Jump to content

Phosban Reactor 150 Της Two Little Fishies


Recommended Posts

Λογικά αυτοί οι ριάκτορες θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν και για Zeovit ε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικά αυτοί οι ριάκτορες θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν και για Zeovit ε?

μμμμμ...δε νομιζω βαγγελη.και πως θα κανεις την αναδευση?εκτος και αν μιλας για ψιλοκοκκο υλικο.οι κανονικοι ζεοβιτ εχουν χειροκινητο μοχλο για αναδευση.
Link to comment
Share on other sites

ναι γνωρίζω για την ανάδευση που έχουν οι ειδικοί ριάκτορες, αλλά αν κάθε μέρα τον φέρνει κάποιος τούμπα μια δυο φορές θα μπορούσε πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βολεύει για Zeovit τζάμπα και το υλικό και ο ριάκτορας.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα νεο ρε παιδια?! Αντε ανεβαστε κανα βιντεακι με τον δικο σας ριακτορα!

Link to comment
Share on other sites

Κανενα νεο ρε παιδια?! Αντε ανεβαστε κανα βιντεακι με τον δικο σας ριακτορα!

Να παραλάβουμε πρώτα,να τοποθετήσουμε και εδώ είμαστε!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα υπομονη...ο αντιφωσφορος σιδηρου θελει και καμια 6αρα μερες να αρχισει να κανει δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

  • Δεν βλεπω απο αθηνα κανα σχολιο...Ακομα δεν τις στησατε?

  • Θα βοηθουσε να κλειναμε τα φωτα για μια-δυο μερες η θα υποφερουν τα κοραλια?! Εχω και 2-3 frags SPS και κατι Lps και κατι μανηταρια... Για να βοηθησουμε την κατακρατηση φωσφορικων απο τον ριακτορα...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ ναι κ γω εχω πανω κατω τα ιδια με σενα.. καλη ερωτηση.. αλλα ουτε εγω ξερω την απαντηση...

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθουσε να κλειναμε τα φωτα για μια-δυο μερες η θα υποφερουν τα κοραλια?! Εχω και 2-3 frags SPS και κατι Lps και κατι μανηταρια... Για να βοηθησουμε την κατακρατηση φωσφορικων απο τον ριακτορα...

Οχι δεν θα δουλέψει όπως λές.Δεν θα φωτοσυνθέσει η άλγη...Μια-δύο μέρες θα αντέξουν εσύ ειδικά δεν έχεις και αμάν απαιτητικά sps.

Πιο καλά μειώστε λίγο την φωτοπερίοδο.Εντάξει είπαμε θα φύγουν αλλά κάντε λίγο υπομονή αλλάξτε υλικό στις 15 μέρες και όλα θα πάνε καλά.Είστε σε σωστό δρόμο και οι 2.Αν συνεχίζει το πρόβλημα κοιτάξτε την πηγή νερού σας...τι ταΐζετε....τον άνθρακα που χρησιμοποιείτε(μερικοί βγάζουν και φώσφορο) τις λάμπες αν θέλουν αλλαγή.....και τι συμπληρώματα ρίχνετε.Κάποιο απο αυτά είναι και υπεύθυνο για τα φωσφορικά.Νομίζω τα είπα όλα.

Link to comment
Share on other sites

Πιο καλά μειώστε λίγο την φωτοπερίοδο. 7 ωρες φωτοπεριοδο εχω...ποσες να το κανω?

κοιτάξτε την πηγή νερού σας: 1-2 ppm εχω

...τι ταΐζετε.... omega one pellets και omega one flakes

τον άνθρακα που χρησιμοποιείτε: της wave τον Xupra

τις λάμπες αν θέλουν αλλαγή: 7 μηνες τις εχω

και τι συμπληρώματα ρίχνετε. Κανενα συμπληρωμα (λιιιγο microbacter7 μια φορα την εβδομαδα)

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε να τα κόβεις ένα-ένα να δεις ποιό είναι το προβληματικό.

Φωτοπερίοδος μπορείς να πάς σταδιακά μέχρι και 4 ώρες.

Πηγή νερού.κανονικά δεν θα έπρεπε να είχες καθόλου.

Τροφή.Δεν γνωρίζω την σύσταση που έχουν,αλλά όλες οι τροφές έχουν και λίγο φώσφορο.Κατεψυγμένα δοκίμασες?Μπορείς να ταίζεις και λιγότερο δλδ 1 φορά στις 2 μέρες κατεβάζεις και τα ΝΟ3 έτσι.

Δεν τον εχω δοκιμάσει αλλά οι πιο πολλοί βγάζουν φώσφορο.

Αυτές οι ποσότητες είναι κάτι που ο phosban μπορεί να τα απορροφήσει.Οπότε άσε το ενυδρείο σου στην ησυχία του και κάνε υπομονή.Τον Χουντίνι θέλεις και τον Χάρυ Πότερ να φυτρώνουν σκληρά κοράλλια απο τα τζάμια σου για να ικανοποιηθείς....

Και κάτι ακόμα πάντα μα πάντα ο ζωντανός βράχος και ο αραγωνίτης αν δεν έχουν κουραριστεί καλά είναι απο μόνα τους πηγή φωσφορικών.Live rock&Live sand filtration.απο μόνο του τα λέει όλα.Θέλει αρκετούς μήνες και πολύ υλικό για να στεγνώσεις απο φωσφορικά.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που ο βραχος και ο αραγωνιτης φταιει, δεν θα πρεπε 2 χρονια τωρα να καθαρισει? Η ακομα και σε αυτην την περιπτωση με τον ριακτορα... υπαρχει ελπιδα να λιωσουν τα παντα? Δενγουσταρω να βλεπω τπτ μεσα στο ενυδρειο, πως το λενε?!

με 1-2ppm στο TDSmeter δεν εγινε δα και τπτ! Τροφη, δινω μια φορα τη μερα απο ελαχιστα! Οποτε με συμφαιρει νατο αφησω 15 μερες ησυχο...να αλλαξω υλικο σε 15 μερες, να κανω και μια καλη αλλαγη νερου και να το ξαναφησω ησυχο... Δλδ η αλλαγη υλικου να συμπιπτει με την την αλλαγη νερου...θα ελαττωσω λιγο καιτην φωτοπεριοδο...αν και πιστευω δεν φταιει αυτο...ουτε οι λαμπες...Αλλα αφου φτασαμε σε αυτο το σημειο, να τα εχουμε αναλυσει μεχριαηδιας ολα, τοτε αν δεν πιασει ουτε ο ριακτορας ως λυση, δενξερωτι θα κανω...

Link to comment
Share on other sites

...Αλλα αφου φτασαμε σε αυτο το σημειο, να τα εχουμε αναλυσει μεχρι αηδιας ολα, τοτε αν δεν πιασει ουτε ο ριακτορας ως λυση, δενξερωτι θα κανω...

"Πωλειται οπως ειναι επιπλωμενοοο με χιλιαδες φωσφορικα φωρτομενοοο"!!!! Χααχχαχαααα

Μη μασας αγορι.. ολα θα στρωσουν,ειπαμε... Αμερικανια θα το κανουμε... υπομονη...

Sent from my Brain using Telepathy

Έγινε επεξεργασία - Johnlaz
Link to comment
Share on other sites

Το λές και μόνος σου Βαλεντίνο 2 χρόνια ρουφούσε νιτρικά και φωσφορικά...πως το λένε μπούκωσε και τα βγάζει πίσω στο νερό.Έχεις αντιστρέψει την κατάσταση και τώρα δουλεύει με το μέρος σου ο χρόνος.Κάνε υπομονή και θα δεις.Μόλις την προηγούμενη βδομάδα έβαλες τον ριάκτορα...

Τίποτα δεν κάνει θαύματα.Μαθηματικά και σωστή αναλογία είναι όλα.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ τι γνωμη εχεις αν προσεθετα λιγο λιγο με τον καιρο κανα κιλο αραγωνητη παραπανω? Οσο για την υπομονη...αλλο τπτ δεν κανω 2 χρονια τωρα. Απλα βλεπω βιντεακια στο youtube και λενε σε μια βδομαδα ειδαν διαφορα και λεω τι στο καλο κανουν αυτοι! Το μονο που εχω ακουσει και δεν εχω κανει ειναι κατι antiphosphate sponge, κατι υπεραπορροφητικα σφουγγαρια που τα βαζεις για 36 ωρες το πολυ, 2-3 φορες, και μετα GFO...

Και δευτερον, θα παρω και ριακτορα για ανθρακα...Μετα παραιτουμαι! Ας βγαλει ο,τι θελει!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα Βαλεντίνο σε συμπαθώ πάρα πολύ....Δεν κάνω τρίπλες ούτε σου λέω παπάδες.Το μυστικό είναι απλό....Στρώνεις το σχέδιο βάζεις τα υλικά και το αφήνεις να δουλέψει.Απλά ξεχνάς οτι το έβαλες.Δεν κάνεις παρεμβάσεις και δεν βάζεις χέρια μέσα στο ενυδρείο...Ασχολήσου με άλλα πράγματα.Ξέχασε το.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα Βαλεντίνο σε συμπαθώ πάρα πολύ....Δεν κάνω τρίπλες ούτε σου λέω παπάδες.Το μυστικό είναι απλό....Στρώνεις το σχέδιο βάζεις τα υλικά και το αφήνεις να δουλέψει.Απλά ξεχνάς οτι το έβαλες.Δεν κάνεις παρεμβάσεις και δεν βάζεις χέρια μέσα στο ενυδρείο...Ασχολήσου με άλλα πράγματα.Ξέχασε το.

Αν και νεος στα αλατια συμφωνω απολυτα!!!! Οχι χερια μεσα!!

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

Τη συμπαθεια μου Αλεξ στην εχω πει και στην εχω δειξει! Οσο για τα χερια εχουν καιρο να μπουνε μεσα...

Ωπ!!! Τι ειναι αυτο που κρεμεται στην πλατη του ενυδρειου μου?! Ριακτορας?!

Link to comment
Share on other sites

Τη συμπαθεια μου Αλεξ στην εχω πει και στην εχω δειξει! Οσο για τα χερια εχουν καιρο να μπουνε μεσα...

Ωπ!!! Τι ειναι αυτο που κρεμεται στην πλατη του ενυδρειου μου?! Ριακτορας?!

Ειπαμε κανε πως ΔΕΝ τον βλεπεις.. οχι πως τον ειδες!!!

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

ααααααααααχαχαχαχαχαχαχ χαχαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και με την αποκτηση σιγα σιγα κ του δευτερου ριακτορα.. με ποια σειρα θα τα βαλουμε? Πρωτα αντιφως κ υστερα ανθρακα ή αναποδα; και γιατι?

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

τι πρωτα και δευτερα μωρε.ολα στο νερο δεν πεφτουν..?χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και με την αποκτηση σιγα σιγα κ του δευτερου ριακτορα.. με ποια σειρα θα τα βαλουμε? Πρωτα αντιφως κ υστερα ανθρακα ή αναποδα; και γιατι?

Sent from my Brain using Telepathy

Πιστεύω , ισχύει ότι και για τα φίλτρα , δηλαδή πρώτα ο άνθρακας και μετά αντιφωσφορος και αυτό γιατί στην περίπτωση που αποδεσμεύσει τίποτα φωσφορικά ο άνθρακας να τα πιάσει ο αντιφώσφορος.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω , ισχύει ότι και για τα φίλτρα , δηλαδή πρώτα ο άνθρακας και μετά αντιφωσφορος και αυτό γιατί στην περίπτωση που αποδεσμεύσει τίποτα φωσφορικά ο άνθρακας να τα πιάσει ο αντιφώσφορος.

Μια χαρά τα λέει ο Γιάννης.BTW γουέλκαμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...