Jump to content

Βοήθεια Για Στήσιμο Αφρικανικού Rio 240 :)


georgemarousi

Recommended Posts

Αν μπορεις βαλε μας μια φωτογραφια να δουμε.Να ξερεις οτι η Αφρικη εχει πολλες ταχυτητες και καβγαδακια,οποτε μπορει να σου γδαρει το ψαρι.Να τις λειενεις δεν μπορεις,γιατι αυτες η πετρες ειναι λαβα,δηλ,λιωμενη πετρα και ειναι πολυ σκληρες

Θα ανεβάσω φωτό πιό αργά το απόγευμα αφού γυρίσω να δούμε τι μπορεί να γίνει, είναι πάντως έτσι σε σχήμα /χρώμα:

http://www.google.gr/imgres?q=%CF%80%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B5%CF%82+%CE%BB%CE%AC%CE%B2%CE%B1%CF%82&hl=el&client=firefox-a&hs=OGJ&sa=X&rls=org.mozilla:en-GB:official&biw=1280&bih=813&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=QBroAflvm1HLJM:&imgrefurl=http://www.aquazone.gr/forums/index.php%3Fshowtopic%3D50498&docid=sd1lg9Siw_jCBM&itg=1&imgurl=http://www.aquazone.gr/forums/uploads/post-16058-1288610062_thumb.jpg&w=170&h=128&ei=9USlTvbrJuT54QShs-T1BQ&zoom=1&iact=rc&dur=277&sig=115245470701923685107&page=1&tbnh=102&tbnw=136&start=0&ndsp=24&ved=1t:429,r:22,s:0&tx=76&ty=42

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 363
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ και πάλι!!! Θα κοιτάξω να λειάνω τις αιχμές, τουλάχιστον όπου είναι εντονες.. Ομολογώ ότι είχα διαβάσει πως δεν έιναι του βιοτόπου, αλλά οι άτιμες μου αρέσαν μακράν περισσότερο από τις "βιοτοπικές" επιλογές.. κατά τα άλλα θα προσπαθήσω να προσομοιώσω το βιότοπο όσο το δυνατόν καλύτερα, με πολλές πέτρες, κρυψώνες κλπ!..

Οτι δεν ειναι βιοτοπικες ,δεν ειναι ,αλλα αν σου αρεσουν βαλτες,ταψαρια δεν θα σε μαλωσουν καθολου.Εγω εχω μονο λαβα μεσα. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και απο μένα!

Να βάλεις εκει και τον θερμοστάτη γιατι θα είναι ευκολότερο μετα να καλύψεις τον εξοπλισμό σου με το στήσιμο που θα κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε!

Τελικά θα έχω δύο θερμοστάτες, 150 + 100 watt, οπότε θα φροντίσω για 2 κρυψώνες !

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο εμενα.

αυτο που φαινεται στο κενο που κανει η βαση ειναι καλοριφερ?δηλ. εχει μπει μπροστα απο το καλοριφερ?

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά! :)

ναι είναι καλοριφέρ! θα αφήσω ένα καινό φυσικά κάπου 10cm! παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες!

Link to comment
Share on other sites

ενδεχεται να σου δημιουργησει καποιο προβλημα οταν ειναι ανναμενο στο να διατηρηται σταθερη η θερμοκρασια που εχεις ορισει.μαλλον δεν θα μπορει να μπει καπου αλλου το ενυδρειο?σε αυτη την περιπτωση και αφου εχεις χωρο πισω ισως να ηταν καλο να ντυσεις την πλατη του ενυδρειου εξωτερικα με φενιζολ οσο σε περνει πιο παχυ,τουλαχιστον 5 ποντων,σαν μονωση για να μην επηρρεαζεται.να δουμε τι πουν και οι πιο εμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα, κάπου διάβασα (σε άρθρο του waterin) ότι οι θερμοστάτες αποδίδουν καλύτερα οριζόντια.. να το προσπαθήσω αν μου βγεί; ίσως χαζή ερώτηση αλλά έχω παρατηρήσει ότι πάντα τοποθετούνται κάθετα!!

Link to comment
Share on other sites

οι θερμοστατες αποδιδουν καλυτερα οταν βρισκονται κοντα στην εξοδο του φιλτρου για να διαχεεται καλυτερα η θερμοτητα.δεν πρεπει να παιζει ρολο πως θα τον βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!! διευκρίνιση, επειδή πίσω υπάρχει διακοσμητικό φελιζόλ, άρα θα μπούνε στην δεξιά άκρη αναγκαστικά ώστε να βεντουζώσουν στο γυαλί και να κρυφτούνε αφού εκεί υπολογίζω τις περισσότερες πέτρες..

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμαντήρες πρέπει να είναι σε σημείο με καλή κυκλοφορία για να κάνουν καλά την δουλεία τους!

Με το καλοριφέρ νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα!Ισα ισα θα γλιτώνεις και ρεύμα!Δεν θεωρώ ότι θα ξεφύγει σε επικίνδυνα σημεία η θερμοκρασία!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! εξάλλου και η χρήση του καλοριφέρ (αυτόνομη θέρμανση) είναι μετρημένη.. max 21-22 τα απογεύματα, 18-19 το βράδυ.. επιπλέον τα 240 λτ όπως καταλαβαίνω (αλλά μου επεσήμανε και ο προηγούμενος κάτοχος), παρουσιάζουν σημαντική αδράνεια σε μεταβολές!

Σχετικά με τους θερμαντήρες και την είσοδο/έξοδο του φίλτρου, έχουμε κάποιο παράδειγμα ιδανικής τοποθέτησης ώστε να βρίσκονται σε σημείο με καλή κυκλοφορία αλλά και να είναι κρυμμένοι? για να μην αυτοσχεδιάσω ή τα φτιάξω στο περίπου και γκρεμίζω μετά..

Έγινε επεξεργασία - georgemarousi
Link to comment
Share on other sites

αν ηταν ετσι τα ενυδρεια θα τα βαζαμε στα καλοριφερ και δεν θα κοιταγαμε να αποφυγουμε τις εστιες θερμοτητας.το θεμα ειναι να ψαχτεις περισσοτερο και οχι να επαναπαυθεις σε κατι που σε <<συμφερει>>.

επειδη ο γραπτος λογος παρεξηγηται οτι λεω με την καλυτερη των προθεσεων προς ολους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! εξάλλου και η χρήση του καλοριφέρ (αυτόνομη θέρμανση) είναι μετρημένη.. max 21-22 τα απογεύματα, 18-19 το βράδυ.. επιπλέον τα 240 λτ όπως καταλαβαίνω (αλλά μου επεσήμανε και ο προηγούμενος κάτοχος), παρουσιάζουν σημαντική αδράνεια σε μεταβολές!

Σχετικά με τους θερμαντήρες και την είσοδο/έξοδο του φίλτρου, έχουμε κάποιο παράδειγμα ιδανικής τοποθέτησης ώστε να βρίσκονται σε σημείο με καλή κυκλοφορία αλλά και να είναι κρυμμένοι? για να μην αυτοσχεδιάσω ή τα φτιάξω στο περίπου και γκρεμίζω μετά..

Για την αδράνεια στην θερμοκρασία μην περιμένεις και τρελά πράγμα αλλά σίγουρα δεν είναι 100λιτρο!!

Μια πολύ καλή θέση όπως αναφέρθηκε και ποιο πάνω είναι δίπλα στην είσοδο του φίλτρου! Άλλη λύση είναι ο εξωτερικός όπως αυτός που έχω εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ψαρουκλα μην σε αγχώνει η θέση του ενυδρειου στο καλοριφερ......μονο καλό μπορεί να προσφέρει στον φίλο μας και οικονομία στην κατανάλωση!

:bigemo_harabe_net-62:

Link to comment
Share on other sites

Και ακόμα πιό προχωρημένη ερώτηση, ενόψει και του καλοριφέρ, βάζω φελιζόλ στην πλάτη για θερμομόνωση ή όχι;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως θα κερδίσεις κάτι με 1 πλευρά με φελιζολ και αλλες 3 χωρις.....

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εδώ είναι 2 φωτός από τις πέτρες, δυστυχώς είναι βράδυ και δε φαίνονται καλά με τα φώτα (το κιν δεν εχει φλας..). Πως τις βλέπετε; (Ελπίζω να βγαίνει νόημα έστω και με το λίγο φώς!!!)

2230799400085462538S600x600Q85.jpg

2781876710085462538S600x600Q85.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ψαρουκλα μην σε αγχώνει η θέση του ενυδρειου στο καλοριφερ......μονο καλό μπορεί να προσφέρει στον φίλο μας και οικονομία στην κατανάλωση!

:bigemo_harabe_net-62:

thumbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανορθώνω για την ποιότητα των φωτό, με φωτός ημέρας!!!

Επίσης, θα ήθελα τη γνώμη σας και για την πρώτη απόπειρα εικονικού στησίματος, μέσα στα πλαίσια του 1,20χ40(χ55ύψος) που έχει το ενυδρείο. (Κυρίως για τις μεγάλες πέτρες, τις μικρές τις έχω τοποθετήσει κάπως πρόχειρα προς το παρόν.. )

Έχει δημιουργηθεί και μια "πύλη", πως σας φαίνεται; Ιδέες για αλλαγές;

2519458870085462538S600x600Q85.jpg

2296752610085462538S600x600Q85.jpg

2990832260085462538S600x600Q85.jpg

2717607600085462538S600x600Q85.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση για την άμμο (χαλαζιακή), μήπως είναι πολύ σκούρα;;;

(ελπίζω να είναι ΟΚ γιατί την έβρασα όλη.. μ'αυτα και μ'αυτά ήδη μου βγήκε η μέση χαχαχα)

2463091010085462538S600x600Q85.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομορφες πετρες,ειναι η αδυναμια μου η λαβα.

Γιαμενα η δεξια πλευρα ειναι τελεια.Και η καμαρα ειναι καλη ,αλλα υπολογισε και την φυση(σεισμο)αν τις βλεπεις σταθερες ,τα επανω σημεια ,τοτε ειναι μια χαρα.Αυτο που δεν πλου μου αρεσει ,ο σορος των μικρων αριστερα.Βαλε κανα δυο μεγαλες,και πλακωσετες με τις μικρες.Στο συνολο μου αρεσει πολυ :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι .Οσο σκουρος ειναι ο βυθος τοσο το καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...