Jump to content

Phosban Reactor 150 Της Two Little Fishies


Recommended Posts

Γιαννη, ναι αυτο θα ελεγα κ γω γιατι μου το ειπες εσυ :P ..

Κωστα αν ειναι ετσι ασε τα πελλετ σταματημενα..παλι νερο περναει απο μεσα:P:P

Βαλεντινε εσυ κλεισε τα ματια σου κ τα αυτια σου..εσυ δεν εχεις ριακτορα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ενα λεπτο βρε τρελλαμενοι.αν εχω εχω σειρα 10 ριακτορες μεσα στο σαμπ παιζει ρολο ποιος ειναι πρωτος η 4 η πεμπτος?ολοι απο καπου παιρνουν και καπου στελνουν στο ιδιο σαμπ...που σας χανω ωρεε?

Link to comment
Share on other sites

Κωστα, εννοουμε οτι θα δουλεψουμε τους 2 ριακτορες με μια αντλια.. και η εξοδος του πρωτου ριακτορα θα μπαινει στην εισοδο του δευτερου.. σιγα μην γεμισουμε αντλιες.. :S

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

α ρε.......μονο εγω ειμαι λαρτζ......αντε μη βαλω καμμια 10000000000λιτρα... :D:P

Link to comment
Share on other sites

10000000000000αρα??? Για προσομοιωση ανατιναξης ηφαιστειου σε κοβω... :P

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

Με μία αντλία στα 1200λίτρα μια χαρά θα είναι για αντιφώς και άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη ναι αυτο λεω κ γω, αλλα η ερωτηση ειναι με ποια σειρα.. λογικο ειναι αυτο που λεει ο Γιαννης, αλλα ποιος ανακαλυψε οτι ο ανθρακας μπορει να αποδευσμευσει φωσφορικα??

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

Αν ο αντιφώς είναι ψιλόκοκκος δεν χρειάζεται και αμάν τη ροή.Οπότε πρώτα άνθρακα μετά αντιφώς και όλα καλά.Δεν χρειάζεται να τρομάζουμε κόσμο...τα είπαμε τα ξανάπαμε και εδώ είμαστε.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα πείραμα πάρε λίγο νερό απο το ενυδρείο και ρίξε λίγο ενεργό άνθρακα (φρέσκο και άπλυτο)κάνε ένα τέστ φωσφόρου.Έχει σχέση με την επεξεργασία του άνθρακα που κάνει μπάνιο σε φωσφορικά οξέα οπότε όλο και κάτι κουβαλάει.Γιατί νομίζεις οτι αφρίζει οταν τον ξεπλένεις?

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ μπορω να πω οτι με επεισες... ;) θα βαλω πρωτα τον ανθρακα κ μετα το αντιφως..

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

Εγω συνεχιζω να μην μετραω φωσφωρικα! (ασχετο! αλλα επρεπε να το πω) Εχει κανεις φωτομετρο για φωσφορικα? Η κανα σωο τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Βαλεντινε ειχα πολυ καιρο να κανω κ γω τεστ PO4 και εκανα εχθες 0 φυσικα... Αλλα το σκιμερ γεμιζει καθε μερα πρασινιλα αλγη ψωφια... !!!! :))))) Αμερικανια σε λεωωωωω!!!!

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..ανανεωση...

Περασαν 15 μερες απο την τοποθετηση του ριακτορα... Το αποτελεσμα ηταν απλα σταθεροτητα στις αλγες και οχι κατι το τρομερο.. βεβαια εχω αρκετη ακομα τριχοειδη η οποια εμεινε στασιμη ιιιιισως κ λιγο να αρχισε να ψωφαει.. αλγη στα τζαμια 0... Σημερα στην καθιερωμενη αλλαγη νερου ειπα να αλλαξω τον αντιφωσφορο μεσα στον ριακτορα και να βαλω phosguard .. το αποτελσμα θα φανει αυριο,μεθαυριο... Παντως ο phosguard δεν εχει καμια σχεση στην αναδευση με τον aqualight,πολυ λιγοτερη αναδευση,με την ιδια ροη...και τελικα σκεφτηκα το γιατι να θελει μεγαλητερη ροη ο phosguard αφου ουσιαστικα σαν υλικο ειναι ελαφρυτερο απο τον aqualight που ειναι σιδηρου??

Η απαντηση ειναι μια... Και υσχιει και για τα pellet ( klaz ακους??) .. ο phosguard οπως κ τα pellet εχουν στρογγυλο σχημα με αποτελεσμα η ροη του νερου σε καθε κοκκο να γλυστραει γυρω του με αποτελεσμα να μην τον αναδευει...γιαυτο και τα pellet θελουν μεγαλυτερη ροη και οπως αποδεικνιετε και ο phosguard...

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ακουω......1 βδομαδα παιδευτηκα μεχρι να βρει το καταλληλο μοντ ο βαλεντινος....

ΥΓ.(θα σε ψαξω αυριο στη συναντηση για τα χρηματα της παραγγελιας μου).

Link to comment
Share on other sites

Απο νιτρικά πώς είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Οκ Κωστα εκει θα ειμαι με την γυναικα μου.

Αλεξη μηδεν τιποτα ουτε νιτρικα ουτε φωσφορικα κ επειδη εκανα σημερα μετρησεις ειμαι no3 0,po4 0,kh 8.7,ca 430,mg 1270,ph 7.9-8.3 ..

Επισης εβγαλα και λιγο κυανο,αλλα δε δινω σημασια σε τπτ τετοιο μεχρι να περασει και το καλοκαιρι να ωριμασει λιγο το ενυδρειο. Στηθηκε 25/2/2012...

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι......εγω ακομα εχω ακατεβατα 20 νιτρικα και αγνωστο ποσα φωσφορικα γιατι εληξε το τεστ μου και δεν μετραω επειδη δεν το εμπιστευομαι.....

με το νοποξ ειχα κανει δουλεια αλλα με την βακτηριακη που μου εφερε το εκοψα αρων αρων....ειχα 60 νιτρικα και μεσα σε 3 μηνες τα εκανα 20.απο τοτε ακατεβατα.για να δω τωρα με τα πελλετς.....

Link to comment
Share on other sites

Klaz ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου? Βασικα πιστευω για τα νιτρικα οτι παιζει σημαντικο ρολο η ποιοτητα του βραχου. Εγω ταιζω υπερβολικα πολυ εως και 5 φορες την ημερα διαφορες τροφες,σκορδα,βιταμινες λογω Ικ που ειχε ο blue και νιτρικα-φωσφορικα μονιμα 0 .

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

εγω ισως βλεπω μια μειωση στην πρασινιλα της αλγης. Σε ορισμενα σημεια σαν να φαινεται να καφετιζει. Νιτρικα ποτε δεν μπορεσα να μετρησω ρε παιδια!Πολυ παλια ισως... Ποτε δεν ροζισε το δειγμα...Μηπως τα τεστακια μου ειναι για πεταμα? Salifert ειναι και δεν εχουν ληξει!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου κλεινει 3 χρονια ζωης,.περασε βεβαια και απο 1000 κυματα.ειναι στημενο εξ ολοκληρου με ψοφιο βραχο και με περιπου αλλα 15 κιλα ζωντανου στο σαμπ,οπου και αργοτερα βγηκε ο ζωντανος εντελως και δωθηκε....

τα νιτρικα μου εκτοξευθηκαν οταν για 1 χρονο περιπου το ειχα ψαρια μονο και με λιγοστες αλλαγες νερου υπηρξε συσσωρευση τους.

οσο για τα τεστ βαλεντινο,την εχω πατησει πολλες φορες εγω προσωπικα οχι μονο με σαλιφερτ αλλα με οτι μαρκα υπαρχει(και δεν μιλαω για ληγμενα).

ειναι παντως τοοοσο αδικο για ολους εμας,να στηριζουμε χρονια προσπαθειας και πολλων χρηματων σε ενα χαζοτεστ των 15 ευρω και να περνουμε λαθος μετρησεις....το συναντησα πολλακις στο γλυκο,τα ιδια και στο θαλασσινο.τελευταιο μου παραδειγμα τεστ μαγνησιου που εληγε το 2016 και μου εδειχνε......οτι ναναι.

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά 0,5-1ppm είχα μόνο με βότκα και βακτήρια της Korallenzucht δεν υπάρχει λέμε ήταν η καλύτερη στιγμή του ενυδρείου.Mόνο το τέστ της salifert μετράει κάτω απο 0,5ppm.5-10 είναι το φυσιολογικό και ότι ενυδρείο δείς σε ξένα φόρα δεν θα πεί κανείς 0.Δεν υπάρχει 0 νιτρικά.Εγώ με βράχο dsb.κρίπτικ σάμπ βακτήρια και πέλλετς έχω 2-5 που είναι οκ και για σκληρά με 2 φορές τάισμα και μέρα πάρα μέρα κατεψύχ.Κανονικά πάνω απο 10 είναι απαγορευτικό για σκληρά.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.. αυριο θα φερω νερακι να κανουμε μετρησεις με τα φωτομετρα.. αν δειξει κατι διαφορετικο απο 0 νιτρικα και 0 φωσφορικα τι να πω...

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά(ΝΟ3)δεν θα έχει.Νιτρώδη θα έχει (ΝΟ2)και φωσφορικά(ΡΟ4).

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Και για μερικους που ποτε δεν ησυχαζουν μεσα τους... Υπαρχει και το παρακατω...

http://www.youtube.com/watch?v=f-o82Q1iL3g

Link to comment
Share on other sites

Ελα τωρα τρελλανε μας βραδυατικα να μην κλεισουμε ματι... Γιατι Θεε μου παντα με μπλεκεις με ατομα που εμμεσος πλην σαφως με κανουν να βαζω το χερι στην τσεπη??? Εεε??? Γιατι???? :P:P

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...