Jump to content

Stn Και Νεκρωσεις.....(Για Μενα Νουμερο2..)


Recommended Posts

κωστα αν θες τη γνωμη μου κανε οσο οσο οσο μεγαλυτερη αλλαγη μπορεις.

προσεξε οι παραμετροι του νερου της αλλαγης να ειναι οι σωστοι δηλ kh=7-9 μη πας παραπανω γιατι αν οντως ειναι στεγνο το νερο σου θα αρχισουν

καψιματα στις ακρες κ αν πας παρακατω θα συνεχισεις να εχεις προβλημα αφου δεν ειναι συνηθισμενα τα κοραλια σου σε τοσο χαμηλο kh.

ca=380-450

μετρα κ φωσφορικα ετσι για την ιστορια

οτι αλλα τεστακια εχεις καντα,κακο δεν θα κανει μπορει να καταληξεις καπου.

τον ριακτορα με τα πελετς απ'οτι ειδα τον σταματησες.

βαλε κ το σκιμμερ σου να δουλεθει με dry συλλογη μηπως κ μεινει λιγο παραπανω φαγητο στο νερο για τα κοραλακια σου αν πεινανε κ ειναι μερος του προβληματος κ αυτο.

προσωπικα βακτηρια δεν θα εριχνα τουλαχιστον για λιγες μερες.

κ τελος εαν εχεις εποξικη μετα την αλλαγη κοψε τα σκληρα απο το σημειο που εχει φτασει η νεκρωση κ ξανακολα τα.

ψιλοταλαιπωρια ειναι αλλα ειναι μονο 4 κοραλια

οπως ειπες τα κοραλια του σταυρακα ειναι σε καλη κατασταση κ αστα οπως ειναι!

ενημερωνε μας...

ελπιζω ολα να στρωσουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα ακουω για πηγες ανθρακα και θα τρεχω απο εδω και στο εξης..τερμα εγω μαζι τους..γυρναω στα κλασσικα και οσο για βακτηρια σε καθε αλλαγη νερου κατι λίγο και τελος αλεξ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω mad.οπως βλεπω και την υπογραφη σου,εγω μονιμα βλεπω μονο φοδρα στις τσεπες μου....

οντως κανω 50 λιτρα σε λιγες ωρες(δεν εχω μεγαλυτερο καδο),αλλαγη,δεν θα ριξω βακτηρια και θα κοψω,κολλησω οτι μπορεσω να σωσω απο την μολυσμενη τετραδα.τουλαχιστον να μην εξαπλωθει.αυτο ειναι το βασικο.

απο τεστ φωσφορικα δυστυχως δεν εχω.τα υπολοιπα θα γινουν ξανα και ξανα.....

Link to comment
Share on other sites

Τα κοράλια του Σταύρου μεγαλώνουν απο το τίποτα οπότε καθημερινές μετρίσεις κΗ μέχρι να βρεις της δόσεις σου :D

Link to comment
Share on other sites

ετσι....ακριβως ετσι.

Link to comment
Share on other sites

το νερο της αλλαγης που ειχα προετοιμασει πρωι-πρωι,ηταν ετοιμο.εγινε λοιπον και η αλλαγη νερου.

μετρησα μολις το κεχα.7,5.προφανως επηρεαστηκε απο την αλλαγη.καταγραφεται και συνεχιζω....

τερμα οι προβιοτικες για μενα.προσοχη στο κεχα,οσο πιο συχνα μπορω αλλαγες και τελος.

παρεπιμπτωντος και για παν ενδεχομενο εστησα τον ριακτορα με λιγο ενεργο ανθρακα να δουλεψει για λιγες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Άντε Κώστα εύχομαι να μην έχεις άλλες απώλειες και να πάει τρένο το ενυδρείο απο δω και πέρα.Αν θέλεις μπορώ να σου βρώ και λίγο χαέτο να πάς στα γνώριμα μονοπάτια.Εγώ συνεχίζω με τα 88 γραμμάρια πέλλετς και ρίχνω νιτρικά 2-5...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Κωστα προτεινω να κανεις αλλαγη χωρις να ριξεις βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα προτεινω να κανεις αλλαγη χωρις να ριξεις βακτηρια.

ηδη εχει γινει σταυρο,και εννοειται πως δεν εριξα βακτηρια.

μεχρι τωρα δοκιμασα ολα τα κουλα...

θα παω με το δικο σου λιτο στυλ σταυρο.απλα και κλασσικα.αλλαγες νερου οσο μπορω μετρησεις στα 3 βασικα και τελος.

οχι τιποτα,αλλα οσο στεναχωριεμαι ανεβαινει και ο διαβητης μου,και αυτο δεν ειναι καλο....

και παλι σ'ευχαριστω για ολα φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα μην τρελενεσαι ..... δες το πιο χαλαρα ....

Link to comment
Share on other sites

Κωστη ευχομαι ολα να πανε καλα (μπορα ειναι θα περασει)...υπομονη και μην στεναχωριεσαι ο κωστας δεν ξαναγινεται....ολα τα αλλα γινονται

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις ευχες νικο μου.

σημερινο πρωινο κεχα 7,3

το σκιμμερ σταματησε να τρελλαινεται στη βρωμια,αρα η πηγη οργανικου ανθρακα(τροφη βακτηριων) περιοριστηκε αισθητα για αρχη μετα την χθεσινοβραδινη αλλαγη νερου.προς το παρων η κατασταση παραμενει στασιμη,με τις νεκρωσεις στα 4 μικρα φραγκακια να εχουν σχεδον ολοκληρωθει...(ηταν τοσο μικρα ωστε δεν μπορεσα να κοψω και να ξαναφραγκαρω).νεα ανακοινωση ,το βραδι ξανα.

Link to comment
Share on other sites

κωστα βλεπεις καμια καλυτερευσει?

Link to comment
Share on other sites

απογευματινοβραδινη μετρηση κεχα

κεχα 7,7

αυτη τη στιγμη ειμαι με 70 μλ σοδας ημερησιως σε 20 δοσεις.

να μεινω ετσι?

λετε ισως να το τσιμπησω λιγο ακομα?πχ αλλα 5-10 μλ?

προς το παρων καμμια αλλαγη προς το χειροτερο....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

κωστα η τιμες στο δικο μου ειναι 8,5 νομιζω οτι ειναι το ιδανικο.

ας πουνε και καποια παιδια την δικια τους γνωμη..

Link to comment
Share on other sites

Kωστα με 7,7 Kh για απογευμα μια χαρα εισαι......

απο τις αλλες μετρησεις πως εισαι (Ca , Mg) ??

Link to comment
Share on other sites

Kωστα με 7,7 Kh για απογευμα μια χαρα εισαι......

απο τις αλλες μετρησεις πως εισαι (Ca , Mg) ??

με ενα διπλο τσεκ χθες και σημερα αρκει λες σταυρο το τσεκ για το κεχα?μηπως και αυριο να το ξανατσεκαρω?

οι αλλες μου μετρησεις.

ασβεστιο ειμαι τσιμπημενος λογω προηγουμενου προβληματος που ειχα με τη δοσομετρικη.

τωρα ειμαι 470

μαγνησιο 1200

πως με βλεπεις??

Link to comment
Share on other sites

Nα τσεκαρεις κι αυριο.

Δοκιμασε να σηκωσεις λιγο ακομη το μαγνησιο.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ασε τις διπλες μετρησεις καθημερινως και μετρα μονο το βραδυ (συνεχομενα για 1 βδομαδα) λιγο πριν κλεισουν τα φωτα (για να παρεις την μεγιστη τιμη στο Kh).

Μετρωντας καθε μερα για 1 βδομαδα θα δεις αν τελικα η δοσολογια που ριχνεις ειναι αρκετη ή θελει συμπληρωμα για να μενεις στο ιδιο Kh (7,7)

Υ.Γ. μην ξεχνας οτι εχεις κοραλια που κατανωλουν kh και οσο μεγαλωνουν θα θελουν ολο και περισσοτερο kh

Link to comment
Share on other sites

κατανοητο.σας ευχαριστω παιδια.

θα τσιμπησω και ενα κλικ μονο το μαγνησιο...

επομενη ενημερωση αυριο βραδι...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αν θέλεις να βρείς μια ισορροπία στις τιμές αυτές και την ανάπτυξη των σκληρών ξεκαθάρισε λίγο και το pH είναι τιμή πολύτιμη και έρχεται σε πλήρη συνάρτηση με την κατανάλωση και την διαδικασία αποτιτάνωσης(calcification) των κοραλλιών και σαφώς και με τις τιμές dKH,Ca.Mg.

Link to comment
Share on other sites

αλεξανδρε,πεχα εχω να μετρησω απο τοτε που ειχα δισκους.

απο τοτε που εχω αλμυρο και παει μια 5ετια περιπου που μπηκα στην αλμυρα,ποτε δεν μετρησα.οσα προβληματα αντιμετωπισα ηταν ασχετα με το πεχα.

δεν λεω πως εχεις αδικο,απλα ειμαι γεροξεκουτης...

Link to comment
Share on other sites

σημερινη βραδινη μετρηση κεχα.παραμενει στο 7.7.

καμμια αρνητικη εξελιξη στις νεκρωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αλκαλικότητα Κώστα είναι πολύ παρεξηγημένη μέτρηση.Κανονικά θα έπρεπε να μετράμε διττανθρακικά οξέα γιατί αυτά στην ουσία προσπαθούμε να υπολογίσουμε αλλά αφού είναι δύσκολο να το κάνουμε(δεν υπάρχει κάποιο τέστ )μετράμε την αλκαλικότητα για να δούμε πόσα +Η χρειάζονται για να πέσει το pH σε 4,5(έτσι λειτουργεί το τέστ)

περίπου 2,5 και 4 mEq / L (7-11 dKH, 125-200 ppm CaCO3 ισοδύναμα) μερικά αλάτια περιέχουν υψηλές συγκεντρώσεις βορικού οξέως. Ενώ είναι φυσιολογικό το βορικό οξύ σε χαμηλά επίπεδα, και δεν συμβάλλει στη σταθερότητα του pH, επηρεάζει πάρα πολύ με την κανονική σχέση μεταξύ όξινου περιβάλλοντος και αλκαλικότητας, στα ενυδρεία μας για τη χρήση αυτών των συνδυασμών πρέπει να υπολογίσουμε και αυτή την διαφορά για τον καθορισμό του κατάλληλου επιπέδου αλκαλικότητας.Κάποια στιγμή νομίζω πρέπει να γράψω μερικές γραμμές για την αλχημεία του θαλασσινού.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβα γιατι βαζεις σοδα(εχασα κατι?).Ετσι ανεβαζεις κυριως το PH.Εχεις προβλημα με αυτο?Για κανε καμια μετρηση μην τα παρεις ολα στο χερι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...