Jump to content

Stn Και Νεκρωσεις.....(Για Μενα Νουμερο2..)


Recommended Posts

Εγω δεν καταλαβα γιατι βαζεις σοδα(εχασα κατι?).Ετσι ανεβαζεις κυριως το PH.Εχεις προβλημα με αυτο?Για κανε καμια μετρηση μην τα παρεις ολα στο χερι

Διαβασε το θεμα απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαβασα το θεμα απο την αρχη και εχω να κανω και καποιες παρατηρησεις.1)Βαζεις σοδα και δεν μετρας ph?Δες το απωσδηποτε!2) Φανταζομαι πως οσο ειχες 0 φωσφορικα πολυ πυθανο τα βακτηρια να μην καταναλωναν και τον οργανικο ανθρακα που εριχνες και να συσσωρευτικε στο ενυδρειο με ισως αποτελεσμα την βακτηριακη μολυνση.Μηπως παρατηρησες να αναπτυσετε κατι σαν μικροπανιδα κυριως στον βραχο?3)Το 7,7 kh ειναι πολυ καλο αφησε το εκει.Ολα καλα θα πανε μην πανικοβαλει γιατι ετσι ολοι κανουμε τις μεγαλυτερες μ@λ@κιες :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

μικροπανιδα οχι δεν εμφανιστηκε.

γενικως το ενυδρειο ειναι σαν να στηθηκε χθες.δεν εχω αλγες.

αυτο που ανεφερες με τα φωσφορικα και τα βακτηρια πιθανως και να εγινε.δυστυχως δεν εχω τεστ φωσφωρικων για να περνω συχνες μετρησεις.και το 0 που ειπα εγινε με μετρηση φωτομετρου στην συναντηση που ειχα εδω πανω πριν 7-8 μερες.

οσο για την σοδα και την σχεση της με το πεχα,τι να σου πω?δουλευω την μεθοδο light balling εδω και 7 περιπου μηνες.συγκεκριμενη δοσολογια συμφωνα με την μεθοδο και την καταναλωση που εχω καθημερινα.

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις σημερα δεν εχουμε???

Link to comment
Share on other sites

χεχε...εχουμε,εχουμε......εβλεπα game of thrones και ξεχαστηκα....

λοιπον.σημερα βραδι εχω.

κεχα 7,9

μαγνησιο 1210

ασβεστιο 470

Link to comment
Share on other sites

Αρα η δοσολογια που ριχνεις Kh θελει λιγο κατεβασμα..... και το ασβεστιο θελει αρκετα χαμηλωμα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι.σε αυτα τα δυο ξεκινησα μικρη κατιουσα και βλεπουμε.νεες νεκρωσεις ευτυχως δεν βλεπω.παρεμειναν στα 4αρχικα φραγκς...νεοτερα αυριο βραδι.

Sent from outspace...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι της άποψης το Kh να το έχουμε γύρο στο 9 και αυτό για λόγους ασφαλείας.

Σε ενυδρείο με αρκετά και αναπτυγμένα κοράλλια το Kh πέφτει ραγδαία και Kh κάτω από 7 είναι και η αρχή των προβλημάτων.

.

Link to comment
Share on other sites

σημερινες μετρησεις.

κεχα 8.3(ισως μεινω εδω οπως ειμαι για παντα).

μαγνησιο 1240

ασβεστιο 460(εχω κοψει στο 0 τη δοσομετρικη και αρχισε να ειναι πτωτικο επιτελους).

σημερα περιεργως και χωρις να ξερω τον λογο το ενυδρειο δειχνει ιδιαιτερα διαυγες.μιλαμε κρυσταλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα το έχω παρατηρήσει κ γω, κάποιες μέρες το ενυδρείο είναι θολό κ άλλες μέρες ειναι κρύσταλλο...

Link to comment
Share on other sites

Κωστα βλεπω οτι συνεχιζει και ανεβαινει το Kh .... γιατι ? συνεχιζεις και ριχνεις ? προσεχε γιατι μεσα σε μερικες μερες το Kh κανει βολτες (το εχουμε ξαναπει ...τα κοραλια θελουν σταθερες τιμες)

Link to comment
Share on other sites

Κωστα βλεπω οτι συνεχιζει και ανεβαινει το Kh .... γιατι ? συνεχιζεις και ριχνεις ? προσεχε γιατι μεσα σε μερικες μερες το Kh κανει βολτες (το εχουμε ξαναπει ...τα κοραλια θελουν σταθερες τιμες)

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

update

καμμια απολυτως νεα νεκρωση....φαινεται να το εσωσα το ενυδρειακι μου ευτυχως.

σημερινες μετρησεις

ασβεστιο 440

κεχα 8

μαγνησιο 1200(εφτασα να ριχνω 40 μλ με δοσομετρικη τη μερα,αλλα δεν ανεβαινει ρε γμτ).

Link to comment
Share on other sites

Κώστα με το μαγνήσιο προσοχή γιατί σου κρατάει dKH&Ca σε ισορροπία και αυτό ήταν που έλειπε τόσο καιρό και τώρα τραβάει να σε φέρει σε κάποια νέα φάση που θα καταναλώνει κανονικά και τα 3(ασβέστιο και αλκαλικότητα πιο πολύ) .Ελπίζω να έχεις και τα 2 μαγνήσια (θειικό & χλωριούχο σε αναλογία 1/3) ...Απο καινούργιες ροζ κοραλλίνες βλέπεις κίνηση?

Και ευχαριστώ για το μεσημέρι φιλαράκι με την σπαζοκεφαλιά τον παλιοριάκτορα...με έσωσες.Είχα και άλλα μετά καθώς άλλαζα νερό στους δίσκους έφυγε ένα βανάκι απο το ένα φίλτρο και μπανιαρίστηκε όλο το ντουλάπι... κάποιος με καταράστηκε σήμερα.... απο την ώρα που πάτησα το πόδι μου σπίτι έτρεχα με τα ενυδρεία μέχρι τις 6μιση...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα με το μαγνήσιο προσοχή γιατί σου κρατάει dKH&Ca σε ισορροπία και αυτό ήταν που έλειπε τόσο καιρό και τώρα τραβάει να σε φέρει σε κάποια νέα φάση που θα καταναλώνει κανονικά και τα 3(ασβέστιο και αλκαλικότητα πιο πολύ) .Ελπίζω να έχεις και τα 2 μαγνήσια (θειικό & χλωριούχο σε αναλογία 1/3) εμ δεν εχω!!!ουτε το ενα ουτε το αλλο.οτι εχει μεσα το μπετονι της δοσομετρικης δυστυχως......Απο καινούργιες ροζ κοραλλίνες βλέπεις κίνηση?κατι λιγα σε αυξηση,ναι.

Και ευχαριστώ για το μεσημέρι φιλαράκι με την σπαζοκεφαλιά τον παλιοριάκτορα...με έσωσες.Είχα και άλλα μετά καθώς άλλαζα νερό στους δίσκους έφυγε ένα βανάκι απο το ένα φίλτρο και μπανιαρίστηκε όλο το ντουλάπι... κάποιος με καταράστηκε σήμερα.... απο την ώρα που πάτησα το πόδι μου σπίτι έτρεχα με τα ενυδρεία μέχρι τις 6μιση...οντως ο μερφυ καποιες στιγμες..το παρακανει..

Link to comment
Share on other sites

εμ δεν εχω!!!ουτε το ενα ουτε το αλλο.οτι εχει μεσα το μπετονι της δοσομετρικης δυστυχως......

Τι εννοεις μ'αυτο Κωστα;

Link to comment
Share on other sites

εννοω πως την πατησα.....

οταν για καποιον λογο (πχ λογω κακης παρτιδας αλατιου και μετα απο αλλαγη)πεσουν οι τιμες που θελω να εχω,η συμπληρωση του στοιχειου πχ μαγνησιου στην περιπτωση μου πρεπει να γινει μηχανικα,βρισκοντας την δοση που χρειαζεται,και οχι μεσω της αυξησης των μλ δοσομετρικης...

το θεμα ειναι πως δεν εχω σκονες να φτιαξω το μειγμα και να συμπληρωσω τα μλ που χρειαζεται για να ερθω στα ισια μου.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω παραγγελία άμεσα.Εξάλλου θέλω και γώ.Απο χημικά που κοίταξα στην πόλη μας...οκ τα βρήκα αλλά ειδικά το χλωριούχο μαγνήσιο βγαίνει 21 ευρώ το κιλό...το θειικό 5.70.οπότε συμφέρει να κάνουμε ένα πακετάκι και το μοιραζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω παραγγελία άμεσα.Εξάλλου θέλω και γώ.Απο χημικά που κοίταξα στην πόλη μας...οκ τα βρήκα αλλά ειδικά το χλωριούχο μαγνήσιο βγαίνει 21 ευρώ το κιλό...το θειικό 5.70.οπότε συμφέρει να κάνουμε ένα πακετάκι και το μοιραζόμαστε.

Πλακα κανεις!!!!!!!!!

4 ευρω τα δυο κιλα πηρα πριν λιγο καιρο :o

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μας και μας Στράτο!Να χαρώ εγώ.γιαυτό το πάω το AZ!To έψαξα σε 3 αποθήκες με χημικά και δεν βρήκα φτηνότερο.Σόδα και χλωριούχο ασβέστιο ήταν φτηνά τα μαγνήσια απλησίαστα.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

στο ακουαριστικ εχουν 16 ευρω τα 4κιλα,βαλε και τα μεταφορικα.....στρατο θα μας σωσεις....

Link to comment
Share on other sites

Λιγο υπομονη παληκαρια μου.Μεσα στη βδομαδα θα ξαναπερασω αφου ειναι πολυ κοντα στη δουλεια μου.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-145:
Link to comment
Share on other sites

σημερινες μετρησεις αυτη τη στιγμη.

κεχα 8.3 ξαναχαμηλωνω ξανα λιγο.....

ασβεστιο 430

μαγνησιο 1200.δεν ανεβαινει με τιποτα μιλαμε......ελπιζω με το νεο αλατι να το σηκωσω.

ολα δειχνουν ομαλα.τα κοραλια και ειδικα τα δικα σου σταυρο(vrilo)ειναι απιστευτα φουντωμενα και ανοιχτα.

προχθες εγινε η εβδομαδιαια πλεον 50λιτρη αλλαγη και απο βδομαδα επιστρεφω στο tropic marine pro αλατι απο το αρκετα φθηνοτερο grotech που χρησιμοποιουσα τους τελετταιους μηνες και αυτο γιατι ειχε χαμηλο μαγνησιο.ας ελπισω να μην μου τυχει καμμια περιεργη παρτιδα(γιατι πολλα ακουστηκαν τελευταια).να ευχαριστησω ιδιαιτερα τον φιλο και αδελφο νινταλ που προθυμοποιηθηκε να μου στειλει το νεο αλατι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...