Jump to content

Βοήθεια Για Στήσιμο Αφρικανικού Rio 240 :)


georgemarousi

Recommended Posts

Λοιπόν στα χημικά τεστ βλέπω κάπως ανεβασμένα νιτρώδη ( NO2 ), είναι μεταξύ του 0,4 και 0,6

ΝΗ4 είναι ελάχιστη (0 με 0,1), ΝΟ3 είναι ελάχιστα επίσης ( 1 )

κάποια άμεση συμβουλή;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 363
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απ ότι διαβάζω θέλω άμεσα αλλαγή νερού.. προχωράω..

Link to comment
Share on other sites

Μετά από γενναία αλλαγή νερού 40% και πλέον (+αντιχλώριο και λίγα ωφέλιμα βακτήρια), τα NO2 πέσανε στο 0,2 και μέσα στο όριο..

Απ'ότι καταλαβαίνω συνεχίζω να παρακολουθώ στενά τις μετρήσεις, ειδικά το NO2, και ταίζω ελάχιστα σωστά? (νηστεία για την Τρίτη φαντάζομαι..)

τί άλλο μπορώ να κάνω να βοηθήσω την κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Σταματα το ταισμα.και ξανα μετρα,Εγω πιστευω οτι βιαστηκες να βαλεις ψαρια μεσα,οπως το κανουμε ολοι το ιδιο λαθος.Καθημερινες αλλαγες μεχρι να ειναι 0 τα νιτρωδη.Παντα με αντιχλωριο και βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Εκανες αλλαγή το 40 % απο οτι είδα ,μην ταίζεις αλλά μην πλακωθείς και στις αλλαγές καθε μέρα ,οι αλλαγές είναι άμεσο μέτρο αυτό που θα έκανα ήταν να εμπλουτίσω για μια βδομάδα 2 βδομάδες με βακτήρια για να βοηθήσω το βιολογικό καθαρισμό.Γνώμη μου λοιπόν αφού έκανες την μεγάλη αλλαγή κάθε δεύτερη μέρα βακτήρια ,μέτρηση σε 4 μέρες και πολλή ψυχραιμία,Για την επόμενη αλλαγή μετά την μέτρηση σε 4 μέρες περίπου,οσον αφορά τη τροφή διακοπή προς το παρόν.

Πόσο είνια το Ph σου ,αυτή είναι κρίσιμη ερώτηση γιατί ελπίζω να μην είναι αλκαλικό ψηλά.Πως έστρωσες ;Θα περιμένουμε νέα σου :)

Link to comment
Share on other sites

Εκανες αλλαγή το 40 % απο οτι είδα ,μην ταίζεις αλλά μην πλακωθείς και στις αλλαγές καθε μέρα ,οι αλλαγές είναι άμεσο μέτρο αυτό που θα έκανα ήταν να εμπλουτίσω για μια βδομάδα 2 βδομάδες με βακτήρια για να βοηθήσω το βιολογικό καθαρισμό.Γνώμη μου λοιπόν αφού έκανες την μεγάλη αλλαγή κάθε δεύτερη μέρα βακτήρια ,μέτρηση σε 4 μέρες και πολλή ψυχραιμία,Για την επόμενη αλλαγή μετά την μέτρηση σε 4 μέρες περίπου,οσον αφορά τη τροφή διακοπή προς το παρόν.

Πόσο είνια το Ph σου ,αυτή είναι κρίσιμη ερώτηση γιατί ελπίζω να μην είναι αλκαλικό ψηλά.Πως έστρωσες ;Θα περιμένουμε νέα σου :)

Δασκαλε μου με μπερδεψες.

Δηλ.μπορει να εχουμε για 4 μερες αμμωνια-νιτρωδη μεσα και να μην κανουμε αλλαγη νερου?Τα ψαρακια μας δεν θα εχουν συνεπειες?

Link to comment
Share on other sites

Εκανε την μεγάλη του αλλαγή θα ρίξει βακτηρίδια γενναίες δόσεις και σε 4 μέρες περίπου θα κάνει ξανά ,απο κει και πέρα για να είμαι πιο αναλυτικός αν δούμε άσχημα συμπτώματα θα κάνουμε πιο νωρις γιαυτό ρώτησα πιο πάνω πόσο ph έχει ,γενικά δεν αγχώνομαι εξάλλου κόβωντας την τροφή απαλάσσουμε το νεαρό σύστημα από ενα βαρύ φορτίο

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου δες αν μπορείς να βρείς λίγο ακόμα μπόλι!

Ναι έτσι είναι, γίνεται μια αρκετά καλή κυκλοφορία αλλά και οξυγόνωση (φαίνονται αρκετές φυσαλίδες στην επιφάνεια)..

Δε πολυφαίνεται είναι πάνω δεξιά γωνία, ελάχιστα κάτω από την επιφάνεια του νερού!.. πιστεύω ότι φρεσκάρει αρκετά το νερό έτσι όπως έχει μπεί (από δεξιά του ενυδρείου και επιφανειακά στέλνει το νερό αριστερά, έπειτα το νερό από κάτω πηγαίνει αντίθετα και επιστρέφει κάτω και πάλι δεξιά όπου είναι η αναρρόφηση) . Χωρίς spray bar πως πετυχαίνεις καλή κυκλοφορία και οξυγόνωση?

Γνώμη μου εί εισαγωγή και η εξαγωγή του φίλτρου πρέπει να είναι σε αντίθετες μεριές!

Οσο για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις θα έλεγα αν μπορείς να ξαναμπολιάσεις από το να βασίζεσαι εξολοκλήρου σε σκευάσματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές! :) :) :)

Εκανες αλλαγή το 40 % απο οτι είδα ,μην ταίζεις αλλά μην πλακωθείς και στις αλλαγές καθε μέρα ,οι αλλαγές είναι άμεσο μέτρο αυτό που θα έκανα ήταν να εμπλουτίσω για μια βδομάδα 2 βδομάδες με βακτήρια για να βοηθήσω το βιολογικό καθαρισμό.Γνώμη μου λοιπόν αφού έκανες την μεγάλη αλλαγή κάθε δεύτερη μέρα βακτήρια ,μέτρηση σε 4 μέρες και πολλή ψυχραιμία,Για την επόμενη αλλαγή μετά την μέτρηση σε 4 μέρες περίπου,οσον αφορά τη τροφή διακοπή προς το παρόν.

Πόσο είνια το Ph σου ,αυτή είναι κρίσιμη ερώτηση γιατί ελπίζω να μην είναι αλκαλικό ψηλά.Πως έστρωσες ;Θα περιμένουμε νέα σου

/

Εκανε την μεγάλη του αλλαγή θα ρίξει βακτηρίδια γενναίες δόσεις και σε 4 μέρες περίπου θα κάνει ξανά ,απο κει και πέρα για να είμαι πιο αναλυτικός αν δούμε άσχημα συμπτώματα θα κάνουμε πιο νωρις γιαυτό ρώτησα πιο πάνω πόσο ph έχει ,γενικά δεν αγχώνομαι εξάλλου κόβωντας την τροφή απαλάσσουμε το νεαρό σύστημα από ενα βαρύ φορτίο

Ναι έκανα μεγάλη αλλαγή.. Αν και άλλαξα 70-80 λίτρα περίπου, έβαλα βακτήρια για 25-30 λίτρα (sera), περίπου 10ml+, καθώς είχα και κάποιες επιφυλάξεις.. τα ξημερώματα! Οπότε να προσθέσω κι άλλα 20ml βακτήρια απόψε?

Φυσικά δεν ταϊζω πλέον μέχρι νεοτέρας, το ph είχε ανέβει κάπως, περίπου στο 8 και έπεσε μετά την αλλαγή περ. 7,6 .. καταρραμένα stics.. Θα κάνω απόψε όλα τα τεστ χημικά και θα τα γράψω εδώ.

Το στρώσιμο έγινε με κυκλοφορία νερού από το προηγούμενο Σάββατο (πριν 10 μέρες), τετάρτη είχα βάλει μπόλι και 50ml βακτρήρια sera, και τάισμα μέρα παρά μέρα για τη βιολογία. Τα 4 ψαράκια μπήκαν το περασμένο Σάββατο (πριν 3 μέρες). Τα sticks έδειχναν για όλα καλές μετρήσεις, αλλά βλέπω τώρα ότι μετράνε πολύ στο "περίπου" :( Μαζί με τα ψαράκια πρόσθεσα και (λίγο) αλάτι για malawi και buffer (νομίζω ετσι λεγεται), μου είπαν απ'το κατάστημα ότι πάνε μαζί και βλέπω ότι έκτοτε ανέβηκε κάπως Ph αρα έχω την εντύπωση οτι οφείλεται σε αυτά..

Οπότε θα ενημερώσω με τις ακριβής μετρήσεις και θα περιμένω νεότερες συμβουλές! :)

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν θα βάλεις ούτε αλάτι για κιχλίδες ούτε buffer.Βάζε βακτηρίδια και αν βρείς και μπόλι από ΥΓΕΙΕΣ ενυδρείο γιατί οχι μπορείς να το κάνεις .Ψυχραιμία ,χαλαρά ,μτερήσεις σε 4 μέρες περίπου και τα ξανα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν θα βάλεις ούτε αλάτι για κιχλίδες ούτε buffer.Βάζε βακτηρίδια και αν βρείς και μπόλι από ΥΓΕΙΕΣ ενυδρείο γιατί οχι μπορείς να το κάνεις .Ψυχραιμία ,χαλαρά ,μτερήσεις σε 4 μέρες περίπου και τα ξανα λέμε

Καλησπέρα κι ευχαριστώ ! :)

Νηστεία λοιπόν, έβαλα τα "χρωστούμενα" από τη χτεσινή αλλαγή 20ml ακόμα βακτηρίδια (θόλωσε το νερό όπως αναμενόταν). Στο εξής τί ποσότητα βακτηριδίων να προσθέτω?

Προτού τα προσθέσω είχα κάνει και χημικές μετρήσεις να δούμε που ακριβώς βρισκόμαστε τώρα:

NH4: 0 - 0,1 (

NO2: 0,4 (αυξήθηκε λίγο)

ΝΟ3: 10 (αυξήθηκε, θεωρώ ότι είναι καλό αυτό?)

PH: 8 - 8,2

GH >7, <14 (sticks)

KH περίπου 10 (sticks)

οι μετρήσεις κρούουν κανένα καμπανάκι για κάποια άλλη ενέργεια;

Και για να ελαφρύνω λίγο τη διάθεση (μου), επιτέλους έτοιμο και το videki του πρώτου ταΐσματος (προχτές), αφού είχαν πρωτοανάψει τα φώτα κάνα μισάωρο πρίν.. απολογούμαι για την ποιότητα και τα λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν χρειάζεται να απολογηθείς για τιποτα....ψυχραιμία και όλα καλά θα πάνε!

Φροντιζε να ενισχύεις τη βιολογία σου με βακτήρια (ποσότητα όσο αναγράφει η συσκευασία ανα λίτρο και λίγο ακόμα) και θα στρωσει το σύστημα....

Αφου αρχισες να μετράς νιτρικά και εχεις κόψει το ταισμα δεν εχεις κατι να φοβηθείς....

Υπομονή λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν χρειάζεται να απολογηθείς για τιποτα....ψυχραιμία και όλα καλά θα πάνε!

Φροντιζε να ενισχύεις τη βιολογία σου με βακτήρια (ποσότητα όσο αναγράφει η συσκευασία ανα λίτρο και λίγο ακόμα) και θα στρωσει το σύστημα....

Αφου αρχισες να μετράς νιτρικά και εχεις κόψει το ταισμα δεν εχεις κατι να φοβηθείς....

Υπομονή λοιπόν!

Νά σαι καλά Κώστα, χάρηκα που ανέβηκαν τα NO3, να ένα καλό σημάδι ! :bigemo_harabe_net-134:

υπομονή λοιπόν, θα προσθέτω βακτήρια και θα ενημερώνω με τις μετρήσεις :)

Μια ερώτηση: (ποσότητα όσο αναγράφει η συσκευασία ανα λίτρο και λίγο ακόμα) --> αυτή η προσθήκη ανά 2 ημέρες να είναι η "δόση" ?

Link to comment
Share on other sites

Νά σαι καλά Κώστα, χάρηκα που ανέβηκαν τα NO3, να ένα καλό σημάδι ! :bigemo_harabe_net-134:

υπομονή λοιπόν, θα προσθέτω βακτήρια και θα ενημερώνω με τις μετρήσεις :)

Μια ερώτηση: (ποσότητα όσο αναγράφει η συσκευασία ανα λίτρο και λίγο ακόμα) --> αυτή η προσθήκη ανά 2 ημέρες να είναι η "δόση" ?

Ναι!

Ή το κάνεις ετσι ή βαζεις καθε μέρα την αναγραφόμενη ποσοτητα βακτηριδίων ανα λίτρο!

Οτι σε βολεύει καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ :bigemo_harabe_net-117:

θα ρίχνω λοιπόν 100ml+ ανά 2ήμερο, σε 4 ημέρες μετρήσεις και βλέπουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

SOS, ΝΟ2 = 0,8 ~ 1 !!!! (ΝΟ3=10+ , ΝΗ4 0-0,1 όπως χτες περίπου)

Πρόσθεσα έπειτα και τα 100ml serva bio nitrivec..

Μήπως λόγω της αύξησης του ΝΟ2 θα έπρεπε να πήγαινα και σε αλλαγή νερού?

(Τα ψαράκια μου φανήκαν ΟΚ, μάλιστα οταν άνοιξα το μικρό καπάκι είχαν έρθει κοντά περίμεναν φαί!.. )

Link to comment
Share on other sites

Σέυχαριστώ φίλε μου, λέω κι εγώ να αλλάξω έστω ένα 20% να πέσει το ΝΟ2.... ανέβηκε πολύ πλέον!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

λοιπον αλλαξα 30% νερο με αντοχλωριο και βακτηρια για τα λιτρα. μετραω το Νο2 αλλα δεν επεσε. σκεφτομαι μηπως το χημικο τεστ αυτο υπαρχει περιπτωση να εχει ληξει γιατι ειναι και 1-2 ετων..και λεω να προμηθευτω αυριο ενα καινουριο. το σκεφτηκα γιατι 2 διαφορετικα στικ τεστς (αν και ξερω οτι δεν ειναι αξιοπιστα) μου δινουν νο2 νο3 λευκα η το πολυ προς το μπεζ,αλλα σε καμια περιπτωση μεσα στις ροζ η κοκκινες ενδειξεις!!..

εξαλου αποψε παρατηρησα οτι 2 ψαρακια, και ειδικοτερα το ενα εχουν σκουρινει αρκετα.. μωβ σκουρο προς μαυρο! :-( τι λετε σημαινει αυτο; μπορω να τα βοηθησω καπως; τα υπολοιπα ειναι οκ και με φυσιολογικη συμπεριφορα.. α, το μαυρισμενο ισως και να ανεσαινε ελαφρως πιο ανησυχα αν παρατηρησα σωστα.

καθε συμβουλη καλοδεχουμενη, δε θελω να βασανιζονται τα ψαρακια αν συμβαινει αυτο..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστα τα νεα! το νεο μου τεστ της tetra εδειξε ΝΟ2 0,3, (το παλιο της jbl σκουρενε με την παροδο του χρονου περα του τριλεπτου που ζητουσε, και με ειχε ξεγελασει σ ενα βαθμο...) - πιστευω ειμαστε σε καλο δρομο :)

ΝΟ3 και ΝΟ4 σταθερα οπως πριν.

1 ψαρακι παραμενει αρκετα σκουρο, 2 ειναι ελαφρως σκουρα προς οκ και ενα ανοιχτοχρωμο (το πιο μεγαλοσωμο). Η συμπεριφορα τους μου φαινεται πολυ καλη παντως!

κατι ακομα, επειδη γινεται χαμος οταν πλησιαζω για τα τεστ, μηπως ειναι στιγμη να να ταιζα εστω ελαχιστα ;

πιστευω θα παμε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

Χτες βράδυ τα τάισα τελικά (λίγο!) κι έπειτα σιγά σιγά όλα έφτιαξαν!!!

Υποψιάζομαι οτι τα είχα στρεσάρει αρκετά με τις αλλαγές νερού.. α, και ότι ίσως να είχα καπως παραταϊσει στα πρώτα 1-2 ταίσματα!

Το μαύρο χρώμα (σε όσα είχαν, λίγο ή περισσότερο) υποχώρησαν, αρχίσαν βόλτες όλα μαζί, σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του ενυδρείου, χαρές κλπ! :D

Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ,ολα καλα.Απλα επιδη ειναι καινουργιο να μετρας τακτικα

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θα περάσει ένα μικρό χρονικό διάστημα μέχρι να συνηθίσουν τελείως το ενυδρείο και την παρουσία σου! Μετά με το που θα περνάς μπροστά από το ενυδρείο θα πετάγονται όλα έξω!

Link to comment
Share on other sites

Ναί βέβαια μετράω τακτικά μεχρι να μηδενιστούν τα ΝΟ2.. συντηρητικά..

Πάντως ήδη έχει μεγάλο ενδιαφέρον η παρατήρησή τους!

Είναι συνήθως χωρισμένα σε 2 ομάδες των 2, στη μία τα 2 μικρόσωμα και στην άλλη το μεσαίο και έντονα χρωματισμένο μαζί με το πιό μεγαλόσωμο και ουδέτερα χρωματισμένο. Κάποια λίγα κυνηγητά, εκθρόνιση από κρυψώνα ή πειράγματα γίνονται φυσικά από τη 2η ομάδα προς την πρώτη, ήπια όμως όλα όσα έχω δει! Θέλω να πιστεύω ότι τα δυο μικρόσωμα είναι θυλικά, ενώ το μεσαίο αρσενικό και το μεγάλο θυλικό :) Όμως όλα αυτά κατά κανόνα, χτες είδα και ανάμειξη των ομάδων, 3 και 1 ή και όλα μαζί να περιπλανούνται!.. μου άρεσαν πάρα πολύ όπως τα είδα.. φτού φτού! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...