Jump to content

Stn Και Νεκρωσεις.....(Για Μενα Νουμερο2..)


Recommended Posts

δυστυχως.....δεν μπορω να ησυχασω..4 μηνες περασαν απο την πρωτη φορα που αντιμετωπισα αυτην την βακτηριακη μολυνση(πιθανοτατα).

αλλαγες ουσιαστικες δεν εγιναν,εκτος ισως απο την προσθηκη των biopellets,και ελαχιστο καλκ τις βραδινες ωρες.

αλατοτητα 1024

θερμοκρασια 26.

mg 1240

ca 460

kh 7,3

αμμωνια 0

νιτρωδη 0

φωσφορικα 0

νιτρικα 15

αλλαγες νερου 50 λιτρα ανα 10ημερο.(συνολικα λιτρα ενυδρειου 400)

προσθηκη mb7 μερικες σταγονες 3-4 φορες τη βδομαδα.

εχασα τοτε αρκετα φραγκς που ηταν και αυτα δωρεες απο φιλους.δεν θελω να δω και αλλα να χανονται.

σημερα λοιπον ειδα την αρχη νεκρωσεων σε 2 υγιεστατες ακροπορες...

τι να κανω?

να ξηλωσω τον ριακτορα με τα πελλετ?

να σταματησω το καλκ?

ισως τεραστια αλλαγη νερου?

κατι αλλο..?

ολες οι νεκρωσεις αυτην τη στιγμη ειναι απο την βαση και ανεβαινουν προς τα πανω.την προηγουμενη φορα ειχα δει και νεκρωσεις στην μεση του κοραλλιου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κριμα ρε κωστα :umm:

το χρωμα των κοραλιων πως ειναι?

το θεμα σου δεν νομιζω να ειναι το καλκ.

μηπως πεινανε?

με τα πελετς πρεπει να ταιζεις πολυ,παρα πολυ!

πολλοι ειναι αυτοι που τα σταματησαν γιατι εβλεπαν νεκρωσεις στα sps!

φυσικα ειναι πολλοι κ αυτοι που τα δουλευουν απροβληματιστα αλλα ταιζουν αρκετα.

μια μεγαλη αλλαγη ποτε δεν βλαπτει

Link to comment
Share on other sites

μα τωρα τα ξεκινησα να τα δουλευω και μαλιστα σε πολυ μικρη δοση.μολις 200 μλ ειναι στον ριακτορα....

τα χρωματα ειναι εξαιρετικα,αλλα επειδη το εχω ξαναδει,μπορει σε 10 ωρες απο τωρα να ειναι εντελως ασπρο και νεκρο...

επισης μην ξεχνας πως δεν με λες και στεγνο με 15 νιτρικα για να πεις πως προλαβε να τουμπαρει απο τα πελλετ...

απο την αλλη βεβαια,και αυτα ειναι πηγη ανθρακα,και εδω και μερικες μερες βλεπω το σκιμμερ να βγαζει παπαδες....

Link to comment
Share on other sites

Με ποιό τρόπο κρατάς ca, kh και mg?

Το "καθαρό" (bio-pellets) νερό δεν φταίει για άσπρισμα κοραλλιών αλλά συνήθως γίνονται πιο χλωμά χάνοντας κάποιο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

βασιλη ολα ειναι πανω σε περισταλτικες αντλιες.ακομη και το λαιμ του καλκ που εφτιαξα με δοσομετρικη μπαινει σε συγκεκριμενα μλ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η κατανάλωση σου είναι μεγάλη (ας πούμε 50-60ml την ημέρα) και την ρίχνεις καθημερινά σε μια δόση?

Link to comment
Share on other sites

Το dKH σου Κώστα ρύθμισε το να είναι 6,5-7,5 και τάισμα καλό.Εχει και μία πολύ ωραία ερώτηση που είχε κάνει ο Αίολος στον προφέσορα Shimek θα την βρείς πολύ κατατοπιστική.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30358

Αν δείς οτι δεν πάνε καλά έρχομαι τα σηκώνω και στα φιλοξενώ μέχρι να δείς τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως οι περισταλτικες σου δημιουργουν το προβλημα?! Δεν ξερω τπτ απο ολα αυτα, αλλα θεωρω οτι τα υπολοιπα δεν ειναι σε θεση να προκαλεσουν τετοια πραματα...

Link to comment
Share on other sites

Το dKH σου Κώστα ρύθμισε το να είναι 6,5-7,5 και τάισμα καλό.Εχει και μία πολύ ωραία ερώτηση που είχε κάνει ο Αίολος στον προφέσορα Shimek θα την βρείς πολύ κατατοπιστική.

http://www.aquazone....showtopic=30358

Αν δείς οτι δεν πάνε καλά έρχομαι τα σηκώνω και στα φιλοξενώ μέχρι να δείς τι παίζει.

Χαμηλα δεν ειναι το 6,5 ;;

Link to comment
Share on other sites

αλεξανδρε,οντως τις τελευταιες μερες παρατηρησα πως το κεχα αν και τοσο καιρο ηταν σταθερα στο 8,εχει πτωτικη πορεια.εφτασα μαλιστα αν θυμασαι και 6,1.το περιεργο ειναι πως αυξησα την δοση σιγα σιγα ολες αυτες τις μερες και απο τα 20 μλ βρεθηκα στα 60 καΙ το κεχα παλι μετα βιας ειναι 7,3.

αυτη τη στιγμη εχω 3 νεκρωσεις που προχωρανε και ολες ειναι στο ιδιο νησι.

οι δοσεις μπαινουν σε 15-20 δοσεις αναλογως το ζουμι .

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτο λίγο Στράτο και θα μου πείς...Απαραίτητη η περισταλτική και η τακτική παρακολούθηση της τιμής με τέστ.Καλό είναι να πέφτει σιγά-σιγά η διττανθρακική σόδα και όχι με τη μία για να μην αυξάνει απότομα το dKH.Προτείνω να έχει 2-3 ώρες η διάρκεια της δόσης για εσάς που ρίχνεται μεγάλες ποσότητες.Δεν τις γουστάρουν και πολύ τις διακυμάνσεις στο dKH τα σκληρά.Δες και λίγο αυτό με τον βράχο μήπως θέλει πιο πολύ φώς ή κάποιο lps τα τσιμπάει με τα πλοκάμια του.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

αλεξανδρε,υποψιαζομαι οτι πηραν μπροστα τα πελλετς γιατι το σκιμμερ δουλευει σαν τρελλο οπως τοτε που εβαζα νοποξ.κατι με την πηγη ανθρακα και τα βακτηρια συμβαινει.δεν πρεπει να ειναι το κεχα.

απο την αλλη δεν με λες και στεγνο με 15 και πανω νιτρικα.....

Link to comment
Share on other sites

λες να φταιει το φως?οντως οι μεταλλου μου τα φαγανε τα ψωμια τους.....αλλα παλι..τον οργανικο ανθρακα φοβαμαι...

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτο λίγο Στράτο και θα μου πείς...Απαραίτητη η περισταλτική και η τακτική παρακολούθηση της τιμής με τέστ.Καλό είναι να πέφτει σιγά-σιγά η διττανθρακική σόδα και όχι με τη μία για να μην αυξάνει απότομα το dKH.Προτείνω να έχει 2-3 ώρες η διάρκεια της δόσης για εσάς που ρίχνεται μεγάλες ποσότητες.Δεν τις γουστάρουν και πολύ τις διακυμάνσεις στο dKH τα σκληρά.Δες και λίγο αυτό με τον βράχο μήπως θέλει πιο πολύ φώς ή κάποιο lps τα τσιμπάει με τα πλοκάμια του.

Το εχω βιωσει με ασχημα αποτελεσματα..

Link to comment
Share on other sites

η πλακα ειναι πως αυτο που συμβαινει ισως και βακτηριακη μολυνση αν ειναι,επηρεαζει μονο τα σκληρα κοραλια και μαλιστα οχι ολα.σεριατοπορες,κλπ που εχουν σχετικα μαλακους ιστους δεν καταλαβαινουν τιποτα.εννοειται ουτε τα lps κλπ..μονο οι ακροπορες μοιαζουν να ειναι εκτεθημενες.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω βιωσει με ασχημα αποτελεσματα..

Ναι όντως θέλει πολύ παρακολούθηση γιατί αρκετά κοράλλια με dKH<8 αρχίζουν να μήν γουστάρουν και αρχίζει το STN(slow tissue necrosis) είναι όπως έχει μεγαλώσει το καθέ ένα καθώς τα δικά μου κάνουν προπόνηση τακτικά σε χαμηλό dKH 6,5-7,5 λόγω οτι μεγαλώνουν και χάνω την μπάλα(ξυπνάω τα βράδια και μετράω dKH και είδα οτι τους αρέσει...βέβαια θέλει μέτρημα τακτικά και να ξέρεις τι πάς να κάνεις.Ενας ακόμα λόγος που μπορεί να συμβαίνει η STN είναι πιθανά Flatworms...δεν κάνεις κανένα dip κλάζ?

Αν δεις οτι προχωράει η STN (που ευτυχώς δεν είναι RTN) frag επιτόπου....και πάμε απο την αρχή.καλύτερα πολλά μικρά frags απο ένα νεκρό κοράλλι.

Link to comment
Share on other sites

φωτισε με.stn & rtn...ποιες οι διαφορες μην τυχον εχω το αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες RTN(rapid tissue necrosis) τώρα δεν θα είχες ούτε φράγκ...Το έχω πάθει σε ένα πολύ καλό δείγμα...ίσως αγαπημένο(τα ιδια λέω σε όλα τα φράγκ μου) σε 15-30 λεπτά κάτασπρο.ο λόγος ένας παλιομπάφερ....

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

μμμ.μαλλον οχι.τα παλια μου σε μια νυχτα ξασπριζανε.

τωρα μολις παρατηρησα και 4 κρουσμα στο ιδιο παλι νησι με την διαφορα οτι νεκρωνει ..στην μεση.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο εχεις τα frags μεσα Κωστα;

Το τελευταιο πριν ποσο καιρο το εβαλες;

Link to comment
Share on other sites

τα τελευταια ηρθαν απο τον φιλο σταυρο(vrilo),πριν 1 βδομαδα στρατο μου.

Link to comment
Share on other sites

αλεξανδρε,οντως τις τελευταιες μερες παρατηρησα πως το κεχα αν και τοσο καιρο ηταν σταθερα στο 8,εχει πτωτικη πορεια.εφτασα μαλιστα αν θυμασαι και 6,1.το περιεργο ειναι πως αυξησα την δοση σιγα σιγα ολες αυτες τις μερες και απο τα 20 μλ βρεθηκα στα 60 καΙ το κεχα παλι μετα βιας ειναι 7,3.

αυτη τη στιγμη εχω 3 νεκρωσεις που προχωρανε και ολες ειναι στο ιδιο νησι.

οι δοσεις μπαινουν σε 15-20 δοσεις αναλογως το ζουμι .

το kh σου είναι μην την ψάχνεις Κώστα εγώ το κρατάω από 7,5 μέχρι 8,5 , όταν καμιά φορά έπεφτε κάτω από 7 είχα αυτό το πράγμα και εγώ και ακόμα αν είναι στο 8 δεν έχεις θέμα με καψίματα και έχεις και μια σχετική ασφάλεια να πέσει κάτω από 7
Link to comment
Share on other sites

το kh σου είναι μην την ψάχνεις Κώστα εγώ το κρατάω από 7,5 μέχρι 8,5 , όταν καμιά φορά έπεφτε κάτω από 7 είχα αυτό το πράγμα και εγώ και ακόμα αν είναι στο 8 δεν έχεις θέμα με καψίματα και έχεις και μια σχετική ασφάλεια να πέσει κάτω από 7

To kΗ οταν πεσει κατω απο το 7 το οποιο θεωρω σημειο 0 τοτε αρχιζουν προβληματα.Κι'εκτος αυτου,αν κυλησει ετσι,αντε μετα να το μαζεψεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι ομως δυνατον 10 φραγκακια να μου το εριξαν απο 8 σταθερο τοσο καιρο σε 6,3 που μετρησαμε την περασμενη βδομαδα,και τωρα να ανεβαινει με το στανιο..????τωρα εχω 7,3 με 60 απο 20 μλ που εβαζα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...