Jump to content

Βοήθεια Για Στήσιμο Αφρικανικού Rio 240 :)


georgemarousi

Recommended Posts

Καλησπέρες!!! μπήκε λοιπόν το νερό στο ενυδρείο, μπήκε μπροστά και το φίλτρο!!! :D

Το νερό μπήκε από το λάστιχο του μπαλκονιού, στους 15 οC, και έβαλα και 100ml αντιχλώριο (το υπολογίζω για τα 200λτ καθαρά). Σήμερα η θερμοκρασία του είναι 18,5, ανεβαίνει λόγω του χώρου. Ακόμα δεν έχω ανάψει θερμοστάτη (πρέπει?). Λίγο θολό στην αρχή, έχει ήδη καθαρίσει αρκετά.

Με παίδεψε πολύ το φίλτρο (eheim 2026), αφού έκανα με κόπο όλες τις συνδέσεις κλπ (άσχετος γάρ, όσο σύνέδεα το φίλτρο έψαχνα συνεχώς στο ίντερνετ να δω τί πρέπει να κάνω), γιατί η τρόμπα είναι κολλημένη (επανέρχεται αργά) και δε γινόταν η αρχή της ροής... για λίγο αλλά δε γινόταν. Είχε παίξει 1μιση χρόνο περίπου, και καθόταν άλλο ένα. Το έλυσα 2 φορές, έβαλα λιπαντικό που έχει, κανένα αποτέλεσμα. Τελικά ρούφηξα αέρα, παραλίγο όμως να πλημμυρίσω!.. ήρθε πολύ απότομα το νερό, ήπια και λίγο, νερά κάτω στο παρκέ, ταυτόχρονα αρχίζει να βγαίνει νερό απο το πλάι του φίλτρου (!!! κάπως είχε βγεί η δεν είχα κλήσει καλά τη μια από τις 4 ασφάλειες του δοχείου), ευτυχώς με ψυχραιμία και παρά τον επικείμενο κατακλυσμό του Νόε την ξανάκλεισα, τσάκισα το σωλήνα επιστροφής να σταματήσει η ροή, έκανα τη σύνδεση (όλα αυτά μέσα σε 2-3 δευτερόλεπτα), και μετά μάζευα τα νερά από το παρκέ... και κάτω απ το έπιπλο με χαρτιά και υπομονή.. όλα αυτά 6-7 η ώρα το πρωί...... τα ήπια χτές χαχαχαααχαχα :D :D :D

Πήγα στο κατάστημα και είπα το πρόβλημα (φάνηκε ότι το γνώριζαν) και μου είπαν να τους καλέσω τη Δευτέρα να μου πεί ο αντιπρόσωπος.. Το κακό είναι ότι με αυτό το χρόνο που το φίλτρο "καθόταν" βγήκα εδώ και κάνα 5μηνο εκτός της 3ετής εγγύησης.. Επειδή απ'ότι διάβασα είναι ελαττωματική η τρόμπα του 2026, και χαλάει μετά από καμιά 2ετία, υπάρχει περίπτωση να αναλάβει η eheim την επισκευή? διαφορετικά έχουμε ιδέα τί κοστίζει κάτι τέτοιο? ή κανένα τίπ για το πώς το αποφεύγουμε ή τίποτα "φτιάξτο μόνος σου"?.... Επίσης, εαν το πάω για επισκευή, πόσο μπορώ να αφήσω το ενυδρείο χωρίς ροή? (ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα σχετικά με δημιουργία βιολογίας κλπ). Θα πρέπει να βάλω μπροστά άλλο φίλτρο να μη μείνει το νερό στάσιμο; (υπάρχει ένα JBL 250 / 700lt/h). Η αρκούν 1-2 τρόμπες νερού για οξυγόνωση?

Οπότε εν αναμονή της εξέλιξης με την τρόμπα του eheim τη Δευτέρα, προς το παρόν πέραν της κυκλοφορίας του νερού δεν κάνω κάτι.

Κάτι ακόμα, ο θερμοστάτης έχει μπεί κοντά στα φίλτρα και στην πλάτη για να μή φαίνεται (φωτό 3, φαίνεται λίγο), όμως εκεί πάνω δε αξιοποιούνται οι βεντούζες.. έχει μπεί όμως ανάμεσα σε κενό από πέτρες, είναι ΟΚ η θέση αυτή η όχι; υπάρχει κίνδυνος από τη θερμότητά του όταν ανάψει εαν ακουμπήσει το background? (αν και δεν ακουμπάει γιατί έχει τα δαχτυλίδια/βεντούζες)

Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις συμβουλές κλπ ευπρόσδεκτες!!! :)

To γέμισμα:

2961079910085462538S600x600Q85.jpg

Αμέσως μετά το γέμισμα:

2172053280085462538S600x600Q85.jpg

Σήμερα το πρωί, με το φίλτρο σε λειτουργία:

2999282080085462538S600x600Q85.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 363
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μου αρεσει πολυ το στησιμο!!! πολυ ωραιος!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ thanks!! :D

Αναμένω συμβουλές / παρατηρήσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.το φενιζολ κατω απο το ενυδρειο δεν χρειαζοταν αλλα αφου το εβαλες κρυφτο με κατι να μην φαινεται.ποση αμμο εβαλες?παντως το στησιμο φαινεται πολυ ωραιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε να'σαι καλά!

Τελικά με έτρωγε και το έβαλα, είναι 5άρι DOW. Ήδη το έψαξα σε DIYάδικο αλλά δε βρήκα κάτι σε κάλυμμα ξύλου στα 5cm, βρήκα όμως σε χρωματοπωλείο 5άρα ταινία υφασμάτινη, σύντομα θα το ισιώσω και θα τη βάλω πάνω, αν δε φαίνεται καλά βλέπουμε.

Άμμο έβαλα ένα 25κιλο, παρά κάνα 2κιλο που άφησα στο κουβά.. φαίνεται προς το παρόν περισσότερη γιατί αφού γέμισε είδα ότι μου έπεσε περισσότερη μπροστά, θα επέμβω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έτσι φτιάχνεται το φίλτρο μου.. λύνοντάς μόνος μου το έφτασα λίγο πριν το βγάλσιμο της φλατζας..

http://www.njagc.net/articles/eheim_oring.htm

δεν ήξερα οτι αυτή φταίει και δεν την έβγαλα τελείως από τη φωλιά της (αν και έβαλα λιπαντικό στη φωλιά, χωρίς όμως αποτελέσματα)

Απ'ότι διάβασα αυτή η φλάτζα δεν υπάρχει μόνη της σε ανταλλακτικό από την eheim.. γνωρίζει κανείς που θα μπορούσα να τη βρώ; (αυτό το site λέει οτι δεν την έχει άμεσα διαθέσιμη)..

Αλλες συμβουλές; Να ξεκινήσω να ρίχνω από λίγο τροφή για να δημιουργείται βιολογία; για πείτε μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε να'σαι καλά!

Τελικά με έτρωγε και το έβαλα, είναι 5άρι DOW. Ήδη το έψαξα σε DIYάδικο αλλά δε βρήκα κάτι σε κάλυμμα ξύλου στα 5cm, βρήκα όμως σε χρωματοπωλείο 5άρα ταινία υφασμάτινη, σύντομα θα το ισιώσω και θα τη βάλω πάνω, αν δε φαίνεται καλά βλέπουμε.

Άμμο έβαλα ένα 25κιλο, παρά κάνα 2κιλο που άφησα στο κουβά.. φαίνεται προς το παρόν περισσότερη γιατί αφού γέμισε είδα ότι μου έπεσε περισσότερη μπροστά, θα επέμβω.

Η γνωμη μου ειναι να μην την βαλεις ,γιατι ολο και κατι θα σταξει επανω της και θα ζαρωσει.Καλυτερα κοψε ενα λεπτο ξυλο με καπλαμα και κολλατο .

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να μην την βαλεις ,γιατι ολο και κατι θα σταξει επανω της και θα ζαρωσει.Καλυτερα κοψε ενα λεπτο ξυλο με καπλαμα και κολλατο .

βρήκα αλλά ήταν αρκετά χοντρό (νομίζω 8mm) και μου φάνηκε άσχημη ιδέα να προεξέχει.. ίσως το βάλω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, όχι δεν έχω αποφασίσει! Αλλά από αυτά που έχω διαβάσει τα quick start προϊόντα μου φαίνονται ακριβά και πολύ "γρήγορα" (άρα πιό επικίνδυνο να κάνω λάθος σας αρχάριος), και η αμμωνία/τροφή πολύ αργός τρόπος (1 μήνα αναμονή..) μάλλον κλίνω προς το να ζητήσω μπόλι!

Να δώ μόνο αύριο τί θα γίνει με το φίλτρο ώστε μη στρώνω και αλλάζω φίλτρα ταυτόχρονα, κι έπειτα στρώσιμο!

Ιδέες/προτάσεις καλοδεχούμενες για όλα όσα έχω αναφέρει!

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι με αμμωνια αργεις.σε εμενα εκανε 20 μερες για να στρωσει.με το μπολι μπορεις να βαλεις λιγα ψαρακια αμμεσα οποτε να βλεπεις το ενυδρειο <<ζωντανο>>.αν δεν βρεις καπου κοντα σου καποιον να σου δωσει και μπορεις να κατεβεις προς Μεσογεια σου δινω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ! :) Αν το χρειαστώ θα σου πώ από Δευτέρα/Τρίτη να έρθω

Link to comment
Share on other sites

Το στρωσιμο με αμωνια ειναι μεθοδος παρελθοντικη.

Κανε αν θες μια αναζητηση στο φορουμ. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έρχεσαι την Τετάρτη στο AZMP..;

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50020&st=0&p=459690entry459690

Θα σου φέρω εγώ μπόλι..και σίγουρα θα σου λυθούν πολλές απορίες από συζητήσεις εκεί!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έρχεσαι την Τετάρτη στο AZMP..;

http://www.aquazone....90

Θα σου φέρω εγώ μπόλι..και σίγουρα θα σου λυθούν πολλές απορίες από συζητήσεις εκεί!! :bigemo_harabe_net-64:

Ακομα καλυτερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έρχεσαι την Τετάρτη στο AZMP..;

http://www.aquazone....90

Θα σου φέρω εγώ μπόλι..και σίγουρα θα σου λυθούν πολλές απορίες από συζητήσεις εκεί!! :bigemo_harabe_net-64:

Ακομα καλυτερα!!!!

Θα έρθω λοιπόν !!!!!! :D

Ευχαριστώ Vag!!! (θα σου στείλω και pm να στο θυμίσω την Τετάρτη)

Τετάρτη στις 7 ... και θα σας πρήξω και στις ερωτήσεις χαχαχα :D

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθω λοιπόν !!!!!! :D

Ευχαριστώ Vag!!! (θα σου στείλω και pm να στο θυμίσω την Τετάρτη)

Τετάρτη στις 7 ... και θα σας πρήξω και στις ερωτήσεις χαχαχα :D

Ελα εσυ,κι εμεις αντεχουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Τον ΣΤΡΑΤΟ να ξέρεις,ότι τον ρωτήσεις μέχρι την 3η μπύρα..μετά δεν απαντάει!!Ότι προλάβεις.. :D:cheers:

Έλα και θα σου λυθούν όλες οι απορίες σου!!...Ωπ σαν διαφημιστικό από ροζ τηλέφωνο ακούστηκε αυτό.. :lol:

Στείλε μου και ένα πμ την Τετάρτη,σωστα... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τον ΣΤΡΑΤΟ να ξέρεις,ότι τον ρωτήσεις μέχρι την 3η μπύρα..μετά δεν απαντάει!!Ότι προλάβεις.. :D:cheers:

Έλα και θα σου λυθούν όλες οι απορίες σου!!...Ωπ σαν διαφημιστικό από ροζ τηλέφωνο ακούστηκε αυτό.. :lol:

Στείλε μου και ένα πμ την Τετάρτη,σωστα... :bigemo_harabe_net-64:

Τι λες μωρε;Αφου ολο καφε πινω :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα τις γράψω τις ερωτήσεις να μη χασω χρόνο! χαχαχα :D

Θα στο θυμίσω, θα τα πούμε την Τετάρτη :)

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει Γιώργο!!

Εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις και το sera bio nitrivec ​για να βάλεις την πρώτη μέρα που θα βάλεις και το μπόλι!Είναι έτοιμα ωφέλημα βακτήρια..θα το βρεις σχεδόν σε όλα τα pet shop..

http://osmosisaquariums.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=96&flypage=flypage_images.tpl&product_id=76&option=com_virtuemart&Itemid=1〈=el

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα τα έχω έτοιμα ευχαριστώ !!!

(Έχω κληρονομιά 5-6 παρόμοια μπουκαλάκια που κάνουν διάφορα, όχι όμως έτοιμα βακτήρια..)

Link to comment
Share on other sites

Να κοιτάζω για ψαράκια στο μεταξύ; ή μετά το μπόλιασμα να διατηρώ τη βιολογία με λίγη τροφή;

Μιας και το αναφέρω, σκέφτομαι για 3-4 LABIDOCHROMIS HONGI, να είναι το πρώτο χαρέμι. Με σκοπό το 2ο έπειτα να είναι μια 4άδα από μικρόσωμα, πχ κάποιο είδος MELANOCHROMIS. Τί θα λέγατε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...