Jump to content

Βοήθεια Για Στήσιμο Αφρικανικού Rio 240 :)


georgemarousi

Recommended Posts

Ξεκίνα να ψάχνεις γιατί δεν θα βρει ψαράκια και τόσο εύκολα όσο πιστεύεις δυστυχώς.. :(

Όσο για τα melanochromis,δεν είναι μικρόσωμα..αλλά εννοείται πως μπορείς να κοιτάς όποιο είδος σου αρέσει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 363
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΚ θα ξεκινήσω να κοιτάζω! :)

Θέλω να πω ότι μπροστά στα LABIDOCHROMIS HONGI (τελικό μέγεθος 15cm) , τα MELANOCHROMIS είναι σχετικά μικρά (τελικό 10cm).. για να μην το παρακάνω με τη ιχθυοφόρτιση! ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι να διαβάζω τετοια θέματα.....

Χαιρομαι που βλέπω τα μέλη της Αφρικής να προθυμοποιούνται να βοηθήσουν εναν νεότερο χομπίστα!!!!

Ειλκρινά μπράβο παιδιά!!!!!

Φιλε Γιώργο βλέπεις πως σε προσέχουν όλοι οι φίλοι!!!

Θα χαρώ και εγώ λοιπον να σε δώ την Τετάρτη!

Μιας και θα έρθει και ο Γιώργος ελάτε όλοι οι Αφρικανοι να τα πουμε απο κοντα την Τετάρτη.....αντε μπράβο....να πιουμε το καφεδάκι μας!

Γιωργο το φιλτρο τωρα το εχεις σε λειτουργια???

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο είδος MELANOCHROMIS αναφέρεσαι;Αν αναφέρεσαι στα auratus να έχεις υπόψη σου ότι είναι πολύ άγρια!!!!!!!

:thumbup:

Ειναι ο διαβολος μεταμορφωμένος σε σατάνα με τη μορφη ψαριού.....μακριά!!!

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Ειναι ο διαβολος μεταμορφωμένος σε σατάνα με τη μορφη ψαριού.....μακριά!!!

Έτσι ακριβως. Πρόκειται για ένα από τα πιο άγρια είδη στην ομάδα των mbuna. Αν σου κάτσει κιόλας μέσα στο ενυδρείο δεύτερος αρσενικός.... αντίο ζώή!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι να διαβάζω τετοια θέματα.....

Χαιρομαι που βλέπω τα μέλη της Αφρικής να προθυμοποιούνται να βοηθήσουν εναν νεότερο χομπίστα!!!!

Ειλκρινά μπράβο παιδιά!!!!!

Φιλε Γιώργο βλέπεις πως σε προσέχουν όλοι οι φίλοι!!!

Θα χαρώ και εγώ λοιπον να σε δώ την Τετάρτη!

Μιας και θα έρθει και ο Γιώργος ελάτε όλοι οι Αφρικανοι να τα πουμε απο κοντα την Τετάρτη.....αντε μπράβο....να πιουμε το καφεδάκι μας!

Γιωργο το φιλτρο τωρα το εχεις σε λειτουργια???

Πόσο μάλλον κι εγώ (χαίρομαι) και οι ευχαριστίες μου είναι λίγες.. και δε τις επαναλαμβάνω μη γίνομαι κουραστικός! :D

Ναι το έχω σε λειτουργεία συνεχώς από Σάββατο βράδυ (αργά).. Το νερό είναι πλέον μόνο του στους 22 (από το χώρο) και από σήμερα θα βάλω μπρος το θερμοστάτη (πχ στους 27) γιατί διάβασα ότι η θερμοκρασία βοηθά το στρώσιμο ..

Γενικά διάβασα αρκετά για στρωσίματα με μπόλι... κάθε άλλη συμβουλή δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο είδος MELANOCHROMIS αναφέρεσαι;Αν αναφέρεσαι στα auratus να έχεις υπόψη σου ότι είναι πολύ άγρια!!!!!!!

Σωστα δεν το διευκρίνισα, είχα υπόψιν τα Melanochromis Maingano που φτάνουν τα 10cm ή κάτι αντίστοιχο "σχετικά" μικρόσωμο.. βλέποντας.. :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μάλλον κι εγώ (χαίρομαι) και οι ευχαριστίες μου είναι λίγες.. και δε τις επαναλαμβάνω μη γίνομαι κουραστικός! :D

Ναι το έχω σε λειτουργεία συνεχώς από Σάββατο βράδυ (αργά).. Το νερό είναι πλέον μόνο του στους 22 (από το χώρο) και από σήμερα θα βάλω μπρος το θερμοστάτη (πχ στους 27) γιατί διάβασα ότι η θερμοκρασία βοηθά το στρώσιμο ..

Γενικά διάβασα αρκετά για στρωσίματα με μπόλι... κάθε άλλη συμβουλή δεκτή!

Οκ με κάλυψες....

Θα βάλεις την Τετάρτη και το μπόλι σου και θα εισαι μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Ειναι ο διαβολος μεταμορφωμένος σε σατάνα με τη μορφη ψαριού.....μακριά!!!

όχι δε θέλω πιράνχας!!! χαχαχα :D

Link to comment
Share on other sites

Σωστα δεν το διευκρίνισα, είχα υπόψιν τα Melanochromis Maingano που φτάνουν τα 10cm ή κάτι αντίστοιχο "σχετικά" μικρόσωμο.. βλέποντας.. :)

Καλή επιλογή!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δύο κρίσιμες ερωτήσεις ακόμα οι οποίες με προβληματίζουν και ξέχασα να τις αναφέρω, για να μην "τινάξω τη μπάνκα" στον αέρα!!...

1) επειδή οι σωλήνες του φίλτρου ήχαν μέσα κάποια βρωμιά από το προηγούμενο setup (1 χρόνου πίσω), και δεν το πήρα είδηση να τις καθαρίσω όλες από πρίν, όταν πρωτοξεκίνησε το φίλτρο, αρκετή βρωμιά (σε μορφή σα μικρές φλούδες και μέγεθος πχ ξηρών καρπών) άρχισε να αιωρείται στο ενυδρείο.. (μεσα στον πανικό της έναρξης του φίλτρου ξέχασα να το γράψω εδώ).. η οποία σιγά σιγά με την κυκλοφορία άρχισε να εξαφανίζεται .. την επόμενη μέρα ήδη δε φαινόταν σχεδόν τίποτα.. υπάρχει κάποιος κίνδυνος από αυτό το σενάριο;

2) χτές άλλαξα λίγο το setup, κυρίως πήγα την άμμο προς τα πίσω γιατί είχε μπεί όλη μπροστά.. παρατήρησα ότι πολύς αέρας είχαν παγιδευτεί από κατω.. τη χτένισα με το χέρι αρκετά, σίγουρα έχει κι άλλο αέρα όμως.. θα πρέπει να το βγάλω αυτό τον αέρα, υπάρχει περίπτωση μελλοντικά να φανεί επικίνδυνος;

Link to comment
Share on other sites

Δύο κρίσιμες ερωτήσεις ακόμα οι οποίες με προβληματίζουν και ξέχασα να τις αναφέρω, για να μην "τινάξω τη μπάνκα" στον αέρα!!...

1) επειδή οι σωλήνες του φίλτρου ήχαν μέσα κάποια βρωμιά από το προηγούμενο setup (1 χρόνου πίσω), και δεν το πήρα είδηση να τις καθαρίσω όλες από πρίν, όταν πρωτοξεκίνησε το φίλτρο, αρκετή βρωμιά (σε μορφή σα μικρές φλούδες και μέγεθος πχ ξηρών καρπών) άρχισε να αιωρείται στο ενυδρείο.. (μεσα στον πανικό της έναρξης του φίλτρου ξέχασα να το γράψω εδώ).. η οποία σιγά σιγά με την κυκλοφορία άρχισε να εξαφανίζεται .. την επόμενη μέρα ήδη δε φαινόταν σχεδόν τίποτα.. υπάρχει κάποιος κίνδυνος από αυτό το σενάριο;

2) χτές άλλαξα λίγο το setup, κυρίως πήγα την άμμο προς τα πίσω γιατί είχε μπεί όλη μπροστά.. παρατήρησα ότι πολύς αέρας είχαν παγιδευτεί από κατω.. τη χτένισα με το χέρι αρκετά, σίγουρα έχει κι άλλο αέρα όμως.. θα πρέπει να το βγάλω αυτό τον αέρα, υπάρχει περίπτωση μελλοντικά να φανεί επικίνδυνος;

1)Εχε το νού σου παρατήρησε αν το νερο αρχιζει να μυρίζει άσχημα......

2)Φροντισε να βγάλεις όσο μπορεις "χτενίζοντας" με κάτι τον βυθό.....γιατι την συνέχεια μην αγχώνεσαι...θα βαλεις ψαρια που σκάβουν και ετσι ο βυθός θα ανακατέυεται αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ !!

Υπάρχει μια μυρωδιά "ψαριού", ειδικά όταν ανοίγει το καπάκι από κλειστό, αλλά την είχε από την αρχή - από την άλγη που υπήρχε από το προηγούμενο setup του ενυδρείου (ξεστήθηκε πριν 1 εβδομάδα), και την οποία από τα τζάμια την καθάρισα αλλά όχι από την πλάτη αφού η πλάτη έιναι αφρολέξ!.. ελπίζω να μην είναι ανησυχητικό, θα το παρακολουθώ

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι!..

Μήπως καλού κακού να άλλαζα (όλο) το νερό, τώρα που είναι και απλό;.. θα φύγει και κάποιο μέρος από την όποια βρωμιά έμεινε σε πέτρες / άμμο.. τί θα λέγατε;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! :)

Οπότε βάζω μπόλι την Τετάρτη! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!

Λοιπόν προμηθεύτικα τα ωφέλιμα βακτήρια χτες, και εκανα κάποιες μικρές αλλαγές, λίγο χτένισμα της άμμου όπου έφυγε λιγος αέρας ακόμα (θόλωσε το νερό αλλά το πρωί είχε ξεθολώσει εντελώς! κάθε μέρα είναι όλο και πιό καθαρό), κάποιες μικρές αλλαγές στις πέτρες (να ελευθερωθεί και κατιτίς το κέντρο του ενυδρείου), άνοιξα το θερμοστάτη το βράδυ στους 26 (150w, αναμένω και έναν 100w) και το πρωί είχε ανεβάσει από τους 22,5 (που ήταν μόνο του) στους 27! .. και στην αριστερή πλευρά μια μικρή αντλία για οξυγόνωση. Κανένα τιπ για να μη φαινεται το σωληνάκι της;

Κάτι ακόμα, κρίνετε επαρκή τη φίλτρανση (ένα eheim 2026 / 950 lt/h), ή να κοιτάω και για κάποιο ακόμα φίλτρο;

Και ιδού η σημερινή κατάσταση:

2718434470085462538S600x600Q85.jpg

Κάθε ιδέα και παρατήρηση καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα και σε σένα. Να θυμάσαι ότι από την στιγμή που θα ρίξεις τα ζωντανά βακτήρια ή που θα μπολιάσεις το φίλτρο σου, θα πρέπει να υπάρχει στο ενυδρείο μια πηγή ρύπων. Ή θα πρέπει να βάλεις και ψάρια δηλαδή ή θα πρέπει να δημιουργείς εσύ τους ρύπους με τροφή που θα ρίχνεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις βαλε και δευτερο,μονο καλο θα σου κανει,τα αφρικανικα θελουν 5 φορες να γυρνα το νερο,κει μεγακη ροη.Οσο για το σωληνακι ,δεν σου χρειαζετε ,την εξοδο του φιλτρου γυρνατην επανω ,να σου κανει καλη αναταραξει τις επιφανειας και εισαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα και σε σένα. Να θυμάσαι ότι από την στιγμή που θα ρίξεις τα ζωντανά βακτήρια ή που θα μπολιάσεις το φίλτρο σου, θα πρέπει να υπάρχει στο ενυδρείο μια πηγή ρύπων. Ή θα πρέπει να βάλεις και ψάρια δηλαδή ή θα πρέπει να δημιουργείς εσύ τους ρύπους με τροφή που θα ρίχνεις.

:)

Ναι το γνωρίζω! εχω σταμπάρει και τα ψαράκια που αναφέρω πρίν, αν όλα πάνε καλά θα μπούνε, αλλιώς θα ταίζω ..το νερό! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις βαλε και δευτερο,μονο καλο θα σου κανει,τα αφρικανικα θελουν 5 φορες να γυρνα το νερο,κει μεγακη ροη.Οσο για το σωληνακι ,δεν σου χρειαζετε ,την εξοδο του φιλτρου γυρνατην επανω ,να σου κανει καλη αναταραξει τις επιφανειας και εισαι ενταξει.

Αυτό με την ανατάρραξη μάλλον θα το ρυθμίζω έτσι τη μέρα, και το βράδυ πιό κάτω γιατι ακούγεται! :D εκτός κι αν το συνηθίσω και μετά χρειάζομαι ανατάρραξη για να με πάρει ο ύπνος χαχα! :D

τώρα που τα κοιτάζω, γιά δεύτερο ένα Eheim ecco pro 200 ή 300 ? (για να μην ανέβαζα πολύ την κατανάλωση.. ) Είναι καλές επιλογές;

Οι φυσαλίδες που ανεβαίνουν μου αρέσουν πολύ αισθητικά περαν την επιπλέον οξυγώνοσης, γι΄αυτό τις θέλω!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με το φίλτρο που ήδη έχεις, στρώσε τα υλικά σου και ξεκίνα με τα ψάρια σου. Δυο χαρέμια, 8 μικρά ψαράκια σύνολο στα κρατάει, οπότε κοιτάς στις αγγελίες για μια ευκαιρία και στο επόμενο διάστημα βάζεις και το δεύτερο φίλτρο.

Την έξοδο του φίλτρου σου μπορείς να την τοποθετήσεις σε τέτοιο ύψος ώστε και να σου δίνει την ανατάραξη που θέλεις, αλλά και να μην κάνει θόρυβο. Το να την ανεβοκατεβάζεις κάθε μέρα και κουραστικό είναι και δεν χρειάζεται.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...