Jump to content

Stn Και Νεκρωσεις.....(Για Μενα Νουμερο2..)


Recommended Posts

Εμ δεν ειστε και λιγοι οι οπτικοι!! Αλλα και που να το ξερουμε εμεις πι γραφιαδες!!! Βγειτε εξω και πειτε τον πονο σας.θα γινουμε περισσοτεροι!!

Εκ συντονιστου εν κινηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λες εεεεε ????????? :bigemo_harabe_net-88: :bigemo_harabe_net-88:

αντε να σε δω.....ανοιξε ενα δικο σου ποστακι να τα πουμε για το ενυδρειο σου.
Link to comment
Share on other sites

Αντε τι εξέλιξη έχουμε Κώστα ? σταματήσαν οι νεκρώσεις? Απο ανάπτυξη πως πάς? :sorcerer: αντε να δούμε καμία φωτό...Απο τότε που έβαλα και αντιφώς μαζί με τα πέλλετς πάει σφαίρα το δικό μου.ΡΟ4 0.005 και ΝΟ3 1-5.Αμινοξέα κάθε μέρα 2-3 σταγόνες ΚΖ Polh`s extra vitalizer + coral snow παλι ΚΖ και που και πού ΜΒ7.Κόλαση το σκίμμερ...Η ανισορροπία με τα φωσφορικά/νιτρικά και τα σκαμπανευάσματα στο dKh είναι αυτά που ριμάζουν τα πέλλετς.

Link to comment
Share on other sites

αλεξανδρε,νεκρωσεις τελος.βακτηρια δεν μπαινουν καθολου.αντιφωσφορο επισης δεν εχω βαλει καθολου ακομα.αμινοξεα βαζω 1 φορα το μηνα και καθε 15 λιγο φυτοπλανγκτον.ο ριακτορας που εχω δουλευει με ανθρακα ο οποιος αλλαζεται καθε 15 μερες.ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

αλλαγες εβδομαδιαιες και τελος.για μενα τελικα ολα αυτα τα μαγικα μαντζουνια,προβιοτικες κλπ δεν δουλεψανε και τα εχω φτυσει.

απο αναπτυξη εχω αργη,αλλα φταιει οτι εχω τα μεταλλα πανω απο 1,5 χρονο παλια.δυστυχως αν και ψαχνω δεν εχω βρει 14αρες φτηνες λαμπες απο αυτες που δουλευω.ισως τελικα τις γυρισω σε πιο κιτρινιαρες των 10κ για καλυτερη αναπτυξη αφου δεν βρισκω σε 14...το ψαχνω...

Link to comment
Share on other sites

Με 10.000 έχεις 100% ανάπτυξη.Επειδή το κλαζοτάνκ έχει πολλά μικρά θα το έκανα στην θέση σου για αρχή μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά.Μετά όταν φτάσουν την ανάπτυξη που θέλεις θα έβαζα λίγο πιο μπλέ να δώσουν χρώμα.Είναι δοκιμασμένη περίπτωση.Και αφού τις έχεις τις λάμπες θα το έκανα εχθές.

Link to comment
Share on other sites

χμ,οκ.δεν ειπα πως τις εχω αλλα μπορω να τις βρω....

το θεμα ειναι πως εγω θα χαλαστω οπτικα γιατι κιτρινιζουν αρκετα στα ματια μου.και απο τις 2 μονο τ5 που εχω μονο η μια ειναι μπλε.τωρα μπορει να μεγαλωνουν σφαιρα τα κοραλια αλλα εγω πρεπει να συνηθισω να το βλεπω σχεδον κατακιτρινο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Keep it simple Klaz...

Σε 250lt νερό κάνω 20lt αλλαγή κάθε εβδομάδα. Ταίζω τα κοράλλια μια φορα την εβδομάδα και το ψάρι (ένα chromis) κάθε δύο μέρες. Skimmer θα λέγανε πολύ ότι είναι πολύ μικρό για το ενυδρείο. Βακτήρια, βιταμίνες κτλ... δεν βάζω ποτέ. Δες για παράδειγμα αυτό το κοράλλι πως μεγάλωσε σε διάστημα 36ημερών. To ενυδρείο φωτίζεται απο 6 Τ5 οι οποίες 5 είναι λευκές. Πάμε για ανάπτυξη φουλ και έτσι γίνεται.

rmtldx.jpg2dhzo05.jpg

Οπως έγραψε ο Αλέξης όταν πάρουν λίγο όγκο αλλάζεις της λάμπες για πιο μπλε.

Link to comment
Share on other sites

εβδομαδιαιες αλλαγες νερου ακουω ...... εχετε δει διαφορα σε σχεση με την συχνοτητα αλλαγων που κανατε πιο παλια???

Κωστα ασε τα μεταλλα οπως ειναι .... γιατι βιαζεσαι ?

μαλλον αν εριχνες πιο συχνα αμινοξεα και βακτηρια να βοηθαγες την αναπτυξη των sps.....

Ποσα νιτρικα και φοσφωρικα εχεις και εκοψες τα βακτηρια??

Link to comment
Share on other sites

τα μεταλλα γερασανε σταυρο.πανω απο 1,5 χρονων ειναι οι λαμπες.πρεπει να αλλαξουν χθες...

νιτρικα 20.φωσφορικα δεν γνωριζω.αλγες δεν εχω καθολου.χρωματα και μια μικρη αναπτυξη συνεχιζω και βλεπω.

οταν κοπηκαν τα βακτηρια,σταματησαν και οι νεκρωσεις.

Link to comment
Share on other sites

τα μεταλλα γερασανε σταυρο.πανω απο 1,5 χρονων ειναι οι λαμπες.πρεπει να αλλαξουν χθες...

και εγω επρεπε να ειχα αλλαξει τις Τ5 (εχουν κλεισει 1 χρονο αλλα.....)

νιτρικα 20.φωσφορικα δεν γνωριζω.αλγες δεν εχω καθολου.χρωματα και μια μικρη αναπτυξη συνεχιζω και βλεπω. εχεις βρει που οφειλεται και εχεις 20 νιτρικα?

οταν κοπηκαν τα βακτηρια,σταματησαν και οι νεκρωσεις. τα βακτηρια κοπηκαν μονο και ηρεμησε το ενυδρειο? μηπως εφταιγε κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εφταιξαν μονο αυτα η κατι αλλο σε συνδιασμο,αλλα αφου το ενυδρειο δουλευει καλα δεν πειραζω τιποτα.τα 20 νιτρικα τα εχω απο την αρχη του ενυδρειου εδω και 3 χρονια.μεχρι να τουμπαρει απο τις προβιοτικες μεχρι το 15 πεσανε.αλγες ομως δεν εχω και εχω και χρωματα.....δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

επεστρεψα στη βαση μου μετα απο μερικες βουτιες.....

ολα καλα δειχνουν,σημερα αλλαχτηκαν και τα μεταλλα απο 14κ σε 10κ.αν και ηξερα τι θα δω σαν οπτικο αποτελεσμα σαφως και ξενερωσα με την κιτρινιλα που αντικρυσα.ας οψεται η μεγαλυτερη αναπτυξη των κοραλο-μωρων μου,που ελπιζω να πετυχω.

επισης να πω πως εκανα και μια μικρουλα πρωτη για μενα αλλαγη νερου απο θαλασσα(περιπου 40 λιτρα) με πεντακαθαρο νερο που μαζευτηκε μεταξυ 2 και 3 ποδι στη χαλκιδικη.αφου εγιναν οι απαραιτητες μετρησεις-τροποποιησεις εγινε η αλλαγη.δεν παρατηρησα κατι το ιδιαιτερο-διαφορετικο, ισως μαλλον γιατι τα λιτρα ηταν λιγα.

Link to comment
Share on other sites

επεστρεψα στη βαση μου μετα απο μερικες βουτιες.....

ολα καλα δειχνουν,σημερα αλλαχτηκαν και τα μεταλλα απο 14κ σε 10κ. :bigemo_harabe_net-193: αν και ηξερα τι θα δω σαν οπτικο αποτελεσμα σαφως και ξενερωσα με την κιτρινιλα που αντικρυσα.ας οψεται η μεγαλυτερη αναπτυξη των κοραλο-μωρων μου,που ελπιζω να πετυχω.

επισης να πω πως εκανα και μια μικρουλα πρωτη για μενα αλλαγη νερου απο θαλασσα(περιπου 40 λιτρα) με πεντακαθαρο νερο που μαζευτηκε μεταξυ 2 και 3 ποδι στη χαλκιδικη.αφου εγιναν οι απαραιτητες μετρησεις-τροποποιησεις εγινε η αλλαγη. :band: δεν παρατηρησα κατι το ιδιαιτερο-διαφορετικο, ισως μαλλον γιατι τα λιτρα ηταν λιγα.

Welcome to the club!και ας άργησες!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,κανω υπομονη στο οπτικο θεμα που εχω ςσχετικα με την κιτρινιλα των μεταλλων που μπηκανε αλλα αν και περασε μια βδομαδα μονο απο τοτε,ενα εχω να πω......

βλεπω αναπτυξη μεσα σε μολις 7 μερες!!!!!!!!!!!

ολα τα κοραλια δειχνουν εντονα σημαδια αναπτυξης και ειναι εντυπωσιακο αυτο στα ματια μου.μπορει να με χαλαει η κιτρινιλα των μεταλλων αλλα χαλαλι,γιατι βλεπω αναπτυξη που την εβλεπα περιπου στον μηνα και αυτο μολις σε 1 βδομαδα.!!!

απο την αλλη βεβαια δεν ξερω ποσο θα αντεξω να βλεπω φλουρι τον υφαλο μου αλλα αφου το γουσταρουν τα κοραλια θα κανω και αλλη υπομονη....

βρηκα και εχω στα χερια μου 3 μπετονια των 15 λιτρων εκαστο(και σε πολυ καλη τιμη),και ετσι ειμαι ετοιμος για μελλοντικες μου εξορμησεις στις θαλασσες....

***σταυρε,ειμαι ετοιμος φιλε για νεα φουρνια.....

Link to comment
Share on other sites

Ποιες λαμπες θαυματουργες ειναι αυτες; :)

aqualight 10k metal halide,στρατο μου.απο τις φθηνες και καλες.μακαρι να ειχαμε χρηματα να παρουμε phoinix 12k,(με τα ιδια αποτελεσματα για τα κοραλια αλλα και για τα ματια μας),αλλα 120+ τα μεταφορικα ευρω και μονο για 2 λαμπες και δεν μπορω να διαθεσω και πολλα μου φαινονται.
Link to comment
Share on other sites

Το θαυματουργό είναι οι αλλαγές με το θαλασσινό, με το ανάλογο ρίσκο για τον καθένα, μην πάρουμε και κόσμο στον λαιμό μας.

Αλλαγές 1/3-1/4 εβδομαδιαίως και θα έχεις ένα ενυδρείο τούμπανο !! :)

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Βάλε Κώστα να δούμε κίτρινο κλαζοτάνκ! με κοραλλομωρά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε Κώστα να δούμε κίτρινο κλαζοτάνκ! με κοραλλομωρά!!!!

με τα παλιοβιντεο που βαζω δεν θελω να ρεζιλευτω ξανα....οταν κατι θα εχω να δειξω (ελπιζω κατα χριστουγεννα πλευρα) θα αγγαρεψω εναν απο εσας τα φωτογραφικα τσακαλια.....
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να τραβηχτούμε Φίλυρο για να πάρουμε μάτι? έχε χάρη που κάνεις και καλό καφέ..

Link to comment
Share on other sites

ααα και εγώ θέλω να έρθω !!!

Link to comment
Share on other sites

οποτε θελετε.εγω εδω ειμαι.......χωριατης και χυμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγη ωρα φορτωνω καποιους συγγενεις και τραβαω προς πλακα λιτοχωρου με καβαντζα βεβαια 3χ15λιτρα μπετονια στο πορτμπαγκαζ.μια συντομη βουτια δροσιας σε συνδιασμο με σημερινη αλλαγη νερου.....καλο μεσημερι σε ολους παιδια.

Εκ κινητου συντονιστη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...