Jump to content

Phosban Reactor 150 Της Two Little Fishies


Recommended Posts

Χμμμμ....μήπως δεν θα έπρεπε να χαιρόμαστε που ηρέμησε το σκιμμερ μας??? :S

Sent from my Brain using Telepathy...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου έχει δημιουργηθεί μια απορία με τους ριάκτορες και την ποσότητα του αντιφώσφορου.

Πάνω οι συσκευασίες (όλες σχεδόν) αναφέρουν ότι τα ΧΧ ml επαρκούν για ΧΧ λίτρα.. και ένα παράδειγμα αυτής της ποσότητας είναι ο αντιφώσφορος της Deltec, ότι τα 500 ml καλύπτουν 2.500 λίτρα θαλασσινού νερού... κάτι ανάλογο είναι και της Aqualight.

To ότι στους ριάκτορες τοποθετούνται πολύ μεγαλύτερες ποσότητες από τις προτεινόμενες της κάθε εταιρίας, αυτό δεν είναι κάπως παράλογο?

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Αν πούμε ότι 500ml καλύπτουν 2500λιτρα ενυδρειο,τότε εμείς ας πούμε που βάζουμε στον ριακτορα 100ml δηλ 87.5γρ άρα αυτά μας καλύπτουν για ένα ενυδρείο 500λιτρων.

Το δικό μου ενυδρείο είναι 300 λίτρα και με έντονο πρόβλημα τριχοειδης αλγης άρα νομιζω η ποσοτητα που έβαλα με καλύπτει.

Sent from my Brain using Telepathy...

Link to comment
Share on other sites

τελευταια νεα ριακτορα.

μετα την βακτηριακη μολυνση που ξεκινησε και που προφανως για αλλη μια φορα φταιει η πηγη οργανικου ανθρακα(αυτη τη φορα μεσω των πελλετς),τα πελλετς στεγνωνουν εξω και ο ριακτορας σταματησε αδοξα την λειτουργια του.

εαν εχετε μαλακ"α κοραλλια η lps δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα με πελλετς αλλα με ακροπορες......δεν παιζουν.

Link to comment
Share on other sites

τελευταια νεα ριακτορα.

μετα την βακτηριακη μολυνση που ξεκινησε και που προφανως για αλλη μια φορα φταιει η πηγη οργανικου ανθρακα(αυτη τη φορα μεσω των πελλετς),τα πελλετς στεγνωνουν εξω και ο ριακτορας σταματησε αδοξα την λειτουργια του.

εαν εχετε μαλακ"α κοραλλια η lps δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα με πελλετς αλλα με ακροπορες......δεν παιζουν.

Εδω θα διαφωνισω και καθετα και οριζόντια και διαγωνια Κωστα. Παιζουν μια χαρα και εχουμε και πολλα παραδείγματα. Το θεμα ειναι να είμαστε προσεκτικοι με τη δοσολογία.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σκέφτηκες το ενδεχόμενο να φταει η μικρότερη ποσότητα που εβαλες και όχι η κανονική που θα έπρεπε??

Sent from my Brain using Telepathy...

Link to comment
Share on other sites

αχ ρε νικολα....100 μλ πελλετ,για 3 βδομαδες και αλλα 100 μλ μετα....σου φαινεται να μπηκανε γρηγορα η να ειναι μεγαλη ποσοτητα στα 400 λιτρα?και με την ιδανικη αναδευση μαλιστα.

ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος ειμαι που πηγε να τουμπαρει....

*γιαννη,δεν παιζει αυτο που λες.το αντιθετο συμβαινει συνηθως....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

To ότι στους ριάκτορες τοποθετούνται πολύ μεγαλύτερες ποσότητες από τις προτεινόμενες της κάθε εταιρίας, αυτό δεν είναι κάπως παράλογο?

Βαγγελη? Ποιος τοποθετησε περισσοτερη ποσοτητα απο την προτεινομενη της εταιριας? Πιθανον να τοποθετουμε εν γνωση μας παραπανω στις περιπτωσεις που εχουμε εξαρση της αλγης για να τραβηξουν παραπανω φωσφορικα...

ΓΙα ανελυσε το παραπανω γιατι δεν σεπιασα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις βακτηριακη μολυνση...για πειτε και σε μενα και πειτε μου γιατι να φταινε τα βακτηρια γιαυυτο?

Μηπως θα επρεπε να βαλεις παραπανω pellets ωστε τα βακτηρια α εχουν να τρωνε?! Εγινε δλδ αυτο που λενε bacterial boom?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ισως που θελει να πει ο βαγγελης ειναι πως ακομη και στα βιντεο που βλεπουμε στο ιντερνετ οι ποσοτητες που βλεπουμε να αναδευουν οι ριακτορες εχουν πολυ περισσοτερο υλικο μεσα τους απο τα προτεινομενα των κατασκευαστων.

δεν αναφερομαι σε αυτους που εχουν θεματα με αλγες,αλλα σε αυτους απλως που κανουν τη ρουτινα τους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις βακτηριακη μολυνση...για πειτε και σε μενα και πειτε μου γιατι να φταινε τα βακτηρια γιαυυτο?

Μηπως θα επρεπε να βαλεις παραπανω pellets ωστε τα βακτηρια α εχουν να τρωνε?! Εγινε δλδ αυτο που λενε bacterial boom?

βακτηριακη μολυνση συνηθως συμβαινει οταν εχουμε περισσεια οργανικου ανθρακα που ειναι τροφη των βακτηριων,με αποτελεσμα να επωφελουνται οχι τα ωφελιμα βακτηρια αλλα τα κακα, τα οποια και επιτιθονται στους ιστους των σκληρων και τους τρωνε-νεκρωνουν.

μπλουμ δεν εγινε βαλεντινο.στο μπλουμ το νερο θολωνει,γινεται σαν γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Βαλεντίνο, για τα δικά σου λίτρα πόσο Antiphos της Aqualight αντιστοιχεί? ...και πόσο έχεις βάλει στον ριάκτορα?

(τώρα είμαι στη σωστή κατηγορία)

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

...

*γιαννη,δεν παιζει αυτο που λες.το αντιθετο συμβαινει συνηθως....

Ναι οκ εγώ δεν ξέρω , αλλά σκέψου το ανάποδα..ίσως να αναπτύχθηκαν τόσα πολλά βακτήρια που η ποσότητα πελλετ που έβαλες να μην τα έφτανε κ έτσι να επωφελήθηκαν τα "κακά" βακτήρια,με αποτέλεσμα τα πελλετ να μείνουν άδεια από βακτήρια κ να απλά ριχναν οργανικά στο σύστημα σου.. και πάλι λέω ότι δεν γνωρίζω, εικασίες κάνω μπας κ ξεκολλήσουμε κ καταλαβουμε τελικά τι παίζει...

Sent from my Brain using Telepathy...

Link to comment
Share on other sites

Βαλεντίνο, για τα δικά σου λίτρα πόσο Antiphos της Aqualight αντιστοιχεί? ...και πόσο έχεις βάλει στον ριάκτορα?

(τώρα είμαι στη σωστή κατηγορία)

Κανονικα επρεπε να βαζω 20γρ... κι εγω βαζω 45γρ-50γρ

Link to comment
Share on other sites

H διπλάσια (και παραπάνω) ποσότητα που έβαλες δεν θα "δημιουργήσει" κάποιο πρόβλημα στο σύστημα?....

Βλέπω σε διάφορα βίντεο να υπάρχουν στους ριάκτορες μεγάλες ποσότητες αντιφωσφόρου και μου κάνει εντύπωση που όλοι υπερβαίνουν τις συνιστώμενες δοσολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω σε διάφορα βίντεο να υπάρχουν στους ριάκτορες μεγάλες ποσότητες αντιφωσφόρου και μου κάνει εντύπωση που όλοι υπερβαίνουν τις συνιστώμενες δοσολογίες.

αυτο δεν ειπα και εγω παραπανω...?

δεν θελει πολυ να δημιουργησει εξτρα προβλημα κατι που βαζουμε για να μας διορθωσει αλλο....

τελικα τα αμερικανακια σε ολα υπερβαλλουν.ακομα και στις ποσοτητες των αναλωσιμων...

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα συμβαίνει το εξής..... και συμβαίνει πάνω από 2 μήνες.

Τα φωσφορικά μου είναι 0,70 έως 1.0 (ταΐζω δεν λέω)... αλλά το περίεργο είναι ότι δεν έχω άλγες... ποτέ το ενυδρείο μου δεν ήταν τόσο καθαρό από άλγες στο παρελθόν. Δεν είναι περίεργο?

Αγόρασα σήμερα αντιφώσφορο της Deltec (ψιλόκκοκο), τον τοποθέτησα κλασσικά στο skimmer να δω τι θα κάνει, και αναλόγως του αποτελέσματος θα πειραματιστώ και εγώ με τον ριάκτορα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα που με μετρησατε 0 με τα φωτομετρα και εχω να βαλω 7-8 μηνες αντιφωσφορο,ενω και εγω ταιζω αρκετα..??και απο αλγες?μια βουλιτσα κυανο μονο σε μια αντλια και τιποτε αλλο.το ενυδρειο μοιαζει να στηθηκε χθες....κουφα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

H διπλάσια (και παραπάνω) ποσότητα που έβαλες δεν θα "δημιουργήσει" κάποιο πρόβλημα στο σύστημα?....

Βλέπω σε διάφορα βίντεο να υπάρχουν στους ριάκτορες μεγάλες ποσότητες αντιφωσφόρου και μου κάνει εντύπωση που όλοι υπερβαίνουν τις συνιστώμενες δοσολογίες.

Αυτο εσυ θα μου το πεις που ξερεις πολλα πραγματα παραπανω απο μενα...

Εγω απλα σκεφτομαι απλα... Τι κανει ο αντιφωσφορος? Ρουφαει τα φωσφορικα...δεν εμπλεκεται πουθενα αλλου, οπως το θεμα του Klaz που την πατησε απο αλλου...

Link to comment
Share on other sites

και ομως εμπλεκεται...βαλ.

βαλε σκληρα και μεγαλη ποσοτητα αντιφωσφορου....θα ασπρισουν τα παντα.κοραλι δεν θα μεινει.

δεν ειναι ακινδυνος ο αντιφωσφορος.

Link to comment
Share on other sites

Οι απότομες αλλαγές σε κάθε παράμετρο του ενυδρείου μόνο καλό δεν κάνουν.... γιαυτό ρώτησα για τον αντφώσφορο, ότι και η απότομη μείωση φωσφορικών πιθανών να δημιουργήσει προβλήματα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50470

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω αντιφωσφορο δεν εχω βαλει ποτε και εχω 0,03.Ετσι και αλλιως οταν κανεις μεθοδους που περιεχουν προσθηκη βακτηριων αυτος ειναι θα ελεγα και απαγορευτικος γιατι μπορει να δημιουργησει ανισορροπεια στο συστημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω αντιφωσφορο δεν εχω βαλει ποτε και εχω 0,03.Ετσι και αλλιως οταν κανεις μεθοδους που περιεχουν προσθηκη βακτηριων αυτος ειναι θα ελεγα και απαγορευτικος γιατι μπορει να δημιουργησει ανισορροπεια στο συστημα

μην το κοβεις ετσι.για συνεχισε........
Link to comment
Share on other sites

μην το κοβεις ετσι.για συνεχισε........

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Με την χρηση του αντιφωσφορου προσπαθουμε να δημιουργουμε τις συνθηκες για μηδενικα φωσφορικα.Η προβιοτικη ομως μεθοδος για να λειτουργησει θελει φωσφορικα και νιτρικα χαμηλα,οχι ομως και μηδενικα.Πρεπει να κραταμε το C:N:P περιπου σε αναλογια 106:16:1 για την εξισοροπηση του συστηματος και την σωστη εξαγωγή θρεπτικών.Οταν μηδενιζει καποιο απο τα παραπανω δηλαδη,η προσθηκη βακτηριων ειναι λεφτα πεταμενα.Πολυ βασικο το dKH που πρεπει να διατηρειτε πολυ χαμηλα οσο στην Θαλασσα μεταξυ 7-8 γιατι λογω διαυγειας του νερου και αλλων αντιδρασεων προκαλουνται εγκαυματα στα κοραλλια μας.Αρα Κωστα δες και το KH μηπως σου κανει και αυτο ζημια στα σκληρα σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...