Jump to content

Βοήθεια Για Στήσιμο Αφρικανικού Rio 240 :)


georgemarousi

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ φίλε για τις συμβουλές, θα προσπαθήσω να αποφύγω λοιπόν τη σιλικόνη, εκτός ίσως από τις "σπηλιές" που δημιουργούνται γιατί εκεί πρέπει να υπάρχει ευστάθεια.. πηγαίνω βλέποντας και κάνοντας, ότι χρειαστεί θα ρωτήσω..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 363
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μην ευχαριστεις για τιποτα.οπως και εμενα με βοηθησαν παιδια απο το φορουμ ετσι και εγω κανω οτι μπορω και ξερω.εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

sos ερώτηση: πόσο καινό με τα μπροστινά /πλαϊνά τζάμια προτείνετε να αφήσω από τις μεγάλες πέτρες για να περνάει ο μαγνήτης??? (δεν έχω ακόμα μαγνήτη.. )

Link to comment
Share on other sites

sos ερώτηση: πόσο καινό με τα μπροστινά /πλαϊνά τζάμια προτείνετε να αφήσω από τις μεγάλες πέτρες για να περνάει ο μαγνήτης??? (δεν έχω ακόμα μαγνήτη.. )

Με τον μαγνητη ,αργα η γρηγορα θα την κανεις την γραμμη στο τζαμι.Ενας κοκος αμμου να μεινει επανω του την πατησες.Οποτε η γνωμη μου ειναι μην παρεις.Με μια προσοχη ληγμενη πιστωτικη καρτα :D θα κανεις μια χαρα την δουλια σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ για το τίπ! τότε να τον αποφύγω το μαγνήτη.. ήθελα να ξέρω πόσο κενό να αφήσω για το καθάρισμα, τελικά έχω αφήσει κάπου 3cm.. νομίζω θα είναι ΟΚ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ για το τίπ! τότε να τον αποφύγω το μαγνήτη.. ήθελα να ξέρω πόσο κενό να αφήσω για το καθάρισμα, τελικά έχω αφήσει κάπου 3cm.. νομίζω θα είναι ΟΚ..

Καλημερα.

Τους πρωτους 3-4 μηνες θα εχεις πολυ αλγη.Μετα με την σωστη συντηριση του ενυδρειου σου,που θα τα πουμε αργοτερα,ερχεται η ισοροπια.Οποτε μην σε προβληματιζει η καθαριοτητα στα γυαλια,αλλα σε ολο το συστημα.

Στο δικο μου ακουμπανε στα πλαινα γυαλια.Τωρα αν θελεις εσυ ασε λιγο κενο.Αλλα να ξερεις οτι αν ακουμπανε και πλαγια εχεις καλυτερη στηριξη στις πετρες.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα, μετά τις χτεσινές πολύωρες προσπάθειές μου και την χαρακτηριστική υπομονή μου, ιδού το αποτέλεσμα και μέσα στο ενυδρείο!! Νομίζω πάνω κάτω κάτι παρόμοιο με το απέξω βγήκε.. (με βοήθησε πολύ αυτή η προεργασία, ωστε να μην κάνω πειράματα μέσα στα τζάμια...) :)

Τελικά δε μπήκε ούτε σιλικόνη ούτε φελιζόλ κάτω! Με υπομονή και με πολλά "δεσίματα" στο χτίσιμο, αλλά και βοήθεια από τις ίδιες τις πέτρες που είναι πολύ πορώδεις, το σύνολο είναι πολύ ακλόνητο θα έλεγα.. :) έβαλα και μερική απο την άμμο κάτω στην πορεία, περισσότερο για προστασία του τζαμιού αν έπεφτε κάτι.. όπως και ανάμεσα σε 4 μικρες πέτρες κάτω απο τη μεγάλη μέσα δεξιά (δεν φαίνονται) ώστε να μπορούν εκεί να δημιουργηθούν φωλιές..

Αναμένω παρατηρήσεις και προτάσεις για αλλαγές, βελτιώσεις κλπ.. τώρα που ακόμα υπάρχουν περιθώρια αλλαγών!

2853244410085462538S600x600Q85.jpg

2101000700085462538S600x600Q85.jpg

2178137070085462538S600x600Q85.jpg

2407831560085462538S600x600Q85.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα, μετά τις χτεσινές πολύωρες προσπάθειές μου και την χαρακτηριστική υπομονή μου, ιδού το αποτέλεσμα και μέσα στο ενυδρείο!! Νομίζω πάνω κάτω κάτι παρόμοιο με το απέξω βγήκε.. (με βοήθησε πολύ αυτή η προεργασία, ωστε να μην κάνω πειράματα μέσα στα τζάμια...) :)

Τελικά δε μπήκε ούτε σιλικόνη ούτε φελιζόλ κάτω! Με υπομονή και με πολλά "δεσίματα" στο χτίσιμο, αλλά και βοήθεια από τις ίδιες τις πέτρες που είναι πολύ πορώδεις, το σύνολο είναι πολύ ακλόνητο θα έλεγα.. :) έβαλα και μερική απο την άμμο κάτω στην πορεία, περισσότερο για προστασία του τζαμιού αν έπεφτε κάτι.. όπως και ανάμεσα σε 4 μικρες πέτρες κάτω απο τη μεγάλη μέσα δεξιά (δεν φαίνονται) ώστε να μπορούν εκεί να δημιουργηθούν φωλιές..

Αναμένω παρατηρήσεις και προτάσεις για αλλαγές, βελτιώσεις κλπ.. τώρα που ακόμα υπάρχουν περιθώρια αλλαγών!

2853244410085462538S600x600Q85.jpg

2101000700085462538S600x600Q85.jpg

2178137070085462538S600x600Q85.jpg

2407831560085462538S600x600Q85.jpg

George θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν μου φαίνεται καλό.Μου φαίνεται ότι έχεις έλλειψη σε σπηλιές και περάσματα!Τώρα αν απλά δεν φαίνονται από τις φώτο δεν ξέρω αλλά κοίταξέ το γιατί έχεις πολύ πέτρα μέσα χωρίς αποτέλεσμα όπως φαίνεται....

Link to comment
Share on other sites

George θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν μου φαίνεται καλό.Μου φαίνεται ότι έχεις έλλειψη σε σπηλιές και περάσματα!Τώρα αν απλά δεν φαίνονται από τις φώτο δεν ξέρω αλλά κοίταξέ το γιατί έχεις πολύ πέτρα μέσα χωρίς αποτέλεσμα όπως φαίνεται....

χμμμ.. τώρα που κοιτάω τις φωτός, ενώ έχω φτιάξει αρκετές σπηλιές και περάσματα, τα μισά τα κρύβουν οι μπροστινές πέτρες και τα άλλα μισά η άμμος που έχω ρίξει!..

Link to comment
Share on other sites

:thaman: οπτικα ειναι τελειο,μπραβο.Αυτο που με ανησησυχησε ειναι οτι εβαλες αμμο κατω απο τις πετρες,παροτι σου ειπαμε να μην βαλεις.Ολα αυτα που σου λεμε ειναι απο τα λαθη τα δικα μας που καναμε στην αρχη.

Και το ερωτημα ποση αμμο εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

:thaman: οπτικα ειναι τελειο,μπραβο.Αυτο που με ανησησυχησε ειναι οτι εβαλες αμμο κατω απο τις πετρες,παροτι σου ειπαμε να μην βαλεις.Ολα αυτα που σου λεμε ειναι απο τα λαθη τα δικα μας που καναμε στην αρχη.

Και το ερωτημα ποση αμμο εβαλες?

οχι δεν έβαλα άμμο πριν βάλω τις πέτρες, αλλά αφού τις έβαλα! κι αυτό για προφύλαξη του τζαμιού μη πέσει κάτι.. δε δημιουργεί πρόβλημα αυτό σωστά?!

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν έβαλα άμμο πριν βάλω τις πέτρες, αλλά αφού τις έβαλα! κι αυτό για προφύλαξη του τζαμιού μη πέσει κάτι.. δε δημιουργεί πρόβλημα αυτό σωστά?!

Εγω καταλαβα οτι εβαλες πρωτα αμμο και μετα πετρες.Οποτε προχωραμε κανονοκα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβα οτι εβαλες πρωτα αμμο και μετα πετρες.Οποτε προχωραμε κανονοκα.

Ουφφφ τρόμαξα!!! :D Το θυμόμου ότι με τίποτα πρώτα την άμμο μην πέσει πολύ βάρος σε λίγους κόκκους.. όλες οι πέτρες πατάνε στο τζάμι! :)

Link to comment
Share on other sites

Ουφφφ τρόμαξα!!! :D Το θυμόμου ότι με τίποτα πρώτα την άμμο μην πέσει πολύ βάρος σε λίγους κόκκους.. όλες οι πέτρες πατάνε στο τζάμι! :)

Ειναι και κατι αλλα,ολες η Αφρικανες σκαβουν πολυ,οποτε αν ειχες βαλει αμμο,σιγουρα σε λιγο καιρο θα ειχες κατολισθιση.Μιλαμε για οικοδομους κανονικους :D

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μη μου αλλάξουν το aquascape χαχαχαα :D

Και μια ακόμα ερώτηση, στην αρχή του στησίματος, σε 2-3 χτισίματα πετρών έβαλα - ελάχιστη! - σιλικόνη... (στη πορεία βλέποντας οτι δεν ήταν απαραίτητη δεν έβαλα αλλού). Με περιορίζει αυτό στο πότε θα γεμίσω με νερό+θα βάλω μπροστά το φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μη μου αλλάξουν το aquascape χαχαχαα :D

Και μια ακόμα ερώτηση, στην αρχή του στησίματος, σε 2-3 χτισίματα πετρών έβαλα - ελάχιστη! - σιλικόνη... (στη πορεία βλέποντας οτι δεν ήταν απαραίτητη δεν έβαλα αλλού). Με περιορίζει αυτό στο πότε θα γεμίσω με νερό+θα βάλω μπροστά το φίλτρο;

Αχ αχ αχ ,θα σε μαλωσω. :D Τωρα θα περιμενεις μεχρι να φυγει η μυρουδια (καμια εβδομαδα)μετα θα το γεμισεις ,θα το αδιασεις και μετα θα το ξαναγεμισεις και τοτε θα βαλεις το φιλτρο .

Οπως καταλαβες σε αυτο το χομπι,αν κανουμε κατι στραβο,παντα εχεις κοστος χρονου και χρηματος,οποτε παντα να ρωτας και παντα να εφαρμοζεις αυτα που σου λενε οι φιλοι εδω,και δεν θα χασεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩΩχχχ νόμιζα 1-2 μέρες ότι θα περιμένω! :( ακόμα και για τόσο μικρή ποσότητα (ζήτημα να έχει μπει όσο ένα φουντούκι συνολικά), πρέπει να περιμένω 1 εβδομάδα??

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩΩχχχ νόμιζα 1-2 μέρες ότι θα περιμένω! :( ακόμα και για τόσο μικρή ποσότητα (ζήτημα να έχει μπει όσο ένα φουντούκι συνολικά), πρέπει να περιμένω 1 εβδομάδα??

Δεν μπορεις να την βγαλεις την πετρα ,για να το ξυσεις καλα το σημειο που την εβαλες?Εως οτου υπαρχει μυρουδια ,νερο δεν μπορεις να βαλεις νερο.Αυτο θα το κρινεις εσυ το ποτε με την μυτη σου :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩΩχχχ νόμιζα 1-2 μέρες ότι θα περιμένω! :( ακόμα και για τόσο μικρή ποσότητα (ζήτημα να έχει μπει όσο ένα φουντούκι συνολικά), πρέπει να περιμένω 1 εβδομάδα??

Αν δεν θέλεις η σιλικόνη πραγματικά να κρατάει εκεί που κόλλησες δεν έχεις πρόβλημα να γεμίσεις μετά από 24 ώρες!Η σιλικόνη έχει ξεράνει αρκετά!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναί αυτό θα κάνω, και αρκετά εύκολα μάλιστα! στην ουσία είχα βάλει σε 2-3 μικρές με τις οποίες περικύκλωσα τις μεγάλες στο κέντρο για περισσότερη ευστάθεια.. θα την αφαιρέσω :)

Όσο για τη μυρουδιά μιας και το έφερε η κουβέντα.. υπάρχει ήδη αρκετή μυρωδιά "ψαριού" ας πούμε από το προηγούμενο setup (μόλις το Σάββατο άδειασε το ενυδρείο), υπάρχει επίσης άλγη αλλά και λίγη moss στη διακόσμηση της πλάτης.. και πλέον υπάρχει και η μυρουδιά της χαλαζιακής άμμου η οποία είναι επίσης αρκετή! Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω το οποίο θα επειρεάσει τη χημεία;;

Έγινε επεξεργασία - georgemarousi
Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι μια γενικη καθαριοτητα του εκανες πριν να το στησεις το ενυδρειο.Οποτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα,αλλα ας μας πουν και τα αλλα παιδια την εμπειρεια τους

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι μια γενικη καθαριοτητα του εκανες πριν να το στησεις το ενυδρειο.Οποτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα,αλλα ας μας πουν και τα αλλα παιδια την εμπειρεια τους

Ναί, έκανα με πετσέτα και νερό, και καθάρισμα της άλγης από τα τζάμια. Όμως τις πλάτες πίσω δεν τις πείραξα.. θα χαλούσαν (αφρολέξ).. επίσης, το προηγούμενο setup ήταν μικροί δίσκοι και είχε και φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω νερό / φίλτρο, θα κάνω μετρήσεις και βλέπουμε!..

Link to comment
Share on other sites

Απόψε η αύριο το γεμίζω! :D Η υγρασία και οι μυρουδιές που είχε έφυγαν! Θα χρειαστώ μόνο μια μικρή πρόνοια για τη δρομολόγηση του φίλτρου.. μόλις το γεμίσω θα ποστάρω! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...