Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Τα κοράλλια, δείχνουν να μην τους αρέσουν οι συνθήκες του ενυδρείου σου. Σίγουρα κάτι τα ενοχλεί και για αυτό το λόγο είναι κλειστά και μαζεύουν διάτομα.

Η πιθανότερη για εμένα, αιτία, είναι οι ασταθείς παράμετροι του νερού. Έχεις παρακολουθήσει τις διακυμάνσεις της alk, του ΡΗ και της θερμοκρασίας???

Μήπως ανεβοκατεβαίνουν συνέχεια???

Το φυτοπλαγκτόν δεν βοηθάει τα κοράλλια, γιατί δεν αποτελεί τροφή τους. Το μόνο που κάνει είναι να ταΐζει ζωικούς πλαγκτονικούς οργανισμούς, οι οποίοι αυξάνουν τους πληθυσμούς τους και ταΐζουν τα κοράλλια. Σε θεωρητικό επίπεδο πάντα. Γιατί μπορεί να υπάρχουν καθόλου τέτοιοι, ή οι πληθυσμοί τους να είναι τόσο μικροί, που δεν μπορούν να θεωρηθούν σαν επάρκεια τροφής για κοράλλια.

Έτσι θα πρέπει να θεωρείς τα κοράλλια σου σαν αυτοτροφικά και να τους εξασφαλίσεις, μεταξύ άλλων, τις σωστές συνθήκες φωτισμού.

Η σωστή ροή νερού, τα ιχνοστοιχεία, κυρίως Ιωδίνη και η προαναφερόμενη σταθερότητα των τιμών των παραμέτρων του νερού, αποτελούν τους βασικούς παράγοντες της διατήρησης της υγείας των κοραλλιών.

Παρατηρώ πρόβλημα και στο Yellow Tang. Έτσι τον αγόρασες, αδύνατο, ή έγινε στην πορεία???

Δείχνει θεονήστικος.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και όπως πάντα Νίκο έχεις απόλυτο δίκιο. Το yellow το πήρα έτσι και τρώει πολύ αλλά δεν φέρετε φυσιολογικά, όσο για την σταθερότητα των τιμών των παραμέτρων του νερού, δεν έχουν μεγάλες διακυμάνσεις νομίζω εκτός του PH (βλέπε προηγούμενες).

Πάρε μετρήσεις σημερινές, Αμμωνία=0, Νιτρίτ=0, Νιτράτ=0,5, Alk=3,6, PH=8,0, kh=17, CA=340, Αλατότητα=1023.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Πάρε μετρήσεις σημερινές, Alk=3,6, PH=8,0, kh=17, CA=340, Αλατότητα=1023.

Τι ρίχνεις για να διατηρήσεις αυτές τις τιμές???

Και σε τι συχνότητα???

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω κάθε εβδομάδα ιχνοστοιχεία, PURPLE-UP, Φυτοπλανγκτόν, και τώρα ανεβάζω σιγά σιγά το Ασβέστιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω κάθε εβδομάδα ιχνοστοιχεία, PURPLE-UP, Φυτοπλανγκτόν, και τώρα ανεβάζω σιγά σιγά το Ασβέστιο!!!

Οι απαιτήσεις του νέου , σχετικά, συστήματός σου, δεν απαιτούν συστηματική χορήγηση πρόσθετων. Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει η ανάλογη κατανάλωση.

Θα πρότεινα κάποια μερική αλλαγή νερού, ώστε οι συγκεντρώσεις των διαφόρων ιχνοστοιχείων να μειωθούν και από εκεί και μετά, οι δόσεις θα πρέπει να μειωθούν τόσο σε συχνότητα, όσο και σε ποσότητα.

Το ασβέστιό σου, για τις παρούσες απαιτήσεις, είναι μια χαρά. Θα πρότεινα να σταματήσεις τις προσθήκες ασβεστίου και όταν πέσουν οι τιμές, να φροντίζεις για μια καλή και ισορροπημένη τιμή alk, χωρίς να αγχώνεσαι ιδιαίτερα για το Ca. Μια λογική και εύκολα διατηρήσιμη τιμή alk, είναι το 7ΚΗ.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έβαλα το σαρκόφυτο το ένα (επάνω δεξιά) ήταν γεμάτο μικρά ποδαράκια και ήταν μεγαλύτερο πανέμορφο, μετά 2 ημέρες έγινε έτσι χάλια από τότε δεν μπορώ να το συνεφέρω δυστυχώς!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν έβαλα το σαρκόφυτο το ένα (επάνω δεξιά) ήταν γεμάτο μικρά ποδαράκια και ήταν μεγαλύτερο πανέμορφο, μετά 2 ημέρες έγινε έτσι χάλια από τότε δεν μπορώ να το συνεφέρω δυστυχώς!!!

Τα Σαρκοφυτα πολυ συχνα βγαζουν μια προστατευτικη "βλενα" η οποια μπορει να μεινει εκει αρκετο καιρο... ακομα και αλγη μπορει να πιασει.. Μολις φυγει το κοραλλι θα ειναι οσο ομορφο ηταν πριν και ακομη καλυτερο... μια λυση ειναι να το βαλεις σε ενα σημειο που να το χτυπαει η κυκλοφορια λιγο παραπανω ωστε σιγα σιγα να καθαρισει...

Link to comment
Share on other sites

Την βγάζει τη βλενα αλλά ένα μήνα τώρα, οπότε κατι άλλο είναι, θα δούμε ίσως να φταίει ο φωτισμός!!

Link to comment
Share on other sites

Την βγάζει τη βλενα αλλά ένα μήνα τώρα, οπότε κατι άλλο είναι, θα δούμε ίσως να φταίει ο φωτισμός!!Μήπως ξέρει κανείς τι είναι

αυτό το άσπρο που έχουν πιάσει τα πάντα στό ενυδρείο? το έκανα κοκκινο γιτί φαίνετε καλύτερα!!

post-1724-1177000985_thumb.jpgpost-1724-1177001015_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω για τι πράγμα αναφέρεσαι. Μπορείς να βάλεις κάποιο βελάκι.

Αν εννοείς τους άσπρους σχηματισμούς στο τζάμι, πρόκειται για ασβεστιακούς σχηματισμούς, που είναι λογικό με αυτές τις τιμές του ασβεστίου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι στο τζάμι, επάνω στο κοράλλι το νεκρό, αυτά τα άσπρα σαν βρωμιά είναι!!Δεν μπορώ να βάλω βελάκι είναι σε όλο το κοράλλι.

Το περίεργο είναι ότι έχει καθίσει μόνο επάνω στα νεκρά κοράλλια!! μήπως ζωντανεύει το κοράλλι?

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Όχι στο τζάμι, επάνω στο κοράλλι το νεκρό, αυτά τα άσπρα σαν βρωμιά είναι!!Δεν μπορώ να βάλω βελάκι είναι σε όλο το κοράλλι.

Το περίεργο είναι ότι έχει καθίσει μόνο επάνω στα νεκρά κοράλλια!! μήπως ζωντανεύει το κοράλλι?

Μηπως ειχε πιασει αλγη η οποια πεθανε? αν ειναι αυτο καλο ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω καθόλου άλγη!! και δεν θα ήτανε μόνο στα νεκρά κοράλλια!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που δεν βρίσκω απάντηση στο ίντερνετ, στα watt που θέλουμε για το ενυδρείο συμπεριλαμβάνωνται και οι λάμπες actinic blue?

Εξηγούμαι θέλω 300 watt ότι λάμπες και άν βάλω? απλά προσθέτουμε τα watt που γράφουν οι λάμπες επάνω τους? ή όταν έχουμε blue actinic θέλουμε παραπάνω watt?

Δέν ξέρω εάν έγινα κατανοητός!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και οι ακτινικές μετράνε στα συνολικά watt του συστήματος σου. Απλά πρέπει να είναι σε μία φυσιολογική αναλογία. Εαν είναι όλες ας πούμε ακτινικές ε τότε έχεις πρόβλημα όσα watt και να έχεις, εκτός εαν έχεις κοράλλια που ζούνε μόνο στα πολύ βαθιά αλλά και πάλι.

Γενικά η γνώμη μου είναι μία αναλογία της τάξεως 2 ακτινικές στις σύνολο 6 είτε 3 στις 8. Ενα ποσοστό δηλαδή της τάξης του 30% περίπου. Βέβαια και στο 15% να είσαι δεν τρέχει τίποτα, αν δε κάνω λάθος ο Μάριος δεν έχει καθόλου ακτινικές. Είναι σχετικό και τα κοράλλια που φιλοξενείς. Εγώ έχω μία ακτινική σε σύνολο 4αρων ίσης κατανάλωσης watt.

Link to comment
Share on other sites

Και οι ακτινικές μετράνε στα συνολικά watt του συστήματος σου. Απλά πρέπει να είναι σε μία φυσιολογική αναλογία. Εαν είναι όλες ας πούμε ακτινικές ε τότε έχεις πρόβλημα όσα watt και να έχεις, εκτός εαν έχεις κοράλλια που ζούνε μόνο στα πολύ βαθιά αλλά και πάλι.

Γενικά η γνώμη μου είναι μία αναλογία της τάξεως 2 ακτινικές στις σύνολο 6 είτε 3 στις 8. Ενα ποσοστό δηλαδή της τάξης του 30% περίπου. Βέβαια και στο 15% να είσαι δεν τρέχει τίποτα, αν δε κάνω λάθος ο Μάριος δεν έχει καθόλου ακτινικές. Είναι σχετικό και τα κοράλλια που φιλοξενείς. Εγώ έχω μία ακτινική σε σύνολο 4αρων ίσης κατανάλωσης watt.

Ο Μαριος εχει ακτινικες...ισως τον μπερδευεις με καποιον αλλον.

Απο εκει και περα να πω οτι ο Calfo θεωρει οτι αν οι ακτινικες ειναι σχετικα ψηλα απο την επιφανεια του νερου (οπως στο δικο μου ενυδρειο ας πουμε) τοτε ΔΕΝ προσφερουν τιποτα περα απο τα χρωματα, την εμφανιση και την πιο ηρεμη αλλαγη οταν σβηνουν τα φωτα. Για να προσφερουν κατι σαν φωτισμος πρεπει να ειναι καπου στα 7 εκ μαξιμουμ πανω απο την επιφανεια...οσο πιο κοντα τοσο καλυτερα... αυτο ειναι κατι που εγω δεν μπορω να κανω αλλα δεν με αγχωνει ιδιαιτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ακτινικες εχω το τελευταιο 5μηνο, αλλα δεν εχει τυχει να βαλω αυτη την αλλαγη στο Aquazone. Οποτε Ανδρεα αφου ακομα δεν εχει τυχει να ελθεις σπιτι μου δεν γνωριζεις. Ο Μανος γνωριζει πληρως τις τελευταιες αλλαγες στο ενυδρειο μου. Αλλα μαλλον δεν θα αναφερθηκαμε σε καποια κουβεντα μαζι για αυτο οποτε και ειχες μεινει στην ενοιμερωση μεσα απο την παρουσιαση του ενυδρειου μου στην αναλογη κατηγορια.

Τωρα για τις ακτινικες, οχι γιατι περιμενω κατι απο τα κοραλια, αλλα ποιο πολυ για αισθητικους λογους και να αξιοποιησω το dim που προσφερει σε σχεση με τα ψαρια και το αισθητικο μερος που θελω εγω. Αλλα αυτο μονο.

Δεν ειδα καμοια διαφορα σε αναπτυξη απο πριν λογο αυτων των λαμπων και ουτε και το περιμενα. Εαν εχεις σωστες λαμπες τοτε ειναι υποκειμενικο και καθαρα θεμα αισθητικο στο ματι. Δεν εχει να κανει σε σχεση με την αποδοση των κοραλιων. Οχι πως δεν βοηθαει, αλλα εαν εχεις ΜΗ που ειναι σε φως σαν ημερα, τοτε τι να κανουν οι κακομοιρες οι ακτινικες? :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και το yellow tang έζησε μόλις 10 ημέρες!!! το μεσημέρι τρώει και το βράδυ κάνει τούμπες!!! Το νερό τέλειο, μετρημένο και από επαγγελματίες,

χωρίς καμία αρρώστια, ούτε τίναγμα ούτε ξύσιμο, όλες τις μέρες έτρωγε!!

Δεν νομίζω να παίξω άλλο, μάλλον θα βάλω το ενυδρείο για πούλημα!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Πέταξες το wet-dry, στον κάδο ανακύκλωσης?????

Όχι Νίκο δεν δουλεύει σαν WET-DRY το έχω σκέτο κάδο, σαν εξωτερικό φίλτρο!!

Εξάλλου όλες οι μετρήσεις είναι (αν θες πιστεψέ το) κάτω απο το 0!!! εκτός Νιτράτ=0,5

Το μόνο μη ικανοποιητικό είναι τα φώτα μου 180 watt δεν νομίζω όμως οτι επηρεάζουν τα ψάρια!

ίσως λίγο τα κοράλλια, βέβαια το yellow ήταν απο την αρχή (κάπως) το έγραψα κιόλας , τώρα τα θυμάμαι σιγά σιγά που μου περνάνε τα νεύρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηλία η γνώμη μου είναι πέταξε το ενυδρείο σου, μαζί με την άμμο σου. Μη το δώσεις σε κανα φίλο από εδώ μέσα καταρχήν. Πάρε ένα Rio 400 μαζί με βάση 740 ευρώ και κάνε μία καινούργια αρχή. Αν δεν υπήρχε η προιστορία 10 ετών και βάλε όπως μας την έχεις περιγράψει θα σου έλεγα να κάνεις άλλη μια προσπάθεια, όμως δεν είναι φυσιολογικά αυτά που συμβαίνουν στο ενυδρείο σου και δε νομίζω κανένας να μπορεί να τα εξηγήσει.

Τόσα χρήματα που έχεις πετάξει σε αγορές ψαριών θα είχες φτιάξει Fish only 2 τόννων. Θεωρώ ότι κάτι τοξικό υπάρχει στο ενυδρείο σου και σκοτώνει τα ψάρια είτε είσαι τόσο άτυχος για μια ακόμη φορά και σε αυτή την καινούργια αρχή που έκανες έπεσες σε ταλαιπωρημένα ψάρια. Αλλά επί 10 χρόνια έπεφτες πάντα σε ταλαιπωρημένα ψάρια και δεν έβγαζαν ποτέ το μήνα??

ΥΓ Ρε μπας και πάει να σε τρελλάνει η γυναίκα σου και πάει και ρίχνει χλωρίνη μέσα στο ενυδρείο :thumbup::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ηλια εβαλες πλατη στο ενυδρειο σου για να μην υπαρχει στρες στα ψαρια? Ο φωτισμος εχει στανταρ ωρες που ανοιγει ή το κανεις με το χερι? Τα επιπεδα οξυγωνου σου ειδικα το βραδυ πως ειναι? Βλεπεις εχεις ενα πολυ μικρο σκιμμερ αναλογικα και ισως και αυτο να παιζει το ρολο του ειδικα σε θεματα οξυγωνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ηλία η γνώμη μου είναι πέταξε το ενυδρείο σου, μαζί με την άμμο σου.

Και το wet dry, με οποιοδήποτε τρόπο και αν λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Οξυγόνο δεν έχω μετρήση ποτέ, και δεν ξέρω πως γίνεται αυτό, πλάτη έχω βάλη χρώματος μπλέ, και τα φώτα ανάβουν με χρονοδιακόπτες 10 ώρες την ημέρα!!! Όσο για το τοξικό, είναι μια ιδέα αλλά πως έζησαν 3 ψάρια μου 1 1/2

χρόνο κατα καιρούς, και χωριστά βέβαια!!

Όσο για το WET-DRY εάν κάνω άλλη προσπάθεια, θα το αλλάξω με ένα άμμου!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...