθρακικα αλατα, αλλα με παρα πολα ακομα ιχνοστοιχεια και ουσιαστικα σακατευουμε το νερο μας...

Μάριε επειδή δεν είναι απόλυτο γράφω "...Συνήθως η πρόσθεση ασβεστίου δρα ανταγωνιστικά ως προς το alk"

Επίσης δεν υποστήριξα ότι είναι μέθοδος για χαμήλωμα του KH αλλά συγκεκριμένα στη περίπτωση του Ηλία είμαι σχεδόν σίγουρος (ελπίζω σύντομα μία μέτρηση από τον Ηλία να μας διαφωτήσει) ότι το ασβέστιο του είναι χαμηλά αλλά παρόλααυτά του είπα ότι καταρχήν πρέπει να το μετρήσει και μετά να αρχήσει να προσθέτει ασβέστιο γεγονός που εφόσον θέλει να αρχίσει να βάζει κοράλλια μόνο καλό μπορεί να κάνει. Γενικά θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μου έδειχνε κάποιος εαν υπάρχει αλλά και πως τα καταφέρνει να διατηρεί 500 ασβέστιο και 14 ΚΗ με οποιαδήποτε τιμή PH χωρίς ριάκτορα αλλά και kalkwasser όπως ο Ηλίας.

Επίσης από της 2/3 είχα γράψει

Αυτό από μόνο του δεν είναι πρόβλημα αλλά κάποια άλλα που συνεπάγεται, ας πούμε πόσο είναι το Ph σου, μήπως έχει ξεφύγει αρκετά από 8,0-8,2. Είμαι σίγουρος πως το ασβέστιο σου καθώς και το μαγνήσιο σου είναι αρκετά χαμηλά. Για fish only αυτές οι τιμές δεν σε ενδιαφέρουν αλλά για light reef που εσύ το πας πρέπει να είναι σε αξιοπρεπή όρια, ας πούμε το ασβέστιο πάνω από 350.

Δεν μπορώ να καταλάβω τη σκέψη σου Αντρέα, γιατί να πέσει αυτόματα το ΚΗ με το να βάλει Ca???

Νίκο μου, προτείνεις στον Ηλία να διαβάσει το άρθρο του Calfo αλλά μου φαίνεται ότι σου έχει ξεφύγει το παρακάτω

"....Μέσα στις προτεινόμενες κλίμακες 350 και 450 ppm Cα και 8-12 dKH Alk δεν είναι απαραίτητο να διατηρούμε και τις δύο παραμέτρους στο υψηλότερο σημείο τους την ίδια στιγμή. Στην πραγματικότητα δεν είναι πρακτικό ή εύκολα πραγματοποιήσιμο στα περισσότερα συστήματα. Σε γενικές γραμμές το υψηλό ασβέστιο και η υψηλή αλκαλικότητα είναι ασύμβατα μεταξύ τους. Δυστυχώς πολλοί ακουαρίστες γίνονται αιχμάλωτοι σε ένα τρενάκι του τρόμου ρίχνοντας υπερβολικές ποσότητες συμπληρωμάτων (τυχαία ή όχι) για να ρυθμίσουν την ισορροπία ασβεστίου και αλκαλικότητας στο σύστημά τους. Η διατήρηση σταθερών επιπέδων δεν πρέπει να είναι καθόλου δύσκολη. Για να φωτίσουμε αυτό το παράδοξο σας προσφέρω μια απλή αναλογία με βόλους....."

Τελευταία αισθάνομαι πως πρέπει να κατεβάζω εδάφια από βιβλία ή συζητήσεις από το RC για να τεκμηριώσω τα λεγόμενα μου ή να διευκρινίζω συγκεκριμένες εκφράσεις μου. Ισως επειδή είμαι νέος σχετικά στο αντικείμενο να θεωρείται ως δεδομένο ότι θα πετάω κοτσάνες είτε να είναι μία περίοδος όπου πρέπει να αποδείξω ότι έχω διαβάσει καλά το μάθημα μου. :lmao:

Ετσι ή αλλιώς η γνώμες που εκφέρω σε διάφορους φίλους του forum ακόμα και λάθος να είναι προσέχω ώστε να μην είναι επιβλαβής. Ας πούμε για παράδειγμα στο θέμα της ροής που συζητούσαμε πιο πάνω κάποιος με 100 λίτρα ενυδρείο με 2 χ 1000ρια κάνιστρα θεωρώ πως θα ήταν λάθος να του πω πως είναι εντάξει από θέμα κυκλοφορίας και ότι έχει 20Χ. Αυτή η συμβουλή μπορεί να του δημιουργούσε σοβαρά προβλήματα, αντίθετα η γνώμη μου το πολύ πολύ να είχε πιο πολύ κυκλοφορία η οποία δεν σκότωσε κανένα :rasp:

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου έχετε όλοι δίκιο.

Η αυξημένη τιμή του ΚΗ, αυτή τη στιγμή, δεν είναι δυνατόν να επιτρέψει μεγάλη και μόνιμη αύξηση των τιμών του ασβεστίου, όσα ζουμιά και αν ρίξει. Το αποτέλεσμα θα είναι η συνεχής ιζηματοποίηση, με όλα τα συνεπακόλουθα, όπως η πέτρωση του υποστρώματος, για την οποία έχουμε ξανασυζητήσει και η απώλεια ιχνοστοιχείων.

Από την άλλη αν είχε μεγάλες τιμές ασβεστίου, δεν θα μπορούσε με τίποτα να ανεβάσει τόσο την τιμή του ΚΗ, με όσα ζουμιά και αν έριχνε.

Κατά τη γνώμη μου το σύστημα του Ηλία, αυτή τη στιγμή, βρίσκεται σε μια προσωρινή κατάσταση, η οποία δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί σαν σταθερή ισορροπία. Σύντομα η τιμή του ΚΗ, θα πέσει σε φυσιολογικά επίπεδα και από εκεί και πέρα με την συνεχή παρατήρηση, θα μπορέσει να βρει τις τιμές ισορροπίας του συστήματός του, οι οποίες θα είναι ρεαλιστικές και θα μπορούν να διατηρηθούν με κάποιες διορθώσεις, με τη βοήθεια χρήσης πρόσθετων.

Τις ποσότητες, αυτές των πρόσθετων και τη συχνότητά τους, θα τις βρεις Φίλε Ηλία, με την πάροδο του χρόνου και παρατηρώντας το σύστημά σου, όπως προανέφερα.

Αυτές δεν μπορεί να είναι σταθερές, αλλά θα αλλάζουν ανάλογα με τις αυξημένες απαιτήσεις του συστήματός σου, οι οποίες θα μεταβάλλονται, όσο αυξάνουν απαιτήσεις των φιλοξενούμενων κοραλλιών. Όπως για παράδειγμα η αύξηση του βιοφορτίου κυρίως των σκληρών κοραλλιών και κατά συνέπεια των απαιτήσεων αυτών σε Ca και Alk, που οφείλεται στην αύξηση του αριθμού τους ή την αύξηση του μεγέθους τους.

Ιδιαίτερη σημασία είναι στη φάση που βρίσκεται το σύστημά σου, αλλά και σε αυτές που θα ακολουθήσουν να παρατηρήσεις τις τιμές που ισορροπεί από μόνο του και αυτές μπορείς να διορθώσεις, μέχρις ενός βαθμού, με τη χρήση πρόσθετων. Λέω μέχρις ενός βαθμού, γιατί οποιαδήποτε άλλη, συνεχής, προσπάθεια αύξησης των τιμών αυτών, έξω από τις πραγματικές δυνατότητες του συστήματός σου, θα επιφέρει μια μόνιμη ανισορροπία, η οποία είναι ότι το χειρότερο.

Με λίγα λόγια, καλύτερα να έχουμε ισορροπημένες, σχετικά χαμηλές, σταθερές τιμές των βασικών αυτών παραγόντων του νερού, παρά ασταθής, οι οποίες ανεβοκατεβαίνουν μόνιμα σαν τραμπάλα, αποτέλεσμα της συνεχούς προσπάθειας και αγωνίας σου να τις αυξήσεις.

Για την Α/Ο, θα ήθελα να σου αναφέρω, ότι επιβάλλεται μια φορά την εβδομάδα, να δουλεύει τουλάχιστον για μισή ώρα και από τη στιγμή που ξεκίνησε η λειτουργία της, δεν θα πρέπει να στεγνώσει ποτέ.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

"....Μέσα στις προτεινόμενες κλίμακες 350 και 450 ppm Cα και 8-12 dKH Alk δεν είναι απαραίτητο να διατηρούμε και τις δύο παραμέτρους στο υψηλότερο σημείο τους την ίδια στιγμή. Στην πραγματικότητα δεν είναι πρακτικό ή εύκολα πραγματοποιήσιμο στα περισσότερα συστήματα. Σε γενικές γραμμές το υψηλό ασβέστιο και η υψηλή αλκαλικότητα είναι ασύμβατα μεταξύ τους. Δυστυχώς πολλοί ακουαρίστες γίνονται αιχμάλωτοι σε ένα τρενάκι του τρόμου ρίχνοντας υπερβολικές ποσότητες συμπληρωμάτων (τυχαία ή όχι) για να ρυθμίσουν την ισορροπία ασβεστίου και αλκαλικότητας στο σύστημά τους. Η διατήρηση σταθερών επιπέδων δεν πρέπει να είναι καθόλου δύσκολη. Για να φωτίσουμε αυτό το παράδοξο σας προσφέρω μια απλή αναλογία με βόλους....."

Ακριβώς αυτό Αντρέα...

Από τη στιγμή που έχουμε ψηλό KH πως θα φτάσει το Ca στο φυσιολογικό???

Εγώ του πρότεινα μία μικρή αύξηση του Ca, όπου σε συνδυασμό με τα 0 Po4 θα αναπτύξει κοραλίνη η οποία από ότι βλέπω από προσωπική εμπειρία καταναλώνει αρκετά!!!

Δεν καταλαβαίνω γιατί να νιώθεις σαν μαθητής???

Εξάλλου στην παρέα εγώ είμαι ο μαθητής :lmao: ... και στο ενυδρείο αλλά και στη ζωή!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

όλοι ανεξαίρετος που ασχολούνται με αυτό το αντικείμενο είναι μαθητές … ο δάσκαλος είναι η φύση .. αυτή τελικά επιβραβεύει η αποδοκιμάζει τις ενέργειες μας … απλά οι προχωρημένοι μαθητές γραφούν και κανένα βιβλίο-άρθρο και ξεστραβώνουν και τους υπόλοιπους .. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μάριε επειδή δεν είναι απόλυτο γράφω "...Συνήθως η πρόσθεση ασβεστίου δρα ανταγωνιστικά ως προς το alk"

Το συνηθως ομως ετσι οπως το προτεινες δεν ισχυει Ανδρεα. Το συνηθως ειναι πολυ σχετικο εδω και αφηνει τεραστια κενα στην ερμηνεια του. Εδω εχουμε το απλο ειτε δουλευει ειτε οχι. Απλα τα πραγματα. Το συνηθως ανηκει σχεδον παντα στους κανονες. Ειναι πολυ ασαφης η τοποθετηση σου για αυτο και το ανεφερα για να μην αφησει περιθωρια για παρερμηνιες.

Επίσης δεν υποστήριξα ότι είναι μέθοδος για χαμήλωμα του KH αλλά συγκεκριμένα στη περίπτωση του Ηλία είμαι σχεδόν σίγουρος (ελπίζω σύντομα μία μέτρηση από τον Ηλία να μας διαφωτήσει) ότι το ασβέστιο του είναι χαμηλά αλλά παρόλααυτά του είπα ότι καταρχήν πρέπει να το μετρήσει και μετά να αρχήσει να προσθέτει ασβέστιο γεγονός που εφόσον θέλει να αρχίσει να βάζει κοράλλια μόνο καλό μπορεί να κάνει. Γενικά θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μου έδειχνε κάποιος εαν υπάρχει αλλά και πως τα καταφέρνει να διατηρεί 500 ασβέστιο και 14 ΚΗ με οποιαδήποτε τιμή PH χωρίς ριάκτορα αλλά και kalkwasser όπως ο Ηλίας.

Τιποτε δεν μπορει να ειναι σιγουρο χωρις τεστ. Τιποτα! Εκτος ποια παο τα πολυ προφανη. Δεν μπορεις να πεις πως σε ενα ενυδριεο που η αλγη κανει παρτυ οτι δεν εχει καθολου φωσφωρικα. Εδω κολαει το συνηθως. Για αυτο κανουμε συχνα τεστ για να ξερουμε ακριβως τι συμβαινει. Με θεωριες και οχι μετρησεις θα κανουμε ολεθρια λαθη και μετα θα φταιμε εμεις.

Επισης μπορω να σου πω οτι γνωριζω ενυδρεια που με καλες σκονες και ζουμια αλλα σχετικα χαμηλο ΡΗ στα επιπεδα του 8-8,2 ειχαν τετοιες τιμες. Απλα οι ιδιοκτητες τους ειχαν βαρεθει να διωρθωνουν.

Επίσης από της 2/3 είχα γράψει

Νίκο μου, προτείνεις στον Ηλία να διαβάσει το άρθρο του Calfo αλλά μου φαίνεται ότι σου έχει ξεφύγει το παρακάτω

"....Μέσα στις προτεινόμενες κλίμακες 350 και 450 ppm Cα και 8-12 dKH Alk δεν είναι απαραίτητο να διατηρούμε και τις δύο παραμέτρους στο υψηλότερο σημείο τους την ίδια στιγμή. Στην πραγματικότητα δεν είναι πρακτικό ή εύκολα πραγματοποιήσιμο στα περισσότερα συστήματα. Σε γενικές γραμμές το υψηλό ασβέστιο και η υψηλή αλκαλικότητα είναι ασύμβατα μεταξύ τους. Δυστυχώς πολλοί ακουαρίστες γίνονται αιχμάλωτοι σε ένα τρενάκι του τρόμου ρίχνοντας υπερβολικές ποσότητες συμπληρωμάτων (τυχαία ή όχι) για να ρυθμίσουν την ισορροπία ασβεστίου και αλκαλικότητας στο σύστημά τους. Η διατήρηση σταθερών επιπέδων δεν πρέπει να είναι καθόλου δύσκολη. Για να φωτίσουμε αυτό το παράδοξο σας προσφέρω μια απλή αναλογία με βόλους....."

Πολυ σωστο αυτο και λογικο. Αλλα ολα εχουν να κανουν με το τι ΡΗ εχουμε στο ενυδρειο μας. Ειναι η περιφημη παραμετρος "Ω". Μη ξεχνας πως ακομα και τα ενυδρεια του μηνα στο RC οι τιμες τους ειναι παραπανω απο τις προτεινομενς του Calfo για συγκεκριμενους λογους.

Τελευταία αισθάνομαι πως πρέπει να κατεβάζω εδάφια από βιβλία ή συζητήσεις από το RC για να τεκμηριώσω τα λεγόμενα μου ή να διευκρινίζω συγκεκριμένες εκφράσεις μου. Ισως επειδή είμαι νέος σχετικά στο αντικείμενο να θεωρείται ως δεδομένο ότι θα πετάω κοτσάνες είτε να είναι μία περίοδος όπου πρέπει να αποδείξω ότι έχω διαβάσει καλά το μάθημα μου. :lmao:

Δεν δικαζουμε Ανδρεα. Καλα κανεις και αναφερεις τι νομιζεις, απλα θελεις ακομα λιγο καιρο να αφομιωσεις την τοση υλη σωστα. Δεν ειναι ευκολο και θελει και την δοκιμη στην πραξη για αν καταλαβουμε καλα τι ακριβως ηθελε να πει το ταδε κειμενο ή συμβουλη. Οταν δεν εχουμε βιωση κατι καλα πολυ συχνα βλεπουμε το δεντρο και οχι το δασος. Σιγα σιγα θα καταλαβεις τι εννοω..

Επισης πρεπει και εμεις να διωρθωνουμε κατι εαν δεν ειναι σωστο. Κανεις δεν τα ξερει ολα. Ακομα μαθαινουμε και σιγουρ αποτε δεν θα σταματησουμε να μαθαινουμε. Αλλα τωρα εαν γνωριζεις κατι καλα δεν θα το αναφερεις?

Ετσι ή αλλιώς η γνώμες που εκφέρω σε διάφορους φίλους του forum ακόμα και λάθος να είναι προσέχω ώστε να μην είναι επιβλαβής. Ας πούμε για παράδειγμα στο θέμα της ροής που συζητούσαμε πιο πάνω κάποιος με 100 λίτρα ενυδρείο με 2 χ 1000ρια κάνιστρα θεωρώ πως θα ήταν λάθος να του πω πως είναι εντάξει από θέμα κυκλοφορίας και ότι έχει 20Χ. Αυτή η συμβουλή μπορεί να του δημιουργούσε σοβαρά προβλήματα, αντίθετα η γνώμη μου το πολύ πολύ να είχε πιο πολύ κυκλοφορία η οποία δεν σκότωσε κανένα :rasp:

Τα εξωτερικα φιλτρα ειναι ευτηχως το ποιο ευκολο πραγμα να μετρησουμε. Οποτε και περνουμε την ροη που βγαζουν και την υπολογιζουμε μαζι με τους υπολοιπους κυκλοφορητες. Δεν μετραει επισης τι ροη χουμε απλα οπως ειπε και ο Νικος. Γιατι πολυ ευκολα εαν 2 ρευματα συναντιονται τοτε μπορει να εχουμε ροη αλλα εκει που βρισκονται απλα ξεθυμενουν και ουσιαστικα ειναι αξιοποιησιμη σε ελαχιστο μερος του ενυδρειου...

Επισης αναφερεις πως η ποιο ροη δεν σκοτωσε κανενα. Αυτο δεν ειναι σωστο. Υπαρχουν κοραλια και ψαρια που με την μεγαλη ροη εχουν τεραστιο προβλημμα και ουσιαστικα εαν παραμεινουν αυτες οι συνθηκες τα καταδικαζουμε σε θανατο. Ολα πρεπει να ειναι αναλογικα. Τι κοραλια εχουμε, τι ψαρια εχουμε και επισης εαν εχουμε διαφορετικα ειδη με απαιτησεις στο ενυδρειο μας, να φτοιαξουμε ζωνες για τα μεν και ζωνες για τα δε. Ετσι ωστε μπορουμενα τα συνδιασουμε.

Παραδειγμα, Ιδια ροη θελει μια ephyllia και ιδια μια acropora ή montipora? Με τιποτα. Ετσι πρεπει να βλεπουμε το ενυδριεο μας. Στην ουσια και οχι με γενικους κανονες παραβλεποντας τις ακριβεις αναγκες των ζωντανων μας. Αλλιως θα εχουμε μονιμα προβλημα το οποιο καποια στιγμη θα αναγκαστουμε να διορθωσουμε. Γιατι αν μην το κανεις απο την αρχη με σωστο τροπο για να γλυτωσεις τοσο κοπο?

Ο πινακας με την τιμη Ω.

Ο πίνακας είναι ενδεικτικός.



Ω=1

Ξεκινάει το λιώσιμο του αραγωνίτη και φυσικά του σκελετού των κοραλλιών.

Ph = 7,7 _________________________Ph = 8,2

Ca = 410ppm_________________________Ca = 310ppm

Kh = 7 _________________________Kh = 3

Ω=3

Σε ισορροπία, ότι ποιο κοντά στο θαλασσινό νερό.

Ph = 8,0 __________________Ph = 8,2_______________ Ph = 8,4

Ca = 410ppm________________Ca = 360ppm_____________ Ca = 260ppm

KHz = 7 ____________________KHz = 7________________ KHz = 7

Ω=6

Τα κοραλια δυσφορουν και σταδιακα δνε μπορουν να αφομιωσουν τα απαραιτητα στοιχεια

Ph = 8,0 __________________Ph = 8,2_______________ Ph = 8,45

Ca = 410ppm________________Ca = 410ppm_____________ Ca = 410ppm

Kh = 22 ____________________Kh = 16________________ Kh = 12

Απο το αρθρο CALCIUM REACTOR

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2241

Ωποτε και εμεις κραταμε τις τιμες αναμεσα στην τιμη Ω3 και Ω6 οπου ειναι το ιδανικο.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο όπως είπες είμαι στη φάση της παρατήρησης, και θα σας ενημερώνω εάν παρατηρώ αλλαγές, βέβαια πρέπει να σας πω πάλι ότι δεν θα κάνω reef γιατί είναι πολλές οι παράμετροι και δεν μπορώ να ανταπεξέλθω!! βλέπεις πέρασα και τον μισό αιώνα ζωής, όσο να είναι με κουράζει, απλά ψάχνω μερικά κοράλλια για να ομορφήνω το ενυδρείο μου, αυτά που έχω βάλει τώρα είναι καλά δεν έχουν πάθει κάτι ακόμα, και παίρνω θάρρος!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...