Jump to content

Βοήθεια Για Στήσιμο Αφρικανικού Rio 240 :)


georgemarousi

Recommended Posts

Ομορφες πετρες,ειναι η αδυναμια μου η λαβα.

Γιαμενα η δεξια πλευρα ειναι τελεια.Και η καμαρα ειναι καλη ,αλλα υπολογισε και την φυση(σεισμο)αν τις βλεπεις σταθερες ,τα επανω σημεια ,τοτε ειναι μια χαρα.Αυτο που δεν πλου μου αρεσει ,ο σορος των μικρων αριστερα.Βαλε κανα δυο μεγαλες,και πλακωσετες με τις μικρες.Στο συνολο μου αρεσει πολυ :buttrock:

Ωραία!! :D ναί τη δεξιά μεριά την κρατάω! Είναι σχετικά σταθερές αλλά ειδικά στην καμάρα αν καταλήξει έτσι σίγουρα θα μπεί σιλικόνη!

Πράγμαται αριστερά έιναι καπως αταίριαστο με το υπόλοιπο.. Μάλλον χρειάζομαι 2 μεγάλα κομάτια ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 363
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σκέφτομαι κάτω από τις μεγάλες πέτρες να βάλω 2cm λευκό φελιζόλ (κομμένο στο κατάλληλο σχήμα), ωστε να πάρει λίγο ύψος το σύλο και να γεμίσουν λίγο καλύτερα τα 55cm του διαθέσιμου ύψους.. τώρα το μέγιστο φτάνει κάπου στα 35-40cm.. καλή ιδέα τι θα λέγατε;

Link to comment
Share on other sites

Αν θα βαλεις φελιζολ ,πρεπει να το κολλησεις στον πατο.,γιατι αν θελεις καποτε να κανεις καποια αλλαγη ,θα στο πεταξει επανω.Εκτος αυτου τα ψαρια σκαβουν πολυ την αμμο και θα στο φανερωνουν πολυ συχνα.Γιατι δεν βαζεις και αλλες πετρες απο πανω?

Link to comment
Share on other sites

Αν θα βαλεις φελιζολ ,πρεπει να το κολλησεις στον πατο.,γιατι αν θελεις καποτε να κανεις καποια αλλαγη ,θα στο πεταξει επανω.Εκτος αυτου τα ψαρια σκαβουν πολυ την αμμο και θα στο φανερωνουν πολυ συχνα.Γιατι δεν βαζεις και αλλες πετρες απο πανω?

OK!.. τότε θα παίξω μόνο με πέτρες και θα το αποφύγω.. θα ξενέρωνα αν από τα σκαψίματα φανερωνόταν!!!

Link to comment
Share on other sites

Το στησιμο να ξέρεις πως πρέπει να παρέχει σπηλιές οπου ο αρσενικός θα φωλιάζει και να προσελκύσει τα κορίτσια απο το χαρεμι του για να ζευγαρώσει!

Το κορίτσια απο την άλλη οταν δεν εχουν διαθεση θα πρεπει να εχουν περάσματα και κρυψώνες ωστε να αποφευγουν τον αρσενικό του χαρεμιού!

Επίσης το κορίτσι που θα επιλέξει να ανπαραχθεί αφου "μπουκωθεί" θα π΄ρεπει να παραμένει σε ενα ασφαλές σημειο για 20-22 μέρες περίπου ωστε να μην την κυνηγά ο αρσενικός και στρεσαρετε και ίσως καταπιεί τα αυγά!

Όταν η μπουκωμένη θα αφησει με το καλο τα μικρά της θα π΄ρεπει και αυτά να εχουν μικρές κρυψωνες (πολύ μικρές) που θα τους παρεχουν ασφαλεια μεχρι να φτασουν σε ενα μεγεθος ικανοποιητικό ωστε να μην αποτελούν μεζε για τα μεγαλύτερα ψαρια!(Αυτο σε περιπτωση που αφηνεις την θηλυκια μεσα και δεν την βαζεις ξεχωριστα σε άλλο ενυδρειο για να πάρεις ολα τα μωρά)

Σκεψου όλα τα παραπάνω οτι π΄ρεπει να τα παρεχεις με το στησιμο!!!

Παρακάτω θα δείς μια δική μου προσωπική πρόταση, που εχω δει στην πράξη οτι δουλειει, για να εξασφαλίσεις σπηλιες στους αρσενικούς αλλα και σταθερότητα στο aquascape.

Εδώ είναι μια κάτοψη ενυδρειου:

4cd9a9f5.jpg

Βρές πέτρες οσο το δυνατόν πιο επίπεδες μπορείς!Ασχετες με αυτες που ήδη έχεις!(Ασχετες γιατι οταν βάλεις την άμμο αυτές θα καλυφθούν...δεν θα φαινονται) Τοποθετησέτες περίπου όπως φαίνεται παραπάνω!Σημαντικό είναι να αφήσεις κενά αναμεσά τους!!!!

ΠΑΝΩ σε αυτές θα στησεις ολη την κατσκευή σου με τις πέτρες απο λαβα!Ετσι εχεις κερδισει και υψος και σταθερότητα!

Τα σημεία που βλέπεις με τα κοκκινα βελάκια είναι τα σημεια που θα σκάψουν οι αρσενικοι για να κάνουν φωλιές!

Το στησιμο που εχεις κάνει τωρα μου αρεσει οπτικά αλλα πιστευεις οτι σου καλύπτει όλα τα παραπάνω???

Μην ξεχνάς οτι στο ενυδρειο θα έχεις 2 χαρεμια....αρα όλα είς διπλούν!

Ελπίζω να μην σε τρομοκράτησα..ή απογοήτευσα...... :bigemo_harabe_net-82:

Με αυτή την φιλοσοφία, αλλά προσαρμοσμένη σε ενυδρειο για haps, στηθηκε το ενυδρειο του φίλου Fotisgt

http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό!!!!!!!!!! Ευχαριστώ πολύ για την όλη ανάλυση!!! :D

Κάπου είχα μαζέψει κάποιες μικρότερες σχετικά πέτρες για το 120άρι, πάω να τις βρώ να τις ετοιμάσω! Α, έχω και τις πέτρες του προηγούμενου, κάπως θα τις εκμεταλλευτώ επίσης!..

Επιπλέον, τώρα που μου τόνισες τις ανάγκες των ψαριών και το πού θα προσπαθήσουν να κάνουν σπηλιές / κρυψώνες, θα δοκιμάσω να ξανασχεδιάσω προσπαθώντας να ικανοποιούνται καλύτερα οι παραπάνω ανάγκες!!..

Πάω να παίξω με τα lego και θα επανέλθω!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά στους Δημήτρηδες/Δήμητρες! :D

Έπειτα από τις γνώμες των φίλων και ιδιαίτερα του PRINCE, έκανα αρκετές αλλαγές στο στήσιμο των πετρών. Μείωσα επίσης τις διαστάσεις καθώς πχ το ύψος 55cm είναι εξωτερικό αλλά το καθαρό για το μάτι είναι 44 cm καθώς έπειτα είναι το καπάκι! Ανάλογα και το βάθος, από τα 40 έξω τζάμια και πλάτη, πάμε στα 35... οπότε δεν χρειάζεται να ψηλώσω άλλο τις πέτρες, τώρα πρέπει να φτάνουν στα 30-35 cm σε αυτό που βλέπετε, ούτε χρειάζομαι κι άλλες..

Την μέσα δεξιά πέτρα την έχω στηρίξει πάνω σε 4 μικρές, το ίδιο θα κάνω και με άλλες μεγάλες όπως η μέσα αριστερά ( έβρασα και μικρές σχετικά πέτρες που είχα μαζέψει πέρσυ από τη θάλασσα και δε πρόλαβαν να μπούνε από κάτω στις φωτό ), ώστε να υπάρχουν περιοχές για σκάδψιμο στις γωνίες οπωσδήποτε! :)

Περιμένω προτάσεις - γνώμες - παρατηρήσεις!!

2836761900085462538S600x600Q85.jpg

2522595400085462538S600x600Q85.jpg

2265946390085462538S600x600Q85.jpg

Link to comment
Share on other sites

:thaman:

thanks!!! :D :D :D

Δεν παίζει να το έχω παραφορτώσει, νομίζω στα επάνω και μπροστά τμήματα θα μπορούνε να κολυμπάνε ελεύθερα σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα ερθει η ωρα να τις βαλεις μεσα,πιστεψεμαι,ολα θα γινουν αλλιως.Καθε φορα που μετακινω μερικες πετρες μεσα στο ενυδρειο,παντα το αποτελεσμα ειναι διαφορετικο.Αλλα μην σε προβληματιζει,τα ψαρακια θα τις τιμησουν δεοντος τις φωλιες :D

Link to comment
Share on other sites

Πειραματίσου με τις πέτρες μέσα στο ενυδρείο τώρα..εκεί θα δεις πως ακριβώς θα τις στήσεις!Ισχύει αυτό που λέει ο kixlidatos..

Link to comment
Share on other sites

Ασε και λιγο χωρο και παιξε λιγο με τις πετρες στην πλατη.

Μην τις βαλεις πολυ κολλητα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές!!! :)

με κριτήριο αυτά που συζητήσαμε λοιπόν, επόμενο task οι πέτρες μέσα στο ενυδρείο! :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.αν καταφερεις να βαλεις τις πετρες που εχεις μεσα με το ιδιο ακριβως στησιμο που εχεις κανει εξω κερδιζεις ηλεκτρικο λουκουμι με τηλεκατευθυνομενη σκονη.(πιστευα πως θα μπορουσα να το κανω εγω οταν εστηνα το δικο μου αλλα μπα....).παντως εισαι σε καλο δρομο.keep walkiing.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.αν καταφερεις να βαλεις τις πετρες που εχεις μεσα με το ιδιο ακριβως στησιμο που εχεις κανει εξω κερδιζεις ηλεκτρικο λουκουμι με τηλεκατευθυνομενη σκονη.(πιστευα πως θα μπορουσα να το κανω εγω οταν εστηνα το δικο μου αλλα μπα....).παντως εισαι σε καλο δρομο.keep walkiing.

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

Τι του λες βρε του παιδιου,αφου ξερεις οτι ειναι απο τις ωραιοτερες στιγμες του ενυδρειου αυτη η φαση,αστον να παιδευτη λιγο :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.αν καταφερεις να βαλεις τις πετρες που εχεις μεσα με το ιδιο ακριβως στησιμο που εχεις κανει εξω κερδιζεις ηλεκτρικο λουκουμι με τηλεκατευθυνομενη σκονη.(πιστευα πως θα μπορουσα να το κανω εγω οταν εστηνα το δικο μου αλλα μπα....).παντως εισαι σε καλο δρομο.keep walkiing.

Sooooooooooooooo true!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

kixlidate ειπα να κανω λιγο πλακα για να χαλαρωσει ο φιλος και να ευχαριστηθει,οπως σωστα λες αυτη την μοναδικη διαδικασια του στησιματος.βεβαια για μερικους ,οπως εγω, απο μοναδικη διαδικασια εχει καταντησει ρουτινα με τοσα στησε-ξεστησε αλλα αστο αυτο.περιμενουμε φωτο...

Link to comment
Share on other sites

Μα δε θα τις βάλω μέσα..... είναι ήδη έτοιμες, θα κολλήσω τα τζάμια γύρω γύρω!!! χαχαχαααχα :D :D :D

Φαντάζομαι το μέσα θα είναι πιό ζόρι γιατί θα γλυστράει το γυαλί, και προφανώς δε σε παίρνει να πέσουν κάτω ε;; :) Θα το πάω πιό αργά, θα κολλάω με σιλικόνη, χαρτοταινία αν χρειαστεί, και θα απλώνω και άμμο προληπτικά!.. (κάπου το είδα σήμερα και το κλέβω!)

Αν τα καταφέρω περιμένω το ηλεκτρικό λουκούμι χαχαχα :D

Link to comment
Share on other sites

Μην τις κολλας,γιατι θα εχεις μετα αλλα προβληματα,σιγα σιγα και με κεφι θα το φτιαξεις μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον αυτές που είναι ψηλά σα γέφυρες?!! μου φαίνεται απαραίτητο για σιγουριά.. με ενυδρειακή σιλικόνη.. τί προβλήματα μπορεί να έχω?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ φίλε! :)

Γράφω στο post #1, Demasoni ή/και labido.. ή ίσως και κάτι άλλο αλλά αντίστοιχο, βλέπουμε!

Κάτι ακόμα παιδιά (μη γελάσετε), έστω φτιάχνω απόψε το aquascape μέσα στο ενυδρείο και βάζω και την άμμο.. υποθέτω αφήνω 2 μέρες να στεγνώσει η σιλικόνη.. η άμμος δεν έχει ακόμα στεγνώσει τελείως.. μέχρι να γεμίσω νερό+φίλτρο μπροστά σε 2-3 μέρες.. στο μεταξύ δεν υπάρχει κανένα κίνδυνος να μένει η άμμος με την υγρασία που έχει μέσα; πχ ανάπτυξη βακτηρίων που δεν τα θέλουμε; είπα μή γελάσετε! :P Γενικά να προσέξω κάτι ιδιαίτερα σε αυτό το στάδιο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.αυτο που σου προτεινουν τα παιδια εδω να μην κολλησεις τις πετρες ειναι πολυ σωστο.μου το ειχαν πει και σε εμενα αλλα επειδη ηθελα να σηκωσω ψηλα τις πετρες τις κολλησα και οπως μου το ειχαν πει αρχισαν τα προβληματα.τα ψαρια αρχισαν να γεννανε σαν τρελα,ηθελα να απομακρυνω καποια και δεν μπορουσα να τα πιασω.αστα.οποτε τις ξεκολλησα ολες και εκανα ενα πιο χαμηλο στησιμο αλλα πιο λειτουργικο.οποτε χρειαζοταν μπορουσα να βγαλω λιγες πετρες και να κανω την δουλεια μου.

μπορεις να βαλεις ενα ψιλο φενιζολ(δεν ειναι απαραιτητο)στο πατο για να μην ακουμπανε στο τζαμι,στηνεις τις πετρες μεσα στο ενυδρειο,ριχνεις την αμμο πανω στις πετρες και οταν βαλεις νερο η αμμο θα μπει αναμεσα απο τις πετρες και θα τις σφιξει(τις κατω,στην βαση τους δηλ.)

αφου δεν θα εχεις κολλησει αν δεν σου αρεσει κατι μετα κανεις οτι αλλαγες θελεις.

προσεχε στο στησιμο μην φυγει καμμια πετρα και σπασει κανα τζαμι.εγω οταν το εστηνα ειχα ακουμπησει φενιζολ εσωτερικα στα τζαμια και τελικα μου βγηκε σε καλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...