Jump to content

Stn Και Νεκρωσεις.....(Για Μενα Νουμερο2..)


Recommended Posts

Συντονιστής με σαγιονάρα + κουβαδάκια στο Λιτόχωρο... ομορφάντρα μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συντονιστής με σαγιονάρα + κουβαδάκια στο Λιτόχωρο... ομορφάντρα μου!!

Και κορδέλα POLO στο μέτωπο για τον ιδρώτα!!! Εισ ωραιοοοςςςς...!!! Και μιας κ λεμε για βουτιές .. οι κλασσικοί μαύροι αχινοι που εχουμε εδώ στις θάλασσες είναι safe?

Link to comment
Share on other sites

Και κορδέλα POLO στο μέτωπο για τον ιδρώτα!!! Εισ ωραιοοοςςςς...!!! Και μιας κ λεμε για βουτιές .. οι κλασσικοί μαύροι αχινοι που εχουμε εδώ στις θάλασσες είναι safe?

Ζούνε όμως τρώνε κοραλλίνες και γυρίζουν βράχια...Φιλοξενούσα έναν θηλυκό(οι μαύροι είναι αρσενικοί οι θηλυκοί μόβ σκούρο).

Link to comment
Share on other sites

καλο πλατσουρισμα κωστα!

αλεξ απο κοραλια δεν σου ειχαν πειραξει τιποτα?

Να σου πώ την αλήθεια δεν εμπιστεύομαι τίποτα απο τις δικές μας θάλασσες σε reef.Τον αστερία μου τον έφερε ο κουμπάρος μου και πήγε κατευθείαν στο ρεφιούτζιουμ...Δεν είχε αφήσει τίποτα.Στο ενυδρείο που έχω τώρα δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω αστερία.Θέλουν πάνω απο 250 λίτρα για να επιβιώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 1 ωρα επεστρεψα και αν δειτε το ρολοι,μολις πριν 15 λεπτα εκανα την αλλαγη.το νερο τελικα μαζευτηκε βαθεια απο λεπτοκαρυα και νομιζω πως τους αρεσε...ηδη βλεπω στοματα ανοιχτα που σημαινει κατι καλο για τα κοραλακια μου...αντε καληνυχτες σε ολους.ειμαι πτωμα..

Εκ κινητου συντονιστη..

Link to comment
Share on other sites

Να τελειώνουμε με το θέμα πιστεύω πλέων σίγουρα οτι με τα πέλλετς πρέπει να κρατήσουμε τα διττανθρακικά μεταξύ 7-8 dKh αν ανέβει πιο πάνω έχουμε τέτοια προβλήματα.Ό λόγος είναι οτι πρέπει να κατανοήσουμε καλύτερα τον μηχανισμό που λειτουργούν και τι αντιδράσεις προκαλούν στα κοράλλια όταν έχουμε αυξημένα διττανθρακικά.Το ερώτημα με όλες αυτές τις μεθόδους είναι ο λόγος που θέλουμε να διατηρήσουμε ένα σύστημα σε πάρα πολύ χαμηλά επίπεδα ΝΟ3 και ΡΟ4 και κατά πόσο αυτό είναι καλό για τα κοράλλια μας.Σε ένα περιβάλλον με SPS κοράλλια είναι εύκολο να στρώσουμε ενα ενυδρείο με τις τιμές αυτές ΝΟ3 0,1-0,5 με τέτοιες προ βιοτικές μεθόδους ..σε ένα μίξ όμως με LPS-SPS τιμές απο 1-5 ή και 10 ΝΟ3 είναι απολύτως αποδεκτά..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...