Jump to content

Stn Και Νεκρωσεις.....(Για Μενα Νουμερο2..)


Recommended Posts

σημερινες μετρησεις αυτη τη στιγμη.

κεχα 8.3 ξαναχαμηλωνω ξανα λιγο.....

ασβεστιο 430

μαγνησιο 1200.δεν ανεβαινει με τιποτα μιλαμε......ελπιζω με το νεο αλατι να το σηκωσω.

ολα δειχνουν ομαλα.τα κοραλια και ειδικα τα δικα σου σταυρο(vrilo)ειναι απιστευτα φουντωμενα και ανοιχτα.

Kωστα τα δικα μου κοραλια εχουν μαθει σε πολυ μικροτερες μετρησεις ....... (απλα χαμηλωσε λιγο το Kh)

Απο χρωματακι πως πανε?

προχθες εγινε η εβδομαδιαια πλεον 50λιτρη αλλαγη και απο βδομαδα επιστρεφω στο tropic marine pro αλατι απο το αρκετα φθηνοτερο grotech που χρησιμοποιουσα τους τελετταιους μηνες και αυτο γιατι ειχε χαμηλο μαγνησιο.ας ελπισω να μην μου τυχει καμμια περιεργη παρτιδα(γιατι πολλα ακουστηκαν τελευταια).να ευχαριστησω ιδιαιτερα τον φιλο και αδελφο νινταλ που προθυμοποιηθηκε να μου στειλει το νεο αλατι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και το μαγνησιο σου ειναι πιο χαμηλο απο το δικο μου?

τα χρωματα ειναι τουμπανο.οπως τα παρελαβα.αναρωτιεμαι ομως αν θα παραμεινουν(ιδιαιτερα το μπλε)γιατι τα νιτρικα μου ει

ναι ακατεβατα 16-20 οτι και να κανω.γιαυτο πηγα να μπλεξω με τα πελλετ.βεβαια τοσους μηνες που ειχα τα θεματα-προβληματα με οργανικους ανθρακες,προβιοτικες και νεκρωσεις,ποτε δεν ειχα αποχρωματισμους,καφετηλες κλπ.

τωρα ζητησα απο τον γιαννη(johanus)να μου στειλει λιγη caulerpa για το σαμπ γιατι χαετο οσες φορες και αν δοκιμασα στο παρελθον δεν μου καθεται.

Link to comment
Share on other sites

και το μαγνησιο σου ειναι πιο χαμηλο απο το δικο μου? και ομως Κωστα ....ναι ειναι πιο κατω το δικο μου (οπως αλλωστε και οι υπολοιπες μετρησεις)

τα χρωματα ειναι τουμπανο.οπως τα παρελαβα.αναρωτιεμαι ομως αν θα παραμεινουν(ιδιαιτερα το μπλε)γιατι τα νιτρικα μου ει

ναι ακατεβατα 16-20 οτι και να κανω.γιαυτο πηγα να μπλεξω με τα πελλετ.βεβαια τοσους μηνες που ειχα τα θεματα-προβληματα με οργανικους ανθρακες,προβιοτικες και νεκρωσεις,ποτε δεν ειχα αποχρωματισμους,καφετηλες κλπ.

τωρα ζητησα απο τον γιαννη(johanus)να μου στειλει λιγη caulerpa για το σαμπ γιατι χαετο οσες φορες και αν δοκιμασα στο παρελθον δεν μου καθεται.

Link to comment
Share on other sites

σημερινες μετρησεις και ενημερωση.

το ενυδρειο δειχνει σε εξαιρετικη κατασταση.το προβλημα πιστευω πως εχει τελειωσει.

ολα τα κοραλια δειχνουν ζωηρα και υγιεστατα.

μετρησεις

κεχα 7.9

ασβεστιο 430

μαγνησιο 1160.χρησιμοποιησα για αλλαγη το reef crystals προσωρινα καθως περιμενω το tropic marine pro για να το τσιμπησω προς τα πανω.δυστυχως ουτε καν στο 1200 με κρατησε αυτο το αλατι,με εριξε κιολας....(μακαρι να ειχα λιγο chloride μαζι με sulfate να το ανεβαζα λιγο μηχανικα).

πλεον οι αλλαγες μου ειναι στα 50 λιτρα εβδομαδιαιως βρεξει-χιονισει.

αν το εφαρμοζα πριν απο μια 3ετια αυτο και το κρατουσα,τωρα θα ειχα δασος ενυδρειο.

στερνη μου γνωση....

Link to comment
Share on other sites

σημερινες μετρησεις και ενημερωση.

το ενυδρειο δειχνει σε εξαιρετικη κατασταση.το προβλημα πιστευω πως εχει τελειωσει.

ολα τα κοραλια δειχνουν ζωηρα και υγιεστατα.

μετρησεις

κεχα 7.9

ασβεστιο 430

μαγνησιο 1160.χρησιμοποιησα για αλλαγη το reef crystals προσωρινα καθως περιμενω το tropic marine pro για να το τσιμπησω προς τα πανω.δυστυχως ουτε καν στο 1200 με κρατησε αυτο το αλατι,με εριξε κιολας....(μακαρι να ειχα λιγο chloride μαζι με sulfate να το ανεβαζα λιγο μηχανικα).

πλεον οι αλλαγες μου ειναι στα 50 λιτρα εβδομαδιαιως βρεξει-χιονισει.

αν το εφαρμοζα πριν απο μια 3ετια αυτο και το κρατουσα,τωρα θα ειχα δασος ενυδρειο.

στερνη μου γνωση....

Μενω στον ευοσμο,αν θελεις εχω να σου δοσω

Link to comment
Share on other sites

χμ.......για να το τσιμπησω μεχρι το 1280 πχ και μονο με χλωριουχο,συμφωνα με τον calculator θελω 400 γραμμαρια.μου φαινονται παρα πολλα οταν βαζω 2 κιλα στα 5 λιτρα της δοσομετρικης και μεχρι τωρα με πανε 7 μηνες και βαλε...

δηλαδη αν καΘΕ φορα που κανω αλλαγη θελει να προσθετω τοσο πολυ για να το φερω στα ισια,το χασαμε το κορμι πατριωτη....

Link to comment
Share on other sites

σημερινες μετρησεις και ενημερωση.

το ενυδρειο δειχνει σε εξαιρετικη κατασταση.το προβλημα πιστευω πως εχει τελειωσει.

ολα τα κοραλια δειχνουν ζωηρα και υγιεστατα.

μετρησεις

κεχα 7.9

ασβεστιο 430

μαγνησιο 1160.χρησιμοποιησα για αλλαγη το reef crystals προσωρινα καθως περιμενω το tropic marine pro για να το τσιμπησω προς τα πανω.δυστυχως ουτε καν στο 1200 με κρατησε αυτο το αλατι,με εριξε κιολας....(μακαρι να ειχα λιγο chloride μαζι με sulfate να το ανεβαζα λιγο μηχανικα).

πλεον οι αλλαγες μου ειναι στα 50 λιτρα εβδομαδιαιως βρεξει-χιονισει.

αν το εφαρμοζα πριν απο μια 3ετια αυτο και το κρατουσα,τωρα θα ειχα δασος ενυδρειο.

στερνη μου γνωση....να σε ειχα πρωτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Κωστα φωτο η βιντεο θα δουμε?

χμ...... δεν εχω φωτογραφικη,ουτε καμερα σταυρο και γενικα δεν το εχω με τις φωτος.

αν θελεις να τραβηξω ενα βιντεακι με το κινητο........πολυ ευχαριστως.

Link to comment
Share on other sites

χμ...... δεν εχω φωτογραφικη,ουτε καμερα σταυρο και γενικα δεν το εχω με τις φωτος.

αν θελεις να τραβηξω ενα βιντεακι με το κινητο........πολυ ευχαριστως.

Κωστα τραβα βιντεο με οτι θες αρκει να δουμε κατι !!!!

Link to comment
Share on other sites

αφου το ζητησες σταυρε.....ειδου.....

αν και κακιστης ποιοτητας,κατι εχω να δειξω.ελπιζω να μην πονεσουν τα ματακια σου φιλε μου.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ολα δειχνουν να πηγαινουν ρολοι.

δεν θα ξεκινησω ακομα δειλα σκουπα σταυρε γιατι δεν εχω βρει καποιο βαρελι για το αδειασμα του νερου....το αναβαλλω το σκουπισμα λοιπον προς το παρων....

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ενας χριστιανος που να εχει λιγη καουλερπα μακροαλγη να την ξεκινησω επιτελους στο σαμπ..?????

πουθενα δεν μπορω να βρω στη σαλονικα..!!

Link to comment
Share on other sites

Κλαζ, έφηνε λίγο περισσότερο χώρο μεταξύ των σκληρών. Όταν αρχίσουν να απλώνουν αντι να τα χαίρεσαι θα τα κόβεις συνέχεια. Εκτός κι αν δεν σε ενδιαφέρει το κόψε-ράψε :D

Link to comment
Share on other sites

ολα δειχνουν να πηγαινουν ρολοι.

δεν θα ξεκινησω ακομα δειλα σκουπα σταυρε γιατι δεν εχω βρει καποιο βαρελι για το αδειασμα του νερου....το αναβαλλω το σκουπισμα λοιπον προς το παρων....

απλο λευκο κουβα χρειαζεσαι ..... ισως απο τα αλατι???

αλλαγουλες παντως κανουμε, ετσι δεν Κωστα???

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ενας χριστιανος που να εχει λιγη καουλερπα μακροαλγη να την ξεκινησω επιτελους στο σαμπ..?????

πουθενα δεν μπορω να βρω στη σαλονικα..!!

Την μακροαλγη αυτη τι την θες???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πάντως Κλάζ οτι το πρόβλημα σου ήταν στο κυανοβακτήριο που είχες και την μπούκωνες την χαέτο.Γενικά το κυάνο τις χαλάει τις άλγες και είναι κάτι που όσο και να το περιορίσεις επιστρέφει πιο δυνατό...Οσο και να το έψαξα εκεί κατέληξα.

Link to comment
Share on other sites

κουβα απο αλατια δεν εχω καθως τους τελευταιους μηνες την εβγαζα με 4κιλες συσκευασιες....απο την αλλη δεν μπορω να χρησιμοπιησω λεκανες κλπ,γιατι δεν μπορω να σηκωσω καθολου βαρος.

και βεβαια ,οι αλλαγες γινονται αυστηροτατα καθε βδομαδα 50 λιτρα.ποτε δεν ειδα στο ενυδρειο μου καλυτερα τα κοραλια.

την καουλερπα την θελω επειδη ποτε δεν μου δουλεψε η χαετο,γιατι ισως αν και εχω φως και κυκλοφορια το διαμερισμα μου ειναι μικρο και στενο.και μετα σπαει σε κομματακια και βουλωνουν οι αντλιες......

βασιλη,ας μεγαλωσουν ρε φιλε και ας κοβω και μοιραζω συνεχεια....αυτο θελω.

Link to comment
Share on other sites

αλεξ ισως εχεις δικιο,αλλα απο το γεγονος οτι ηθελα επιτελους να δουλευει σωστα η μακροαλγη(που στην ουσια ποτε δεν εγινε),κατεφυγα στις προβιοτικες κλπ ασχημες περιπετειες.....

νομιζω πως στην περιπτωση μου δεν με καθυστερησε το κυανο,αλλα ο κακος σχεδιασμος του μικρου σαμπ με τους οχι λειτουργικους χωρους για μενα.

Link to comment
Share on other sites

κουβα απο αλατια δεν εχω καθως τους τελευταιους μηνες την εβγαζα με 4κιλες συσκευασιες....απο την αλλη δεν μπορω να χρησιμοπιησω λεκανες κλπ,γιατι δεν μπορω να σηκωσω καθολου βαρος.

και βεβαια ,οι αλλαγες γινονται αυστηροτατα καθε βδομαδα 50 λιτρα.ποτε δεν ειδα στο ενυδρειο μου καλυτερα τα κοραλια.

την καουλερπα την θελω επειδη ποτε δεν μου δουλεψε η χαετο,γιατι ισως αν και εχω φως και κυκλοφορια το διαμερισμα μου ειναι μικρο και στενο.και μετα σπαει σε κομματακια και βουλωνουν οι αντλιες......

βασιλη,ας μεγαλωσουν ρε φιλε και ας κοβω και μοιραζω συνεχεια....αυτο θελω.

:bigemo_harabe_net-134: Και εγώ αυτό περιμένω μήπως και ξεκινήσω το 300άρι που σκέφτομαι γιατί θα είναι δύσκολο να το γεμίσω διαφορετικά!

Link to comment
Share on other sites

ολοι για εναν και ενας για ολους.

οσο περισσοτεροι το καταλαβουνε και μαλιστα συντομα τετοιες εποχες,θα σταματησουμε να βλεπουμε αγγελιες πωλησεων και αποχωρησεις απο το χομπι.

εμενα προσωπικα το μονο που με ενδιαφερει και ειναι ο στοχος που εχω βαλει στο χομπι ειναι να καταφερω να διατηρω και να δω να μεγαλωνουν κοραλια μετα απο 5 χρονια ατυχιων και λαθων στα αλατια.και μετα να κανω χαρουμενους αλλους φιλους.

δεν σας κρυβω πως και με τα ανυπαρκτα οικονομικα μου αλλα και με τοοοσες ατυχιες ημουν στο παρα 5 να αποχωρησω,τουλαχιστον απο το κομματι υφαλος.ευτυχως υπαρχουν ανθρωποι διπλα μου με ορεξη και με πεισμα,και σαςευχαριστω μονο και μονο που υπαρχετε καλοι μου φιλοι.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,ανοιχτηκε ο νεος(και πρωτη φορα ποσοτικα για μενα)25κιλος κουβας με αλατι tropic marine pro.(i love you nidal).

μπηκε η κλασσικη ποσοτητα στη βαρελα για την αλλαγη μου και μετα απο περιπου 7 ωρες πηρα και τις μετρησεις για να ξερω και που βαδιζω.

θερμοκρασια 25,5

αλατοτητα 1026

μαγνησιο 1380

ασβεστιο 470

κεχα 8,7

νομιζω πως δεν μου ετυχε ''κουφη'' παρτιδα.

προχωραμεεεεε

ΥΓ.εννοειται πως η αλλαγη θα γινει αυριο....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

ναι,βασιλη ειμαι.βλεπω το ενυδρειο μου οπως δεν το ειχα ξαναδει.(και η αληθεια ειναι πως δεν εχω και κατι αλλο που να μου δινει τοση χαρα).

Link to comment
Share on other sites

keep walking. :thumbup: Μην νομίζεις ότι είσαι ο μόνος, είμαστε πολλοί αλλά σκόρπιοι, συνέχισε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να χαρω εγω!!! Βρε τελικα μηπως ειμαστε πολλοι οι τρελλαμενοι;;

Εκ συντονιστου εν κινηση

Link to comment
Share on other sites

Σώπα!!! έπρεπε να το δεις γραμμένο για να το καταλάβεις, :bigemo_harabe_net-74: Πολλά καρμπόν βλέπω αν και δεν μιλώ και πολύ, είμαι περισσότερο οπτικός τύπος :bigemo_harabe_net-101: :bigemo_harabe_net-101:

Έγινε επεξεργασία - akisazi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...