Jump to content

Βοήθεια Για Στήσιμο Αφρικανικού Rio 240 :)


georgemarousi

Recommended Posts

Αυτό με την ανατάρραξη μάλλον θα το ρυθμίζω έτσι τη μέρα, και το βράδυ πιό κάτω γιατι ακούγεται! :D εκτός κι αν το συνηθίσω και μετά χρειάζομαι ανατάρραξη για να με πάρει ο ύπνος χαχα! :D

τώρα που τα κοιτάζω, γιά δεύτερο ένα Eheim ecco pro 200 ή 300 ? (για να μην ανέβαζα πολύ την κατανάλωση.. ) Είναι καλές επιλογές;

Οι φυσαλίδες που ανεβαίνουν μου αρέσουν πολύ αισθητικά περαν την επιπλέον οξυγώνοσης, γι΄αυτό τις θέλω!

Δεν στο ειπα αλλα και σεμενα αρεσουν και το εχω ετσι :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 363
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, θα το κοιτάζω το 2ο να στηθεί σε 2η φάση! :)

Θα πειραματιστώ με την έξοδο του φίλτρου να το πετύχω! (αρχικά με δυσκόλεψε γιατί ο σωλήνας/μπαστούνι ήταν κομμένος από το προηγούμενο ενυδρείο και δεν έφτανε να ξεκινήσει η φλογέρα αρκετά βαθιά.. αλλά πήρα ένα νέο και θα το αλλάξω οπότε θα έιμαι οκ!) :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν στο ειπα αλλα και σεμενα αρεσουν και το εχω ετσι :hysterical: :hysterical: :hysterical:

χαααχαχαχαχα :bowdown::cheers:

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβάζοντας για τη διαδικασία του στρωσίματος, να πω οτι δεν έχω βάλει ενεργό άνθρακα στο φίλτρο.. και αύριο πρόκειται να βάλω μπόλι... Προλαβαίνω να βάλω σήμερα; ή το παραλείπω;

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβάζοντας για τη διαδικασία του στρωσίματος, να πω οτι δεν έχω βάλει ενεργό άνθρακα στο φίλτρο.. και αύριο πρόκειται να βάλω μπόλι... Προλαβαίνω να βάλω σήμερα; ή το παραλείπω;

Προλαβαινεις να βαλεις,κρατα τον για 4-5 μερες και μετα βγαλτον,και στην θεση του βαλε βιολογικο υλικο.Σε καθε καινουργιο ενυδρειο τον βαζουμε.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!! θα επιληφθώ απόψε! :) Πρέπει να πάρω το σετάκι για το δικό μου φίλτρο (το είχα βρεί κάπως τσιμπημένο) ή γενικότερα άνθρακα; (για πιο οικονομικά)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!! θα επιληφθώ απόψε! :) Πρέπει να πάρω το σετάκι για το δικό μου φίλτρο (το είχα βρεί κάπως τσιμπημένο) ή γενικότερα άνθρακα; (για πιο οικονομικά)

Δεν ξερω το φιλτρο σου ,αλλα ανθρακας να ειναι και οτι ναναι

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και ο άνθρακας (χύμα σε "κάλτσα"), πρώτο σταμάτημα / ξεκίνημα του φίλτρου μου, όλα καλώς! :D

όταν ξεκίνησε με τον άνθρακα η φλογέρα άρχισε να πετάει τον ατμό που ξεκινάνε οι συναυλίες! :band: ήταν πολύ φαντασμαγορικό πάντως!.. ελπίζω να κάτσουν αυτά μεχρι αύριο! :D

Link to comment
Share on other sites

:cheers:

έτσι όπως πάω θα μπούνε και ψάρια :bigemo_harabe_net-81: κάποια στιγμή φτού φτού :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες! :D

έπειτα και από τον άνθρακα και έχοντας φτάσει στη μέρα του μπολιάσματος και των ωφέλιμων βακτηριδίων, έκανα και κάποιες μικροαλλαγές στο aquascape, κυρίως για να ελευθερωθεί λίγος χώρος στο κέντρο του ενυδρείου.. έτσι παράλληλα αυξήθηκε το πλήθος των πετρών στην αριστερή πλευρά, όπου πλέον υπάρχουν περισσότερες κρυψώνες..

Και η τελική πιστεύω κατάσταση, πριν την έλευση των πρώτων κατοίκων.. :D

2622512610085462538S600x600Q85.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μπολιάστηκε, και 50 ml ωφέλιμα βακτρήρια προστέθηκαν! :D

Ευχαριστώ πολύ τον Prince και τον Vag για τις πολύτιμες συμβουλές τους, τη βοήθειά τους, το μπόλι και πάνω απ'όλα για την ωραία κουβέντα που είχαμε!!! Είναι φοβερά παιδιά όπως και όλα τα παιδιά, μόνο όποιος έρθει Τετάρτη θα καταλάβει!!! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

στο πρωινό σύντομο τεστάκι με στικς JBL, όλα εντός πράσινων ορίων! :)

Η αμμωνία ή 0 ή 0,5 (οι δύο πρώτες ενδείξεις, λευκό ή ελαφρά πιο σκούρο λευκό) το Ph περίπου 7.6.

Τάισα το ενυδρείο το βράδυ για να έχει το μπόλι να συντηρείται.. κάποια κομματάκια τροφής που είναι στον πάτο τα αφήνω εκεί?

Link to comment
Share on other sites

στο πρωινό σύντομο τεστάκι με στικς JBL, όλα εντός πράσινων ορίων! :)

Η αμμωνία ή 0 ή 0,5 (οι δύο πρώτες ενδείξεις, λευκό ή ελαφρά πιο σκούρο λευκό) το Ph περίπου 7.6.

Τάισα το ενυδρείο το βράδυ για να έχει το μπόλι να συντηρείται.. κάποια κομματάκια τροφής που είναι στον πάτο τα αφήνω εκεί?

Πρίν βάλεις τα ψάρια βεβαιώσου ότι η αμωνία είναι στο απόλυτο λευκό!Την τροφή άστην εκεί να σου τρέχει τον κύκλο!Μόλις μηδενίσει ή αμωνία μια αλαγή νερού και τα ψαράκια μέσα!Την επόμενη μέρα μέτρα λίγο γιατί μπορεί με την απότομη αύξηση του βιοφορτίου σου να ξανασηκώσει λίγο αμωνία την οποία θα την παλέψεις με καμια αλαγή νερού!

Καλή επιτυχία! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ειδες και μονο σου οτι το κολλημα των πετρων θα ηταν δεσμευτικο.τωρα εχεις δυνατοτητα να επεμβεις και να αλλαξεις οτι θες.αντε να δουμε και τα ψαρακια. :bigemo_harabe_net-195:

Link to comment
Share on other sites

Πρίν βάλεις τα ψάρια βεβαιώσου ότι η αμωνία είναι στο απόλυτο λευκό!Την τροφή άστην εκεί να σου τρέχει τον κύκλο!Μόλις μηδενίσει ή αμωνία μια αλαγή νερού και τα ψαράκια μέσα!Την επόμενη μέρα μέτρα λίγο γιατί μπορεί με την απότομη αύξηση του βιοφορτίου σου να ξανασηκώσει λίγο αμωνία την οποία θα την παλέψεις με καμια αλαγή νερού!

Καλή επιτυχία! :bigemo_harabe_net-82:

Μια χαρά, OK αφήνω εκεί την τροφή!.. δε βλέπω την ώρα !!! :D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ειδες και μονο σου οτι το κολλημα των πετρων θα ηταν δεσμευτικο.τωρα εχεις δυνατοτητα να επεμβεις και να αλλαξεις οτι θες.αντε να δουμε και τα ψαρακια. :bigemo_harabe_net-195:

πραγματικά, καλά που δεν τις κόλλησα!.. ήδη εχω χρειαστεί μικρομετακινήσεις και θα χρειαστώ κι άλλες για μικροπράγματα πχ αλλαγές στο aquascape, χώρο να περάσει η οξυγόνωση, μεθαύριο ο 2ος θερμοστάτης, κάποια στιγμή 2ο φίλτρο κλπ!!! ;):)

σύντομα και με ψαράκια χαχαχα :D

Link to comment
Share on other sites

Τα στικς είναι αναξιόπιστα, καλύτερα να προμηθευτείς υγρά τεστ, έχουν πολύ μεγάλη αξιοπιστία αλλά και ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι!

Λοιπόν χτεσινοβραδυνές μετρήσεις (JBL sticks), 24 ωρες μετά το μπόλιασμα/βακτήρια, NO2 λευκό =0 :D , ΝΟ3 λευκό προς ελάαααχιστα μπεζ, ph περίπου 7.6, όλα τα άλλα ΟΚ ! Είναι και ελαφρώς γαλακτερό το νερό ακόμα λόγω των βακτηρίων..

Θα τεστάρω NO2 και ΝΟ3 και με χημικά τεστ (έχω αλλά δε τα έχω ξαναχρησιμοποιήσει, πιστεύω να βγάλω άκρη), και αύριο μυρίζομαι τους πρώτους κατοίκους να καταφθάνουν!.. :D :D

Link to comment
Share on other sites

Μη βιαστεις.Δωσε βαρυτητα πρωτα στο να ειναι σωστες οι μετρησεις σου

Link to comment
Share on other sites

Μη βιαστεις.Δωσε βαρυτητα πρωτα στο να ειναι σωστες οι μετρησεις σου

Βεβαίως!

οπότε εφόσον οι χημικές μετρήσεις που θα κάνω είναι ΟΚ και απόψε και αύριο, θα μπορώ να προχωρήσω με 4 μικρά ψαράκια σωστά;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχεις βρει ψαρια?

Γειά σου φίλε!

όπως γράφω μόλις πρίν και τονίζει και ο κύριος Σωκράτης, αν όλα τα τεστ μου είναι ΟΚ απόψε και αύριο, θέλω να πιστεύω η πρώτη 4άδα να μπεί αύριο! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...