Jump to content

Βοήθεια Για Στήσιμο Αφρικανικού Rio 240 :)


georgemarousi

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 363
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε Κώστα! :bigemo_harabe_net-64:

Μάλλον θα πάω το πρωί για τα "Hongi" εκτός αν ανατραπεί η κατάσταση από έρευνα αγοράς! .. :D

Αν και στην αρχή δε θα ταΐσω, να πάρω και καμιά τροφή εκτός από 1 που έχω (flakes που έχουν και πρωτεϊνη) ?

Link to comment
Share on other sites

το σημαντικο στο ταισμα ειναι η ποικιλια εκτος βεβαια και το οτι οι τροφες θα πρεπει να ειναι καταληλες για τις διατροφικες συνηθειες των ψαριων.καλο θα ειναι οταν αρχισεις να ταιζεις κανονικα να εχεις δυο τρεις διαφορετικες τροφες.και flakes και pellets αλλα και σαν συμπληρωμα σπιρουλινα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ για τις συμβουλές!.. θα τα ζητήσω! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες!

Όλα καλά και με τα χημικά τεστ (NO2 =0.025, ΝΟ3 μεταξύ 1 και 5), και 4 Labidochromis Hongi Red Top προσαρμόζονται αυτή τη στιγμή στο νέο τους σπίτι !!! :bigemo_harabe_net-146:

η ποιότητα δεν είναι η καλύτερη.. φώτα θα ανάψουν αύριο με το καλό!

Σας ευχαριστώ θερμά που με βοηθήσατε να φτάσω μέχρι εδώ!!! :bigemo_harabe_net-134:

2505055940085462538S600x600Q85.jpg

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: :wootwoot: :wootwoot: :wootwoot: .καλως τα δεχτηκες.ηρθε η ωρα να απολαυσεις τους κοπους σου.πολυ ομορφα ψαρακια επελεξες. :thumbup:.

παρακολουθα μονο λιγο το ΝΟ2 ωστε να μην ανεβει αλλο και βασικα να μηδενισει.

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: :wootwoot: :wootwoot: :wootwoot: .καλως τα δεχτηκες.ηρθε η ωρα να απολαυσεις τους κοπους σου.πολυ ομορφα ψαρακια επελεξες. :thumbup:.

παρακολουθα μονο λιγο το ΝΟ2 ωστε να μην ανεβει αλλο και βασικα να μηδενισει.

Να σαι καλά, χαίρομαι που σου αρέσουν! Ναι θα κάνω συχνά τεστ τώρα! Ήδη δεν τα τάισα, αν και πάνω στην εξερεύνηση ανακαλύψανε κάτι ψιλά από τάισμα που είχα κάνει για τη βιολογία τα άτιμα!!! χαχαχα :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα ψαρια.Βρηκες χαρεμι;

Ευχαριστώ κύριε Σωκράτη, κι εγώ κόλλησα μαζί τους ! :D

4 είχε και τα πήρα όλα, δε ξέρω τώρα τί θα βγούνε ... ελπίζω να το πετύχω ένας με τρείς :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες Γιώργο..

Περιμένουμε αύριο καλές φωτο...

Επίσης,έχεις μπερδέψει τον κ.Σωκράτη με τον Στράτο... :P

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες Γιώργο..

Περιμένουμε αύριο καλές φωτο...

Επίσης,έχεις μπερδέψει τον κ.Σωκράτη με τον Στράτο... :P

Οντως μας εχεις μπερδεψειbiggrin.png

Link to comment
Share on other sites

οχ τα έμπλεξα χαχαχαα κάθε αρχή και δύσκολη!!!! :P:bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες Γιώργο..

Περιμένουμε αύριο καλές φωτο...

...

Ευχαριστώ Βαγγέλη !!!! :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Οντως μας εχεις μπερδεψειbiggrin.png

Σας ξέρω από τη συνάντηση αλλά τελικά μπερδεύτηκα με το Avartar !!! :ninja::chair::cheers::cheers:

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους εφτασε η ωρα της χαρας και απολαυσης,να τα χαιρεσαι,πολυ ομορφα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα!

Λοιπόν σήμερα ήταν το πρώτο ξύπνημα των ψαριών.. το πρωί (αργά και μισή ακριβώς) ανοίγω το πατζούρι που είναι δίπλα πρώτα (όχι τα φώτα, ακόμα).. κοιτάζω.. και αρχίζουν να ξεπροβάλλουν δειλά δειλά!.. είχε πολύ πλάκα... βρήκα όλων την "κρυψώνα" χαχαχα :D Εν τω μεταξύ 2 από τα 4 βγήκαν από την ίδια κρυψώνα, ύποπτο!!! :bigemo_harabe_net-148:

Έπειτα από λίγη ώρα και αφού "ξυπνήσαν", πρωτοανοίγω τα φώτα των νέων κατοίκων... και όλοι εξαφανίστηκαν!!! :ninja: :ninja: :bigemo_harabe_net-74:

Μετά από λίγο κάποιες πρώτες αναγνωρίσεις.. αλλά όχι πολλά πράγματα.. αποφασίζω για το πρώτο τάισμα!! (όλες οι μετρήσεις ως τώρα NH4 NO2 NO3 τείνουν στο μηδέν.. μετράω 2 φορές τη μέρα :) )

Και τέρμα οι ντροπές, πήραμε θάρρος για τα καλά!! :D Φωτός (όχι καλές) ακολουθούν! (βιντεο πιστεύω αύριο μέχρι να το επεξεργαστεί το παλαιόπισό μου...)

Σημ. πρέπει να έχουμε 2m/2f αν κρίνω από τα χρώματα.. ειδικά το 1 με έχει αφήσει άφωνο με τα χρώματά του

Σημ2. Πρώτη μέρα ταίσματος ήταν σήμερα! Λέω για αρχή να ταίζω μια μέρα flakes (chichlid color tropical) και μια Pellets (New Era). Εφόσον η αμμωνία δεν ανέβει, πότε να αυξήσω το τάισμα πχ σε πρωί/βράδυ;

Συμβουλές καλοδεχούμες και απαραίτητες! :)

Αναζήτηση της τροφής:

2838501670085462538S600x600Q85.jpg

Εδώ ο κυρίαρχος:

2360914210085462538S600x600Q85.jpg

Ο οποίος δεν άφηνε ευκαιρία να ποζάρει όλο περηφάνια!

2684929990085462538S600x600Q85.jpg

είπαμε δεν έχανε ευκαιρία:

2576602820085462538S600x600Q85.jpg

Κάναμε και παιχνίδια με το φακό:

2221645680085462538S600x600Q85.jpg

Λογικά μία από τις θυληκές..

2987933140085462538S600x600Q85.jpg

.. περισσότερα θα καταλάβετε αύριο με το καλό από το βίντεο! :D

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα τα ψαράκια σου! Οσον αφορά το τάισμα εγώ ταίζω 2 φορές την ημέρα μισή ώρα αφού ανάψει το φώς και μισή ώρα πριν κλείσει!Την τροφή που ρίχνεις πρέπει να την καθαρίζουν σε 1-1,5 λεπτό για να έχεις ένα μέτρο της ποσότητας!Είναι καλό να πάρεις και σπιρουλίνα και σε κατεψηγμένη μια στο τόσο δεν θα πούνε όχι!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ! :D :D :D

Πιστεύω ότι αυτό που τάισα χτες κάπου σε τόσο χρόνο το φάγανε, αν και μετά συνεχίσαν να τρώνε λίγα κοματάκια που είχαν σκορπίσει.. ψάχνοντας το ενυδρείο.. δε πιάνουμε κι αυτό το χρόνο φαντάζομαι?! :D Θα μου πείτε καλώς εχόντων το βράδυ από το video!

Οι μετρήσεις μου NH4 NO2 NO3 συνεχίζουν να είναι μηδενικές.. λες εφόσον συνεχίζουν έτσι να μπορώ πχ από σήμερα να αυξήσω σε 2 φορές /ημέρα?

Κάτι ακόμα.. έχω την έξοδο του φίλτρου (φλογέρα) να βρίσκεται λίγο κάτω από την επιφάνεια και με κλίση λίγο ανωδική, και κάνει ωραία ανατάρραξη.. όμως κάνει και κάποιο σχετικό θόρυβο το νερό.. υπάρχει περίπτωση αυτός ο θόρυβος να τα ενοχλεί και να τα στρεσσάρει - ειδικά τη νύχτα? το ίδιο και για μια αντλία οξυγόνου, μήπως να την προγραμμάτιζα να ανοίγει περιοδικά αντί για συνεχώς που είναι τώρα?

Έγινε επεξεργασία - georgemarousi
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ! :D :D :D

Πιστεύω ότι αυτό που τάισα χτες κάπου σε τόσο χρόνο το φάγανε, αν και μετά συνεχίσαν να τρώνε λίγα κοματάκια που είχαν σκορπίσει.. ψάχνοντας το ενυδρείο.. δε πιάνουμε κι αυτό το χρόνο φαντάζομαι?! :D Θα μου πείτε καλώς εχόντων το βράδυ από το video!

Οι μετρήσεις μου NH4 NO2 NO3 συνεχίζουν να είναι μηδενικές.. λες εφόσον συνεχίζουν έτσι να μπορώ πχ από σήμερα να αυξήσω σε 2 φορές /ημέρα?

Κάτι ακόμα.. έχω την έξοδο του φίλτρου (φλογέρα) να βρίσκεται λίγο κάτω από την επιφάνεια και με κλίση λίγο ανωδική, και κάνει ωραία ανατάρραξη.. όμως κάνει και κάποιο σχετικό θόρυβο το νερό.. υπάρχει περίπτωση αυτός ο θόρυβος να τα ενοχλεί και να τα στρεσσάρει - ειδικά τη νύχτα? το ίδιο και για μια αντλία οξυγόνου, μήπως να την προγραμμάτιζα να ανοίγει περιοδικά αντί για συνεχώς που είναι τώρα?

Δεν πρόκειται να τα ενοχλεί μην φοβάσαι!Βέβαια κοίτα ώστε το spay bar σου να χτυπάει μεν προς τα πάνω ώστε να αναταράσει το νερό αλλά ταυτόχρονα να δίνει και μία δυναμική κυκλοφορίας στο νερό!

Προσωπικά τα spray bars δεν τα πάω!Σε κανένα ενυδρέιο μου δεν έιχα!Μου χτυπάνε πολύ άσχημα στο μάτι και θέλω όσο το δυαντόν λιγότερα πράγματα να με αποσπούν από την γωνία της λίμνης που έχω στο σαλόνι μου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να τα ενοχλεί μην φοβάσαι!Βέβαια κοίτα ώστε το spay bar σου να χτυπάει μεν προς τα πάνω ώστε να αναταράσει το νερό αλλά ταυτόχρονα να δίνει και μία δυναμική κυκλοφορίας στο νερό!

Προσωπικά τα spray bars δεν τα πάω!Σε κανένα ενυδρέιο μου δεν έιχα!Μου χτυπάνε πολύ άσχημα στο μάτι και θέλω όσο το δυαντόν λιγότερα πράγματα να με αποσπούν από την γωνία της λίμνης που έχω στο σαλόνι μου!

Ναι έτσι είναι, γίνεται μια αρκετά καλή κυκλοφορία αλλά και οξυγόνωση (φαίνονται αρκετές φυσαλίδες στην επιφάνεια)..

Δε πολυφαίνεται είναι πάνω δεξιά γωνία, ελάχιστα κάτω από την επιφάνεια του νερού!.. πιστεύω ότι φρεσκάρει αρκετά το νερό έτσι όπως έχει μπεί (από δεξιά του ενυδρείου και επιφανειακά στέλνει το νερό αριστερά, έπειτα το νερό από κάτω πηγαίνει αντίθετα και επιστρέφει κάτω και πάλι δεξιά όπου είναι η αναρρόφηση) . Χωρίς spray bar πως πετυχαίνεις καλή κυκλοφορία και οξυγόνωση?

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι Γιώργο!!!

Πως πάει η αναζήτηση?βρεθηκε άλλο χαρέμι???

Ευχαριστώ φίλε Κώστα !!! :D

Λέω το άλλο χαρέμι, μια 4άδα (ή 5άδα επειδή έιναι αρκετά μικρό?) να είναι το Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano".. μπορώ να πώ οτι ειδικά από κοντά μου έκανε πολύ εντύπωση (βρηκα και αρκετά διαθέσιμα), ενώ απ'ότι διαβάζω δεν είναι και τόσο πολύ επιθετικό όπως πχ τα demasoni.. Επίσης έχω την εντύπωση ότι θα συνυπάρξουν καλά με αυτά που έχω, καθώς και οτι θα έιναι όμορφος συνδυασμός! :)

Άλλες ιδέες/προτάσεις καλοδεχούμενες!

Πότε θα έλεγες να τα έβαζα, τέλη της εβδομάδας;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τα Maingano!

Ξερεις φοβάμαι το οτι δεν εχεις δει ακόμα νιτρικά......

Δουλεψε το λίγο ακόμα με ενα χαρεμι και οταν δεις νιτρικά προχωράς, πάντα με προσοχή στο ταισμα!!!....ειναι νεο το ενυδρειο και αντιλαμβάνεσαι πως +5 ψαρια ισως επιβαρύνουν την κατασταση!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το λες (δε βιάζομαι κι εγώ..), καλύτερα να συνεχίσω έτσι για ένα διάστημα, θα γράψω σύντομα και αναλυτικές μετρήσεις :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...