Jump to content

Stn Και Νεκρωσεις.....(Για Μενα Νουμερο2..)


Recommended Posts

Αν εχει βουλωσει το σωληνακι της δοσομετρικης η αν δεν σου ριχνει αυτα που λεει γινεται.Δε γινεται;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 χαρα γινεται,και μακαρι να ηταν αυτο,αλλΑ ηδη το εχω ψαξει....το μοναδικο που φρακαρει συχνα ειναι το ασβεστιο που δημιουργει κρουστα,αλλα το τσεκαρω και αυτο.ολη μερα σπιτι ειμαι στρατο.πως νομιζεις περναω την ωρα μου..?καλιμπραρισμα εκανα 2 φορες στα κοντινα στις αντλιες.κατι με το μειγμα του κεχα ισως?(εγω δεν βαζω σοδα αλλα reef builder σε δικη μου μικρη δοσολογια).το μειγμα φτιαχτηκε πριν 10 μερες.

Link to comment
Share on other sites

1 χαρα γινεται,και μακαρι να ηταν αυτο,αλλΑ ηδη το εχω ψαξει....το μοναδικο που φρακαρει συχνα ειναι το ασβεστιο που δημιουργει κρουστα,αλλα το τσεκαρω και αυτο.ολη μερα σπιτι ειμαι στρατο.πως νομιζεις περναω την ωρα μου..?καλιμπραρισμα εκανα 2 φορες στα κοντινα στις αντλιες.κατι με το μειγμα του κεχα ισως?(εγω δεν βαζω σοδα αλλα reef builder σε δικη μου μικρη δοσολογια).το μειγμα φτιαχτηκε πριν 10 μερες.

Και γιατι δεν βαζεις σοδα ρε Κωστα;Μισο κιλο στα πεντε λιτρα θελει,και ειναι και παμφθηνη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κωστα πλακα μου κανεις;Το reef builder σαν σκευασμα που ειναι εχει τη δικη του δοσολογια,που λεει τοσα κουταλακια του τσαγιου για τοσα λιτρα.

Τη δικη σου δοσολογια πως την εβγαλες,και πως εισαι σιγουρος οτι υπολογισες σωστα;

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε....ισως γιατι ηδη την ειχα αυτη τη σκονη...και ειχα βρει και τη δοσολογια.

Link to comment
Share on other sites

8 κουταλακια μονο στα 4 λιτρα στρατο.τοσο καιρο ημουν 8 κεχα στανταρ με 20 μλ μονο στο 24ωρο.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Τη δοσολογια θελω να μου πεις πως τη βρηκες.

Πως βρηκες ποσο θελει να αραιωσεις στο πενταλιτρο,αλλα και να ειναι ικανο σαν ποσοτητα να αναπληρωνει οσο χρειαζεται καθημερινα το ενυδρειο σου,βαση των λιτρων του.

Link to comment
Share on other sites

8 κουταλακια μονο στα 4 λιτρα στρατο.τοσο καιρο ημουν 8 κεχα στανταρ με 20 μλ μονο στο 24ωρο.

Ποσο καιρο;

Και αυτο τον καιρο τα ζωντανα μεγαλωναν...........

Το 8 κουταλακια ηταν μαντεψια η καπως το υπολογισες;

Τελος παντων,Κωστα,και μονο η κατρακυλα απο 8 σε 6,1 ειναι θεμα.

Παρε σοδα και ξεκινα κανοντας ταυτοχρονα μετρησεις και ξαναπηγαινε το kH στο 8 και κρατα το εκει.

Link to comment
Share on other sites

εμπειρικα το βρηκα στρατο.αυτο το μπαφερ το δουλευω χρονια.πολυ πριν τις δοσομετρικες.ξεκινησα προπερσι με ελαχιστη ποσοτητα 1-2 κουταλακια στην 50λιτρων αναπληρωση και συνεχισα μεχρι που βρηκα την αναλογια.στην πορεια με τις αντλιες πηρα την ποσοτητα που εβαζα εβδομαδιαια στα 50- λιτρα και εκανα ενα υπερκορεσμενο διαλυμα μεσα σε 4λιτρα μπετονι.μετα ξανα υπολογισμοι ξεκινωντας απο 10 μλ τη μερα μεχρι που εφτασα τα 20.ολα δειχνανε να πηγαινουν καλα και ξαφνικα το διαλυμα δεν εφτανε...ανεβασα,ανεβασα...και εφτασα τα 40 μλ τη μερα μεσα σε 2 σχεδον βδομαδες.και παλι ομως στο 8 δεν ανεβαινει.εκτος αν εγινε κατακρεμνιση με ολη αυτη τη χημει...δεν εχω ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κατι για να καταλαβεις τι εννοω.Στο ενυδρειο μου,δεν εχω ουτε ενα σκληρο.Τρια σαρκοφυτα,δυο ρικορντιες,καποιοι ζωανθοι,και οι ανεμωνες μου.Ααα και μια σινουλαρια.

Κρατω το kH στο 8 ριχνοντας καθημερινα 40 ml................

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

αν σκεφτειτε κατι αλλο γραψτε το.θα το διαβασω αυριο.τωρα νανι γιατι πρωι-πρωι εχω γιατρο για το ζαχαρο μου που εχει ανεβει δυστυχως.

καλο βραδι σε ολους και ευχαριστω για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα αυτα τα φραγκ που παρελαβες εχουν περασει απο πολλες κακουχιες αλλα ποτε δεν γνωρισαν καλκ και bio pellets

σου ειπα να τα βαλεις χαμηλα προς μεση για αρχη και στη συνεχεια μετα απο καιρο να τις ανεβασεις ψηλα.

Βγαλε καμια φωτο....

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε το ΚΗ και με αλλο τεστ για σιγουριά και ανεβασε το στο 8, το PH να μην πέφτει με τπτ κατω απο 7.75 το βράδυ και τέλος για μενα πολυ σημαντικό το mg να μην πέφτει ποτε κατω απο 1280 (όριο), ιδανικά 1320-40.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια με το γιατρο αυριο!

η υγεια πανω απόλα.

για νεκρωση με αργο ρυθμο απο κατω μπορει να ευθυνονται τα εξης κωστα

1.μεγαλη κ κυριως αποτομη αλλαγη στο Kh

2.flatworms

3.τα κοραλια να πεινανε(σε αυτη τη περιπτωση ομως εχει προηγηθει ενα χλωμιασμα σε ολο το κοραλι)

4.αποτομη κ μεγαλη αλλαγη θερμοκρασιας κ για πολυ ωρα.

θεωρω πως εισαι στην πρωτη η στη τριτη περιπτωση.

με τις πιθανοτητες κατα τη ταπεινη μου γνωμη να ειναι συγκεντρωμενες στη πρωτη.

απο po4 Πως εισαι?

μηπως μηδενισαν αποτομα?

το εχω παθει με υπερδοσολογια αντιφωσφορου σιδηρου!

μετα απο λιγο την ακουνε κ τα μ****α.

γενικα στα sps δεν αρεσουν οι αποτομες αλλαγες σε οτι κ αν αφορουν.

σκεψου τι αλλαξες η με τι πειραματιστηκες τωρα τελευταια!

με προβληματισε παντως το οτι λες οτι εχουν πολυ καλο χρωμα!

σε φιλο μια μερα ειχαμε αρρωστησει με τα χρωματα που ειχαν τα κοραλια κατι το οποιο εγινε μεσα σε 3 μερες!

μετρησαμε kh κ ηταν στο 19!!!!

πολλες φορες τα πολυ εντονα χρωματα-εαν δεν ειναι μονιμη κατασταση λογω καλων συνθηκων-ειναι σημα κινδυνου

απο τη βακτηριακη μολυνση οπως ειπες πως καθαρισες?

μηπως δεν ειχες καθαρισει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.νομιζω πως αποτομα μηδενισα σε φωσφορικα αλλα δεν βαζω αντιφωσφορο εδω και μηνες...μαλλον με το κεχα γινεται κατι...και με το reef builder που κανω υο μειγμα...ειχα αποτομη πτωση του κεχα χωρις να καταλαβω τον λογο..

Sent from my iPatata

Using voodoo

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.νομιζω πως αποτομα μηδενισα σε φωσφορικα αλλα δεν βαζω αντιφωσφορο εδω και μηνες...μαλλον με το κεχα γινεται κατι...και με το reef builder που κανω υο μειγμα...ειχα αποτομη πτωση του κεχα χωρις να καταλαβω τον λογο..

Sent from my iPatata

Using voodoo

Βρε Κωστα μου με τοσα φραγκακια που παρελαβες περιμενες να μεινει το Kh στις ιδιες μετρησεις?

Ενημερωσε τους υπολοιπους ποσα φραγκακια σου εστειλα , για να καταλαβουν γιατι μιλαω παραπανω για την πτωση του kh.

Στο ενυδρειο μου το kh ειναι 7,0 - 7,3

Link to comment
Share on other sites

Κλαζ,παρε σοδα,σεταρε ξανα την αντλια σου,μετρησεις,και σταδιακα πηγαινε το kH sto 8 oπως σου εγραψα πιο πριν.Βεβαια αυτη ειναι η γνωμη μου,και αν θες την εισακους.

:)

Link to comment
Share on other sites

VRILO συμφωνώ αυτά τα σκληρά είναι βαμπίρια....ρουφάνε dKH σαν τρελλά....όχι αμέσως αλλά μόλις εγκλιματιστούν θέλει να υπολογίζεις την ημερήσια κατανάλωση γιατί θέλουν να φάνε!Και παρεμπιπτόντως άκουσα για φοβερά κομμάτια...όσο πιο υγιεί είναι τόσο πιο γρήγορα αρχίζουν να ρουφάνε....και τρώνε πολύ.Για μένα είναι δείγμα υγείας όσο αφορά τα sps.Και η διττανθρακική σόδα νομίζω είναι απαραίτητη στις δοσομετρικές (και όπως έχουμε πεί ξανά και ξανά κανένα ιχνοστοιχείο στην σόδα γιατί την κάνει ασταθή σαν ένωση και δημιουργεί προβλήματα).Αλλα ρυθμιστικά διαλύματα μόνο προβλήματα δημιουργούν σε ένα σωστό balling.Εγώ έριχνα bio-calcium αντί για χλωριούχο ασβέστιο...χαζομάρα..ευτυχώς που κάναμε την παρουσίαση για το balling και ξεστραβώθηκα.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Βρε Κωστα μου με τοσα φραγκακια που παρελαβες περιμενες να μεινει το Kh στις ιδιες μετρησεις?

Ενημερωσε τους υπολοιπους ποσα φραγκακια σου εστειλα , για να καταλαβουν γιατι μιλαω παραπανω για την πτωση του kh.

Στο ενυδρειο μου το kh ειναι 7,0 - 7,3

κατ'αρχας σ'ευχαριστω σταυρε μου και για τα τα φραγκς(δεν τα λες και φραγκακια τετοια θηρια με απιστευτα χρωματα!!)αλλα και για τις πληροφοριες.

παιδια τα φραγκς περι τα 13 αν δεν κανω λαθος εκτος απο το μεγαλο τους μεγεθος ηταν και με ανοιχτους πολυποδες μεσα στην συσκευασια!!!!μου ρουφηξαν σαν σφουγγαρια το κεχα και μου το εριξαν αποτομα χωρις να το καταλαβω.

επειδη ομως ειμαι πεπεισμενος οτι εχω θεμα βακτηριακο που προερχεται απο πηγη ανθρακα,οπως αλλωστε την ειχα πατησει ξανα στο παρελθον,θα ξηλωθει αμεσα ο ριακτορας με τα μπιοπελλετς,θα γινει αυριο αλλαγη νερου και θα σταματησω το reffbuilder στις δοσομετρικες,ξεκινωντας να χρησιμοποιω σοδα σαν μειγμα.

οι νεκρωσεις στα προσβεβλημενα φραγκς(οχι στα καινουργια του σταυρου,αλλα σε παλαια που ειχα),συνεχιζονται,ενω θα γινεται διπλος καθημερινος πλεον ελεγχος στο κεχα μεχρι να σταθεροποιηθει επιτελους.

Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω να γυρνάς γρήγορα σε ρεφιούτζιουμ και χαέτο.Δοκιμασμένες λύσεις και με λιγότερες επιπτώσεις για κάθε σύστημα.Επιμένω πάντως οτι αν το πρόβλημα είναι τελικά απο τα πέλετ το θέμα είναι στην ροή.Μάλλον τα έκανες φραπέ...Δεν δοκιμάζεις να μειώσεις λίγο την ροή πριν τα βγάλεις?

Link to comment
Share on other sites

η ροη τους αλεξ ηταν ιδανικη.το ειχα ψαξει αρκετα.

προφανως δεν με θελουν οι πηγες οργανικου ανθρακα,οποτε τα συναισθηματα ειναι αμοιβαια....

τα πελλετ βγηκανε και στεγνωνουν στο μπαλκονι.

βρηκα σοδα και εγινε ηδη το μειγμα για κεχα στην δοσομετρικη.τωρινη μου μετρηση κεχα 7.7.θα παρω αλλη μια το βραδι και ξανα αυριο τετοια ωρα...

αυριο και 50 λιτρα αλλαγη νερου.

special blend εχει κανενας να μου δανεισει λιγο?,γιατι τα mb7 που εχω, παιζουν το πουλακι τους και δεν τα εμπιστευομαι πλεον.

Link to comment
Share on other sites

σε λιγες ωρες θα κανω αλλαγη νερου.

το ερωτημα.

να ριξω βακτηρια? η οχι?μηπως τα κανω χειροτερα..?

δυσκολευομαι να κατανοησω πληρως τον βακτηριακο πολεμο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι δύσκολο να κατανοήσεις γιατί μιλάς για διαφορετικά βακτήρια(κάνουν την ίδια δουλειά δλδ απο-νιτροποίηση) που δεν αποκαλύπτουν οι εταιρίες και κάπως απίθανο να βρεις τι περιέχουν εκτός αν κάνεις καλλιέργεια ή έχεις μέσον στην κάθε εταιρία.Αν τα ΜΒ7 που ρίχνεις είναι τζούφια μπορείς να το αλλάξεις σε prodibio bio-diggest που είναι και πιο εύκολο να βρείς στην πόλη.Εφόσον έχεις τις δοσομετρικές γιατί δεν δοκιμάζεις ζάχαρη και ξύδι στον επόμενο πειραματισμό σου με πηγή άνθρακα.Είναι ότι πιο ακίνδυνο υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...